«
 1. Anasayfa
 2. Erkek Sağlığı
 3. Vazektomi: Erkekler için Doğum Kontrol Yöntemi

Vazektomi: Erkekler için Doğum Kontrol Yöntemi

Erkekler için Doğum Kontrol Yöntemi

Vazektomi nedir? Erkekler için Doğum Kontrol Yöntemi:  Vazektomi, erkeklerde kalıcı doğum kontrolü sağlayan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem, sperm taşıyan kanalların (vas deferens) kesilmesi veya bağlanması yoluyla gerçekleştirilir, böylece sperm ejakülata karışamaz ve gebelik riski önemli ölçüde azalır. Vazektomi, etkili ve nispeten basit bir işlem olup, dünyada yaygın olarak tercih edilmektedir.

Vazektomi: Erkekler için Doğum Kontrol Yöntemi

Vazektomi, spermin vücudunuzu terk etmesini engelleyerek kalıcı doğum kontrolü (kontrasepsiyon) sağlayan cerrahi bir prosedürdür. Prosedür, sperm taşıyan tüpler olan vas deferenslerin uçlarını kapatır. Vazektomi gebeliği önlemede güvenli ve etkilidir, ancak hastalıklara karşı koruma sağlamaz.

Erkeklerde Vazektomi : Erkekler için Doğum Kontrol Yöntemi

Vazektomi, genellikle lokal anestezi altında, ağrısız ve hızlı bir işlem olarak uygulanır. İşlem sonrasında, sperm içermeyen ejakülasyon devam eder, ancak döllenme yeteneği sona erer.

Vazektomi %100 etkili midir?

Hamile kalmayı önlemenin tek yolu cinsel ilişkiden kaçınmaktır. Ancak vazektominin başarısızlık oranı çok düşüktür. Vazektomi sonrası nadir durumlarda (yaklaşık 10.000 vakada 1) spermin vas deferensin ayrık uçlarından geçmesi mümkündür. Vazektomi uzun yıllardır güvenli ve başarılı bir doğum kontrol yöntemi olmuştur .

Başarılı bir prosedürün onaylanması için vazektomi sonrasında meni örnekleri rutin olarak kontrol edilir. Semen örnekleriniz sperm içermeye devam ederse yeniden vazektomi yaptırmanız gerekebilir.

Ancak bu yalnızca yaklaşık olarak her 10.000 vakada bir gerçekleşir; bu, diğer doğum kontrol yöntemlerine göre çok daha düşük bir başarısızlık oranıdır. Örneğin, prezervatifler yaklaşık %1 oranında veya her 100 kullanımdan 1’inde başarısız olur.

Vazektomi ne kadar yaygındır?

Yaklaşık 50 milyon erkeğe vazektomi uygulandı; üreme çağındaki tüm evli erkeklerin yaklaşık %5’i. ABD’de her yıl 500.000’den fazla erkek vazektomi yaptırmayı seçiyor

Vazektomiden önce ne olur?

Vazektomi yaptırmadan önce bazı şeylerin olması gerekir.

Danışma

Vazektomiden önce sağlık uzmanınızla ameliyat hakkında ciddi bir şekilde konuşmalısınız. Hiç çocuk sahibi olmak veya daha fazla çocuk sahibi olmak istemediğinizden emin olmalısınız. Vazektomiyi kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünmelisiniz. Vazektomiyi tersine çevirmek için bir prosedür olmasına rağmen, bu her zaman başarılı değildir.

Sağlık uzmanınız sizinle ayrıca şu konular hakkında da konuşacaktır:

 • Aşırı kanama veya kan bozuklukları öyküsü.
 • “Kain” ilaçları veya antibiyotikler gibi lokal anesteziklere karşı alerji veya hassasiyet. “Kain” ilaçları arasında benzokain veya lidokain veya prokain (Novocaine®) bulunur.
 • Skrotumunuzu içeren cilt hastalığı, özellikle de enfekte sivilceler.
 • Aspirin veya aspirin içeren ilaçların veya kanamayı etkileyen ilaçların düzenli kullanımı.
 • Cinsel organlarınızda veya skrotumunuzda veya kasıklarınızda ( fıtık gibi ) yaralanma veya daha önce geçirilmiş ameliyat öyküsü.
 • Yakın zamanda geçirilmiş veya tekrarlanan idrar yolu veya genital enfeksiyon öyküsü .

Rıza formu

Vazektomiyi ve risklerini anladığınızı belirten bir onay formu imzalamanız istenecektir. Bu, prosedürün garanti edilmediğinin anlaşılmasını da içerir (çünkü hiçbir tıbbi prosedür garanti değildir veya olamaz).

Bu formu imzalamadan önce tüm bunları anladığınızdan ve kararınızdan memnun olduğunuzdan emin olun. Harekete geçmeden önce tüm soru veya endişelerinizi çözmeniz önemlidir. Vazektominin seçmeli bir işlem olduğunu unutmayın. Sizin için doğru seçim olduğundan emin olana kadar devam etmeyin.

Kan incelticiler

Sağlık uzmanınız tarafından aksi söylenmedikçe, ameliyattan önceki yedi gün boyunca bu ürünlerden hiçbirini almayın. Bu ilaçları almak kanama riskini artırır. Bunlar:

 • Aspirin veya ibuprofen (Advil®, Motrin®) veya naproksen (Aleve®) gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) .
 • Varfarin (Coumadin®).
 • Klopidogrel (Plavix®).
 • Tiklopidin (Ticlid®).
 • Dabigatran (Pradaxa®), rivaroksaban (Xarelto®), apixaban (Eliquis®) ve edoxaban (Savaysa®, Lixiana®) gibi K vitamini olmayan oral antikoagülanlar.

Tıraş ve yıkama

Vazektomiden önceki gece veya sabah, testislerinizin tamamındaki tüyleri tıraş edin. Skrotumunuza düşmüş gibi görünen kasık kılları da dahil olmak üzere, penisinizin üst kısmına kadar olan tüm kılları alın. Skrotumunuz üzerinde elektrikli tıraş makinesi kullanmayın. Tek bıçaklı, tek kullanımlık bir tıraş makinesi en iyi seçimdir.

Enfeksiyon riskini azaltmak için ameliyattan bir gün önce ve ameliyat sabahı testislerinizi ve kasıklarınızı iyice yıkayın.

Diğer hazırlıklar

 • Ameliyattan birkaç saat önce, ameliyat öncesi belirli ilaçları belirtildiği şekilde alın.
 • Temiz bir atletik destekçi (spor kayışı) veya sıkı bir çift kompresyon şortu getirin.
 • Vazektomiden önce hafif yiyin veya sıvılara sadık kalın. Ağır yemeyin, ancak yiyeceklerden de kaçınmayın.

Vazektomi işlemi nasıl yapılır?

İki tip vazektomi vardır. Biri insizyonlu vazektomi , diğeri ise neştersiz vazektomidir . Her ikisi de doktor muayenehanelerinde veya ayakta tedavi merkezlerinde yapılır. Her ikisi de skrotumunuzu uyuşturmak için lokal anestezi kullanır. Anestezi atış olarak verilir.

Her iki vazektomi türü de vas deferens’in (sperm taşıyan tüpler) uçlarını bölüp kapatarak spermin geçmesini engeller. Bu, bir erkek orgazm sırasında boşaldığında spermin meni ile karışmasını ve salınmasını engeller.

Cerrahınız cildinizde bir açıklık açacak ve vas deferens’i kavrayacaktır. Vas deferens daha sonra bölünür ve bağlanır, kırpılır veya dağlanır. Dağlama, kesikleri elektrik akımıyla kapatır.

Vazektomide çok az rahatsızlık vardır. Skrotumunuz uyuşacaktır, ancak bazı erkekler hafif bir “çekilme” hissi veya etrafta bir şeylerin hareket ettiği hissini hissederler. Cerrahınız, işlemi rutin olarak nasıl yaptıklarına bağlı olarak dikişe ihtiyacınız olup olmadığına karar verecektir.

Vazektomi, spermleri testislerden vücudun dışına taşıyan tüpler olan vas deferens'in uçlarını kapatır.

Vazektomi yaptırdıktan sonra ne olur?

Ağrı/morarma

İşlemden sonra muhtemelen hafif bir rahatsızlık, morarma ve şişlik yaşayacaksınız. Rahatsızlık için her dört saatte bir asetaminofen (örneğin Tylenol®) alabilirsiniz. Skrotal desteğinizin ve pansumanınızın üzerine buz paketleri veya bir torba dondurulmuş sebze yerleştirebilirsiniz.

İlk 36 saat boyunca tekrar tekrar buz paketleri kullanmak şişliğin azalmasına yardımcı olur. Buz torbasını daima bir havluya sardığınızdan veya cildinizle arasına bir şey koyduğunuzdan emin olun.

Pansuman

Pansumanı lekelendiğinde veya kirlendiğinde değiştirin. Herhangi bir eczaneden küçük steril gazlı bez kareleri satın alabilirsiniz. Pansumanı kuru veya lekesiz olduğunda, genellikle bir veya daha fazla gün içinde çıkarabilirsiniz. Az miktarda sızıntı bekleyebilirsiniz. Sıvının dışarı akması sizin için içeride birikmesinden daha iyidir.

Banyo yapma

Vazektomiden sonraki gün duş almaya başlayabilirsiniz. Birkaç hafta banyo yapmaktan veya yüzmekten kaçının. Skrotumunuzu kurutmak için bir havluyla kurulayın. Ovalamayın.

Cilt ayrımı

Bazen doku sıvısı, kan veya vücut sıvılarının sızması nedeniyle cildiniz ayrılabilir. Böyle bir durumda kenarları birbirine sıkıştırmak için steril gazlı bez ve parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Bu cildinizi bir araya getirecek ve iyileşmesine izin verecektir. Yara izi hiç olmasa bile minimum düzeydedir.

Vazektomi sonrasında bu semptomların bazılarının görülmesi yaygındır. Ameliyattan 72 saat sonra kaybolmaları gerekir.

Ancak aşağıdaki durumlarda derhal sağlık uzmanınızı aramalısınız:

 • Alışılmadık miktarda acı.
 • Skrotumunuzun aşırı şişmesi.
 • Kanama devam etti.
 • Ateş (100 Fahrenheit derecenin veya 37,7 santigrat derecenin üzerinde).

Vazektomi sonrası spermlere ne olur?

Vazektomi sonrasında testisleriniz sperm üretmeye devam eder. Sperm hücreleri öldüğünde parçalanırlar ve vücudunuz tarafından emilirler. Bu, vücudunuzun her gün ölen ve yenilenen diğer hücre türleriyle aynı şekilde başa çıkma yöntemidir.

Vazektominin riskleri nelerdir?

Enflamasyon (şişme), kanama veya enfeksiyon gibi komplikasyonlar meydana gelebilir, ancak bunlar nispeten nadirdir ve ciddi değildir. Küçük riskler şunları içerir:

Ağrı

Herhangi bir prosedür sinirleri etkileyebilir ve nadiren kalıcı ağrı olabilir. Testisleriniz hassas organlardır, bu nedenle testisleri olan kişilerde vazektomi yaptırmış olsun veya olmasın ağrı oluşabilir.

Vazektominin testis ağrısı riskini artırıp artırmadığı açık değildir . Vazektomi sonrası ağrı sendromu karmaşıktır ve vazektomi sonrası insanların %1 ila %2’sinde görülür.

Araştırmacılar bu çeşitli semptomların neden ortaya çıktığını tam olarak anlamıyorlar, ancak bazı insanlar testis ağrısı, boşalma sırasında ağrı ve psikolojik sıkıntı yaşayabilir.

Sperm granülomu

Kesilen vas deferens’ten sperm sızması sonucu, bezelye büyüklüğünde sert, bazen ağrılı bir şişlik oluşabilir. Yumru tehlikeli değildir ve neredeyse her zaman vücudunuz tarafından emilir. Skrotal destek ve hafif ağrı kesiciler (asetaminofen gibi) semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Tıkanıklık (skrotumunuzda)

Testislerinizde, epididiminizde (spermi depolayan yapı) ve alt vas deferensinizde spermin neden olduğu bir baskı hissi olabilir. Bu rahatsızlık vazektomiden sonra iki ila 12 hafta boyunca ortaya çıkabilir. Granülom gibi tıkanıklık da genellikle zamanla kendiliğinden çözülür.

Vazektominin riskleri, vazektomi yapılmadığı takdirde başka bir hamilelik olasılığı da dahil olmak üzere diğer seçenekler ve sonuçlarla karşılaştırılarak değerlendirilmelidir.

Vazektominin faydaları nelerdir?

Vazektomi bir doğum kontrol yöntemi olarak birçok avantaj sunar. Ana fayda etkililiktir. Vazektomi gebeliklerin önlenmesinde %99,99’un üzerinde etkilidir. Doğumda kadın olarak atanan kişilerde (AFAB) tüp ligasyonu gibi , vazektomi de kalıcı doğum kontrolü sağlayan tek seferlik bir işlemdir. Tüp ligasyonuyla karşılaştırıldığında vazektomi:

 • Daha basittir.
 • Daha etkilidir.
 • Ayakta tedavi bazında yapılabilir.
 • Daha az komplikasyona sahiptir (sizin için daha güvenlidir).
 • Çok daha az pahalıdır.

Yani hangisi daha iyi diye soruyorsanız tüp ligasyonu mu yoksa vazektomi mi, vazektomi birçok açıdan daha iyidir.

Vazektomi sonrasında istenmeyen “yan etkiler” yaşar mıyım?

Bu genellikle şu anlama gelir:

 • Daha az testosteron üretecek miyim?
 • Hala seks yapmak isteyecek miyim?
 • Daha az meni üretecek miyim (ve boşalacak mıyım)?
 • Menim farklı olacak mı?
 • Partnerim vazektomi sonrasında farkı anlayabilecek mi?

Temelde bu soruların cevabı hayır. Vazektomi testosteron üretimini veya salınımını etkilemez. (Testosteron, cinsel dürtünüzden, yüz kıllarınızdan, derin sesinizden ve kendilerini erkek olarak tanımlayan kişilerin diğer özelliklerinden sorumlu olan hormondur.)

Vazektomi de cinselliği olumsuz etkilemez. Ereksiyonlarınız ve doruklarınız aynı olacaktır. Boşalma miktarı ve tadı değişmeyecektir. Tek fark, sperminizin artık sperm içermemesidir ( azospermi ).

Çoğu zaman, bu işlemi yaptıran kişiler, partnerleriyle seksin daha spontan ve keyifli olduğunu fark ederler çünkü artık hamilelik konusunda veya doğum kontrolüyle başa çıkmak için cinsel aktiviteyi kesintiye uğratma konusunda endişelenmelerine gerek yoktur.

Vazektominin uzun vadeli sağlık riskleri var mı?

Birçok çalışma vazektominin uzun vadeli sağlık etkilerini incelemiştir. Kanıtlar önemli bir riskin olmadığını gösteriyor. Vazektomi yaptırmanız, kansere, kalp hastalığına veya diğer sağlık sorunlarına yakalanma olasılığınızı, vazektomi yaptırmamış birine göre daha fazla yapmaz. (Bu bilgi Amerikan Üroloji Derneği Vazektomi Kılavuzunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.)

Vazektomi sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Çoğu kişi bir haftadan kısa bir sürede işine geri dönebilir. Ancak işiniz yorucu ve fiziksel ise bir hafta boyunca dışarıda olmanız gerekebilir.

Faaliyetler alışılmadık derecede yoğun olmadığı sürece, işlemden sonraki birkaç gün içinde (genellikle 48 saat ila 72 saat) günlük faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. Vazektomi sonrası ankete katılan kişiler ortalama sekiz ila dokuz gün içinde tam iyileşme bildirdiler.

Vazektomi sonrası seks yapmak ne zaman güvenlidir?

Vazektomiden yedi gün sonra seks yapmaya başlayabilirsiniz, ancak sperm sayınız meninizde sperm bulunmadığını gösterene kadar başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Tipik olarak, meni analizi vazektomiden yaklaşık iki ila üç ay sonra tamamlanır.

Vazektomiden sonra diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmayı hemen bırakabilir miyim?

Hayır. Sperm, vazektomiden sonra haftalarca, hatta aylarca işlem bölgesinin yukarısındaki vas deferens’te kalabilir. İşlemden iki ila üç ay sonra meni testi yaptıracaksınız.

Sonuç Amerikan Üroloji Birliği kurallarına uygunsa kısır kabul edilirsiniz. Sperm görülmesi durumunda genellikle bir ay sonra meni testi tekrarlanır. O zamana kadar hamileliği önlemek için diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmaya devam etmelisiniz.

Doktorunuza tekrar gidip meni testini yaptırmanız çok önemlidir. Meninizde sperm olmadığından emin olmanın tek yolu budur. Vazektomiden bir hafta sonra sık sık boşalarak sperminizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu, spermsiz semen analizi şansınızı artırabilir.

Eğer istersem daha sonra vazektomiyi tersine çevirebilir miyim?

Başka bir çocuk istediğinize karar verirseniz vazektominin tersine çevrilmesi bir seçenek olsa da , bu aynı zamanda pahalı olabilir ve genellikle sigorta kapsamında değildir.

Vazektomi yaptırmadan önce spermi bir sperm bankasında saklamayı düşünebilirsiniz . İptal taleplerinin çoğu, yeni ilişkileri olan ve yeni partnerlerinden çocuk isteyen kişilerden geliyor.

Vazektomiyi kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünmelisiniz. Evliyseniz veya ciddi bir ilişkiniz varsa partnerinizle vazektomi hakkında konuşmalısınız. Şimdi geri dönmeyi düşünüyorsanız, vazektominin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için daha fazla zamana ihtiyacınız olabilir.

Sık Sorulan Sorular

Vazektomi ameliyatının Fiyatı nedir?

Bazı kaynaklar vazektominin maliyetinin yaklaşık 1.000 ila 3.000 ABD Doları arasında olduğunu tahmin ediyor. Bu bir kerelik bir maliyettir. Ancak, Vazektomi maliyeti, coğrafi konuma, sağlık sigortasına ve kliniklere bağlı olarak değişkenlik gösterir. sizin için gerçek maliyet hakkında Sağlık kuruluşlarına danışmalısınız.

Vazektomiden sonra daha uzun süre dayanır mıyım?

Vazektomi cinsel performansınızı fiziksel olarak değiştirmemelidir ancak hamilelikten kaynaklanan stresi azaltarak seks sırasındaki konfor seviyenizi artırabilir.

Vazektomi Yan Etkileri

Vazektomi genellikle güvenli bir işlemdir ve ciddi yan etkiler nadirdir. En yaygın yan etkiler, ameliyat bölgesinde hafif ağrı ve şişliktir.

Vazektomi Kalıcı mıdır?

Vazektomi genellikle kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak, nadiren de olsa, mikro cerrahi teknikleri kullanılarak tersine çevrilebilir.

Vazektomi Neden Yapılır?

Çiftler, genellikle aile planlamasını tamamladıklarında veya çocuk sahibi olmak istemediklerinde vazektomi seçerler. Bu, etkili ve uzun süreli bir doğum kontrol yöntemidir.

Vazektomi Nerede Yapılır?

Vazektomi, genellikle üroloji uzmanları tarafından hastanelerde veya özel kliniklerde yapılır.

Vazektomi Sonrası Bakım

Ameliyat sonrasında dinlenmek, bol sıvı tüketmek ve doktorun önerdiği ağrı kesicileri kullanmak önemlidir.

Vazektomi Geri Dönüşü Var mı?

Vazektomi genellikle kalıcıdır, ancak bazı durumlarda mikro cerrahi ile geri dönüşüm mümkündür.

Vazektomi Günah mı?

Vazektomi, kişisel ve dini inançlara bağlı olarak değişkenlik gösteren bir konudur.

Vazektomi Gebelik Önler mi?

Evet, vazektomi, sperm hücrelerinin ejakülata karışmasını engelleyerek gebeliği önler.

Vazektomi Güvenilir mi?

Vazektomi, doğum kontrolünde oldukça güvenilir ve etkilidir.

Vazektomi Sonrası Süreç

Vazektomi sonrası, erkekler genellikle aynı gün içinde evlerine dönebilir. İyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de, birkaç gün içinde normal aktivitelere dönülebilir.

Vazektomi ve Cinsel Fonksiyon

Vazektomi, cinsel arzu, ereksiyon kabiliyeti veya orgazm hissi üzerinde bir etkiye sahip değildir. Erkekler vazektomi sonrası normal şekilde boşalabilir, ancak ejakülat artık sperm içermez.

Sonuç

Çocuk sahibi olmak veya daha fazla çocuk sahibi olmak istemediğinizden eminseniz vazektomi yaptırmaya karar verebilirsiniz. Ciddi bir ilişkiniz varsa bu kararı sevgilinizle ve ardından sağlık uzmanınızla tartışın.

Bazı vazektomiler tersine çevrilebilir ancak istediğinizin bu olduğundan tam olarak emin olmadığınız sürece bu işlemi yaptırmayın.

Vazektomi lehine karar verirseniz bunun güvenli, etkili, daha az maliyetli ve diğer doğum kontrol yöntemlerinin çoğundan daha uygun olduğunu bilmelisiniz.


Referanslar

 • Amerikan Üroloji Derneği. Vazektomi Kılavuzu. 
 • Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji. Kadınlar ve Erkekler için Sterilizasyon. 
 • Amory JK. Erkek doğum kontrolü.
 • Doolittle J, Dietrich PN, Dadhich P, ve diğerleri. Vazektomi sonrası takipte uyumsuzluğa ilişkin risk faktörleri. https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(19%2931502-X/fulltext ) F
 • Engl T, Hallmen S, Beecken WD, ve diğerleri. Vazektominin çiftlerin cinsel tatmini üzerindeki etkisi: uzman bir klinikten deneyim https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5656365/ ) .
 • Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsü. Vazektomi nasıl yapılır? https://www.nichd.nih.gov/health/topics/vasektomi/conditioninfo/pages/done.aspx ) 
 • Frankiewicz M, Połom W, Matuszewski M. Erkek doğum kontrolünün evrimi bir devrime yol açabilir mi? Mevcut bilgi durumunun gözden geçirilmesi. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5926633/ ) 
 • Nutt M, Reed Z, Köhler TS. Vazektomi ve prostat kanseri riski: dalgalı yanlış nedenselliğin tarihsel bir özeti https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4958361/ ) .
 • Pernar CH, Downer MK, Wilson KM, ve diğerleri. Vazektomi ve Prostat Kanseri Riski: Mevcut Kanıtlar Nasıl Değerlendirilmeli https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28414924/ ) .
 • Planlı Ebeveynlik. Bu makale için birden fazla sayfa incelendi. Vazektomi yaptırırsam ne bekleyebilirim? https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/vasektomi/what-can-i-expect-if-i-have-vasektomi ) 
 • Sinha V, Ramasamy R. Vazektomi sonrası ağrı sendromu: tanı, yönetim ve tedavi seçenekleri https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5503923/ ) .
 • Üroloji Bakım Vakfı. Bu makale için birden fazla sayfa incelendi. Vazektomi nedir? http://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/vasektomi ) 

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *