«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri
  3. Beyaz Kan Hücreleri Taraması

Beyaz Kan Hücreleri Taraması

Beyaz Kan Hücreleri Taraması

Bu Makalemizde sizlere Beyaz Kan Hücreleri Taraması hakkında bilgi vermek istiyorum.Beyaz kan hücreleri, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Vücudumuzu enfeksiyonlardan, hastalıklardan ve yabancı maddelerden korurlar. Beyaz kan hücreleri taraması ise, kan örneği analizi yoluyla bu hücrelerin sayısını, şekil ve fonksiyonlarını incelemeyi amaçlar.

Beyaz Kan Hücreleri Taraması testi, doktorlarımıza sağlık durumumuz hakkında önemli ipuçları verir. Normal beyaz kan hücresi sayısı ve yapıları, birçok hastalığın varlığını veya gelişimini gösterebilir. Bu nedenle, beyaz kan hücreleri taraması, erken teşhis ve tedavi için hayati bir rol oynar.

Beyaz Kan Hücreleri Taraması

Etiketli WBC taraması nedir?

Etiketli bir WBC taraması, yumuşak dokularda, iskelette veya bilinmeyen ateşte apse ve enfeksiyonun saptanması için kullanılır.

Etiketli bir WBC taraması için ne hazırlık yapmalıyım?

Bu test için herhangi bir hazırlık yoktur.

WBC Tarama Testi ne kadar sürer?

Bu testi tamamlamak için Nükleer Tıp Departmanına tipik olarak 3 ziyaret vardır . İlk ziyaretinizde teknoloji uzmanı kolunuza intravenöz bir kateter yerleştirecek ve 40-50 mL kan çekecektir. Eczacı sadece beyaz kan hücrelerinizi çıkaracak ve onları radyoaktif bir izotopla etiketleyecektir. Bu işlem yaklaşık iki saat sürer.

Bu süre zarfında departmandan ayrılabilirsiniz ve size geri dönmeniz için bir süre verilecektir. Geri döndüğünüzde teknisyen, etiketli beyaz kan hücrelerinizi zaten kolunuza yerleştirilmiş intravenöz kateterden enjekte edecek ve ardından IV çıkarılacaktır. Daha sonra ertesi gün geri dönmeniz için size bir zaman verilecektir. Bu gün vücudunuzdaki tüm dış metalleri çıkarmanız ve görüntüleme masamıza uzanmanız istenecektir. Teknisyen sizi tepeden tırnağa tarar veya ilgilenilen alanın noktasal görüntülerini alır. Bu 20-30 dakika sürecektir. Teknisyen daha sonra SPECT/CT adı verilen başka bir dizi görüntü alabilir . Bu, atenüasyon düzeltmesi için kullanılan ve yaklaşık 25 dakika süren tanısal olmayan bir BT ile birleştirilen bir tomografik görüntü setidir .

WBC Tarama Test Sonuçları ne kadar sürede açıklanır?

Bir radyolog görüntüleri yorumlayacak, bir rapor yazacak ve sonuçları dahili bilgisayar sistemi aracılığıyla doktorunuza iletecektir.

Hamileyseniz veya radyasyona maruz kalmanız nedeniyle bu taramayı yaptırmadan önce hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu doktorunuza söylemeniz önemlidir.

Kaynak ; White Blood Cells Scan

En çok Merak Edilen Makaleler

İşeme Sistogramı Nedir (VCUG) Taraması

Prostat Nedir ?

Mide Kanseri Belirtileri

Moyamoya Hastalığı Tedavisi

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *