«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri
 3. Antikor Testi Nedir

Antikor Testi Nedir

antikor testi nedir

Antikor Testi Nedir; Antikor testleri (seroloji testleri) kanınızdaki antikorları arar. Antikorlar, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşmak için yaptığı proteinlerdir. Bu testler, Doktorunuzun COVID-19 da dahil olmak üzere çok çeşitli hastalık, bozukluk ve enfeksiyon teşhisini doğrulamasına yardımcı olur. Bir antikor testine ihtiyacınız olup olmadığı konusunda Doktorunuzla konuşun.

Antikor Testi Nedir

GENEL BAKIŞ

Antikor (seroloji) testi nedir?

Bir antikor testi, kanınızdaki antikorları arar. Antikorlar, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmak için yaptığı proteinlerdir. Bağışıklık sisteminiz virüsler, bakteriler ve alerjenler (alerjiye neden olan küçük parçacıklar) gibi bilinmeyen farklı maddelere yanıt vermek için benzersiz antikorlar oluşturur. Doktorunuz ayrıca bu testi bir seroloji testi olarak adlandırırlar.

Doktorunuz, bir enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi veya belirli bir virüse maruz kalıp kalmadığınızı anlamak için antikor testleri kullanır. Bunun daha yeni bir örneği, SARS-CoV-2 ( COVID-19‘a neden olan virüs ) için yapılan antikor testidir . COVID-19 antikorları için pozitif test yaparsanız, bu, o virüse maruz kaldığınız ve vücudunuzun onunla savaşmak için antikorlar ürettiği anlamına gelir. COVID-19 aşısını aldıktan sonra bağışıklık sisteminiz de COVID-19 antikorları geliştirir.

Aşılama, enfeksiyon veya enfeksiyöz ajanlara maruz kalma sonrasında, bağışıklık sisteminizin antikor üretmesi birkaç haftayı bulabilir . Antikor testleri, aktif (mevcut) bir enfeksiyonu kontrol eden tanısal testlerle aynı değildir. Bu testler bulaşıcı ajanın kendisini tespit etmez. Vücudunuzun virüse verdiği yanıtı değerlendirirler.

Bir antikor testine ne zaman ihtiyaç duyulur?

Aşağıdaki durumlarda bir COVID-19 antikor testine ihtiyacınız olabilir:

 • COVID-19 semptomları vardı ama siz hastayken test yaptırmadınız.
 • Semptomları vardı ama virüs için negatif test edildi. Bu durumda Doktorunuz, COVID-19 teşhisini doğrulamak için siz iyileştikten yaklaşık bir veya iki hafta sonra bir antikor testi kullanabilir.
 • Bir enfeksiyondan sonra (uzun süreli COVID veya uzun mesafeli COVID-19) kalıcı COVID-19 semptomları veya COVID-19 komplikasyonları olması. Bu komplikasyonlar multisistem inflamatuar sendromu (MIS-C) içerir.
 • Sağlık uzmanları, COVID-19’a ek olarak çok çeşitli hastalık ve bozuklukları kontrol etmek için antikor kan testleri kullanır. Bu testler, Doktorunuzun belirli virüslere ve bakterilere karşı antikorları tespit ederek hastalığı teşhis etmesine yardımcı olur. Doktorunuz aşağıdakileri aramak için antikor testleri kullanır:
 • Çölyak hastalığı ve lupus gibi otoimmün bozukluklar .
 • Lyme hastalığı , boğmaca (boğmaca) ve tetanoz dahil olmak üzere bakteriyel enfeksiyonlar .
 • Multipl miyelom dahil olmak üzere kanser .
 • HIV , su çiçeği (varicella-zoster virüsü), mononükleoz (Epstein-Barr virüsünden kaynaklanan) ve Batı Nil virüsü dahil olmak üzere virüsler .

Doktorunuz ayrıca sizi veya çocuğunuzu alerjiler açısından değerlendirmek için antikor testleri kullanır. Testler, bağışıklık sisteminizin çeşitli alerjenlere yanıt olarak antikor oluşturup oluşturmadığını söyleyebilir. Doktorunuz yanıtı alerjik reaksiyon olarak adlandırır . Ancak bu testlerden bazıları (özellikle gıda alerjileri için antikor testleri ) yanlış pozitif sonuç verebilir. Bu, sonuçların antikorlar için pozitif olabileceği, ancak aslında alerjik olmayabileceğiniz anlamına gelir.

Antikor kan testini kim yapar?

Bir sağlık kuruluşuna bağlı Labaratuarlar bu testi gerçekleştirir. Testi doktorunuzun ofisinde, bir laboratuvarda veya özel bir klinikte vere bilirsiniz.

Antikor testi türleri nelerdir?

Farklı seroloji testleri farklı antikorları saptar. Vücudunuz beş ana antikor türü oluşturur:

 • İmmünoglobulin A (IgA).
 • İmmünoglobulin D (IgD).
 • İmmünoglobulin E (IgE).
 • İmmünoglobulin G (IgG).
 • İmmünoglobulin M (IgM).

Sürecin nasıl işlediğine bir örnek olarak COVID-19 antikor testini düşünün:

Çoğu COVID-19 antikor testi, IgM ve IgG antikorlarını arar. SARS-CoV-2 gibi bir virüse maruz kalır kalmaz vücudunuz genellikle önce IgM antikorları üretir. Bu antikorlar diğerlerinden daha erken kaybolur ve çok uzun süre tespit edilemeyebilir.

IgG ve IgA antikorları genellikle siz virüse maruz kaldıktan yaklaşık bir hafta ila 10 gün sonra ortaya çıkar. IgG antikorları vücudunuzda daha uzun süre kaldığından, bir antikor testi bu antikorları bir COVID-19 enfeksiyonundan aylar hatta yıllar sonra saptayabilir.

COVID-19 aşısı olursam antikor testim pozitif çıkar mı?

COVID-19 aşıları (mRNA aşısı gibi) vücudunuza virüsle savaşan antikorları nasıl üreteceğini öğretir. Bu nedenle, aşınızdan sonra bir antikor testi yaptırırsanız, COVID-19 antikorları için pozitif test yapabilirsiniz. Ancak sonuçlarınız, testi ne zaman yaptırdığınız ve ne tür bir antikor testi yaptırdığınız gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Farklı antikor testleri, farklı antikor türlerini kontrol eder.

TEST AYRINTILARI

Antikor testi nasıl çalışır?

Doktorunuz kanınızdan bir örnek alır ve bunu bir laboratuvara gönderir. Laboratuvar kanınızı antikorlar için test eder. Ayrıca belirli antikor türlerinin seviyelerini de ölçer.

Antikor testine nasıl hazırlanırım?

Bu tür testler için herhangi bir özel hazırlık gerekmez. Doktorunuz kolunuzdaki bir damara erişmesini kolaylaştırmak için kısa kollu bir gömlek giymek isteyebilirsiniz.

Antikor testi sırasında ne beklenir?

Doktorunuz kolunuzdaki cildi temizler. Bir damara iğne sokarlar. İğne içeri girdiğinde bir tutam hissedeceksiniz, ancak genellikle canınızı yakmaz. Doktorunuz, kanınızın bir örneğini iğneden alır ve bir tüpte toplar. Ardından kolunuza bir bandaj yerleştirirler.

Kolunuzu kullanmak yerine, Doktorunuz kan almak için parmağınızın ucunu delebilir. Doktorunuz, kan alımı için kolunuzu veya parmağınızı kullanmanın en iyisi olup olmadığını size söyleyecektir.

Antikor testinden sonra ne beklenir?

Testten sonraki birkaç saat kolunuz biraz ağrıyabilir. Kolunuzda birkaç saat sonra çıkarabileceğiniz bir parça gazlı bez ve bir bandaj olacak. Doktorunuzun iğneyi soktuğu yerde küçük bir çürük görünebilir.

Bu testin riskleri nelerdir?

Kan testleri yaygın ve güvenlidir. Bazı insanlar daha sonra biraz baş dönmesi veya baş dönmesi hissedebilir . Kan testlerinden sonra baş dönmesi öykünüz varsa , Doktorunuza söyleyin.

SONUÇLAR VE TAKİP

Antikor testinin sonuçlarını ne zaman öğrenmeliyim?

Sonuçlarınızı aynı gün alabilirsiniz. Veya Doktorunuz kan örneğinizi başka bir laboratuvara gönderebilir, bu nedenle sonuçlar birkaç gün sonra çıkabilir. Sonuçları ne zaman çıkacagını Doktorunuza sorun.

Antikor testimin sonuçları ne anlama geliyor?

Pozitif bir test sonucu, kanınızda COVID-19 antikorlarını içerebilen antikorlar olduğu anlamına gelir. COVID-19 antikor testi durumunda, antikorlar vücudunuzun COVID-19 aşısına verdiği yanıtın sonucu olabilir. Veya antikorların varlığı, geçmişte COVID-19’a maruz kaldığınız ve vücudunuzun virüsle savaşmak için antikorlar geliştirdiği anlamına gelebilir.

Tipik olarak, enfeksiyon ne kadar şiddetli olursa, antikor seviyesi o kadar yüksek olur. Ancak hafif semptomları olan (veya hiç semptomu olmayan) kişilerde bile antikor testi pozitif çıkabilir.

Antikorlar sizi gelecekte aynı mikrop tarafından enfekte olmaktan koruyabilir. Ancak korumanın süresi, virüs veya bakteri türü de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu nedenle Doktorunuz, COVID-19’a karşı bağışıklığı kontrol etmek için antikor testleri kullanmazlar.

Negatif bir test sonucu şu anlama gelebilir:

 • Hiç COVID-19 enfeksiyonu geçirmediniz veya COVID-19’a maruz kalmadınız.
 • COVID-19 geçirdiniz (veya maruz kaldınız), ancak bağışıklık sisteminiz bir testte ortaya çıkacak kadar antikor oluşturmadı.
 • COVID-19 hastasıydınız, ancak antikorlarınız ve ya hastalığınız testte görüntelenecek kadar uzun sürmedi veya teste girdiğinizde septomlar geçmiş iyileşme dönemine girmiş olabilirsiniz.

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

Test sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa Doktorunuz ile konuşun. COVID-19 semptomları geliştirirseniz veya birkaç hafta sonra enfeksiyondan kaynaklanan semptomlarınız devam ederse, derhal Doktorunuzu arayın.

Bir not

Antikor testleri, Doktorunuzun COVID-19 da dahil olmak üzere çok çeşitli alerji ve hastalıkların teşhisini doğrulamasına yardımcı olur. Ayrıca, Doktorunuzun, siz bunlara maruz kaldıktan sonra bağışıklık sisteminizin virüslere ve bakterilere verdiği yanıtı değerlendirmesine yardımcı olurlar. Antikor testinizin sonuçları hakkında sorularınız varsa, Doktorunuzu arayın. Bazı durumlarda, sonuçların doğruluğundan emin olunmaz, bu durumda ikinci bir antikor testi yaptırmanız gereke bilir. COVID-19 semptomları geliştirirseniz veya enfeksiyondan sonra semptomlarınız devam ederse hemen Doktorunuz ile görüşün.

Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *