«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Çölyak Hastalığı Teşhisi ve Tedavisi

Çölyak Hastalığı Teşhisi ve Tedavisi

çölyak hastalığı teşhis ve tedavisi

Çölyak Hastalığı Teşhisi ve Tedavisi; Doktorunuz belirtilerinizi soracaktır . Çölyak hastalığı, yalnızca semptomlara dayalı olarak teşhis edilmez, çünkü semptomların bazıları, irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya laktoz intoleransı gibi diğer sindirim bozukluklarının semptomlarına benzer. Çölyak hastalığı olan bazı kişilerde, vücudun sindirim sistemi dışındaki kısımlarını etkileyen semptomlar vardır .

Çölyak Hastalığı Teşhisi

Çölyak hastalığı Nedir? (Bağlantıya tıkla)

Çölyak hastalığının Belirtileri nelerdir?(bağlantıya tıkla)

Doktorlar çölyak hastalığını nasıl teşhis eder?

Doktorlar , çölyak hastalığınız olabileceğine ve test edilmesi gerektiğine dair işaretler aramak için tıbbi ve aile geçmişinizden, fizik muayenenizden, diş muayenesi ve tıbbi test sonuçlarınızdan bilgileri kullanır. Doktorlar tipik olarak çölyak hastalığını kan testleri ve ince bağırsak biyopsileri ile teşhis  eder .

Tıbbi ve aile öyküsü

Doktorunuz belirtilerinizi soracaktır . Çölyak hastalığı, yalnızca semptomlara dayalı olarak teşhis edilmez, çünkü semptomların bazıları, irritabl bağırsak sendromu  (IBS) veya laktoz intoleransı gibi diğer sindirim bozukluklarının semptomlarına benzer .

Çölyak hastalığı olan bazı kişilerde, vücudun sindirim sistemi dışındaki kısımlarını etkileyen semptomlar vardır .

Doktor, çölyak hastalığı olan kişilerde daha sık görülen durumların geçmişi de dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir . Doktorunuz ayrıca ailenizin tıbbi geçmişini ve ailenizde herhangi birine çölyak hastalığı teşhisi konulmuş olup olmadığını soracaktır.

Fizik sınavı

Fizik muayene sırasında, bir doktor şunları yapabilir:

 • kilo kaybı veya büyüme sorunları belirtileri olup olmadığını kontrol edin
 • derinizi dermatitis herpetiformis gibi döküntüler açısından inceleyin
 •  stetoskop kullanarak karın içindeki sesleri dinleyin
 • ağrı veya şişlik olup olmadığını kontrol etmek için karnına dokunun

Bazı durumlarda, diş hekimi muayene sırasında çölyak hastalığının belirtilerini fark edebilir. Çölyak hastalığı, diş minesindeki kusurlar veya aftlar gibi dişlerde ve ağızda sorunlara neden olabilir.

Doktorlar çölyak hastalığını teşhis etmek için hangi testleri kullanır?

Doktorlar, çölyak hastalığını teşhis etmek veya ekarte etmek için çoğunlukla kan testleri ve ince bağırsak biyopsilerini kullanır. Doktorlar, glütensiz bir diyet test sonuçlarını etkileyebileceğinden, teşhis testinden önce glütensiz bir diyete başlamayı önermezler.

Bazı durumlarda doktorlar, çölyak hastalığının teşhisine veya ekarte edilmesine yardımcı olmak için cilt biyopsileri ve genetik testler gibi ek testler isteyebilir.

kan testleri

Bir sağlık uzmanı sizden bir kan örneği alacak ve örneği bir laboratuara gönderecektir. Kan testleri, tedavi edilmemiş çölyak hastalığı olan kişilerde genellikle normalden daha yüksek olan belirli antikor düzeylerini gösterebilir . Kan testleri, anemi gibi çölyak hastalığı ile ilişkili olabilecek sağlık sorunlarının belirtilerini de gösterebilir . 

İnce bağırsak biyopsileri

Bir doktor, üst GI endoskopisi sırasında ince bağırsağın biyopsilerini alır . Bir üst GI endoskopisi için, doktor , ince bağırsağınızın ilk kısmı da dahil olmak üzere üst GI yolunuzun astarını görmek için bir endoskop (kameralı esnek bir tüp) kullanır .

Doktor, ince bağırsağınızdan küçük doku parçaları almak için endoskoptan bir alet geçirir. Bir patolog, çölyak hastalığı belirtileri aramak için dokuyu mikroskop altında inceleyecektir.

Cilt biyopsileri

Dermatit herpetiformis olabilecek bir döküntünüz varsa, bir doktor cilt biyopsileri sipariş edebilir . Deri biyopsileri için doktor, döküntünün üzerindeki ve yanındaki küçük deri dokusu parçalarını çıkarır. Bir patolog, dermatit herpetiformis belirtileri aramak için dokuyu mikroskop altında inceleyecektir.

Genetik test

Bazı durumlarda, bir sağlık uzmanı kan örneği alabilir veya yanağınızın içinden hücreleri toplamak için bir çubuk kullanabilir. Örnek, DQ2 ve DQ8 adı verilen gen varyantları grupları için test edilecektir. Bu gen varyantlarına sahip değilseniz, çölyak hastalığınız olma ihtimali çok düşüktür.

Tek başına DQ2 veya DQ8’e sahip olmak, çölyak hastalığınız olduğu anlamına gelmez. Bu gen varyantlarına sahip çoğu insan çölyak hastalığı geliştirmez. DQ2 veya DQ8’iniz varsa, doktorunuz çölyak hastalığını kontrol etmek veya ekarte etmek için ek testler önerebilir.

Doktorlar çölyak hastalığı taraması yapıyor mu?

Tarama, hiçbir semptomunuz olmadığında hastalıkları test etmektir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki doktorlar, insanları çölyak hastalığı için rutin olarak taramazlar.

Bununla birlikte, çölyak hastalığı olan kişilerin kan akrabaları ve tip 1 diyabetli olanlar, test yaptırmaları gerekip gerekmediğini görmek için hastalığa yakalanma şansları hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır.

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Doktorlar çölyak hastalığını nasıl tedavi eder?

Glutensiz diyet

Doktorlar, çölyak hastalığını, insanların glütensiz bir diyet izlemelerine yardımcı olarak tedavi eder. Gluten, buğday, arpa ve çavdar dahil olmak üzere belirli tahıllarda doğal olarak bulunan bir proteindir.

Gluten ayrıca diğer birçok gıda ve ürüne eklenir. Çölyak hastalığı olan kişilerde, glüten tüketmek  , ince bağırsağa zarar veren anormal bir bağışıklık sistemi reaksiyonunu tetikler .

Glütensiz bir diyete bağlı olan çölyak hastalığı olan çoğu insan için semptomlar büyük ölçüde iyileşir. Çoğu insan için glütensiz bir diyet uygulamak ince bağırsaktaki hasarı iyileştirecek  ve daha fazla hasarı önleyecektir. Birçok kişi, diyete başladıktan günler ila haftalar sonra semptomların düzeldiğini görür. 6

Doktorunuz glutensiz diyeti açıklayacak ve sizi  çölyak hastalığı olan kişilerin tedavisinde uzmanlaşmış kayıtlı bir diyetisyene yönlendirebilir. Diyetisyen, sağlıklı bir diyet uygularken glütenden nasıl kaçınacağınızı size öğretecek ve glüten içeren yiyeceklerin yerine geçenleri önerecektir. o sana yardım edecek

 • glüten için gıda ve ürün etiketlerini kontrol edin
 • günlük yemek planları tasarla
 • yiyecek ve içecekler hakkında sağlıklı seçimler yapın

Kayıtlı bir diyetisyen, sağlıklı bir diyet uygularken glütenden nasıl kaçınacağınızı size öğretecektir.

Gluten içerebilecek ilaçlardan ve diğer ürünlerden kaçınmak

Doktorunuz glütensiz bir diyet reçete etmenin yanı sıra, tüm gizli glüten kaynaklarından kaçınmanızı isteyecektir. Çölyak hastalığınız varsa, içindeki maddeler hakkında bir eczacınıza danışınız.

 • bitkisel ve besin takviyeleri
 • reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar
 • vitamin ve mineral takviyeleri

İlaçlar nadir görülen glüten kaynaklarıdır. Bir ilaçta glüten bulunsa bile, herhangi bir belirtiye neden olmayacak kadar küçük miktarlarda olması muhtemeldir.

Diğer ürünler gizli glüten kaynakları olabilir. Bu ürünleri tüketirseniz az miktarda glüten alabilir, ağzınızın çevresinde kullanabilir veya yanlışlıkla ellerinizden ağzınıza aktarabilirsiniz. Gluten içerebilecek ürünler şunları içerir:

 • Play-Doh gibi çocuk modelleme hamurları
 • makyaj malzemeleri
 • ruj, dudak parlatıcısı ve dudak balsamı
 • cilt ve saç ürünleri
 • diş macunu ve gargara
 • komünyon gofretleri

Ürün etiketlerini okumak bazen glütenden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bazı şirketler ürünlerini glütensiz olarak etiketler. Amerika Birleşik Devletleri’nde, glütensiz olarak etiketlenen ürünler, milyonda 20 parçadan daha az glüten içermelidir ve bu, insanların büyük çoğunluğu için bir sorun olmamalıdır.

Bir etiket size bir üründe ne olduğunu söylemiyorsa, ürünü yapan şirketten bir içerik listesi isteyin. Ürünün glutensiz olduğunu varsayamazsınız.

Semptomlar veya komplikasyonlar için tedaviler

Glutensiz bir diyet, çölyak hastalığının birçok semptomunu ve komplikasyonunu tedavi edecek veya önleyecektir. Bazı semptomların iyileşmesi diğerlerinden daha uzun sürebilir ve bazı semptomların ek yardıma ihtiyacı olabilir.

Dermatitis herpetiformis , kişi 6 ay ila 2 yıl arasında glütensiz bir diyet uygulayana kadar kaybolmayabilir. Bazı durumlarda doktorlar, yalnızca glütensiz bir diyetle döküntü kontrol altına alınana kadar dermatitis herpetiformis tedavisine yardımcı olmak için dapson  gibi bir ilaç reçete edebilir .

Tedavi edilmeyen çölyak hastalığında, ince bağırsağa verilen hasar, emilim  ve yetersiz beslenmeye yol açabilir . Çölyak hastalığı teşhisi konduğunuzda, doktorunuz size belirli vitamin ve minerallerin düşük seviyeleri için test verebilir.

İhtiyaç duymanız halinde takviyeler önerebilir. Güvenlik nedenleriyle, vitaminler veya herhangi bir tamamlayıcı veya alternatif  ilaçlar veya tıbbi uygulamalar gibi diyet takviyeleri kullanmadan önce doktorunuzla konuşun . 

Çölyak hastalığı teşhisi konduğunuzda, belirli komplikasyonlar için risk altındaysanız doktorunuz ek testler önerebilir. Örneğin, doktorlar osteoporoz kontrol etmek için bir kemik mineral yoğunluğu testi  sipariş edebilirler . 

Takip et

Doktorunuz, glütensiz bir diyetle çölyak hastalığıyla ilgili semptomların ve sağlık sorunlarının düzeldiğinden emin olmak için düzenli takip ziyaretleri önerebilir.

Takip , tedavi edilmemiş çölyak hastalığında daha yüksek olan ancak genellikle tedaviden sonra normale dönen  belirli antikorların seviyelerini kontrol etmek için kan testlerini içerebilir .

Bazı durumlarda doktorlar  , ince bağırsağın iyileşip iyileşmediğini öğrenmek için ek biyopsiler önerebilir .

Glütensiz bir diyet işe yaramazsa?

Glutensiz bir diyet uygularken çölyak hastalığı belirtileri göstermeye devam ederseniz, nedenini bulmanıza yardımcı olabilecek doktorunuzla veya kayıtlı bir diyetisyenle konuşun.

Çölyak hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 20’sinde, glütensiz bir diyet uygularken bile semptomlar devam eder veya geri gelir. 7 Belirtilere az miktarda glüten tüketimi, diğer sağlık sorunları veya dirençli çölyak hastalığı neden olabilir.

Az miktarda glüten tüketmek

Glütensiz bir diyete başladıktan sonra semptomlarınız devam ederse veya geri gelirse, hala az miktarda glüten yiyor veya içiyor olabilirsiniz. Bir yemek günlüğü tutun ve doktorunuzla ve kayıtlı bir diyetisyenle diyetiniz ve kullandığınız glüten içerebilecek ürünler hakkında konuşun.

Tüm glüten kaynaklarını bulmak ve bunlardan kaçınmak semptomlarınızın iyileşmesine yardımcı olabilir. Gluten Gizli kaynakları şunlardır katkı Dış bağlantı gibi buğday ile yapılan,

 • modifiye gıda nişastası
 • malt aroması
 • koruyucular
 • dengeleyici

Diğer sağlık sorunları

Doktorunuz çölyak hastalığı tanısını doğrulamak ve diğer sağlık sorunlarını kontrol etmek için testler isteyebilir. Çölyak hastalığına benzer semptomlara neden olan ve çölyak hastalığı ile birlikte ortaya çıkabilen sağlık sorunları arasında irritabl bağırsak sendromu , laktoz intoleransı , mikroskobik kolit , pankreas ile ilgili sorunlar veya ince bağırsakta aşırı bakteri üremesi yer alır .

Refrakter çölyak hastalığı

Refrakter çölyak hastalığı, kişi sıkı bir glütensiz diyet uygularken bile, semptomların ve ince bağırsaktaki hasarın devam ettiği veya geri geldiği nadir bir durumdur. Refrakter çölyak hastalığı, yetersiz beslenme veya enteropati ile ilişkili T hücreli lenfoma  adı verilen bir kanser türü gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Doktorlar, dirençli çölyak hastalığını teşhis etmek ve yönetmek için ek testler ve tedaviler önerebilir.


İlgili Sağlık Makaleleri

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *