«
 1. Anasayfa
 2. İlaç ve Medikal Ürünler
 3. Kalp Hastalığında Aspirin Tedavisi

Kalp Hastalığında Aspirin Tedavisi

Kalp Hastalığında Aspirin Tedavisi

Kalp Hastalığında Aspirin Tedavisi faydalımıdır, Kardiyovasküler hastalığınız varsa, sağlık uzmanınız kalp krizi ve inme riskinizi azaltmak için düşük doz aspirin tedavisi önerebilir. Aspirin tedavisi, özellikle bu durumlarla ilgili bir geçmişiniz varsa faydalı olabilir. Kalp hastalığı için aspirin tedavisinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda sağlık uzmanınıza sormalısınz

Kalp Hastalığında Aspirin Tedavisi

Kalp hastalığı olan hastaların kalp krizi geçirme risklerinin azaltılması için ilaç kullanmaları gerekiyor. Aspirin ve Warfarin gibi ilaçlar kanı sulandırarak bir kan pıhtısının kalp krizine neden olma riskini azaltıyor. Araştırmacılara göre Aspirin, normal bir kalp ritmi olan kalp hastaları için çok daha pahalı kalp ilaçları kadar etkili. İki binden fazla hasta üzerine yapılan ve New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmaya göre Aspirin kalp hastalarına sık sık verilen Warfarin kadar etkilidir.

Kalp hastalığı için aspirin tedavisi nedir?

Kardiyovasküler hastalık riski altındaysanız, sağlık uzmanınız günlük olarak düşük dozda aspirin almanızı önerebilir. Aspirin tedavisi, özellikle daha önce bu durumları yaşadıysanız, kalp krizi ve inme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Aspirin tedavisi kalp hastalığını önlemeye nasıl yardımcı olur?

Aspirin rejimi olarak bilinen günlük aspirin almak, kalp krizi ve inme riskinizi azaltır. Aspirin kanınızı sulandırır ve bu durumlara neden olabilecek kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur.

Düşük doz aspirin tedavisi nedir?

Düşük doz aspirin tedavisi gören kişiler genellikle her gün 81 miligram Aspirin alırlar, bu bazen bebek aspirini olarak da bilinir. Doktorlar, bazı insanlar için farklı bir aspirin dozu önerebilir. Aspirin tedavisinin sizin için uygun olup olmadığı ve ne kadar almanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

Aspirin tedavisinden kimler yararlanabilir?

Aşağıdakilere sahipseniz, her gün düşük doz aspirin almaktan fayda sağlayabilirsiniz:

 • diyabet .
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) .
 • Sigara içme öyküsü .
 • Hiperlipidemi (yüksek kolesterol).
 • Koroner arter hastalığı.
 • Periferik arter hastalığı.
 • Kalp krizi veya inme öyküsü.

İnme veya kalp krizi geçmişiniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşun. Aspirin tedavisi, ikinci bir kalp krizi veya inmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Aspirin tedavisi kalp hastalığı için ne kadar etkilidir?

Aspirin tedavisi, kalp krizi veya felç geçirme riskinizi azaltmada önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu, özellikle yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet gibi birden fazla risk faktörü olan kişilerde geçerlidir. Kalp hastalığı için aspirin almadan önce daima Doktorunuz ile konuşun.

Aspirin tedavisinin faydaları nelerdir?

Aspirin, kardiyovasküler hastalığı olan veya pıhtıya bağlı inme veya geçici iskemik atak (GİA) öyküsü olan kişilerde kan pıhtılaşması riskini azaltmaya yardımcı olur . Ayrıca kan damarı hastalığı nedeniyle kan akışı sorunu olan kişilere de yardımcı olabilir .

Aspirin tedavisi için kurallar nelerdir?

Kalp hastalığı için aspirin tedavisine başlamadan (veya durdurmadan) önce daima sağlık uzmanınızla konuşun. Doktorunuz size aspirinin kalbiniz için iyi olup olmadığını ve ne kadar almanız gerektiğini söyleyecektir.

Günde bir bebek aspirini (81 miligram) kalp krizi veya felci önlemeye yardımcı olmak için yeterlidir. Daha yüksek dozlar kanama riskinizi artıracaktır. Kalp hastalığı için çok fazla risk faktörünüz yoksa, daha yaşlıysanız veya yaşamı tehdit eden kanama riskiniz yüksekse, aspirin tedavisi sizin için doğru olmayabilir.

Aspirin tedavisini nasıl almalıyım?

Aspirininizi sağlık uzmanınızın belirttiği şekilde alın. Aspirin Tabletleri bütün olarak yutunuz. Onları ezmeyin veya çiğnemeyin. Mide rahatsızlığını önlemek için yemek sırasında veya sonrasında bir bardak su ile aspirin alın.

Düşük doz aspirin tedavisi rejiminin riskleri nelerdir?

Aspirin kanamaya neden olabilir ve böbrek yetmezliği riskinizi artırabilir. Aşağıdakilerin geçmişine sahipseniz sağlık uzmanınıza söyleyin:

 • Alkol kullanım bozukluğu .
 • Aspirine karşı alerji .
 • Gastrointestinal kanama veya mide ülseri .
 • Felç.

Düşük doz aspirinde aşırı doz alabilir miyim?

Her gün 81 miligram aspirin alan yetişkinlerin aşırı doz tehlikesi yoktur. Bir kerede çok fazla aspirin alırsanız ani (akut) aspirin zehirlenmesi yaşayabilirsiniz – örneğin, 150 pound ağırlığındaysanız, her biri 325 miligramlık yaklaşık 30 tablet.

Aspirin tedavisinin yan etkileri var mı?

Aspirin bazı kişilerde mide kanamasına, tahrişe ve ülsere neden olabilir. Ayrıca şunları yaşayabilirsiniz:

 • karın ağrısı
 • mide ekşimesi
 • Mide bulantısı ve kusma

Aspirin tedavisi alıyorsam hangi ilaç etkileşimlerinden haberdar olmalıyım?

Aldığınız ilaçlar (özellikle antikoagülanlar ) hakkında sağlık uzmanınıza bilgi verin . Reçetesiz ilaçlar, bitkisel takviyeler veya vitaminler alıp almadığınızı Doktorunuza bildirin. Bazı ilaçlar ve takviyeler kanınızı sulandırabilir ve ayrıca aspirin tedavisi alıyorsanız kanama riskinizi artırabilir.

Herhangi bir prosedürden, acil tedaviden veya dişçilikten önce, Doktorunuza düşük doz aspirin tedavisi aldığınızı söyleyin.

Aspirin tedavisi alıyorsanız, alkol kullanımı hakkında sağlık uzmanınızla konuşun. Alkol almak mide kanaması riskinizi artırabilir.

Aspirin tedavisini ne kadar süre almalıyım?

Aspirin tedavisini sağlık uzmanınızın belirttiği şekilde almaya devam edin. Doktorunuz size söylemediği sürece düşük doz aspirin almayı bırakmayın.

Kalp hastalığı için kimler düşük doz aspirin almamalıdır?

Hamileyseniz veya aşağıdakilere sahipseniz aspirin tedavisi sizin için uygun olmayabilir :

 • astım _
 • Hemofili veya Von Willebrand hastalığı gibi kanama bozuklukları .
 • Mide ülseri.
 • böbrek hastalığı
 • Karaciğer hastalığı

Kalp krizi geçiriyorsam aspirin tedavisi almalı mıyım?

Göğüs ağrısı yaşarsanız veya kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız başka bir şey yapmadan önce 112’i arayın . Sadece acil tıp teknisyenleri tarafından talimat verildiğinde aspirin alın. Kalp krizi geçiriyorsanız, dört bebek aspirininden (81 mg) fazlasını almamalısınız.

Bir not

Kalp krizi veya inme riski altındaysanız, özellikle daha önce bu durumlara sahipseniz, günlük düşük doz aspirin tedavisi riskinizi azaltabilir. Kalp hastalığında aspirin tedavisi nin sizin için uygun olup olmadığı konusunda sağlık uzmanınızla konuşun.

Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *