«
 1. Anasayfa
 2. Çocuk Hastalıkları
 3. Çocuklarda COVID-19 Belirtileri

Çocuklarda COVID-19 Belirtileri

Çocuklarda COVID-19

Çocuklarda COVID-19 Belirtileri; Bebekler ve küçük çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan çocuğa COVID-19 bulaşabilir. Çocuklarda COVID-19 semptomları yetişkinlerinkine benzer – ateş, öksürük ve nefes almada zorluk gibi. Semptomlar genellikle gençlerde daha hafiftir ancak yayılmayı önlemek için aynı karantina önlemleri alınmalıdır.

Çocuklarda COVID-19

Çocuklarda COVID-19 belirtileri nelerdir?

Çoğu durumda, çocuklarda COVID-19 semptomları, virüslü yetişkinlerin yaşadığı semptomlardan daha hafiftir. Bazen, enfekte çocuklar hiç hasta olma belirtisi göstermezler. Çocuklarda olası COVID-19 enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • Ateş .
 • Titreme .
 • Öksürük .
 • Nefes darlığı (dispne) .
 • Boğaz ağrısı .
 • Kas ağrıları.
 • Tat alma duyusu kaybı (ageusia).
 • Koku duyusu kaybı (anosmi).
 • Baş ağrısı .
 • Yorgunluk .
 • İshal .
 • Mide bulantısı ve kusma .
 • Burun akıntısı .
 • Tıkanıklık .

Enfekte olan çocukların çoğu şiddetli COVID semptomları yaşamasa da , bazıları multisistem inflamatuar sendrom adı verilen bir durum geliştirebilir. Bu durum tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çocuklarda multisistem inflamatuar sendrom nedir ve COVID-19 ile ilişkisi nedir?

Çocuklarda çok sistemli inflamatuar sendrom (MIS-C), kalp, böbrekler, akciğerler, gözler, cilt, beyin veya gastrointestinal organlar dahil olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde iltihaplanma ile karakterizedir.

Son araştırmalar, COVID-19 ile enfekte olan 2 ila 15 yaş arasındaki çocukların MIS-C geliştirebileceğini göstermiştir. Ortalama olarak bu, çocuğun koronavirüse maruz kalmasından yaklaşık iki ila altı hafta sonra ortaya çıkar. MIS-C’nin olası semptomları şunları içerir:

 • Deri döküntüsü .
 • Karın ağrısı .
 • Çatlak, kırmızı dudaklar.
 • Ellerde veya ayaklarda şişme.
 • Kanlı gözler .

Tedavi olmaksızın, MIS-C yaşamı sınırlayıcı olabilir. Bununla birlikte, hızlı tıbbi bakım ile çoğu çocuk tamamen iyileşir. Çocuğunuz yukarıda listelenen belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, hemen Doktorunuzu arayın.

Bebekler ve küçük çocuklar COVID olabilir mi?

Evet. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, her yaştan çocuklarda COVID-19 vakaları artıyor. Bu muhtemelen faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. İlk olarak, birçok çocuk henüz aşılanmamıştır.

Aslında, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Kasım 2021’de 5 yaşına kadar olan çocuklarda kullanılmak üzere Pfizer COVID-19 aşısını onayladı. İkincisi, son derece bulaşıcı delta varyantı son aylarda yaygınlaştı.

1 yaşın altındaki bebeklerde, daha büyük çocuklara kıyasla ciddi COVID-19 semptomları riski daha yüksek olabilir. Bunun nedeni daha küçük hava yolları ve olgunlaşmamış bağışıklık sistemleri olabilir.

Yenidoğanlar COVID olabilir mi?

Evet. COVID-19’lu kişiler potansiyel olarak onu bebeklerine geçirebilir. Bebekler de doğumdan kısa bir süre sonra enfekte olabilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, COVID testi pozitif çıkan yenidoğanların çoğunda hiçbir semptom görülmez veya çok hafif semptomlar görülür.

(Not: Hamile kişilerin ciddi COVID-19 semptomları geliştirmesi daha olasıdır. Ayrıca bebeklerini erken doğurma olasılıkları da daha yüksektir. Hamileyseniz, koronavirüs riskinizi azaltmanın yolları hakkında Doktorunuz ile görüşün, örneğin COVID aşısı almak gibi.)

Çocuklar COVID taşıyıcıları mı?

Evet kesinlikle. Bebekler, küçük çocuklar ve çocuklar, semptomları olmasa bile başkalarına COVID yayabilirler.

OLASI NEDENLER

Çocuklar neden COVID’ye yetişkinlerden farklı tepki veriyor?

Uzmanlar, çocukların neden COVID-19’dan bu kadar ciddi şekilde etkilenmediğinden henüz emin değil. Bir teori, çocukların bağışıklık sistemlerinin COVID-19’a karşı savaşmaya hazır olmasıdır. (Yayılan ve soğuk algınlığı gibi durumlara neden olan başka koronavirüsler de vardır.

Çocuklar sıklıkla soğuk algınlığına yakalandığından, COVID-19’a karşı daha iyi korunabilirler.) Diğer bir teori, çocukların bağışıklık sistemlerinin virüse basitçe farklı tepki vermesidir.

BAKIM VE TEDAVI

Çocuklarda COVID-19 semptomları nasıl ele alınmalıdır?

Çocuğunuzda ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes almada zorluk veya diğer COVID-19 semptomları gelişirse derhal Doktorunuzu arayın. Çocuğunuzu bir ev kitiyle test etmenizi önerebilir veya ziyaret için ofislerine gelmenizi isteyebilirler.

Ayrıca, doktorunuz ile bir tele-sağlık randevusu planlayabilirsiniz. Test tamamlanana kadar çocuğunuzu ve evinizdeki herkesi evde tuttuğunuzdan emin olun.

Çocuğumun COVID-19 testi pozitif çıkarsa ne olur?

Çocuğunuzun COVID testi pozitif çıkarsa, ailenizi ve topluluğunuzdaki diğer kişileri korumak için tüm uygun önlemleri almalısınız. Çocuğunuz, semptomların ilk ortaya çıktığı andan itibaren 10 gün boyunca tecritte kalmalıdır. Ayrıca en az 24 saat ateşsiz olmaları gerekir. Bu arada:

 • Evdeki diğer insanları mümkün olduğunca çocuğunuzdan uzak tutun.
 • Mümkünse, diğerlerinin maruz kalmaması için çocuğunuza bakması için bir kişi belirleyin.
 • Bakıcı, hasta çocuğunuzla aynı odadayken maske takmalıdır.
 • Çocuğunuz 2 yaşından büyükse ve rahatça maske takabiliyorsa, bakıcı odadayken maske takmasını sağlayın.
 • COVID bulaşmasını azaltmak için banyoyu sık sık silin. Mümkünse, çocuğunuzun herkesten farklı bir banyo kullanmasını sağlayın.
 • Her gün, ışık anahtarlarını, kapı kollarını, telefonları, uzaktan kumandaları ve sık dokunulan diğer nesneleri dezenfekte edin.

Çocuğumun COVID-19 kapmasını önleyebilir miyim?

COVID-19’u önlemek için en iyi savunma aşı olmaktır. Çocuğunuz 5 yaşında veya daha büyükse, Pfizer BioNTech COVID aşısı için uygundur . Çocuğunuzu aşı için nereye götüreceğinizi Doktorunuza sorun. El yıkama, maskeleme ve sosyal mesafe dahil olmak üzere önerilen tüm CDC yönergelerine de uymalısınız.

DOKTOR NE ZAMAN ARANIR?

Çocuğumun sağlık kuruluşunu ne zaman aramalıyım?

Çocuğunuzun COVID-19 testi pozitif çıkan birine maruz kalıp kalmadığını Doktorunuza söyleyin. Çocuğunuzda ateş, öksürük, nefes almada zorluk, boğaz ağrısı, karın ağrısı, kusma, kızarıklık veya diğer COVID uyarı işaretleri gibi belirtiler gelişirse, derhal Doktorunuzu arayın.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Korona virüsü olan kaç çocuk var?

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, pandeminin başlangıcı ile 30 Eylül 2021 arasında 5.899.148 çocuklukta COVID-19 vakası bildirildi. Bu, her 100.000 çocuktan 7.838’inin virüs için pozitif test ettiği anlamına geliyor.

Çocuklarda COVID-19 ne kadar sürer?

Her çocuk farklıdır. Semptomatik olan çocukların çoğu yaklaşık iki hafta içinde iyileşir. Ancak, virüs bulaşmış olsalar bile birçok çocuğun hiçbir zaman semptom göstermediğini unutmayın.

Bir Not

Çocuklarda COVID-19 semptomları ateş, kusma, nefes almada zorluk ve daha fazlasını içerebilir. Birçok çocukta semptom olmamasına rağmen, yine de virüsün taşıyıcısı olabilirler. Bu nedenle, ailenizi ve topluluğunuzu güvende tutmak için önerilen tüm yönergeleri takip etmek önemlidir.


İlgili Sağlık Makaleleri

Bebeklerde Soğuk Algınlığı
İspanyol Gribi Nedir?
PCR Testi Nedir?
Çocuklarda Depresyon
Antikor Testi Nedir
Çocuklarda Yüksek Kolesterol
Kaka Renkleri ve Anlamları


Kaynaklar

 • Amerikan Pediatri Akademisi. Çocuklar ve COVID-19: Eyalet Düzeyinde Veri Raporu.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. COVID-19’unuz Varsa Emzirme ve Yeni Doğanların Bakımı.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. Ebeveynler için: Çocuklarda Çok Sistemli İnflamatuar Sendrom (MIS-C) COVID-19 ile İlişkili.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. Bilim Özeti: SARS-CoV-2’nin K-12 Okullarında ve Erken Bakım ve Eğitim Programlarında Yayılması – Güncellendi.

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *