«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri
  3. İşeme Sistogramı Nedir (VCUG) Taraması

İşeme Sistogramı Nedir (VCUG) Taraması

İşeme Sistogramı Nedir

İşeme Sistogramı Nedir? (VCUG) Taraması

İşeme Sistogramı Nedir; Bir işeme sistogramı veya VCUG, üreteral reflüyü belirlemek için kullanılan bir çalışma türüdür. Üreteral reflü, mesanedeki idrarın üreterlere geri akması olarak tanımlanır. Bu çalışmayı yapmak için ana endikasyonlar şunlardır: kalıcı idrar yolu enfeksiyonlarının değerlendirilmesi, tıbbi müdahaleden sonra vezikoüreteral reflü değerlendirmesi veya ailede reflü öyküsü olması.

İşeme Sistogramına nasıl hazırlanmalıyım?

Hasta geldiğinde üretraya bir Foley kateter yerleştirilmesi gerekecektir. Bir hemşire steril bir teknik kullanarak kateteri tarama odasına yerleştirecektir. Bir çocuk testi alıyorsa, bir ebeveyn mevcut olabilir. Çocuğun sınav sırasındaki kaygısını azaltmak için, ebeveyn veya vasi, bölüme girmeden önce çocukla görüşmeye teşvik edilir.

işime Test ne kadar sürer?

işeme Test yaklaşık 1 saat sürecektir. Hasta bir tarama masasında düz yatıyor olacak. Kateter yerleştirildikten sonra bir salin torbası ve tüpü takılacaktır. Tuzlu su, mesaneyi maksimum kapasitesine kadar doldurmak için kullanılacaktır. Kullanılan salin miktarı için yaş ve kilo dikkate alınır. Salin, az miktarda radyoaktif izleyici ile karıştırılacaktır.

Bu, mesaneyi doldururken bir kamera altında görselleştirmemizi sağlayacaktır. Dolum tamamlandıktan sonra kateter çıkarılacak ve hastadan idrar yapması istenecektir. Görüntüleme idrara çıkma sırasında da devam edeceği için genellikle hastaya bir sürgü veya pisuar verilir. Resimlerin hem dolum hem de işeme fazlarında alınması gerekir, çünkü her iki fazda da reflü meydana gelebilir.

VCUG Tarama sonuçları ne kadar sürede çıkar?

Bir radyolog görüntüleri yorumlayacak, bir rapor yazacak ve sonuçları dahili bilgisayar sistemi aracılığıyla doktorunuza iletecektir.

Hamileyseniz veya radyasyona maruz kalmanız nedeniyle bu taramayı yaptırmadan önce hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu doktorunuza söylemeniz önemlidir.

Kaynak; İşeme Sistogramı (VCUG) Taraması

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *