«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri
 3. Transüretral Mesane Rezeksiyonu Nasıl Yapılır

Transüretral Mesane Rezeksiyonu Nasıl Yapılır

Transüretral Mesane Rezeksiyonu

Transüretral Mesane Rezeksiyonu Nasıl Yapılır; Mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TURBT), doktorların mesane kanserini teşhis etmek ve tedavi etmek için kullandığı bir prosedürdür. Bir cerrah, aletler ve üretra yoluyla vücudunuza giren ince bir tüp (skop) kullanarak tümörü çıkarır. Sonrasında bir ila iki hafta boyunca ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Transüretral Mesane Rezeksiyonu Nasıl Yapılır

Genel Bakış

Mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TURBT) nedir?

Mesane Kanseri transüretral rezeksiyonu (TURBT), sağlık çalışanlarının aynı anda mesane kanserini teşhis etmek ve tedavi etmek için kullandıkları bir prosedürdür .

TURBT sırasında, Doktorunuz mesanenizdeki tümörü bulmak ve kesmek (rezeke etmek) için üzerinde kamera bulunan uzun, ince bir alet (sistoskop) kullanır .

Doktorunuz tümörü bir patoloğun inceleyeceği bir laboratuvara gönderir. Bu, evresini (mesane duvarınıza ne kadar ilerlediğini) ve derecesini (hücrelerin normal hücrelerden ne kadar farklı göründüğünü) belirlemeye yardımcı olur .

Doktorunuzun TURBT için herhangi bir kesi yapmasına gerek yoktur; kapsam mesanenize ulaşmak için üretranızdan ( çişinizin vücudunuzdan çıkmak için geçtiği tüp) geçer.

TURBT neden yapılır?

Uzmanlar mesanenizde biyopsi yapılması ve/veya alınması gereken bir tümör olduğunda TURBT uygular. Doktorunuzun tümörü hem çıkarmak hem de biyopsi yapmak (doku örnekleri almak) için yalnızca tek bir prosedür kullanmasına olanak tanır .

Prosedür Detayları

TURBT’ye nasıl hazırlanılır?

Doktorunuz size mesane tümörü rezeksiyonuna nasıl hazırlanacağınız konusunda talimatlar verecektir. Talimatlarını yakından takip etmek komplikasyon riskinizi azaltabilir. TURBT’den önce Doktorunuz sizden şunları isteyebilir:

 • İşlemden önceki sekiz saat boyunca hiçbir şey yemeyin (oruç tutun).
 • İşlemden önce ilaç almayı bırakın veya bir yudum su ile alın. Doktorunuz size söylemediği sürece ilaç almayı bırakmayın.
 • İşlemden sonra sizi eve götürecek birini ayarlayın.
 • İşleme girmeden önce banyo yapın veya duş alın. O gün herhangi bir losyon, parfüm veya deodorant kullanmayın.

Reçetesiz (OTC) veya bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere, aldığınız tüm ilaçları Doktorunuza bildirin. İşlemin yapılacağı gün rahat giyinin; işlem başlamadan önce bir önlük giymeniz gerekecek.

TURBT işlemi sırasında ne olur?

TURBT işleminden hemen önce doktorunuz size genel anestezi verebilir , bu da uykuda olacağınız anlamına gelir. Bazı Doktorlar bunun yerine bölgesel (veya spinal) anestezi kullanır. Bu, uyanık olacağınız ancak vücudunuzun alt yarısının uyuşacağı anlamına gelir.

Bazı durumlarda doktorunuz tümörü daha iyi görebilmek için mesanenize özel bir boya salmak üzere bir kateter kullanabilir. Bu, ameliyattan yaklaşık bir saat önce, ameliyat öncesi bölgede gerçekleşecektir. İşlem sırasında tümörü görebilmeleri için boyayı aydınlatan özel bir ışık kullanacaklar.

TURBT gerçekleştirmek için cerrahınız:

 1. Kapsamı üretra yoluyla mesanenize yerleştirin.
 2. Küçük bir kesme cihazıyla tümörün yerini bulun ve çıkarın. İşlemden sonra bir patoloji laboratuvarı onu inceleyecektir.
 3. Tümörü çıkardıkları yerden kanamayı durdurmak için ısı uygulayın.
 4. Kapsamı çıkarın ve bir kateter takın (gerekirse). Bu, idrarınızı ve diğer sıvıları mesanenizden boşaltır ve kanın pıhtılaşmasını önler . Doktorunuz ayrıca mesanenizi salinle (steril bir tuz çözeltisi) yıkamak için kateteri kullanabilir. Bazı kişilerin katetere ihtiyacı yoktur.

TURBT ne kadar acı vericidir?

TURBT işlemi sırasında ağrı yaşamamanız gerekir. İşlemden sonra bir veya iki hafta boyunca özellikle işeme sırasında ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz.

TURBT sonrası kemoterapiye ihtiyacınız var mı?

Bazı kişilerin TURBT sonrasında kemoterapiye ihtiyacı olabilir . Doktorunuz, tümör mesanenizin dışına yayılmadıysa, TURBT’den sonra intravezikal kemoterapiyi (bir kateter yoluyla doğrudan mesanenize verilen ilaç) önerebilir.

TURBT işlemi sırasında tümörü çıkardıktan sonra mesanenizin içine kemoterapi uygulayarak size ilk dozu verebilirler. TURBT’yi takip eden haftalarda ek tedaviler başlayacak.

Kanser yayıldıysa (metastaz yapmışsa), IV yoluyla kemoterapi alabilirsiniz, böylece tüm vücudunuzu tedavi edebilir.

TURBT sonrası hastanede kalıyor musunuz?

TURBT sonrasında Doktorunuz sizi hastanede birkaç saat gözlem altında tutacaklardır. Kateteriniz varsa, bazen siz eve gitmeden önce onu çıkarırlar. Diğer zamanlarda, tümörün büyüklüğüne ve çişinizin ne kadar kanlı olduğuna bağlı olarak, eve gittikten sonra kateter birkaç gün içeride kalır. Eve gittikten sonra:

 • Doktorunuzun önerdiği şekilde bol miktarda sıvı içmelisiniz.
 • Aksi takdirde normalde yaptığınız gibi yiyip içebilirsiniz.
 • Bir takip randevusu alacak veya biyopsi sonuçlarıyla birlikte Doktorunuz tarafından iletişime geçilecektir. Doktorunuza ne zaman sonuç bekleyeceğinizi ve bunları nasıl alacağınızı sorun.

Riskler / Faydalar

TURBT’nin avantajları nelerdir?

TURBT’nin temel avantajı hem biyopsi yapabilmesi hem de mesanenizin dışına yayılmamış tümörleri tedavi edebilmesidir. Bu, geçirmeniz gereken prosedürlerin sayısını ve bunlarla birlikte gelen riskleri azaltır.

TURBT’nin riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

Mesane tümörü biyopsisi ve rezeksiyonu oldukça güvenli bir işlemdir. Ancak her ameliyat gibi bunun da bazı riskleri vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Anesteziye bağlı riskler (alerjik reaksiyonlar ve solunum problemleri dahil).
 • İdrar yolu enfeksiyonları (İYE).
 • Aşırı kanama veya uzun süren kanama.
 • Mesane yaralanmaları.

Kurtarma ve Görünüm

TURBT’den kurtulmak ne kadar sürer?

TURBT işleminden tamamen kurtulduğunuzu hissetmeniz altı hafta kadar sürebilir. İlk bir veya iki haftada:

 • Bol bol dinlenmeli.
 • İşerken ağrı veya yanma olabilir. Doktorunuz herhangi bir rahatsızlığı nasıl yöneteceğinizi size bildirebilir.
 • Çişinizde biraz kan fark edebilirsiniz . Bu normaldir ancak beklenenden daha fazla kan görürseniz doktorunuza bildirin.
 • Ağır nesneleri zorlamaktan veya kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Doktorunuz ayrıca araba kullanmaktan kaçınmanızı önerebilir.

Doktorunuz, normal aktivite seviyenize ne zaman dönmeyi bekleyebileceğinizi size bildirecektir. Tipik faaliyetlerinize yavaş yavaş geri dönmeye başlamadan önce genellikle en az iki hafta beklemenizi önerirler.

İkinci bakış TURBT

Kanserin mesanenizin dışına yayılma riskini azaltmak ve ilk TURBT sırasında tümörün tamamının çıkarıldığından emin olmak için ikinci bir TURBT prosedürüne (ikinci bakış TURBT olarak da bilinir) ihtiyacınız olabilir. Bu genellikle ilk prosedürden dört ila altı hafta sonra gerçekleşir.

Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Sağlık uzmanımı ne zaman aramalıyım?

İşleminizden önce veya sonra herhangi bir sorunuz varsa Doktorunuzla iletişime geçin. Aşağıdaki durumlarda onlara hemen haber verin:

 • Ateş.
 • Kanlı, bulutlu veya kötü kokulu idrar.
 • Beklenmeyen veya şiddetli ağrı.
 • Çişinizde aşırı miktarda kan var.
 • Çişinizde büyük kan pıhtıları var.

Ek Ortak Sorular

Sistoskopi ile TURBT arasındaki fark nedir?

Sistoskopi , Doktorunuz mesanenizin ve idrar yolunuzun içine bakmasına olanak tanıyan bir prosedürdür. TURBT’den daha geniş kapsamlı ve birçok farklı durum için kullanılabilen bir prosedürdür. Doktorlar TURBT’yi özellikle mesane kanserini biyopsi yapmak ve çıkarmak için kullanırlar.

Referanslar

 • Amerikan Üroloji Derneği. Kas Dışı İnvaziv Mesane Kanseri Nedir?(https://www.urologyhealth.org/urology-az/n/non-muscle-invaziv-bladder-cancer) 
 • Kim LHC, Patel MI. Mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TURBT) 
 • Milandri R, ve diğerleri. İkinci bakış TURBT: Anatomopatolojik ve onkolojik sonuçların tek merkezde değerlendirilmesi 

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *