«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Vajinal Mantar ve Maya Enfeksiyonları

Vajinal Mantar ve Maya Enfeksiyonları

Vajinal mantar enfeksiyonları

Vajinal mantar ve Maya enfeksiyonları çok yaygındır. Vajinal mantar enfeksiyonu, vajinada kaşıntı ve yanma, vulvada yanma, kaşıntı, vajinada kızarıklık ve beyaz akıntı ile karakterize bir durumdur. Her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 milyondan fazla kadının başına gelmektedir. Bir tür vajinit, vajinal mantar enfeksiyonu, candida adı verilen belirli bir maya türünden kaynaklanır. Vücudunuzda her zaman maya bulunur, ancak hızla büyüdüğünde enfeksiyon kapabilirsiniz.

Vajinal Mantar Maya Enfeksiyonları

GENEL BAKIŞ

Vajinal mantar enfeksiyonu nedir?

Hayatınız boyunca birkaç kez vajinal mantar enfeksiyonu yaşayabilirsiniz. Rahatsız olmasına rağmen, bu enfeksiyonlar yaygındır. Vajinal mantar enfeksiyonu, vajinada kaşıntı ve yanma, vulvada yanma, kaşıntı, vajinada kızarıklık ve beyaz akıntı ile karakterize bir durumdur. Bu enfeksiyonlara zaten vücudunuzda bulunan bir şey neden olur – candida adı verilen bir mantar gövdesi (maya). Maya bir mantar türüdür ve candida belirli bir maya türüdür. Bu maya vücudunuzun ekosistemi ile dengelendiğinde herhangi bir problem olmaz. Ancak bu denge bozulduğunda maya hızla büyür ve bir maya enfeksiyonu kapabilirsiniz.

kandidiyaz nedir: 

Vajinal mantar enfeksiyonlarına vulvovajinal kandidiyaz veya vajinal kandidiyaz da denir. Vajinal mantar enfeksiyonu aslında vajinanın şiştiği, ağrılı olduğu ve akıntıya neden olduğu bir vajinit türüdür. Her biri benzer semptomlara sahip birkaç vajinit türü vardır, ancak vajinal mantar enfeksiyonları en yaygın olanlardan biridir.

Vajinal mantar enfeksiyonları ne kadar yaygındır?

Vajinal mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 milyondan fazla kadının başına gelmektedir. Bu enfeksiyonlar vajinitin ikinci en yaygın nedenidir.

kandida (candida) nedir?

Düşünmesi garip olabilir, ancak mantar normalde vücudunuzun çeşitli yerlerinde yaşar. Ağzınızda, sindirim sisteminizde ve vajinada yaşayan bir mantar türü – daha spesifik olarak, maya (bir tür mantar) – kandidadır. Normalde candida bir soruna neden olmaz. Vücudunda olması gerekiyordu. Bununla birlikte, vücudunuzda sürekli olarak dikkatli bir dengeleme eylemi meydana gelir ve bir şekilde ya da başka bir şekilde eğildiğinde hasta olabilirsiniz.

Candida’nın dengesi bozulduğunda geliştirebileceğiniz birkaç durum vardır. Ağzınızda çok fazla mantar geliştirirseniz buna pamukçuk denir. Vajinanızda gelişirse, vajinal mantar enfeksiyonudur.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

Vajinal mantar enfeksiyonları neden olur?

Vajinanızdaki kimyasal dengenin kaybı kandidanın çoğalmasına neden olabilir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı olabilir:

 • Herhangi bir türdeki enfeksiyonu tedavi eden bir antibiyotik ilacı aldığınızda, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) buna bir örnektir. Bu enfeksiyonu tedavi ederken vajinadaki iyi bakteriler öldürülür. Bu iyi bakteri, mayayı kontrol altında tutmaktan sorumluydu. Onsuz, denge bozulur ve bir maya enfeksiyonuna yol açar.
 • Hamilelik sırasında ve hormonal kontraseptif kullanırken (doğum kontrolü) . Hormonlarınız hamilelik sırasında tabloların her yerinde olabilir. Hormonlarınızdaki bu değişiklik vajinadaki kandida dengesini bozabilir.
 • Şeker hastalığınız varsa . Şeker hastalığınız olduğunda, idrarınızda çok fazla şeker bulunur ve vajina bu fazla şekerden etkilenir.
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak. HIV veya AIDS gibi bir hastalığınız varsa, ilaçlarınız bağışıklık sisteminizi baskılayabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun birkaç anlatı belirtisi vardır. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • Vajina ve vulvada kaşıntı hissi.
 • Süzme peynir kıvamında kalın, beyaz bir vajinal akıntı.
 • Vajina ve vulvada kızarıklık ve şişlik.
 • Bölgedeki kırılgan deri nedeniyle vulva derisinde küçük kesikler veya küçük çatlaklar.
 • İdrar yaparken yanma hissi .

Bazı durumlarda vajinal mantar enfeksiyonunun bir başka belirtisi de seks sırasında ağrı olabilir.

TEŞHIS VE TESTLER

Vajinal mantar enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

Vajinal mantar enfeksiyonu, sağlık uzmanınız tarafından teşhis edilir. Bir randevu için gitmeniz ve belirtilerinizi tartışmanız gerekecek. Sağlık uzmanınızın, mantar enfeksiyonunu doğrulamak için vajinanızdan bir akıntı örneği alması gerekebilir. Belirtilerinizin ve taburcu örneğinin kombinasyonu, sağlık uzmanınıza ne tür bir maya enfeksiyonunuz olduğunu söyleyecek ve enfeksiyonu tedavi etmenin en iyi yolunu belirlemeye yardımcı olacaktır.

YÖNETIM VE TEDAVI

Vajinal mantar enfeksiyonunu nasıl tedavi edebilirim?

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisini düşünürken, birçok farklı maya türü olduğunu bilmek önemlidir. Sağlık uzmanınız, mantar enfeksiyonunun türüne bağlı olarak farklı tedavi türlerini tartışabilir.

Doktorunuz tipik olarak vajinal mantar enfeksiyonunu mantar önleyici bir ilaçla tedavi edecektir. Bu ilaç türü, özellikle vücuttaki aşırı maya büyümeleriyle mücadele etmek için kullanılır.

İki tür ilaç vardır: oral veya topikal. Oral ilaçlar ağızdan alınırken, etkilenen bölgeye topikal ilaçlar uygulanır. Topikal ilaçlar borik asit, nistatin, mikonazol veya klotrimazol içerebilir. Sağlık uzmanınız size her bir ilaç türü hakkında bilgi ve her birinin doğru şekilde nasıl kullanılacağına dair talimatlar verecektir. Enfeksiyonun tamamen çözüldüğünden ve geri dönmediğinden emin olmak için bu ilaçları kullanırken her zaman Doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir.{display: none}

Vajinal mantar enfeksiyonu için reçetesiz tedavi kullanabilir miyim?

Bazen vajinal mantar enfeksiyonunu reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Ancak, bunun aslında bir maya enfeksiyonu olduğundan tam olarak emin değilseniz bundan kaçınmak isteyebilirsiniz. Genellikle sağlık uzmanınızla konuşmak ve durum için doğru tedaviyi aldığınızdan emin olmak en iyisidir.

ÖNLEME

Vajinal mantar enfeksiyonlarını nasıl önleyebilirim?

Genellikle birkaç yaşam tarzı değişikliği yaparak vajinal mantar enfeksiyonlarını önleyebilirsiniz. Bu değişiklikler şunları içerebilir:

 • Duş almamak — duş, mantarı kontrol eden bakterileri öldürebilir.
 • Kadınsı deodorantların kullanımından kaçınmak.
 • Deodorant (kokulu) tampon veya ped kullanmamak.
 • Islak giysileri, özellikle mayoları mümkün olan en kısa sürede değiştirin.
 • Su bazlı cinsel kayganlaştırıcılar kullanmak.

Şeker hastalığınız varsa, kan şekeri seviyenizi mümkün olduğunca normale yakın tutmanız önemlidir. Diyabetinizi kontrol etmek vajinal mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri diğer koşullara benzer. Herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınız tarafından yapılacak bir fizik muayene yardımcı olacaktır.

İLE YAŞAYAN

Sık sık mantar enfeksiyonu geçiriyorsam ne yapmalıyım?

Sık sık maya enfeksiyonunuz varsa, sağlık uzmanınızla görüşmeniz gerekir. Doktorunuz şunları yapabilir:

 • Gerçekten vajinal mantar enfeksiyonunuz olduğunu doğrulamak için test yapın.
 • Şeker hastalığı için kan şekeri testi yaptırın.
 • HIV/AIDS testi yapın.
 • Olası hormonal değişiklikleri (doğum kontrolü veya hamilelik) tartışın.

Sağlık uzmanınız, doğru tedaviyi aldığınızdan emin olmak için test sonuçlarınızı kullanacaktır. Maya enfeksiyonunuzu tedavi ederken altta yatan nedeni tedavi etmek önemli olabilir. Enfeksiyonun nedenini kontrol etmek, gelecekteki vajinal mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

Makalemiz de ; borik asit mantar enfeksiyonu, candida, candida nedir, genital bölgede maya enfeksiyonu, kandida nedir, kronik vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi, maya enfeksiyonları, maya enfeksiyonları neden olur, maya enfeksiyonu, maya enfeksiyonu adet geciktirir mi, maya enfeksiyonu bitkisel tedavi, maya enfeksiyonu ekşi, maya enfeksiyonu hamileliğe engel mi, maya enfeksiyonu için krem, maya enfeksiyonu ilaç, maya enfeksiyonu ilaç reçetesiz, maya enfeksiyonu nasıl bulaşır, maya enfeksiyonu nedir, maya enfeksiyonu tedavisi, maya enfeksiyonu tedavisi nedir, maya enfeksiyonu zararları, maya mantari tedavisi, mayan enfeksiyonu belirtileri, tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonu, vajina mantar enfeksiyonu belirtiler, vajina mantar enfeksiyonu bulaşıcı mıdır, vajina mantar enfeksiyonu evde tedavi, vajina mantar enfeksiyonu ilaç, vajinada kaşıntı ve yanma, vajinada mantar enfeksiyonu süt kesiği gibi akıntı, vajinada mantar enfeksiyonu varken hamile kalınır mı, vajinada maya enfeksiyonu, vajinada maya enfeksiyonu neden olur, vajinal kandidiyaz, vajinal mantar borik asit kullananlar, Vajinal mantar enfeksiyonları neden olur, Vajinal mantar enfeksiyonları nedenleri, vajinal mantar enfeksiyonu adeti geciktirir mi, vajinal mantar enfeksiyonu bakirelerde olur mu, vajinal mantar enfeksiyonu bitkisel, vajinal mantar enfeksiyonu doğal tedavisi, vajinal mantar enfeksiyonu doğal yöntemler, vajinal mantar enfeksiyonu elma sirkesi, vajinal mantar enfeksiyonu evde tedavisi, vajinal mantar enfeksiyonu fitili, vajinal mantar enfeksiyonu hamile kalmayı engeller mi, vajinal mantar enfeksiyonu hindistan cevizi yağı, vajinal mantar enfeksiyonu ilacı, vajinal mantar enfeksiyonu ilerlerse ne olur, vajinal mantar enfeksiyonu kadınlar kulübü, vajinal mantar enfeksiyonu kanama yaparmı, vajinal mantar enfeksiyonu kasık ağrısı yaparmı, vajinal mantar enfeksiyonu kendiliğinden geçer mi, vajinal mantar enfeksiyonu krem, Vajinal mantar enfeksiyonu nasıl teşhis edilir, vajinal mantar enfeksiyonu normal doğuma engel mi, vajinal mantar enfeksiyonu reçete, vajinal mantar enfeksiyonu saraçoğlu, vajinal mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse ne olur, vajinal mantar enfeksiyonu yaşayanlar, vajinal mantar enfeksiyonundan korunma yolları, Vajinal mantar enfeksiyonunu nasıl tedavi, Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri, vajinal mantar hastalığı kısırlık yaparmı, vajinal mantar hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, vajinal mantar idrar yolu enfeksiyonu yaparmı, vajinal maya enfeksiyonu bitkisel tedavi, vulvovajinal kandidiyaz, Anahtar kelimelerle ilgili konuya değinilmiştir.

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *