«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Yüksek Kan Kolesterolü

Yüksek Kan Kolesterolü

Yüksek Kan Kolesterolü

Yüksek Kan Kolesterolü Hakkında Bilmeniz Gerekenler; Kolesterol gerçekten önemli. ne kadar soruyorsun Kolesterolünüzdeki her yüzde birlik düşüş için kalp hastalığı geliştirme riskiniz yüzde iki azalır. Bu nedenle, ister kalp hastalığını önlemeye, ister kalp krizi sonrasında daha fazla hasarı önlemeye çalışın, yüksek kolesterolü düşürmeniz önemlidir.

Yüksek Kan Kolesterolü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Daha düşük kolesterol mümkündür

Kolesterolünüzü düşürmek göz korkutucu bir görev gibi görünse de mümkündür. Önleyici Kardiyoloji ve Rehabilitasyon programında , hastaları üzerinde yapılan uzun süreli bir çalışma, hem statin alan hastalar hem de statin intoleransı olanlar için LDL yönetiminde  ikinci takip ziyaretinde bile  önemli gelişmeler gösterdi.

Statinleri tolere edemeyen hastalarda, Koruyucu Kardiyoloji Kliniğinde alternatif ilaçlar ve yaklaşımların bir kombinasyonunu kullanarak LDL kolesterolde ortalama 30 puanlık ek bir azalma elde edebiliriz.

Kalp hastalığına yakalanmak için yüksek kolesterol veya diğer risk faktörlerine sahipseniz, Önleyici Kardiyoloji ve Rehabilitasyon programları yardımcı olabilir. Hastaların sağlığını, özellikle yüksek LDL kolesterol, yüksek trigliserit, düşük HDL kolesterol, yüksek tansiyon, homosistein gibi değiştirilebilir risk faktörlerine, ayrıca hareketsiz yaşam tarzı, obezite ve diyabet gibi hiperlipidemilere çok özel bir dikkatle değerlendiriyorlar.

Ekibler, kolesterolü düşürmenin yanı sıra hipertansiyon ve diyabet için en yeni ve en etkili ilaçları biliyor. Kardiyak riskinizi yönetmek için ilaç yazmanın yanı sıra, iyi ve semptomsuz kalma çabalarınızı artırabilecek son derece kişiselleştirilmiş yaşam tarzı ayarlamaları da önerebiliriz. Pek çok insan kalp-sağlıklı bir yaşam tarzının önemini bilse de, çok azı günlük yaşamlarında daha sağlıklı yaşama yollarını nasıl uygulayacaklarından emin.

Nasıl başlamalı

Yakın zamanda bir kolesterol taraması yaptırmadıysanız, takviminize bir tane aldığınızdan emin olun. Uzmanlar, 20 yaşında ve daha sonra her beş yılda bir kolesterol paneli yaptırmanızı tavsiye ediyor. Kalp hastalığı için yüksek risk faktörlerine sahipseniz, doktorunuz yıllık kontrol önerebilir.

“Lipoprotein profili” denen bir test yaptırmak en iyisidir. Bu kan testi dokuz ila 12 saat aç kaldıktan sonra yapılır ve toplam kolesterol, LDL (kötü) kolesterol, HDL (iyi) kolesterol ve trigliseritlerin (kanınızdaki bir yağ türü) anlık görüntüsünü sağlar.

Hedefiniz şu olmalıdır:

 • Toplam kolesterol (HDL, LDL ve diğer lipoproteinlerin bir ölçüsü)
  • 200 mg/dL’den az
 • trigliseritler
  • 150 mg/dL’den az
 • LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein)
  • 130 mg/dL’den az
  • Kalp veya kan damarı hastalığı olanlar ve diyabet veya yüksek toplam kolesterolü olanlar için 100 mg/dL’den az
 • HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein)
  • 55 mg/dL’den büyük (kadınlar)
  • 45 mg/dL’den büyük (erkekler)

Yüksek Kan Kolesterolünüzü düşürmek

Kolesterolünüzü düşürmeye yönelik ilk saldırı, yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonudur: diyet, egzersiz ve kilo kaybı.

Diyet

TLC (terapötik yaşam tarzı değişiklikleri) diyeti olarak adlandırılan Ulusal Kolesterol Eğitim Programından bir kalp sağlıklı diyet kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olabilir. Bu, kalorinin yüzde 7’sinden daha azını doymuş yağdan ve günde 200 mg’dan az diyet kolesterolü gerektiren düşük doymuş yağlı, düşük kolesterollü bir beslenme planıdır.

TLC diyeti, istenen kiloyu korumak ve kilo alımını önlemek için yalnızca yeterli kaloriyi önerir. Doymuş yağ ve kolesterol alımınızı azaltarak LDL’niz yeterince düşürülmezse, diyetinizdeki çözünür lif miktarını (düşün: yulaf, portakal, fasulye) artırabilirsiniz.

Diyetinizin LDL düşürme gücünü artırmak için bitki stanolleri veya bitki sterolleri (kolesterol düşürücü margarinler gibi) içeren belirli gıda ürünlerini de ekleyebilirsiniz.

Egzersiz yapmak

Günün tamamında olmasa da çoğunda 30 dakikalık fiziksel aktivite yapmayı hedefleyin. HDL’yi yükseltmeye ve LDL’yi düşürmeye yardımcı olabilir ve özellikle yüksek trigliseritleri ve/veya düşük HDL seviyeleri olan, aşırı kilolu ve geniş bel ölçüsü (erkekler için 40 inçten fazla ve kadınlar için 35 inçten fazla) için önemlidir.

Etkinliğiniz orta yoğunlukta olmalıdır, bu da iki ila üç kelimelik cümleleri sürdürebileceğiniz anlamına gelir. Koşmayı, hızlı yürümeyi, yüzmeyi veya dans etmeyi deneyin.

Kilo kaybı

Fazla kiloluysanız kilo vermek LDL’yi düşürmeye yardımcı olabilir ve özellikle yüksek trigliseritleri ve/veya düşük HDL seviyelerini içeren bir dizi risk faktörüne sahip olanlar ve geniş bel ölçümü ile aşırı kilolu olanlar için önemlidir.

Araştırmalar, beli 35 inçten fazla olan kadınların ve 40 inçten büyük erkeklerin kalp hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Dahası, bu bel ölçümünün kalça ölçümünüze oranı, kalp krizi geçirme olasılığının en güçlü belirleyicilerinden biri gibi görünüyor.

Yeterince düşük değilse

Yaşam tarzı değişiklikleriyle kolesterolünüzü yeterince düşüremiyorsanız, doktorunuz ilaç tedavisine başlamanızı önerebilir. (İlaç dozunu mümkün olduğu kadar düşük tutmak ve diğer yollarla riskinizi azaltmak için yaşam tarzı değişikliklerinize devam etmeniz gerekecektir!)

Kolesterol düşürücü statinler, safra asidi sekestranları, nikotinik asit, fibrik asitler ve kolesterol absorpsiyon inhibitörleri. Doktorunuz hangi tür ilacın sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Lipitler: Bilmeniz gerekenler

Kolesterol ve trigliseritler, vücuttaki iki ana yağ molekülü veya lipit türüdür. Onlar olmadan, vücut çalışamazdı. Örneğin kolesterol, hücre zarlarının önemli bir bileşenidir ve vücut tarafından D vitamini ve östrojen gibi hormonlar üretmek için kullanılır.

Ayrıca sindirime yardımcı maddeler üretmek için kullanılır. Trigliseritler önemli bir enerji kaynağıdır.

Vücudun iki ana kolesterol ve trigliserit kaynağı vardır: karaciğer ve diyetiniz. Kolesterol sadece hayvansal ürünlerde (et, süt, peynir, tereyağı ve krema) bulunur. Bazı insanlar için kolesterol açısından zengin gıdaları aşırı tüketmek kan kolesterol seviyelerini yükseltir.

Normal, sağlıklı insanlarda karaciğer vücudun ihtiyaç duyduğu tüm kolesterolü üretir, bu nedenle diyetinizden ek kolesterol almanıza gerçekten ihtiyacınız yoktur.

Trigliserit seviyeleri birkaç nedenden dolayı yükselebilir: aşırı şeker, alkol, yağ veya kalori veya kontrolsüz diyabet. Ek olarak, bazı tıbbi durumlar ve ilaçlar veya genetik yapınız, yüksek trigliserit seviyelerine neden olabilir.

Kolesterol ve trigliseritler, kan dolaşımı yoluyla vücutta dolaşırlar, ancak yalnızca bu yağ moleküllerini çeşitli hedeflere taşıyan lipoproteinlerin (LDL ve HDL) yardımıyla. LDL veya düşük yoğunluklu lipoprotein, kötü kolesterol olarak bilinir çünkü atardamar duvarlarından gizlice geçer ve kolesterolü oradan boşaltır.

Aterosklerozun en yaygın türü olan koroner arter hastalığı bu şekilde başlar ve ilerler. HDL veya yüksek yoğunluklu lipoprotein, kolesterolü kan dolaşımından temizler ve vücuttan atılmak üzere karaciğere geri gönderir. HDL, LDL’nin arter duvarlarının arkasına gömülü olarak bıraktığı kolesterolün temizlenmesine de yardımcı olabilir. Bu yüzden iyi kolesterol denir.

Bu nedenle, genel olarak, optimal lipid seviyeleri, düşük LDL seviyeleri ve yüksek HDL seviyeleri ile karakterize edilir.


İlgili Makaleler

Hiperlipidemi (Yüksek Kolesterol)
Çocuklarda Yüksek Kolesterol
Kalp Krizi Belirtileri (Miyokard Enfarktüsü)
Sessiz Kalp Krizi
Kolesterol Düşürücü İlaçlar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *