«
 1. Anasayfa
 2. Tahlil ve Testler
 3. Dışkıda Gizli Kan Testi (FOBT) Nedir?

Dışkıda Gizli Kan Testi (FOBT) Nedir?

dışkıda gizli kan izi

Dışkıda Gizli Kan Testi (FOBT), “Gaitada gizli Kan testi nedir?” Bağırsak sağlığını değerlendirmek için kullanılan bir tarama testidir. Bu test, dışkı örneğindeki gizli kan varlığını tespit eder. Gizli kan, bağırsakta oluşabilecek sorunları, özellikle de bağırsak kanseri gibi ciddi durumları erken aşamada tespit etmek için önemlidir. FOBT, kolon kanseri taramasının bir parçası olarak kullanılır ve düzenli tıbbi kontrolün önemli bir bileşenidir.

Dışkıda Gizli Kan Testi (FOBT)

Dışkınızda kan olabilir ve göremeyebilirsiniz. Dışkıda gizli kan testi, sindirim sisteminizde bir sorun olduğunun işareti olan dışkıdaki en küçük kan izlerini bulmak için kullanılan evde yapılan bir taramadır. FOBT sıklıkla kolorektal kanser taraması için kullanılır, ancak pozitif FOBT sonucu tek başına kanser tanısı değildir.

GENEL

Dışkıda gizli kan testi (FOBT) nedir?

Dışkıda gizli kan testi, dışkıda (kakada ) gizli kanı arayan bir taramadır . Test, kendi başınıza göremediğiniz küçük kan izlerini tespit edebilir. Sağlık hizmeti sağlayıcılarının çeşitli sağlık durumlarını teşhis etmesine yardımcı olur.

Dışkıda gizli kan testi neyi gösterir?

Dışkıda kan, sindirim sisteminizde bir yerde kanama olduğu anlamına gelir. Bu tür kanama normal değildir ve genellikle aşağıdaki gibi bir sağlık durumunun işaretidir:

 • Anemi , vücudunuzda yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığında ortaya çıkar.
 • Kolonunuzda kolit, iltihaplanma veya tahriş.
 • Kolorektal kanser , kolonunuzun veya rektumunuzun alt kısmında meydana gelen kanserdir.
 • Divertiküloz , kolon duvarınızda genişlemiş, kabarcık benzeri bir alan.
 • Hemoroitler , rektumunuzun içinde veya anüsünüzün dışında şişmiş damarlar.
 • Kolon polipleri , kolonunuzda veya rektal astarınızda düz, kabarık veya sap benzeri bir büyüme.
 • Ülserler, sindirim sisteminde veya rektumda gelişen yaralar.

Dışkıda gizli kan testinin amacı nedir?

Karın ağrısı, yorgunluk, rektum çevresinde ağrı veya rektal kanama gibi belirli semptomlarınız varsa, sağlık uzmanınız dışkıda gizli kan testi önerebilir. FOBT’nin en yaygın nedeni kolorektal kanserin taranmasıdır.

Dışkıda gizli kan testi tek başına kolorektal kanseri veya herhangi bir sindirim sorununu teşhis edemez. FOBT’nizin sonuçlarına bağlı olarak tanıyı doğrulamak için daha fazla teste ihtiyacınız olabilir.

Düzenli olarak dışkıda gizli kan testi yaptırmalı mıyım?

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, ortalama kolorektal kanser riski altında olan 45 ila 75 yaş arasındaki kişiler için düzenli tarama önermektedir. Testi yılda bir kez yapacaksınız. 75 yaşın üzerindeyseniz veya kolorektal kansere yakalanma riskiniz daha yüksekse, sizin için uygun olan tarama programı hakkında sağlayıcınızla görüşün.

Risk seviyenizin ne olduğundan emin değilseniz, sağlık uzmanınız ne sıklıkta tarama yaptırmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Dışkıda gizli kan işlemini kim yapar?

FOBT’yi evde yapabilirsiniz. Daha sonra tamamlanan test kitini, bırakarak veya postayla sağlayıcınıza veya laboratuvarınıza gönderirsiniz.

Ayrıca dışkı örneğinizi test etmeden evinizde de alabilirsiniz. Daha sonra taramayı tamamlamak için numuneyi bir laboratuvara gönderirsiniz.

TEST DETAYLARI

Dışkıda gizli kan testi türleri nelerdir?

Üç tür FOBT vardır:

 • Guaiac dışkıda gizli kan testi (gFOBT): Guaiac adı verilen bir kimyasal kullanarak dışkıda gizli kanı tespit eder.
 • Dışkı immünokimyasal testi (iFOBT veya FIT): Antikorları kullanarak dışkıda kan izlerini bulur.
 • FIT-DNA: Kolorektal kanserle ilişkili DNA değişikliklerini tarar.

Dışkıda gizli kan testi kitini nereden alabilirim?

gFOBT ve iFOBT kitlerini eczaneden (reçetesiz) satın alabilirsiniz. Yerel eczanelerinizi kontrol edin. Testleri kendiniz yaptırabilirsiniz ancak yine de tamamlanmış örneği tedarikçinize veya laboratuvarınıza göndermeniz gerekir.

Dışkıda gizli kan testine nasıl hazırlanılır?

iFOBT/FIT testi yapıyorsanız diyetinizi ayarlamanıza gerek yoktur.

gFOBT yaptırmadan önce diyetinizi ve ilaçlarınızı ayarlamanız gerekebilir; bazı yiyecek ve ilaçlar yanlış pozitifliğe neden olabilir. Herhangi bir ilacı kesmeden önce sağlık uzmanınızla konuşun. Sağlayıcınıza, kaçınmanız gereken başka yiyecek veya ilaçlar olup olmadığını ve ne kadar süre süreyle soracağını sorun.

gFOBT testine yaklaşan günlerde lif miktarınızı artırın ve azaltın:

 • Kan inceltici ilaçlar (sağlayıcınızla konuştuktan sonra).
 • Aspirin, ibuprofen ve naproksen dahil steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler).
 • Kırmızı et.
 • Demir ve C vitamini gibi vitamin takviyeleri.

Dışkıda gizli kan testi nasıl çalışır?

Evde gFOBT testi yapmak için:

 1. Test kitiyle birlikte gelen talimatları dikkatlice okuyun. Bu talimatlardan biraz farklı olabilirler.
 2. Dışkınızı kuru ve temiz bir kapta toplayın. Bazı kitler, bağırsak hareketini yakalamak için tuvalete yerleştirebileceğiniz özel kağıtlarla birlikte gelir. İdrar veya tuvalet suyuyla karıştırılmış dışkıyı kullanamazsınız.
 3. Test kartının iç kısmındaki az miktarda dışkıyı silmek için test kitindeki aplikatör çubuğunu kullanın.
 4. İkinci bir dışkı örneğinde başka bir aplikatör çubuğu kullanın. İkinci test kartının iç kısmını silin.
 5. Test kartlarını oda sıcaklığında, ısı ve nemden uzakta saklayın.
 6. Tamamlanan test kitini sağlık uzmanınıza veya laboratuvarınıza teslim edin. Daha spesifik talimatlar için sağlayıcınıza danışın.

iFOBT/FIT talimatları gFOBT ile aynıdır ancak numuneleri doğrudan tuvaletten almak için aplikatör çubuklarını kullanabilirsiniz. En az iki ila üç dışkı örneği almanız gerekir. Tamamlanan test kitini talimatlara uygun şekilde paketleyin ve laboratuvara postalayın.

Dışkıda gizli kan testi yapmaktan ne zaman kaçınmalıyım?

Regl döneminiz boyunca FOBT almayın; bu yanlış pozitifliğe neden olabilir. Ayrıca aşağıdaki durumlarda bu testi yapmaktan kaçının:

 • Hemoroid kanaması.
 • Peptik ülserler .
 • Gastrit .

Dışkıda gizli kan testinden sonra ne beklemeliyim?

FOBT’yi tamamladıktan sonra rutininize geri dönebilirsiniz. Sonuçlar için muhtemelen en az bir hafta beklemeniz gerekecek.

Dışkıda gizli kan testinin riskleri nelerdir? Yan etkiler var mı?

FOBT ile ilişkili bilinen herhangi bir risk veya yan etki yoktur.

SONUÇLAR VE TAKİP

Dışkıda gizli kan testi sonuçlarını ne zaman öğrenmeliyim?

FOBT sonuçları için en az bir hafta beklemeyi bekleyebilirsiniz. Bazı durumlarda daha uzun sürebilir. Sağlayıcınıza veya laboratuvarınıza, sonuçları ne kadar süre bekleyebileceğinizi sorun.

Dışkıda gizli kan testinin pozitif çıkması ne anlama gelir?

FOBT’niz pozitifse sindirim sisteminizde kanama olabilir. Kolorektal kansere işaret edebilir ancak kanser tanısı değildir. Genellikle sonuç olumluysa sağlayıcınız sonraki adımlar hakkında konuşmak için sizi arayacaktır.

Genellikle olumlu sonuç aldıktan sonraki adım, kanamanın yerini ve nedenini bulmak için daha fazla test yapmaktır. Sağlayıcınız bunu sizinle görüşecektir.

Sağlık uzmanımı ne zaman aramalıyım?

Numunenizi gönderdikten sonraki iki hafta içinde sağlayıcınızdan veya laboratuvarınızdan haber alamazsanız onları arayın.

Ayrıca kolorektal kanser riski taşıyorsanız ve ne sıklıkta tarama yaptırmanız gerektiğinden emin değilseniz sağlık uzmanınızla görüşün.

Bir not

Dışkıda (kaka) çok küçük kan izleri varsa, bunları kendi başınıza hissedemez veya göremezsiniz. İşte o zaman dışkıda gizli kan testi yardımcı olabilir. Endişelenmeyin, bu taramanın zararı olmaz. Sağlık hizmeti sağlayıcıları bunu sıklıkla kolorektal kanser belirtilerini tespit etmeye yardımcı olmak için kullanır, ancak diğer sorunları da tespit edebilir. Pozitif FOBT sonucunun kanser tanısı olmadığını unutmayın. Dışkıda gizli kan bulunması sindirim sisteminizde kanama olduğu anlamına gelir. Bu bilgiyle sağlık uzmanınız kanamayı araştırmak ve tanı koymak için diğer testleri kullanabilir.


Sık Sorulan Sorular

 1. Dışkıda gizli kan pozitif ne demek?

  Dışkıda gizli kan pozitif sonuç, dışkı örneğinde normalde görülmeyen ancak kanama belirtisi olabilecek çok küçük miktarlardaki kanın bulunduğunu gösterir. Bu, bağırsak veya mide kanamalarının bir işareti olabilir.

 2. Gaitada gizli kanda neye bakılır?

  Gaitada gizli kan testi, dışkı örneğindeki gizli (görünmez) kanın nedenini belirlemek için yapılır. Bu kan, bağırsak veya mide kanamalarından kaynaklanabilir.

 3. Dışkıda gizli kan testi neden yapılır?

  Dışkıda gizli kan testi, bağırsak sağlığını değerlendirmek ve erken dönemde kolon kanseri gibi ciddi hastalıkları tespit etmek için kullanılır. Ayrıca, mide ülserleri veya bağırsak sorunları gibi durumların teşhisinde yardımcı olabilir.

 4. Gaitada Gizli kan hangi test?

  Gaitada gizli kan testi, gizli kanı tespit etmek için kullanılan bir tarama testidir. Genellikle bağırsak sağlığını izlemek veya olası kanamaları değerlendirmek için kullanılır.

 5. Gaita testinde hangi hastalıklar çıkar?

  Gaitada gizli kan testi, kolon kanseri, mide ülserleri, polipler ve diğer bağırsak sorunları gibi bir dizi hastalığın erken teşhisinde kullanılır.

 6. Gaitada Gizli kan kaç saatte çıkar?

  Gaitada gizli kan testinin sonuçları testten sonra birkaç gün içinde elde edilir. Sonuçlar, dışkı örneğinin laboratuvara gönderildiği yerin politikalarına bağlı olarak değişebilir.

 7. Dışkıda kan görülmesi neye işarettir?

  Dışkıda görülen kan, bağırsak veya mide kanamalarının bir belirtisi olabilir. Bu durumlar kolon kanseri, ülserler veya bağırsak sorunları gibi ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilir.

 8. Gaita gizli kan testi negatif ne demek?

  Gaitada gizli kan testi negatif sonuç, dışkı örneğinde gizli kanın bulunmadığını gösterir. Bu, kanamaların olmadığı veya çok düşük seviyede olduğu anlamına gelebilir.

 9. Kolon kanserinde dışkıda kan nasıl olur?

  Kolon kanserinde dışkıda kan, bağırsaklarda veya rektumda oluşan tümörlerin kanamasından kaynaklanabilir. Bu durum kolonoskopi gibi daha fazla değerlendirme gerektirebilir.

 10. Gaitada gizli kan taraması nasıl yapılır?

  Gaitada gizli kan taraması için bir dışkı örneği toplanır ve laboratuvarda incelenir. Bu test, dışkı örneği üzerindeki belirli kimyasal reaksiyonları kullanarak gizli kanı tespit eder.


İlgili Sağlık Makaleleri

Dışkıda ( Gaitada) Redüktan Madde Nedir ?
Kaka Renkleri ve Anlamları
Beyaz Kan Hücreleri Taraması
Antikor Testi Nedir
İşeme Sistogramı Nedir (VCUG) Taraması
Çocuklarda Antinükleer Antikor Testi


Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *