«
 1. Anasayfa
 2. SAĞLIK REHBERİ
 3. Kaka Renkleri ve Anlamları

Kaka Renkleri ve Anlamları

Kaka Renkleri ve Anlamları

kaka renkleri ve anlamları nı belirlemek için, dışkıda tutarlılık ve sıklık dahil olmak üzere kakada ki değişiklikler potansiyel endişe nedeni olabilir. Bu makale, doktora gitmeyi gerektirecek dışkı değişikliklerini anlamak için oluşturuldu. Makalemizde Dışkının renklerine göre ne anlama geldiğini, dışkının şekline göre, katılık yada yumuşaklığına göre nasıl bir sonuç çıkaracağımızı okuyacaksınız,

Kaka Renkleri ve Anlamları

kaka Renkleri, tutarlılık ve sıklık dahil olmak üzere dışkıdaki değişiklikler potansiyel endişe nedeni olabilir. Bu belge, doktora gitmeyi gerektirecek dışkı değişikliklerini tartışmaktadır.

Dışkı değişiklikleri hakkında doktorumu ne zaman görmeliyim?

Aşağıdakilerden herhangi birinde dışkı değişiklikleriniz varsa doktorunuzla konuşmalısınız:

Renk

Dışkının rengi değişir, dışkının rengi siyah olması, dışkının renginin sarı olması, dışkının renginin açık renk olması, Dışkının rengi özellikle yediğiniz yiyeceklere bağlı olarak tipik olarak kahverengi renk yelpazesi içinde yer alır. Dışkının rengi koyu kırmızı, kestane rengi, siyah veya “katranımsı” ise, özellikle de dışkınızda belirgin bir koku varsa, endişelenmelisiniz. Bu , dışkıda kan olduğu anlamına gelebilir .

Dışkıda veya tuvalet kağıdında az miktarda parlak kırmızı kanın nedeni muhtemelen hemoroid veya rektal bölgedeki bir çiziktir ve genellikle endişe yaratmamalıdır. Bununla birlikte, dışkıda veya tuvalet kağıdında birkaçtan fazla parlak kırmızı çizgi görülürse veya kanlı ishal gelişirse, sağlık uzmanınıza söylemelisiniz.

Ek olarak, kil veya beyaz renkli ve genellikle idrar renginde bir değişikliğin (koyu idrar) eşlik ettiği soluk dışkılar, safra kanalı taşları veya karaciğerle ilgili sorunlar gibi safra ağacınızla ilgili bir sorunu gösterebilir. Ateş , titreme, sağ üst karın ağrısı veya deride sararma olursa sağlık uzmanınıza haber vermeli veya bölgenizdeki Acil Servise gitmelisiniz .

Tutarlılık (sertlik derecesi)

Dışkı yumuşak olmalı ve kolay geçmelidir. Sert, kuru dışkı kabızlık belirtisi olabilir . Kabızlık iki haftadan uzun sürerse sağlık uzmanınıza haber vermelisiniz. Ayrıca, mide bulantınız, kusmanız , karın ağrınız varsa ve gaz veya dışkı çıkaramadıysanız , bu bir tıkanma (tıkanma) olduğu anlamına gelebilir. Sağlayıcınıza söylemeli veya yerel Acil Departmanınıza gitmelisiniz.

Dışkı rektumda sıkışırsa (yerleşirse), dışkının etrafından mukus ve sıvı sızarak dışkı kaçırmaya yol açar . Rektumdan mukus veya sıvı sızıntısı varsa sağlık uzmanınızı arayın.

İshal , gevşek ve sulu olan bağırsak hareketleridir. İshal yaygın bir durumdur ve genellikle ciddi değildir. Aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanınızı aramalısınız:

 • Şiddetli karın ağrınız veya dışkı veya gaz çıkardığınızda geçmeyen ishalinizle ilgili rahatsızlığınız varsa.
 • İshale 101 derece veya daha yüksek ateş, titreme, kusma veya bayılma eşlik eder.
 • Şiddetli ishal erişkinde iki günden, 3 yaş altı çocukta bir günden, 6 aydan küçük bebekte sekiz saatten uzun sürer.
 • Şiddetli ishal geliştirirsiniz ve son zamanlarda antibiyotik aldınız.
 • Yaşlıysanız, yakın zamanda hastaneye yatmışsanız, hamileyseniz veya bağışıklık sistemi baskılanmışsanız (steroidler, infliximab [Remicade®] veya etanersept [Enbrel®] gibi TNF-alfa inhibitörleri veya organ reddi ilaçları alın).
 • İki haftadan uzun süren ishaliniz var.

Sıklık

Bağırsak hareketleri arasındaki normal süre kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar günde birkaç kez bağırsak hareketlerine sahipken, bazıları haftada sadece bir veya iki kez bağırsak hareketlerine sahiptir.

Bağırsak hareketi olmadan üç günden fazla devam etmek çok uzun. Üç gün sonra dışkı sertleşir ve geçmesi daha zor hale gelir. Kabızlık, bağırsak hareketleri zorlaştıkça veya daha seyrek hale geldikçe ortaya çıkar. İki haftadan uzun süredir kabızlığınız varsa, sorunun ne olduğunu belirlemesi ve tedavi etmesi için bir doktora görünmelisiniz.

Kabızlığı olan sadece az sayıda hastanın altta yatan daha ciddi bir tıbbi sorunu vardır (tiroid bezinin kötü çalışması, diyabet veya kolon kanseri gibi ). Kolon kanseri olan bir hasta için erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıcı olabilir.

Açıklanamayan, ani dışkılama dürtüleriniz varsa, sağlık uzmanınızla da iletişime geçmelisiniz. Bu, rektumda bir kitlenin veya inflamatuar barsak hastalığının bir işareti olabilir.

En çok Merak Edilen Konular

Anksiyete Bozukluğu Nedir(Yeni sekmede açılır)

Kolera Hastalığı Nedir(Yeni sekmede açılır)

Zerdeçal (Kurkuminin) 12 Faydası(Yeni sekmede açılır)

Mide Gribi (Viral Gastroenterit) Nedir Belirtileri Nelerdir(Yeni sekmede açılır)

Dışkıda ( Gaitada) Redüktan Madde Nedir ?(Yeni sekmede açılır)

Tetik Parmak ve Tetik Başparmak Nedir ?(Yeni sekmede açılır)

Referanslar

 • Amerikan Kanser Topluluğu. Dışkı veya İdrar Değişiklikleri.
 • Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü. İshal. (https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/diarrhea/all-content)
 • Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü. Kabızlık. (https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/constipation/all-content)
 • Amerikan Aile Hekimleri Akademisi. Kabızlığı Tedavi Etmek ve Önlemek. (https://www.aafp.org/afp/2015/0915/p500-s1.html)

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *