«
 1. Anasayfa
 2. Diyabet Beslenme
 3. Ketojenik Diyet Nedir (Keto Diyet)

Ketojenik Diyet Nedir (Keto Diyet)

Ketojenik Diyet Nedir

Ketojenik diyet Nedir ? (keto diyet); Epilepsi hastaları için tavsiye edilen diyet yöntemi, yönetilmeyen epilepsili hastaları tedavi etmenin bir yoludur. Yağ oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşük olan diyet, beynin çalışması için enerjiyi nasıl elde ettiğini değiştirerek çalışır. İyi anlaşılmamasına rağmen, bu diyet birçok hastada nöbetleri başarıyla azaltmıştır.

Ketojenik Diyet (Keto Diyet)

Epilepsi Hastaları için Diyet Yöntemi

Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik diyet veya keto diyeti, tıbbi veya terapötik bir diyettir – tıbbi bir durumu yönetmeye veya tedavi etmeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir diyet. İlaç tedavisine rağmen devam eden epilepsili çocuklara ketojenik diyet önerilir.

Keto diyeti yağda yüksek, proteinde yeterli ve karbonhidratta (karbonhidrat) çok düşüktür. Tipik bir keto diyeti %70 ila %80 yağ, %20 protein ve %5 ila %10 karbonhidrattan oluşur.

Keto diyetinden hangi tıbbi durumlar yararlanabilir?

Doktorlar tipik olarak , bebekler de dahil olmak üzere her yaştan çocukta epilepsiyi tedavi etmek için keto diyetini önerir. Ketojenik diyetler genellikle yetişkinler tarafından tercih edilmez çünkü sınırlı besin seçenekleri, diyetin uzun vadede sürdürülmesini zorlaştırır.

Keto diyeti, Alzheimer hastalığı ve otizm spektrum bozukluğu dahil olmak üzere diğer nörolojik (beyinle ilgili) durumlarda kullanılmıştır .

Diyabet veya sınıf III obezitesi olan kişiler de keto diyetinden yararlanabilir. Keto diyeti, diğer diyabet diyeti önerilerine göre gözlemlenmesi daha kolay olabilir ve obezitesi olan kişilerin vücutlarını yağ yakmaya başlamak için yeniden eğitebilir.

Bir keto diyeti uyguladığınızda vücudunuzda ne olur?

Ketojenik diyet, vücudunuzun yiyecekleri nasıl kullandığını sıfırlar. Genellikle diyetinizdeki karbonhidratlar (şekerler ve nişastalar gibi) enerjinin çoğunu sağlar. Keto diyeti, yediğiniz karbonhidrat miktarını azaltır ve bunun yerine vücudunuza enerji için yağ yakmayı öğretir.

Çocuğunuz ketojenik diyete başladığında ne olur?

Keto diyetine başlamak tek adımlı bir süreç değildir. Diyet başladığında çocuğunuz büyük olasılıkla izleme için hastaneye kaldırılacaktır. Hastanenin ketojenik diyet ekibi bir nörolog, kayıtlı bir diyetisyen ve kayıtlı bir hemşire içerebilir.

Çocuğunuzun ketojenik ekibi:

 • Öncelikle çocuğunuza az miktarda su veya şekersiz sıvılar verin.
 • 24 saat içinde çocuğunuzun yeni diyetine başlayın. Bebekler için önceden karıştırılmış kullanıma hazır ketojenik formüller kullanılabilir.
 • Diyete başladıktan sonraki ilk 48 saatte kan şekeri yakından izlenecektir ve ketojenik diyetin başlangıcında hipoglisemi meydana gelebilir.
 • Kalsiyum veya vitaminler gibi takviye ihtiyaçlarını sürekli olarak değerlendirin.

Ketojenik diyet epilepsiye nasıl yardımcı olur?

Ketojenik diyet, 1920’lerden beri nöbetleri azaltmak için kullanılmıştır. Nöbetlerin düzenlendiği mekanizma tam olarak anlaşılamamıştır. Hem düşük şeker bileşeni hem de yüksek yağ bileşeni, beynin ‘uyarılabilirliğini’ benzersiz bir şekilde değiştirerek nöbet oluşturma eğilimini azaltır.

Ketojenik diyetin riskleri nelerdir?

Nöbetleri tedavi etme başarısına rağmen, keto diyeti risksiz değildir. Uzun süreli diyet kullanımıyla ortaya çıkan yan etkiler şunları içerir:

 • Düşük kemik yoğunluğu ve kemik kırıkları.
 • Kabızlık.
 • Yüksek kolestorol.
 • Böbrek taşı.
 • Normalden daha yavaş büyüme.
 • Halsizlik (yorgunluk).

Bir doktor keto diyetini ne zaman kullanacağını nasıl bilecek?

Çocuğunuzun sağlık uzmanı, diğer epilepsi tedavileri nöbetleri durdurmadı veya azaltmadıysa ketojenik diyet önerebilir. Keto diyetindeyken, çocuğunuz kan ve idrar testleri için her ay ila üç ayda bir Doktoru ziyaret edecektir.

Bu kan ve idrar testleri, beslenme veya diğer sorunları kontrol eder.

Nöbetleri yönetmek için keto diyeti ne kadar etkilidir?

Keto diyetinin epilepsiye yardımcı olmak için zamanla etkili olduğu kanıtlanmıştır. Keto diyetine başlayan çocukların yaklaşık %40 ila %50’si %50 daha az nöbet geçirir. Ve kabaca çocukların %10 ila %20’sinde nöbetlerde %90’dan fazla azalma sağlanır.

Keto diyetini kendi başıma yapabilir miyim?

Keto diyetinin Doktorlar tarafından yakından izlenmesi gerekir, bu nedenle diyeti kendi başınıza denememelisiniz. Keto diyetine başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

DOKTORU NE ZAMAN ARAMALI?

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzun sağlık kuruluşunu aramalısınız:

 • Nöbetler diyetle bile kötüleşir veya devam eder.
 • Çocuğunuzun diyetteki yiyeceklerden herhangi birine karşı alerjik bir reaksiyonu varsa.

Epilepsiyi yönetmek için keto diyetine ne kadar süre devam edebilirim?

Epilepsi iyi yönetilirse, sağlık uzmanınız çocuğunuzun keto diyetini birkaç yıl sonra durdurabilir. Tıbbi nedenlerle ketojenik diyete devam edip etmeyeceğinizi sağlık uzmanınıza sorun.

Bir not

Epilepsi, çocuklar ve ebeveynler için yaşamakta zorlayıcıdır. Epilepsi hastalarının yaklaşık üçte ikisi, doğru ilaçların kullanılmasıyla nöbet yönetimini başarabilir. Epilepsi ilaca dirençli olduğunda, epilepsi ameliyatı ve ketojenik diyet gibi diğer seçenekler düşünülmelidir. Çocuğunuzda epilepsi varsa, keto diyetini denemek için sağlık uzmanınızla konuşun.

En çok Merak Edilen Makaleler

Çocuklarda Yüksek Kolesterol(Yeni sekmede açılır)

Evde Sağlık Hizmeti(Yeni sekmede açılır)

Referanslar ;

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *