«
 1. Anasayfa
 2. Çocuk Hastalıkları
 3. Çocuklarda Yüksek Kolesterol

Çocuklarda Yüksek Kolesterol

Çocuklarda yüksek kolesterol

Çocuklarda Yüksek Kolesterol; Yüksek kolesterolden etkilenen sadece yetişkinler değildir. Çocuklar ayrıca, çocuk büyüdüğünde sağlık sorunlarına neden olabilecek yüksek kolesterol seviyelerine sahip olabilir.

Çocuklarda Yüksek Kolesterol

GENEL BAKIŞ

Çocuklarda yüksek kolesterol neden bir sorun olarak görülüyor?

Yüksek kolesterolden etkilenen sadece yetişkinler değildir. Çocuklar ayrıca, çocuk büyüdüğünde sağlık sorunlarına neden olabilecek yüksek kolesterol seviyelerine sahip olabilir. Çok fazla kolesterol, kalbe ve diğer organlara kan sağlayan arterlerin duvarlarında plak adı verilen bir maddenin birikmesine yol açar.

Plak arterleri daraltabilir ve kalbe giden kan akışını engelleyerek kalp sorunlarına neden olabilir. Kolesterol ayrıca felç dahil diğer sağlık sorunlarıyla da ilişkilidir.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

Çocuklarda yüksek kolesterol neden olur?

Çocuklarda kolesterol seviyeleri üç faktörle bağlantılıdır: kalıtım, diyet ve obezite. Çoğu durumda, yüksek kolesterolü olan çocukların, aynı zamanda yüksek kolesterolü olan bir ebeveyni vardır.

TEŞHIS VE TESTLER

Çocuklarda yüksek kolesterol nasıl teşhis edilir?

Doktorlar, basit bir kan testi ile okul çağındaki çocuklarda kolesterolü kontrol edebilir. Böyle bir testin yapılması, özellikle ailede güçlü bir kalp hastalığı öyküsü varsa veya çocuğun ebeveyninin yüksek kolesterolü varsa önemlidir. Kan testi sonuçları, bir çocuğun kolesterolünün çok yüksek olup olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Temmuz 2018’de Amerikan Pediatri Akademisi tarafından sekiz yaş ve üzeri çocuklarda yüksek kolesterol tedavisine yönelik güncel kılavuzlar ve öneriler yayınlandı. Bu kılavuzlar şunları önermektedir:

 • Kardiyovasküler hastalık için risk faktörü olmayan hastalarda değer 190 mg/dL’den yüksekse ve diyet değişikliği başarısız olmuşsa, yükselmiş LDL’nin (kötü kolesterol) tıbbi tedavisi.
 • Ailesinde erken başlangıçlı kardiyovasküler hastalık öyküsü veya obezite, hipertansiyon veya sigara içimi gibi diğer risk faktörleri olan, 160 mg/dL’den yüksek LDL’si olan hastalar için tıbbi tedavi.
 • LDL’si 130 mg/dL’nin üzerinde olan diyabetli hastalar için tıbbi tedavi.

YÖNETIM VE TEDAVI

Çocuklarda yüksek kolesterol nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda kolesterolü tedavi etmenin en iyi yolu, tüm aileyi kapsayan bir diyet ve egzersiz programıdır. Diyet ve egzersizdeki değişiklikler istenen etkiyi göstermezse, sekiz yaşından büyük çocuklar için ilaç düşünülebilir.

Çocuklarda kolesterolü tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar arasında kolestiramin, kolestipol ve kolesevelam bulunur. Çok yüksek kolesterolü olan çocuklarda yapılan son araştırmalar, statin sınıfındaki ilaçların güvenli kullanımını desteklemiştir. Bir çocuğun kolesterol düzeyleri, üç aylık diyet değişiklikleri ve/veya ilaçlardan sonra yeniden test edilmelidir.

Çocuğumun kolesterolünü düşürmeye nasıl yardımcı olabilirim?

Amerikan Pediatri Akademisi şu anda iki yaş ve üstü çocukların Amerikalılar için mevcut Beslenme Rehberine göre sağlıklı bir diyet izlemelerini önermektedir. Bu, az yağlı süt ürünlerini içermelidir. Fazla kilolu veya obez olan veya ailesinde obezite, yüksek kolesterol veya kardiyovasküler hastalık öyküsü olan 12 aydan iki yaşına kadar olan çocuklar için yağı azaltılmış süt kullanılması önerilir.

Çocuğunuzu aşağıdakileri yapmaya teşvik ederek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilirsiniz:

 • Toplam yağ, doymuş yağ ve kolesterol oranı düşük yiyecekler yiyin. Bir çocuğun tükettiği yağ miktarı, günlük toplam kalorinin yüzde 30’u veya daha azı olmalıdır (günde 45 ila 65 gram yağ veya daha az). Bu öneri, iki yaşın altındaki çocuklar için GEÇERLİ DEĞİLDİR.
 • Amerikan Pediatri Akademisi şu anda 2 yaş ve üzeri çocukların mevcut Amerikalılar için Beslenme Rehberine göre sağlıklı bir diyet izlemelerini önermektedir. Bu, az yağlı süt ürünlerini içermelidir. Fazla kilolu veya obez olan veya ailesinde obezite, yüksek kolesterol veya kardiyovasküler hastalık öyküsü olan 12 aydan iki yaşına kadar olan çocuklar için yağı azaltılmış süt kullanılması önerilir.
 • Düzenli egzersiz. Bisiklete binme, koşma, yürüme ve yüzme gibi düzenli aerobik egzersizler, HDL düzeylerini yükseltmeye ve ailenizin kardiyovasküler hastalık riskini düşürmeye yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun.
 • Doymuş yağ yerine doymamış yağ koyun. Doymuş yağ genellikle oda sıcaklığında katıdır ve hayvansal yağlar, hindistancevizi ve hurma yağlarından elde edilir. Doymamış yağ, oda sıcaklığında sıvı haldedir ve bitkilerden gelir. Zeytinyağı, kanola yağı ve yerfıstığı yağı doymamış yağ örnekleridir.

Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alabilmesi için çeşitli yiyecekler seçin. Hedef hedeflerinin üzerinde yüksek LDL değerlerine sahip kardiyovasküler hastalık riski daha yüksek olan çocuk ve ergenlerin beslenme danışmanlığı almaları ve düzenli fiziksel aktiviteye katılmaları tavsiye edilir.

Bazı iyi gıda örnekleri nelerdir?

 • Kahvaltıda: Meyve, tahıl gevreği, yulaf ezmesi ve yoğurt, kahvaltı yiyecekleri için iyi seçenekler arasındadır. Tam veya yüzde 2 süt yerine yağsız veya az yağlı süt kullanın.
 • Öğle ve akşam yemeklerinde: Yiyecekleri kızartmak yerine fırında veya ızgarada pişirin. Daha sağlıklı bir sandviç yapmak için tam tahıllı ekmekler ve küçük ekmekler kullanın. Ayrıca çocuğunuza çorba, Makarna, fasulye, pirinç, balık, derisiz kümes hayvanları veya diğer yemekleri hazırlayın. Yemeklerle birlikte daima taze meyve (kabuğuyla birlikte) servis edin.
 • Atıştırmalıklar için: Meyveler, sebzeler, ekmekler ve tahıllar çocuklar için harika atıştırmalıklardır. Çocuklar soda ve meyve içeceklerinden kaçınmalıdır.

İlgili Sağlık Makaleleri

Yüksek Kan Kolesterolü
Hiperlipidemi (Yüksek Kolesterol)
Kalp Hastalığında Aspirin Tedavisi
Kolesterol Düşürücü İlaçlar
Safra Kesesi Taşı


Kaynaklar;

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *