«
 1. Anasayfa
 2. SAĞLIKLI YAŞAM
 3. Safra kesesi Bitkisel Tedavi

Safra kesesi Bitkisel Tedavi

safra kesesi için şifalı bitkiler

Safra Kesesi Bitkisel Tedavi ; Safra kesesi taşları için cerrahi yaygın bir tedavi yöntemidir, ancak bunları doğal ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Safra taşları ve safra kesesi için şifalı bitkiler , doğal çözümler ve bu durumu önlemeye yardımcı olacak ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Safra Kesesi çamuru ameliyatsız  nasıl tedavi edilir?

 Safra Kesesi Bitkisel Tedavi

Safra çamuru, karnın sağ üst kısmında keskin, yoğun ağrıya neden olabilir. Bu ağrı sırtınıza ve kürek kemiğinize kadar yayılabilir. Diğer semptomlar mide bulantısı, kusma, açık renkli veya gri dışkı ve ishali içerir.

Safra taşlarını kendi başınıza tedavi etmeye çalışmadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz doğru tanıyı almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca tüm tedavi seçenekleriniz hakkında size tavsiyelerde bulunabilirler. Gözlerinizde sararma, ateş veya titreme ve şiddetli karın ağrınız varsa hemen tıbbi yardım alın.

Doğal yollar ile safra kesesi çamuru tedavisi

Safra Kesesi Bitkisel Tedavi

1. Safra kesesi temizliği

Safra kesesi çamuru ve safra kesesi taşlarının oluşmasının birkaç nedeni vardır:

 • Karaciğeriniz çözebileceğinden daha fazla safra salgılayabilir.
 • Vücudunuz, çözülemeyen bilirubin adı verilen fazla pigmente sahip olabilir.
 • Safra kesesi tamamen veya gerektiği kadar boşalmayabilir.

Bazı Güvenilir Kaynaklar safra kesesinin temizlenmesi veya yıkanması, safra kesesi taşlarının parçalanmasına ve safra kesesinin boşaltılmasına yardımcı olabileceğini söylemektedir. Bununla birlikte, bu iddiaları destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Vücut kendini temizleyebilir.

Yine de bazı insanlar iki veya daha fazla gün boyunca zeytinyağı, meyve suyu ve şifalı otları bir arada tüketirler. Bu süre zarfında yağ karışımından başka bir şey tüketmemeleri gerekiyor. Standart bir karışım veya tarif yoktur. Bu karışım şeker hastalığı olan veya kan şekeri düşük olan kişiler için tehlikeli olabilir.

Bir  çalışma zeytinyağı ve ay çiçek yağının safra taşlarındaki rolüne baktı. Araştırmacılar, zeytinyağının safra tüketimini etkilediğini ancak safra taşlarını etkilemediğini buldular.

Herhangi bir temizliğe başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Tüm insanlar için güvenli olmayabilir.

2. Elma suyu

Bazı insanlar safra taşlarını tedavi etmek için elma suyu kullanır. Çünkü elma suyunun safra taşlarını yumuşatabileceğine ve taşları düşürmenize yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

Bu iddia bir nedenden dolayı yayıldı 1999 yılında yayınlanan bir Kaynak, elma suyu kullanarak safra taşlarını başarılı bir şekilde geçiren bir kadının anekdot anlatımını detaylandırdı. Ancak bu iddiayı destekleyen hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

Şeker hastalığı , hipolisemi , mide ülseri ve diğer rahatsızlıklarınız varsa çok fazla meyve suyu içmek sizin için sağlıklı olmayabilir .

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi (ACV) , genellikle temizlemelere dahil edilen popüler bir sağlık takviyesidir. ACV’nin kan şekeri üzerinde olumlu etkileri olabilirken , safra taşlarının tedavisinde ACV kullanımını destekleyen hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Temizlemelerin gerekli veya etkili olduğuna dair çok az kanıt var.

4. Yoga

Yoganın doğal olarak safra taşlarını geçirmenize yardımcı olabileceğine dair bazı iddialar var. Yoga  çalışma diyabetli kişilerde lipid profilini iyileştirmek için.

Yoga, safra taşlarıyla ilişkili bazı semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilirken, safra taşlarının tedavisinde yoga kullanımını destekleyen hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

5. Süt devedikeni

Süt devedikeni veya Silybum marianum ,yardımcı olabilir ve safra kesesi bozukluklarını tedavi eder. Her iki organı da uyardığı düşünülüyor, ancak araştırmacılar, safra taşlarının tedavisi için deve dikeninin faydalarına özel olarak bakmadılar.

Süt devedikeni ek olarak hap şeklinde mevcuttur. Özellikle şeker hastalığınız varsa, devedikeni kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Devedikeni, tip 2 diyabetli (nedir) kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürebilir. dikkat edilmezzse süt deve dikaeni alerjiside ola bilirsiniz.

6. Enginar

Enginar safra kesesi fonksiyonu için faydalıdır. Safrayı uyarmaya yardımcı olur ve karaciğer için de faydalıdır. Enginarın safra taşlarının tedavisi üzerindeki etkisini inceleyen hiçbir çalışma yok.

Enginar buğulama, salamura veya ızgara yapılabilir. Tahammül edebiliyorsanız enginar yemenin bir zararı yoktur. Hap şeklinde veya ek olarak satılan enginar ancak doktorunuzla görüştükten sonra alınmalıdır.

7. Altın para otu

Altın sikke çimen veya Lysimachiae herba, kullanılır. Geleneksel Çin Tıp insanları safra taşlarını tedavi etmek için bu bitkiyi kullanmışlar. Safra taşı oluşumunun azalmasıyla bağlantılı. Bazı uzmanlar, taşları yumuşatmak için safra taşı temizliğine başlamadan önce altın para otu almanızı önerir.

Yapabilirsiniz toz veya sıvı formda altın para otu bula bilirsiniz .

8. Hint yağı

Hint yağı paketleri başka bir halk ilacıdır ve bazı insanlar safra kesesi temizliği yerine bu yöntemi kullanmayı tercih eder. Sıcak bezler hint yağına batırılır ve daha sonra karnınızın üzerine konur. Paketlerin ağrıyı hafifletmesi ve safra taşlarınızı tedavi etmesine yardımcı olması gerekiyor. Bu tedavinin etkili olduğu iddialarını destekleyecek hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

9. Akupunktur

Akupunktur, spazmları azaltarak, safra akışını kolaylaştırarak ve düzgün işlevi geri kazanarak safra taşlarından kaynaklanan ağrının bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Akupunkturun safra taşlarını tedavi ettiği bildirildi, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Bir küçük çalışmada 60 katılımcıda akupunkturun kolesistit üzerindeki etkilerine bakmak için akapuntur yapıldı . Kolesistit, safra kesesinin iltihabıdır. Akupunkturun semptomları hafiflettiği ve safra kesesi hacmini azalttığı bulundu.

Safra taşlarının tedavisi için akupunkturun faydalarına özel olarak bakmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Akupunktur nispeten güvenlidir. Bir akupunktur uzmanı seçerken, lisanslı bir akupunktur uzmanı arayın ve yeni, tek kullanımlık iğneler kullandıklarından emin olun. Bazı durumlarda, sigorta sağlayıcınız maliyetin bir kısmını karşılayabilir.

Birçok şehirde ayrıca topluluk akupunktur merkezleri vardır. Akupunktur, özel bir ortam yerine başka insanlarla birlikte bir odada uygulanır. Topluluk akupunkturunun maliyeti genellikle özel akupunkturdan çok daha uygun maliyetlidir.

Safra taşları için diğer tedaviler

Safra taşlarını tedavi etmek için genellikle ilaçlar ve cerrahi kullanılır.

İlaç tedavisi

Daha küçük safra taşlarını çözmek için genellikle iki safra asidi reçete edilir:

 • ursodeoksikolik asit
 • kenodeoksikolik asit

İçinde 1989’dan daha eski bir çalışma ursodeoksikolik asit, çok düşük kalorili diyetler uygulayan obez kişilerde safra taşı oluşumunu önlemeye yardımcı oldu.

Safra asitlerinin safra taşlarını tedavi etmesi iki yıl kadar sürebilir. İlaç almayı bıraktığınızda safra taşları yeniden oluşabilir.

Ameliyat

Safra taşları için önerilen tedavi genellikle cerrahidir. Kolesistektomi olarak bilinen ameliyat, safra kesesinin alınmasını içerir, bu nedenle bu tedaviden sonra safra taşları tekrar oluşamaz.

Hayatta kalmak için bir safra kesesine ihtiyaç yoktur ve çoğu insanda vücut, safra kesesi kaybını minimum yan etkilerle telafi edebilir. Safra kesesi çıkarma ameliyatı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Safra taşlarını önlemek için ipuçları

Safra taşları en yaygın olanıdır:

 • Kadınlar
 • 40 yaş ve üstü insanlar
 • diyabetli insanlar
 • obez olan insanlar
 • hamile kadın
 • hormon ilaçları kullananlar
 • yüksek yağlı diyetler yiyen insanlar

Genetik, diyet ve yaşam tarzı faktörlerinin bir kombinasyonu muhtemelen safra taşı oluşumunun nedenidir.

Diyet

2006 yılında yapılan bir çalışmada fazla meyve ve sebze yiyen kadınların az meyve ve sebze yedim kadınlardan daha safra kesesi ameliyatı olmak için daha düşük risk taşıdığı bildirildi. Çeşitli meyve ve sebzeleri içeren dengeli bir diyet, sağlıklı bir safra kesesini desteklemeye yardımcı olabilir ve safra taşı riskinizi azaltabilir. Ayrıca kilo yönetimine de yardımcı olabilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yiyecekler safra kesesini kötüleştirebilir:

 • yumurtalar
 • rafine şeker
 • çok miktarda doymuş yağ içeren yiyecekler
 • gıda alerjenleri

Kaçınmak isteyebileceğiniz belirli yiyecekler hakkında doktorunuzla konuşun.

kilo yönetimi

Obezite, safra taşı geliştirme riskinizi artırır. Kilo vermek, safra taşlarını önlemenin önemli bir parçası olabilir, ancak kilo verme şekliniz önemlidir. Kilo kaybı için çok düşük kalorili bir diyetin ardından safra taşı riskinizi artırabilir.

2013 de yapılan bir çalışma, katılımcılar bir yıllık ticari kilo verme programını takip etti. Program süresince bir grup katılımcı 6-10 hafta boyunca çok düşük kalorili (500 kcal/gün) diyet uygulamıştır.

Diğer grup ise üç ay boyunca düşük kalorili (1200-1500 kcal/gün) diyet uygulamıştır. Çok düşük kalorili diyet uygulayan grubun, hastaneye yatış veya ameliyat gerektiren safra taşı geliştirme olasılığı diğer gruba göre üç kat daha fazlaydı.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, sağlıklı bir kilo verme programı hakkında doktorunuzla konuşun. Sağlıklı bir kilo verme planı geliştirmenize yardımcı olabilirler.


İlgili Konular

Detaylı Bir Bakışla Akupunktur: Nedir,
Bademcik Taşı Neden Olur?
Kolesterol Düşürücü İlaçlar
Safra Kesesi Çamuru
Safra Kesesi Taşı

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *