«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Mesane İltihabı (Sistit)

Mesane İltihabı (Sistit)

Mesane İltihabı

Mesane İltihabı, Mesane enfeksiyonları mesanenin iltihaplanmasına (sistit) yol açabilir. Semptomlar ağrı ve idrara çıkma ile yanma, artan idrara çıkma sıklığı ve bazen karın ağrısını içerir. Enflamasyon genellikle bir antibiyotik küründen sonra düzelir. Gelecekte mesane enfeksiyonlarını önlemek için atabileceğiniz birkaç adım da vardır.

Mesane İltihabı (Sistit)

GENEL BAKIŞ

Mesane enfeksiyonu (sistit) nedir?

Sistit, genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu mesane iltihabıdır. Mesane enfeksiyonları vajina/penis ve rektum (perine adı verilen) arasındaki bölgeden bakteriler üretraya girip mesaneye gittiğinde ortaya çıkar.

Mesane enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonunun (İYE) en yaygın türüdür . UTI’ler idrar yolunun herhangi bir yerinde oluşabilir – böbreklerde, üreterlerde, mesanede veya üretrada.

Her yıl Doktorlara 8,1 milyondan fazla ziyaret gerçekleştiriyorlar. Kadınların yaklaşık %60’ı ve erkeklerin %12’si yaşamları boyunca en az bir kez İYE geçirecektir.

Mesane enfeksiyonları ne kadar yaygındır?

Mesane enfeksiyonları, özellikle kadınlarda çok yaygındır. Kadınların yaklaşık %60’ı yaşamları boyunca mesane enfeksiyonu yaşayacaklardır. Ve bu enfeksiyonlar tekrarlayabilir: Mesane enfeksiyonu olan kadınların %20 ila %40’ı yaşamları boyunca en az bir kez daha yaşayacaktır.

Erkeklerin anatomilerindeki farklılıklar nedeniyle mesane enfeksiyonlarına yakalanma olasılıkları daha düşüktür.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

Mesane enfeksiyonuna ne sebep olur?

Mesane enfeksiyonuna genellikle üretraya giren ve mesanenizde çoğalan bakteriler neden olur. En yaygın bakteri türü Escherichia coli’dir ( E. coli ).

Mesane enfeksiyonu riskini artıran faktörler vardır. Bunlar şunları içerir:

 • İdrar yolunun anatomik anormallikleri.
 • Menopoz.
 • Bir kateter kullanma.
 • Spermisitler kullanmak.
 • Kabızlık.
 • Birden fazla cinsel partner.

Mesane iltihabının (sistit) belirtileri nelerdir?

Mesane enfeksiyonunun semptomları, idrar yolu enfeksiyonunuz (İYE) olduğunda hissedeceğinize benzer. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • Sık idrara çıkma: Daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bazı insanlar da aciliyet yaşarlar (aniden işeme isteği).
 • İdrar yaparken ağrı/yanma: Enfeksiyon sırasında suprapubik bölgede ağrı ve idrar yaparken yanma gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.
 • Karanlık veya kötü kokulu çiş.

Daha ciddi bir böbrek enfeksiyonuyla bağlantılı olabilecek diğer semptomlar şunları içerir:

 • Ateş (100 derece Fahrenheit’in üzerindeki sıcaklık) .
 • Titreme veya titreme (sallama).
 • Kusma .
 • Böğür ağrısı.

TEŞHIS VE TESTLER

Bu durum nasıl teşhis edilir?

Mesane enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşmalısınız. Mesane iltihabının (sistit) teşhisine yardımcı olmak için tipik olarak bir idrar örneği istenecektir. İdrarınız, Doktorunuzun ofisindeki bir tuvalette steril (temiz) bir kapta toplanacaktır.

Randevunuzdan hemen önce işemekten kaçınmak isteyebilirsiniz, böylece ofis ziyaretiniz sırasında bir örnek sunabilirsiniz. Doktorunuz büyük olasılıkla idrarınız üzerinde iki test yapacaktır: idrar tahlili ve idrar kültürü.

 • İdrar tahlili : Bu test, idrarın görünümünü, konsantrasyonunu ve içeriğini kontrol etmeyi içerir.
 • İdrar kültürü : Bu test, enfeksiyona neden olan bakteri türünü ve bakterilerin hangi antibiyotiklere duyarlı olduğunu belirler.

Böbreklerinize bakmak için bir görüntüleme testi ve mesanenin içine bakmak için özel bir kapsam kullanan bir sistoskopi dahil olmak üzere mesane enfeksiyonları almaya devam ederseniz, sağlık uzmanınız ek testler isteyebilir.

YÖNETIM VE TEDAVI

Mesane iltihabı nasıl tedavi edilir?

Bir mesane enfeksiyonu tipik olarak antibiyotiklerle tedavi edilir. Sağlık uzmanınız, idrar testleriniz sırasında bulunan bakteri türüne göre bir antibiyotik reçete edecektir. Enfeksiyonu yeterince tedavi etmek için,Doktorunuzun reçete ettiği tüm antibiyotikleri almanız önemlidir.

Yaygın olarak kullanılan bazı antibiyotikler şunları içerir:

 • nitrofurantoin.
 • Sülfonamidler (sülfa ilaçları).
 • Amoksisilin.
 • Sefalosporinler.
 • Trimetoprim/sülfametoksazol (Bactrim®).
 • Siprofloksasin (Cipro®) gibi kinolonlar.

ÖNLEME

Mesane iltihabını (sistit) nasıl önleyebilirim?

Bazı iyi yaşam tarzı uygulamalarını benimseyerek sıklıkla mesane enfeksiyonunu önleyebilirsiniz. Bu uygulamalar şunları içerir:

 • İyi hijyen alışkanlıkları edin: İyi hijyen alışkanlıklarına sahip olduğunuzdan emin olun (önden arkaya silme) ve kabızlık veya ishali agresif bir şekilde tedavi edin.
 • Bol sıvı tüketin: Bakterileri mesanenizden temizlemeye yardımcı olmak için sıvı alımınızı artırın.
 • Menopoz sonrası kadınlar için östrojen kremi : Kadınlar menopoza girdiklerinde vajinal dokuları değişir ve normalde vajinayı kolonize eden iyi vajinal bakteriler yaşayamaz. Bakteriler kolonize olabilir ve bu da mesane enfeksiyonlarına neden olur. İyi bakterileri yeniden oluşturmak için topikal östrojen kremine ihtiyacınız olabilir. Topikal östrojen kreminin sizin için uygun olup olmadığı konusunda sağlık uzmanınızla konuşun.
 • Doğum kontrolünün değiştirilmesi: Sık mesane enfeksiyonları ve İYE’leriniz varsa, doğum kontrol seçeneğinizi de değiştirmek isteyebilirsiniz. Diyafram ve sperm öldürücü kullanan kadınlarda enfeksiyon riski daha fazladır. Gerekirse seks sırasında da su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanmalısınız.
 • Takviyeler: İdrar yolunuzdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilecek reçetesiz takviyeler (D-mannoz ve kızılcık) vardır. Sık idrar yolu enfeksiyonunuz ve mesane enfeksiyonunuz varsa, bu seçenekler hakkında sağlık uzmanınızla görüşün ve enfeksiyonları önlemenin en iyi yolları hakkında bir plan yapın.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Mesane iltihabı (sistit) için görünüm nedir?

Vücudunuz kısa süreli antibiyotik tedavisine yanıt verdiği için mesane iltihabınız düzelmelidir. Belirtileriniz düzelse bile reçetenizi tamamlamanız önemlidir. İlacınızı erken durdurmak, enfeksiyonun geri gelmesine neden olabilir.

BERABER YAŞAMAK

Mesane enfeksiyonu hakkında doktorumu ne zaman aramalıyım?

Mesane enfeksiyonu veya idrar yolu enfeksiyonu semptomları yaşarsanız, tedavi planını görüşmek için sağlık uzmanınızı arayın.

Bir not

Mesane enfeksiyonları yaygın idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İşediğinizde ağrı ve yanma hissedebilir ve normalde yaptığınızdan daha sık işeme dürtüsü hissedebilirsiniz. Bu inflamatuar semptomlarınız varsa, sağlık uzmanınızı arayın.

Birkaç günlük antibiyotik tedavisinden sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamalısınız, ancak enfeksiyonun geri dönmemesi için reçetenin tamamını bitirmeniz önemlidir.


İlgili Sağlık Makaleleri


Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *