«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu

idrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), idrar sisteminizde çok yaygın bir enfeksiyon türüdür. Bir İYE, üretra, üreterler, mesane ve böbrekler dahil olmak üzere üriner sisteminizin herhangi bir bölümünü içerebilir. idrar yolu enfeksiyonu belirtileri, Semptomlar tipik olarak sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar yaparken ağrı olması ve yan veya belinizde ağrı hissetmeyi içerir. Çoğu İYE bir antibiyotik ile tedavi edilebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) nedir?

Bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE), üriner sistemin bir enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon türü üretranızı (üretrit adı verilen bir durum), böbreklerinizi ( piyelonefrit adı verilen bir durum ) veya mesanenizi (sistit adı verilen bir durum) içerebilir.

İdrarınız tipik olarak bakteri (mikrop) içermez. İdrar, filtrasyon sistemimizin yani böbreklerin bir yan ürünüdür. Atık ürünler ve fazla su böbrekler tarafından kanınızdan atıldığında idrar oluşur. Normalde idrar, üriner sisteminizden herhangi bir kontaminasyon olmadan geçer.

Bununla birlikte, bakteriler vücudun dışından üriner sisteme girerek enfeksiyon ve iltihaplanma gibi sorunlara neden olabilir. Bu bir idrar yolu enfeksiyonudur (İYE).

İdrar yolu nedir?

İdrar yolu, vücudun sıvı atık ürünlerinden biri olan idrarı yapar ve depolar. İdrar yolu aşağıdaki bölümleri içerir:

 • Böbrekler : Bu küçük organlar vücudunuzun arkasında, kalçalarınızın hemen üzerinde bulunur. Bunlar vücudunuzun filtreleridir – kanınızdaki atıkları ve suyu temizler. Bu atık idrar olur.
 • Üreterler : Üreterler, idrarı böbreklerden mesanenize taşıyan ince tüplerdir.
 • Mesane : Kese benzeri bir kap olan mesane, idrarınızı vücuttan ayrılmadan önce depolar.
 • Üretra : Bu tüp idrarı mesanenizden vücudun dışına taşır.

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) ne kadar yaygındır?

İdrar yolu enfeksiyonları çok yaygındır ve her 5 kadından 1’inde hayatlarının bir döneminde ortaya çıkar. İYE’ler kadınlarda yaygın olmasına rağmen, erkeklerde, yaşlı yetişkinlerde ve çocuklarda da olabilir.

Çocukların %1-2’sinde idrar yolu enfeksiyonu gelişir. Her yıl 8 ila 10 milyon doktor ziyareti idrar yolu enfeksiyonları içindir.

Kimler idrar yolu enfeksiyonları (İYE) alır?

Herkes idrar yolu enfeksiyonu kapabilir, ancak kadınlarda daha sık görülür. Bunun nedeni kadınlarda üretranın (idrarı vücuttan dışarı taşıyan tüp) daha kısa olması ve E. coli bakterilerinin yaygın olduğu anüse daha yakın olmasıdır.

Daha yaşlı yetişkinler de sistit gelişimi için daha yüksek risk altındadır. Bu artan risk, mesanenin eksik boşaltılmasına bağlı olabilir. Bununla ilişkili olabilecek, prostat büyümesi veya mesane sarkması (mesanenin düşmesi veya normal konumundan kayması durumu) dahil olmak üzere birkaç tıbbi durum vardır.

Sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsanız, sağlık uzmanınız, enfeksiyonlarınıza katkıda bulunabilecek diyabet veya anormal üriner sistem gibi diğer sağlık sorunlarını kontrol etmek için testler yapabilir . Sık İYE geçiren kişilere, enfeksiyonun geri gelmesini önlemek için zaman zaman bir süre düşük dozda antibiyotik verilir.

Sık idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmeye yönelik bu temkinli yaklaşım, vücudunuzun antibiyotiğe direnç geliştirmesi ve C. diff kolit gibi başka enfeksiyon türlerine yakalanmanızdır . Bu uygulama çok nadiren kullanılır.

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) ile mesane enfeksiyonu (sistit) arasındaki fark nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu daha genel bir enfeksiyon türüdür. İdrar yolunuzun birçok bölümü vardır. İYE, idrar yolu boyunca meydana gelen bir enfeksiyon için kullanılan bir terimdir.

Sistit olarak da adlandırılan mesane enfeksiyonu, spesifik bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonda bakteriler mesaneye girer ve iltihaplanmaya neden olur.

Tüm idrar yolu enfeksiyonları mesane enfeksiyonlarına dönüşmez. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek, semptomlarınız olduğunda bir İYE’yi hızlı bir şekilde tedavi etmenin en önemli nedenlerinden biridir.

Enfeksiyon sadece mesaneye değil, aynı zamanda bir İYE’den daha karmaşık bir enfeksiyon türü olan böbreklerinize de yayılabilir.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

İdrar yolu enfeksiyonuna (İYE) ne sebep olur?

İdrar yolu enfeksiyonlarına, üretra ve mesaneye giren ve iltihaplanma ve enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar (genellikle bakteriler) neden olur. Bir İYE en sık üretra ve mesanede meydana gelse de, bakteriler üreterleri de dolaşabilir ve böbreklerinizi enfekte edebilir.

Mesane enfeksiyonu (sistit) vakalarının %90’ından fazlasına, normalde bağırsaklarda bulunan bir bakteri olan E. coli neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonunun (İYE) belirtileri nelerdir?

Bir idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun astarının kızarmasına ve tahriş olmasına (iltihap) neden olur ve bu da aşağıdaki semptomlardan bazılarına neden olabilir:

 • Yan (yan), karın veya pelvik bölgede ağrı .
 • Alt pelviste basınç.
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı (sıklık) , acil idrara çıkma ihtiyacı (aciliyet) ve İnkontinans (idrar kaçağı) .
 • Ağrılı idrara çıkma (dizüri) ve idrarda kan .
 • Geceleri idrara çıkma ihtiyacı.
 • Anormal idrar rengi (bulutlu idrar) ve güçlü veya kötü kokulu idrar.

İdrar yolu enfeksiyonu ile ilişkili olabilecek diğer semptomlar şunları içerir:

 • Seks sırasında ağrı .
 • Penis ağrısı.
 • Yan (vücudun yan tarafı) ağrısı veya bel ağrısı.
 • Tükenmişlik.
 • Ateş (100 derece Fahrenheit’in üzerindeki sıcaklık) ve titreme.
 • Kusma .
 • Zihinsel değişiklikler veya karışıklık.

TEŞHIS VE TESTLER

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz idrar yolu enfeksiyonunu teşhis etmek için aşağıdaki testleri kullanacaktır:

 • İdrar tahlili : Bu test, idrarda kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve bakteri olup olmadığını inceler. İdrarınızda bulunan beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin sayısı aslında bir enfeksiyona işaret edebilir.
 • İdrar kültürü : İdrarınızdaki bakteri türünü belirlemek için bir idrar kültürü kullanılır. Bu önemli bir testtir çünkü uygun tedavinin belirlenmesine yardımcı olur.

Enfeksiyonunuz tedaviye yanıt vermiyorsa veya tekrar tekrar enfeksiyon kapmaya devam ediyorsanız, doktorunuz idrar yolunuzu hastalık veya yaralanma açısından incelemek için aşağıdaki testleri kullanabilir:

 • Ultrason : Bu testte ses dalgaları iç organların bir görüntüsünü oluşturur. Bu test cildinizin üzerinde yapılır, ağrısızdır ve genellikle herhangi bir hazırlık gerektirmez.
 • Sistoskopi : Bu test, üretradan mesanenin içini görmek için bir lens ve bir ışık kaynağı (sistoskop) ile donatılmış özel bir alet kullanır.
 • CT taraması : Başka bir görüntüleme testi olan CT taraması, vücudun enine kesitlerini (dilimler gibi) alan bir X-ışını türüdür. Bu test, tipik X-ışınlarından çok daha kesindir.

YÖNETIM VE TEDAVI

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) nasıl tedavi edilir?

İdrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmeniz gerekecek. Antibiyotikler, bakterileri öldüren ve bir enfeksiyonla savaşan ilaçlardır. Antibiyotikler tipik olarak idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Doktorunuz, enfeksiyonunuza neden olan belirli bakterileri en iyi şekilde tedavi eden bir ilaç seçecektir. Yaygın olarak kullanılan bazı antibiyotikler şunları içerebilir:

 • nitrofurantoin.
 • Sülfonamidler (sülfa ilaçları).
 • Amoksisilin.
 • Sefalosporinler.
 • Trimetoprim/sülfametoksazol (Bactrim®).
 • Doksisiklin.
 • Kinolonlar (siprofloksasin [Cipro®] gibi).

İlacı almak için Doktorunuzun talimatlarına uymanız çok önemlidir. Belirtileriniz kaybolduğu ve kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınız için antibiyotiği almayı bırakmayın. Enfeksiyon, tam antibiyotik tedavisi ile tamamen tedavi edilmezse, geri dönebilir.

Sık idrar yolu enfeksiyonu geçmişiniz varsa, semptomların ilk başlangıcında alacağınız antibiyotikler için bir reçete verilebilir.

Diğer hastalara enfeksiyonu önlemek için her gün, gün aşırı veya cinsel ilişkiden sonra antibiyotik verilebilir. Sık İYE geçmişiniz varsa, Doktorunuz sizin için en iyi tedavi seçeneği hakkında konuşun.

İdrar yolu enfeksiyonunun (İYE) komplikasyonları nelerdir?

Bir idrar yolu enfeksiyonu antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmezse veya ilacı erken bırakırsanız, bu tür enfeksiyonlar böbrek enfeksiyonu gibi daha ciddi bir enfeksiyona yol açabilir.

Bir İYE tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanabilir miyim?

Vücudunuz tipik olarak idrar yolu enfeksiyonunu (İYE) tedavi etmek için kullanılan antibiyotiklere alışabilir. Bu, çok sık enfeksiyon geçiren kişilerde olur. Her İYE ve onu tedavi etmek için antibiyotik kullanımı ile enfeksiyon adapte olur ve savaşması zorlaşır.

Buna antibiyotiğe dirençli enfeksiyon denir. Bu nedenle, sık İYE’leriniz varsa, sağlık uzmanınız alternatif tedaviler önerebilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Bekliyor : Doktorunuz belirtilerinizi izlemenizi ve beklemenizi önerebilir. Bu süre zarfında, sisteminizi “temizlemek” amacıyla bol miktarda sıvı (özellikle su) içmeniz teşvik edilebilir.
 • İntravenöz tedavi : İYE’nin antibiyotiklere dirençli olduğu veya enfeksiyonun böbreklerinize taşındığı bazı çok karmaşık vakalarda, hastanede tedavi edilmeniz gerekebilir. İlaç size doğrudan damarınızdan (intravenöz olarak) verilecektir.

Eve döndüğünüzde, enfeksiyondan tamamen kurtulmak için bir süre antibiyotik verilecektir.

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonunu (İYE) önler mi?

Birçok kişi kızılcık suyunun bir İYE’yi tedavi etmeye ve hatta önlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Araştırmacılar şu anda konuyu araştırıyorlar, ancak henüz kesin bir cevap bulamadılar.

Doktorunuz, bir İYE geçirdiyseniz veya alma geçmişiniz varsa, bol miktarda sıvı içmenizi önerir. Diyetinize bir bardak şekersiz kızılcık suyu eklemek, bir İYE’yi önlemenin kanıtlanmış bir yolu değildir, ancak genellikle size de zarar vermez.

ÖNLEME

İdrar yolu enfeksiyonunu (İYE) önleyebilir miyim?

Genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ile bir idrar yolu enfeksiyonunu (İYE) önleyebilirsiniz. Bu ipuçları şunları içerebilir:

 • İyi hijyen uygulamak : İyi kişisel hijyen uygulayarak sıklıkla İYE’leri önleyebilirsiniz. Bu özellikle kadınlar için önemlidir. Kadınlarda üretra erkeklere göre çok daha kısa olduğu için E. coli bakterilerinin rektumdan vücuda geri dönmesi daha kolaydır. Bunu önlemek için, bağırsak hareketinden sonra her zaman önden arkaya silmeniz önerilir. Kadınlar ayrıca adet döngüsü sırasında iyi hijyen uygulamalarını kullanmalı ve enfeksiyonlardan kaçınmalıdır. Pedleri ve tamponları sık sık değiştirmek ve kadınsı deodorantları kullanmamak da İYE’leri önlemeye yardımcı olabilir.
 • Bol sıvı tüketmek : Günlük rutininize ekstra sıvı, özellikle su eklemek, idrar yolunuzdaki ekstra bakterileri temizlemeye yardımcı olabilir. Günde altı ila sekiz bardak su içilmesi tavsiye edilir.
 • İdrara çıkma alışkanlıklarınızı değiştirme : İdrara çıkma, vücuttaki bakterilerden kurtulmada büyük rol oynayabilir. İdrarınız bir atık üründür ve mesanenizi her boşalttığınızda, o atığı vücudunuzdan atmış olursunuz. Sık idrara çıkma, özellikle de sık idrar yolu enfeksiyonu geçmişiniz varsa, enfeksiyon geliştirme riskinizi azaltabilir. Bol miktarda sıvı içmek bunu teşvik eder, ancak mesanenizi tahriş edebilecek sıvılardan ve yiyeceklerden kaçınmanızı sağlar .. Bunlara alkol, narenciye suları, kafeinli içecekler ve baharatlı yiyecekler dahildir. Ayrıca cinsel ilişkiden hemen önce ve sonra idrar yapmaya çalışmalısınız. Bu, ilişki sırasında girmiş olabilecek herhangi bir bakteriyi temizlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca cinsel ilişkiye girmeden önce genital bölgeyi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Duş yapma. Bu uygulama Doktorlar tarafından önerilmemektedir.
 • Doğum kontrolünüzü değiştirme : Bazı kadınlar doğum kontrolü için diyafram kullanırlarsa İYE geliştirme riski artar. Diğer doğum kontrolü seçenekleri hakkında sağlık uzmanınızla görüşün .
 • Seks sırasında su bazlı kayganlaştırıcı kullanmak : Vajinal kuruluk yaşıyorsanız ve seks sırasında kayganlaştırıcı kullanıyorsanız, su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanın. Sık idrar yolu enfeksiyonunuz varsa, sperm öldürücü ilaçlardan da kaçınmanız gerekebilir.
 • Giysilerinizi değiştirmek : Dar giysilerden kaçınmak, idrar yollarında bakteri üremesini önleyerek kuru kalmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca pamuklu iç çamaşırına da geçebilirsiniz. Bu, üretranızın etrafında fazladan nemin sıkışmasını önleyecektir.

Bazı menopoz sonrası kadınlarda, bir sağlık uzmanı östrojen içeren bir vajinal krem ​​önerebilir. Bu, vajinanın pH’ını değiştirerek bir İYE geliştirme riskini azaltabilir. Tekrarlayan İYE’leriniz varsa ve zaten menopoza girdiyseniz, sağlık uzmanınızla konuşun.

UTI’ler için reçetesiz satılan takviyeler de mevcuttur. Bunlar bazen onları önlemenin başka bir yolu olarak sık İYE geçiren kişiler için önerilir. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce sağlık uzmanınızla konuşun ve bunların sizin için iyi bir seçim olup olmayacağını sorun.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

İdrar yolu enfeksiyonu olan bir kişi için prognoz (görünüm) nedir?

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) tipik olarak tedaviye çok iyi yanıt verir. Tedaviye başlamadan önce bir İYE rahatsız edici olabilir, ancak sağlık uzmanınız bakteri türünü tanımladıktan ve doğru antibiyotik ilacını reçete ettiğinde, semptomlarınız hızla düzelecektir. İlaçlarınızı, sağlık uzmanınızın reçete ettiği süre boyunca almaya devam etmeniz önemlidir.

Sık idrar yolu enfeksiyonunuz varsa veya semptomlarınız düzelmiyorsa, Doktorunuz bunun antibiyotiğe dirençli bir enfeksiyon olup olmadığını test edebilir. Bunlar tedavi edilmesi daha karmaşık enfeksiyonlardır ve intravenöz antibiyotikler (IV yoluyla) veya alternatif tedaviler gerektirebilir.

BERABER YAŞAMAK

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileriniz varsa sağlık uzmanınızı arayın. Size bir İYE teşhisi konduysa ve semptomlarınız kötüleşiyorsa, sağlık uzmanınızı arayın. Farklı bir tedaviye ihtiyacınız olabilir. Özellikle şu belirtilere dikkat edin:

 • Ateş.
 • Sırt ağrısı.
 • Kusma.

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz veya tedaviden sonra diğer semptomlarınız devam ederse, sağlık uzmanınızı arayın. Bir İYE, idrar yolunuza ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir. Bununla birlikte, tedavi çok etkilidir ve semptomlarınızı hızla giderebilir.


İlgili Sağlık Makaleleri


Referanslar

 • ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü. Yetişkinlerde Mesane Enfeksiyonu (İdrar Yolu Enfeksiyonu—İYE)
 • Amerikan Üroloji Derneği, Üroloji Bakım Vakfı. Yetişkinlerde İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE) Nedir?
 • Merck Kılavuzu. İdrar Yolu Enfeksiyonlarına (İYE) Genel Bakış.
 • ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, Nüfus İşleri Ofisi. İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE).

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *