Arama
«
 1. Anasayfa
 2. İlaç ve Medikal Ürünler
 3. Strattera İlacı Ne işe Yarar

Strattera İlacı Ne işe Yarar

Strattera İlacı Ne işe Yarar

Strattera yan etkileri , atomoksetin adı verilen bir etken madde içeren bir ilaçtır. Atomoksetin, bir norepinefrin geri alım inhibitörüdür ve nörotransmitterlerle ilişkili sinirsel süreçleri etkileyerek çalışır. Strattera, özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB): Uyarıcı Olmayan Tedavi (Strattera İlacı) ve Diğer DEHB İlaçları

Strattera ilacı ne işe yarar, DEHB tedavisi için onaylanan uyarıcı olmayan ilaçlardan biridir. DEHB’yi tedavi etmek için kullanılan diğer uyarıcı olmayan ilaçlar arasında guanfasin, klonidin ve bazı antidepresanlar bulunur.

DEHB’yi tedavi etmek için kullanılabilecek psikostimulanlar dışında birçok ilaç vardır .

Uyarıcı olmayan tedavi ( Strattera İlacı Ne işe Yarar )

Strattera® ilacı (atomoxetine), dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğunun (ADHD) tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan ilk uyarıcı olmayan ilaçtır. Strattera ve diğer tüm uyarıcı olmayan maddelerin, genellikle DEHB tedavisinde psikostimulanlardan daha az etkili olduğu düşünülmektedir. Uyarıcı olmayanlar genellikle ikinci ve üçüncü basamak ilaçlar olarak kabul edilir.

Strattera, norepinefrin adı verilen nörotransmitter (beyindeki sinir uyarılarını ileten kimyasal) üzerinde çalışır. Uyarıcı ilaçlar gibi, Strattera da DEHB semptomlarının tedavisinde ve kontrolünde etkilidir. Uyarıcı ilaçların aksine, Strattera kontrollü bir madde değildir. Bu nedenle, insanların kötüye kullanma veya ona bağımlı hale gelme olasılığı daha düşüktür.

Ek olarak Strattera, uykusuzluk gibi psikostimülanlarla bağlantılı potansiyel yan etkilerin çoğuna neden olmaz . Strattera , özellikle ilaca başlarken çok belirgin karın ağrısına , mide bulantısına ve uyuşukluğa neden olabilir. Strattera, çalışmaya başlayan ve sonra etkisini yitiren uyarıcının etkisini dengeleme eğilimindedir. Bazen, yine de günde bir defadan fazla alınmalıdır.

Strattera nasıl çalışır?

Bu ilaç, beyindeki önemli bir kimyasal olan norepinefrin miktarını artırarak çalışır. Bunu yapmak, dikkat süresini artırarak ve dürtüsel davranışı ve hiperaktiviteyi azaltarak DEHB’ye yardımcı oluyor gibi görünmektedir.

Strattera’yı kim almamalıdır?

Strattera’yı almamanız gereken belirli durumlar vardır. Sizde veya çocuğunuzda aşağıdaki durumlardan herhangi biri varsa, Strattera’yı almadan önce sağlık uzmanınıza bilgi vermelisiniz:

 • Strattera’ya veya bileşenlerinden herhangi birine karşı alerji.
 • Dar açılı glokom (gözlerde artan basınca neden olan ve körlüğe yol açabilen bir durum).
 • Strattera’ya başladıktan sonraki 14 gün içinde Nardil® (fenelzin), Parnate® (tranilsipromin), Marplan® (izokarboksazid) veya Emsam® (selegeline transdermal sistem) gibi monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler) adı verilen bir ilaç türü ile tedavi.
 • Feokromositoma adı verilen bir adrenal problmi veya bu durumun öyküsü.
 • Şiddetli kalp hastalığı .

Strattera’nın yan etkileri nelerdir?

Çocuklarda ve ergenlerde en sık görülen yan etkiler şunlardır:

 • Mide rahatsızlığı (örneğin mide bulantısı , kusma).
 • Kilo kaybına neden olabilecek iştah azalması.
 • Mide bulantısı.
 • baş dönmesi
 • Baş ağrısı.
 • Ruh hali.
 • uykusuzluk _
 • uyuşukluk
 • Karın ağrısı.

Yetişkinlerde en sık görülen yan etkiler şunlardır:

 • kabızlık _
 • ağız kuruluğu
 • uykusuzluk _
 • Erektil disfonksiyon
 • İdrar yolu anormallikleri (örneğin, idrar yapmada zorluk, idrar yaparken ağrı ).
 • Ağrılı adet görme
 • Sıcak basmaları

Bu yan etkiler önemli olabilir ve ilacın kesilmesini gerektirebilir.

Ancak çoğu durumda, bu yan etkiler genellikle şiddetli değildir. Klinik deneyler sırasında görülen yan etkiler nedeniyle, hastaların yalnızca çok küçük bir yüzdesinin Strattera’yı bırakması gerekti.

Strattera’ya karşı alerjik reaksiyonlar nadirdir ancak genellikle şişlik veya kurdeşen şeklinde ortaya çıkar. Sizde veya Strattera alan aile üyenizde deri döküntüsü , şişme, kurdeşen veya başka alerjik semptomlar gelişirse, derhal sağlayıcınıza söyleyin .

Strattera alan çocuklarda ve gençlerde büyümenin biraz azaldığına dair raporlar var. Çocukların ve ergenlerin Strattera kullanırken periyodik olarak gözlemlenmesi, ölçülmesi ve tartılması önerilir.

Sarılık belirtileriniz varsa – derinin veya gözlerin beyazının sararması – Strattera durdurulmalıdır . Sarılık, karaciğer hasarının bir işaretidir. Kaşıntı, sağ üst karın ağrısı, koyu renkli idrar ve açıklanamayan grip benzeri semptomlar da karaciğer hasarının belirtileri olabilir. Kan testleri karaciğer hasarına dair kanıtlar gösteriyorsa, Strattera almayı bırakın.

Strattera , ilacı alan gençlerde intihar düşüncesini artırabilir . Strattera® alırken hastalar intihar düşünceleri ve eylemleri açısından izlenmelidir.

Strattera, özellikle kalp ve/veya damar hastalığı ve/veya düzensiz kalp atış hızı öykünüz varsa , kalple ilgili ciddi komplikasyonlara (örn. kalp krizi , inme ), yüksek tansiyona ve kalp atış hızında artışa neden olabilir. Bu nedenle, hastalar Strattera’ya başlamadan önce kalp hastalığı açısından değerlendirilmeli ve tedavi sırasında kan basıncı ve kalp hızındaki değişiklikler açısından izlenmelidir.

Psikoz semptomları (sesler duyma, doğru olmayan şeylere inanma, şüphelenme gibi) veya mani ortaya çıkarsa Strattera kesilmelidir.

Agresif veya düşmanca davranışlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, Strattera tedavisi sırasında bu tür davranışların izlenmesi önerilir.

Bu, tüm yan etkilerin tam listesi değildir. Yan etkiler hakkında sorularınız varsa, lütfen sağlık uzmanınızla iletişime geçin.

Sağlık uzmanınıza şunları söylediğinizden emin olun:

 • Emziriyorsanız, hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız.
 • Herhangi bir reçeteli ilaç (özellikle antidepresanlar veya diğer psikiyatrik ilaçlar, tansiyon ilaçları, linezolid veya metilen mavisi), diyet takviyeleri, bitkisel ilaçlar veya reçetesiz ilaçlar (özellikle dekonjestanlar veya nonsteroidal anti- ibuprofen veya naproksen gibi enflamatuar ilaçlar).
 • Yüksek tansiyon, nöbetler , kalp hastalığı, glokom veya karaciğer veya böbrek hastalığı dahil olmak üzere geçmişte veya şu anda tıbbi problemleriniz varsa.
 • Uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımı veya bağımlılığı geçmişiniz varsa veya depresyon, manik depresyon veya psikoz dahil olmak üzere akıl sağlığı sorunlarınız varsa.
 • Geçmişte herhangi bir karaciğer probleminiz veya sarılığınız olduysa.
 • Ajite veya sinirli olursanız veya kendinize zarar verme fikirleri geliştirirseniz.

Strattera’yı tam olarak sağlık uzmanınızın önerdiği şekilde alın. Genellikle günde bir veya iki kez alınır ve yemekle birlikte veya aç karnına alınabilir. Doktorunuz, sizin veya çocuğunuz için doğru olana kadar dozu ayarlayabilir. Strattera’yı alırken özel bir laboratuvar testi gerekli değildir. Sağlık uzmanınızla periyodik değerlendirmeler olduğu sürece uzun süreli veya uzun süreli tedavi için kullanılabilir.

DEHB tedavisinde antidepresan tedavi kullanılıyor mu?

DEHB’yi tedavi etmek için birkaç tür antidepresan ilaç kullanılabilir. DEHB için antidepresan tedavi bazen DEHB ve depresyonu olan çocuklar veya yetişkinler için tercih edilen tedavi olarak kullanılır.

Bununla birlikte, antidepresanlar, dikkat süresini ve konsantrasyonu iyileştirmede genellikle uyarıcılar veya Strattera kadar etkili değildir.

DEHB tedavisinde kullanılan antidepresanlar şunları içerir:

 • Pamelor™ (nortriptilin), Tofranil® (imipramin) ve Norpramin® (desipramin) gibi trisiklik antidepresanların DEHB’si olan çocuklarda ve yetişkinlerde yararlı olduğu gösterilmiştir, ancak ağız kuruluğu, kabızlık gibi bazı istenmeyen yan etkilere neden olabilirler. veya idrar sorunları. Ayrıca nispeten ucuzdurlar.
 • Farklı bir antidepresan türü olan Wellbutrin®’in (bupropion), yetişkinlerde ve çocuklarda DEHB tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Genellikle iyi tolere edilir, ancak kaygı, baş ağrısı veya nöbet geçiren bazı kişiler için sorun olabilecek bazı yan etkileri de vardır.
 • Effexor® (venlafaksin) ve Effexor XR® (venlafaksin uzatılmış salımlı), beyindeki norepinefrin ve serotonin düzeylerini artıran daha yeni antidepresanlardır. İlaçlar, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda ve gençlerde de ruh halini ve konsantrasyonu iyileştirmede etkilidir. Bazen DEHB’yi tedavi etmek için kullanılırlar.
 • Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler), DEHB’yi bir miktar fayda sağlayabilen bir antidepresan grubudur, ancak nadiren kullanılırlar çünkü önemli ve bazen ciddi yan etkileri vardır ve belirli yiyecekler ve diğer ilaçlarla tehlikeli bir şekilde etkileşime girebilirler. Diğer ilaçların başarısız olduğu durumlarda faydalı olabilirler. Örnekler arasında Nardil (fenelzin), Parnate (tranilsipromin), Marplan (izokarboksazid) veya Emsam (selegelin transdermal sistemi) bulunur. Monoamin oksidaz inhibitörleri genellikle çocuklar veya gençler için reçete edilmez.

Not: FDA, antidepresan ilaçların depresyon ve diğer psikiyatrik bozuklukları olan çocuk ve ergenlerde intihar düşüncesi ve davranışı riskini artırdığını belirlemiştir. Sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bunları sağlık uzmanınızla görüşün.

Antidepresanlar nasıl çalışır?

Çoğu antidepresan, norepinefrin, serotonin ve dopamin gibi beyin haberci kimyasallarının (nörotransmiterler) seviyelerini artırarak çalıştığından, benzer mekanizmalarla çalışıyor gibi görünen diğer DEHB uyarıcı ve uyarıcı olmayan tedavilere benzer etkilere sahip olmaları mantıklıdır.

Antidepresan tedavisi, dikkat süresi, dürtü kontrolü, hiperaktivite ve saldırganlık üzerinde küçük bir etkiye sahip olabilir. Antidepresanlarla tedavi edilen çocuklar ve ergenler, yönlendirmeye genellikle daha isteklidirler ve daha az rahatsız edici olabilirler.

Antidepresanlar, düşük kötüye kullanım potansiyeline sahiptir ve büyümeyi baskıladıklarına veya önemli kilo kaybına katkıda bulunduklarına dair hiçbir kanıt yoktur.

Kimler antidepresan almamalıdır?

Antidepresanlar aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

 • Manik davranış veya manik depresyon ( bipolar bozukluk ) geçmişiniz veya eğiliminiz varsa .
 • Herhangi bir nöbet veya epilepsi öykünüz varsa Wellbutrin (bupropion) alınmamalıdır.
 • Nardil, Parnate gibi bir MAO inhibitörü antidepresan kullandıysanız, antidepresan tedavisine başlanmamalıdır. Son 14 gün içinde Marplan veya Emsam.

Her antidepresan türünün kendi kontrendikasyonları ve kullanım uyarıları vardır; bunları sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz.

Trisiklik antidepresanlarla yaşanan en yaygın yan etkiler şunlardır:

 • Mide bozukluğu.
 • Kabızlık.
 • Kuru ağız.
 • Bulanık görüş
 • uyuşukluk
 • Baş dönmesi.
 • Düşük kan basıncı.
 • Kilo almak.
 • titreme
 • Terlemek.
 • İdrar yapmada zorluk

Bazı trisiklik antidepresanların belirli yan etkilere neden olma olasılığı diğerlerinden daha fazladır.

Trisiklik antidepresanlar, aşırı dozda ilaç alınması durumunda potansiyel olarak öldürücüdür.

Trisiklik antidepresanlar ayrıca ciddi kalp iletim kusurlarına neden olma potansiyeline sahiptir. Bu kalp problemlerini araştırmak için trisiklik antidepresan tedavisi sırasında periyodik elektrokardiyogram (EKG) izlemesi önerilir.

Wellbutrin bazen mide rahatsızlığına, kaygıya, baş ağrısına ve kızarıklığa neden olur.

Effexor ve Effexor XR yetişkinlerde mide bulantısı, kaygı , uyku sorunları, titreme, ağız kuruluğu ve cinsel sorunlara neden olabilir.

Monoamin oksidaz inhibitörleri, belirli yiyecekler veya ilaçlarla birleştirildiğinde tehlikeli derecede artan kan basıncı dahil olmak üzere çok çeşitli yan etkilere neden olabilir. MAOI tedavisine başlamadan önce, olası gıda ve ilaç etkileşimleri hakkında lütfen bir sağlık uzmanına danışın.

Bu, antidepresanlar için tüm yan etkilerin tam listesi değildir. Yan etkiler hakkında sorularınız varsa, lütfen sağlık uzmanınızla iletişime geçin.

DEHB için antidepresan alırken, sağlık uzmanınıza şunları söylediğinizden emin olun:

 • Emziriyorsanız, hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız.
 • Reçeteli ilaçlar, diyet takviyeleri, bitkisel ilaçlar veya reçetesiz ilaçlar alıyorsanız veya almayı planlıyorsanız.
 • Yüksek tansiyon, nöbetler, kalp hastalığı ve idrar sorunları dahil olmak üzere geçmişte veya şu anda herhangi bir tıbbi sorununuz varsa.
 • Uyuşturucu veya alkol kötüye kullanımı veya bağımlılığı geçmişiniz varsa veya depresyon, manik depresyon veya psikoz dahil olmak üzere akıl sağlığı sorunlarınız varsa.
 • Kendinize zarar verebilecek herhangi bir depresif semptom veya duygu geliştirirseniz.
 • Düzensiz kalp atışları ( kalp çarpıntısı ) veya bayılma nöbetleri geçirirseniz.

Aşağıdakiler, DEHB için antidepresanlar alırken veya bunları çocuğunuza verirken akılda tutulması gereken yararlı yönergelerdir:

 • İlacı her zaman tam olarak reçete edildiği şekilde verin. Herhangi bir sorun veya sorunuz varsa, sağlık uzmanınızı arayın.
 • Antidepresan tedavisini kesmeden önce doktorunuza danışın.
 • Antidepresanlar genellikle tam etkilerinin ortaya çıkması için 2-4 hafta sürer. Sabırlı olun ve onlara çalışma şansı vermeden pes etmeyin.
 • Sağlayıcınız muhtemelen ilacınızı düşük bir dozda başlatmak ve semptomlar kontrol altına alınana kadar kademeli olarak artırmak isteyecektir.
 • Antidepresan dozlarını kaçırmamak daha iyidir. Çoğu günde bir veya iki kez verilir. Bir veya iki gün Effexor’u kaçırırsanız, hoş olmayan bir yoksunluk sendromuna neden olabilir.
 • Kabızlığa ve sert dışkıya neden olma eğiliminde olduklarından, toplu müshil (lif) almak ve bol su içmek trisiklik antidepresanlar ile iyi bir fikirdir.
 • Herhangi bir yeni veya olağandışı yan etki fark ederseniz sağlayıcınıza söyleyin.

DEHB’yi tedavi etmek için başka hangi uyarıcı olmayan tedaviler kullanılıyor?

İki ilaç, Kapvay® (uzatılmış salımlı klonidin) ve Intuniv® (uzatılmış salımlı guanfasin), DEHB tedavisi için tek başına veya uyarıcı ilaçlarla birlikte kullanım için FDA tarafından onaylanmıştır. Bu ilaçlar, DEHB olan kişilerde zihinsel işleyişin yanı sıra davranışları da iyileştirebilir. Bununla birlikte, genellikle uyarıcılara veya Strattera’ya zayıf tepki veren ve tolere edemeyen kişiler için ayrılmıştır.

Klonidin ayrıca kısa etkili bir tablet ve transdermal bir yama olarak da mevcuttur. Guanfacine ayrıca kısa etkili bir tablet olarak da mevcuttur. Bu dozaj formları, DEHB’yi tedavi etmek için de kullanılmıştır, ancak bu endikasyon için FDA tarafından özel olarak onaylanmamıştır.

Bu ilaçlar DEHB’yi nasıl tedavi ediyor?

Bu ilaçların DEHB tedavisinde nasıl çalıştığı henüz bilinmiyor, ancak beynin belirli bölgelerinde sakinleştirici bir etkiye sahip oldukları açık.

Bu ilaçları kimler almamalı?

Kapvay, klonidin (örn. Catapres®) alerjisi olan hastalarda kullanılmamalıdır. Intuniv, guanfacine (örn. Tenex®) alerjisi olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Bu ilaçların yan etkileri nelerdir?

En yaygın yan etkiler şunları içerir:

Kapvay için:

 • uyuşukluk
 • Baş ağrısı.
 • Sinirlilik.
 • Uykusuzluk hastalığı.
 • Kabuslar.
 • Ruh halinde değişiklik.
 • Kuru ağız.

Intuniv için:

 • uyuşukluk
 • Baş ağrısı.
 • Mide bulantısı.
 • zayıflık
 • Karın ağrısı.
 • Baş dönmesi.

Bu ilaçlar nadiren düzensiz kalp atışlarına neden olabilir. Kan basıncını düşürebilir ve kalp atış hızını yavaşlatabilirler.

Kalp ritmi düzensizliklerinin dikkatli bir şekilde taranması ve kan basıncının ve EKG’lerin düzenli olarak izlenmesi önerilir.

Her iki ilaç da önemli ölçüde uyuşukluğa neden olabilir; Bu ilaçların sizi nasıl etkilediğini bilene kadar tehlikeli ekipman kullanırken veya araç kullanırken dikkatli olun.

Bu yan etkilerin tam bir listesi değildir. Bu ilaçları alırken potansiyel bir yan etki yaşarsanız, lütfen bir sağlık uzmanına danışın.

DEHB tedavisinde uyarıcı olmayan ilaçlar için ipuçları ve önlemler var mı?

DEHB için bu ilaçlardan birini alırken, sağlık uzmanınıza şunları söylediğinizden emin olun:

 • Emziriyorsanız, hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız.
 • Tedaviyi kesmeden önce sağlayıcınıza danışın; Kapvay ve Intuniv aniden kesilmemelidir.
 • Reçeteli ilaçlar, diyet takviyeleri, bitkisel ilaçlar veya reçetesiz ilaçlar alıyorsanız veya almayı planlıyorsanız.
 • Düşük kan basıncı, nöbetler, kalp ritmi bozuklukları ve idrar sorunları dahil olmak üzere geçmişte veya şu anda tıbbi problemleriniz varsa.
 • Düzensiz kalp atışları (kalp çarpıntısı) veya bayılma nöbetleri geçirirseniz.

Aşağıdakiler, DEHB için klonidin veya guanfasin alırken veya bunları çocuğunuza verirken akılda tutulması gereken yararlı yönergelerdir:

 • İlacı her zaman tam olarak reçete edildiği şekilde alın veya verin. Herhangi bir sorun veya sorunuz varsa, sağlayıcınızı arayın. Kan basıncının hızla yükselmesine neden olarak baş ağrısına ve diğer semptomlara neden olabileceğinden, dozları atlamamak en iyisidir.
 • Sağlık uzmanınız muhtemelen ilacı düşük dozda başlatmak ve semptomlar kontrol altına alınana kadar kademeli olarak artırmak isteyecektir.
 • Çok küçük çocuklar için, klonidin kısa etkili tabletler, ilacın verilmesini kolaylaştırmak için bir eczane tarafından bir sıvı halinde formüle edilebilir. Kısa etkili klonidin tabletleri gerekirse ezilebilir ve gıda ile karıştırılabilir. Ancak uzun etkili bir klonidin tableti olan Kapvay çiğnenmemeli, ezilmemeli veya kırılmamalıdır.
 • Uzun etkili bir guanfasin olan Intuniv çiğnenmemeli, ezilmemeli veya kırılmamalıdır.
 • Kapvay dahil klonidin tedavisini veya Intuniv dahil guanfasin tedavisini aniden kesmeyin, çünkü bu kan basıncında geri tepme artışına neden olabilir. Bu ilaçlar azaltılarak azaltılmalıdır.

En çok Merak Edilen Konular

Çocuklarda Depresyon

Zona Aşısı ( Rekombinant enjeksiyon )

Bitkisel takviyeler

Saç Maskesi

Pralsetinib Oral Kapsüller ( GAVRETO)

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *