«
 1. Anasayfa
 2. Erkek Sağlığı
 3. Vazektomi Geri Dönüşü

Vazektomi Geri Dönüşü

Vazektomi Geri Dönüşü

Vazektomi Geri Dönüşü , spermin meninize geçmesine ve hamileliği mümkün kılmasına izin veren bir ameliyattır. İşlemin tamamlanması dört saate kadar sürebilir. Vazektominin tersine çevrilmesinin başarı oranı, vazektomi geçirmenizin üzerinden ne kadar zaman geçtiğine bağlıdır.

Vazektomi Geri Dönüşü

Vazektominin tersine çevrilmesi nedir?

Vazektominin tersine çevrilmesi (vazovasostomi), vazektominin sonuçlarını tersine çeviren cerrahi bir işlemdir .

Vazektomi, erkeklerde ve doğumda erkek olarak atanan kişilerde (AMAB) hamileliği önlemek için yapılan bir operasyondur. Sperm hücrelerinizin meninize geçtiği tüplerin (vas deferens) bloke edilmesini içerir.

Sperm hücreleri erkeklerde ve insanlarda AMAB üreme hücreleridir. Vazektomi sırasında sağlık uzmanınız vas deferens’inizi keser ve bloke eder (tıkayabilir).

Vazektominin tersine çevrilmesinde, sağlık uzmanınız vas deferensinizin her iki ucundaki skar dokusunu çıkaracaktır. Daha sonra tüpün iki ucunu hizalayıp birbirine dikecekler. Bazı durumlarda bu mümkün değildir ve sağlık uzmanınız vas deferens’i epididimis adı verilen başka bir yapıya dikecektir.

Vazektominin tersine çevrilmesi sırasında yara dokusu çıkarılır ve vas deferensleriniz tekrar dikilir.

Vazektominin tersine çevrilmesi neden yapılır?

Vazektomi geçirdiyseniz aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı işlemi tersine çevirmek isteyebilirsiniz:

 • Fikrini değiştirdin . İlk başta çocuk sahibi olmama veya daha fazla çocuk sahibi olmama kararının ardından biyolojik çocuk isteyebilirsiniz.
 • Yeni bir ilişkiniz var . Boşandıktan veya eşinizi veya partnerinizi kaybettikten sonra yeniden evlenebilir ve bir aile kurmak isteyebilirsiniz.
 • Doğurganlığı yeniden sağlamak istiyorsunuz . Daha fazla biyolojik çocuk sahibi olmayı planlamıyor olsanız bile, çocuk sahibi olabileceğinizi bilmek kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.
 • Ağrı kesici . Az sayıda insan için vazektomi testislerinizde ağrıya neden olur. Vazektominin tersine çevrilmesi testis ağrısını hafifletebilir.

Vazektomiyi tersine çevirmenin başarı oranı nedir?

Vazektominizin üzerinden kaç yıl geçtiğine bağlı olarak ejakülatınıza sperm geri dönüşünde başarı oranınız %60 ila %95 arasındadır. Geriye dönüş sonrasında %50’den fazla gebelik mümkündür. Ancak vazektomiden 15 yıl sonra başarı oranları düşmeye başlar.

Vazektominin tersine çevrilmesi başarılı olsa bile diğer faktörler hamilelik şansına katkıda bulunur. Eşinizin veya partnerinizin yaşı, sperminizin sağlığı kadar önemlidir.

Vazektomi geri dönüşünden önce ne olur?

Vazektominin tersine çevrilmesinden önce, prosedür hakkında sağlık uzmanınızla konuşmalısınız. Sağlık uzmanınız size aşağıdaki soruları sorabilir:

 • Neden vazektominin tersine çevrilmesini istiyorsunuz?
 • Aşırı kanama veya kan bozukluğu geçmişiniz var mı?
 • Lokal anesteziklere veya antibiyotiklere alerjiniz var mı?
 • Kasıklarınızda (cinsel organlarınız veya testisleriniz dahil) herhangi bir yaralanma veya başka bir ameliyat ( fıtık dahil) geçirdiniz mi ?

Sağlık uzmanınız, önceden var olan sağlık koşulları veya risk faktörleri de dahil olmak üzere genel sağlığınızı değerlendirecektir. Onlara, bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere, aldığınız reçeteli veya reçetesiz (OTC) ilaçlar hakkında bilgi verin .

Aspirin, antiinflamatuar ilaçlar ve bazı bitkisel takviyeler kanama riskinizi artırabilir.

Vazektominin tersine çevrilmesinden önce sağlık uzmanıma hangi soruları sormalıyım?

Genel sağlığınız, konforunuz ve güvenliğiniz önemlidir. İlk görüşmeniz (konsültasyon) sırasında sağlık uzmanınıza aşağıdaki soruları sormanız iyi bir fikirdir:

 • Kaç tane vazektomi tersine çevirme işlemi gerçekleştirdiniz?
 • Vazektominin tersine çevrilmesinin başarılı olacağını düşünüyor musunuz?
 • İşlemden sonra kendime nasıl bakacağım?
 • Ağrıyı nasıl tedavi etmeliyim?
 • Normal aktivitelere, egzersizlere ve cinsel aktiviteye tekrar ne zaman başlayabilirim?

Vazektominin tersine çevrilmesine nasıl hazırlanmalıyım?

Sağlık uzmanınız, işlemden önceki gece veya sabahı, testislerinizdeki veya kasık bölgenizdeki kılların tamamını tıraş etmenizi isteyebilir.

Skrotumunuz üzerinde elektrikli tıraş makinesi kullanmayın. Sakallarınızı tıraş etmek için yalnızca elektrikli tıraş makinesi kullanmalısınız. Skrotumunuzda kesiklere veya tahrişe neden olabilirler. Tek bıçaklı, tek kullanımlık bir tıraş makinesi en iyi seçimdir.

Enfeksiyon riskini azaltmak için, vazektominin tersine çevrileceği günden önceki gün ve sabah, skrotumunuzu ve kasıklarınızı iyice yıkayın.

Vazektominin tersine çevrilmesi sırasında ne olur?

Herhangi bir acı hissetmemeniz için sağlık uzmanınız size anestezi verecektir . Size genel anestezi verebilirler, bu da işlem süresince uyumanızı sağlar. Genel anestezi vermezlerse lokal anestezi verirler. Lokal anestezi sizi uyutmaz ancak vücudunuzun küçük bir bölümünü uyuşturur.

Uyuduğunuzda veya uyuştuğunuzda, sağlık uzmanınız skrotumunuzda, genellikle vazektomi yaranızla aynı yerde küçük bir kesi (kesik) yapacaktır.

Sağlık uzmanınız vas deferensinizin uçlarını belirleyecek ve tıkalı alanları veya vazektomi bölgesini belirleyecektir.

Daha sonra, vas deferens’inizin her iki ucunu kesiden dışarı çekecekler ve yara dokusunu veya tıkanıklıkları giderecekler ve vas deferens’inizin iki kesik ucunu bırakacaklar. Spermin mevcut olduğundan emin olmak için testisten gelen sıvıya bakacaklar.

Eğer öyleyse, vas deferens’inizin kesilmiş iki ucunu hizalayacaklar ve bunları mikroskop altında birbirine dikecekler.

Eğer sperm mevcut değilse, vas deferens’in epididime (testisin tepesinde sperm depolayan bir yapı) bağlandığı daha karmaşık bir operasyon yapmaları gerekebilir. Bu onarımlardan herhangi biri tamamlandıktan sonra kesiği dikişlerle kapatacaklar.

Vazektominin geri dönüşü ne kadar sürer?

Vazektominin tersine çevrilmesi dört saate kadar sürebilir. Vazektominin tersine çevrilmesi işlemlerinin çoğu ayakta tedavi prosedürleridir, dolayısıyla ameliyat olduğunuz gün evinize gidebilirsiniz.

Vazoepididimostomi nedir?

Vazoepididimostomi başka bir vazektomi tersine çevirme türüdür.

Bazı durumlarda vücudunuzdaki diğer sperm tüplerinde (yollarında) tıkanmalar meydana gelir. Sağlık uzmanınız vazektominin tersine çevrilmesini gerçekleştirirken bu tıkanıklıkları keşfedebilir. Doğurganlığınızı yeniden sağlamak için sağlık uzmanınızın tıkanıklığı önlemesi (atlaması) gerekir.

Epididiminizde sıklıkla tıkanıklıklar meydana gelir (ep-uh-did-uh-miss). Epididiminiz testislerinize bağlanan dar, sarmal bir tüptür. Vazektominizden yıllar geçtikçe epididiminizde bu tıkanıklığın ortaya çıkma olasılığı artar.

Vazektomiden sonra testisleriniz hâlâ sperm hücresi üretmeye devam eder ancak vücudunuz onları emer. Zamanla testisleriniz vücudunuzun emebileceğinden daha fazla sperm üretebilir, bu da vas deferens ve epididiminizde baskı oluşturabilir. Bu basınç, doktorunuzun ancak ameliyat sırasında fark edebileceği bir yırtılmaya (yırtılma) neden olabilir.

Sağlık uzmanınız tıkanıklığı aşmak için vazoepididimostomi yapacaktır. Bazen standart vazektominin tersine çevrilmesinden daha zorlayıcı bir prosedür olabilir, ancak doğurganlık olasılığını artıracaktır.

Vazektominin tersine çevrilmesinden sonra ne olur?

Vazektominin tersine çevrilmesi tamamlandıktan sonra sağlık uzmanınız dikişlerinizi bandajlarla kapatacaktır. Seni uykuda tutmak için vücuduna anestezi yapmayı bırakacaklar.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları sizi uyanana kadar bekleyecekleri ve genel sağlığınızı izleyecekleri bir iyileşme odasına götürecektir.

Sağlık hizmeti sağlayıcılarınız artık izlemeye ihtiyacınız olmadığını belirledikten sonra evinize gitmenize izin verecekler (seni taburcu edecekler).

Vazektominin tersine çevrilmesinden sonra en az 24 saat boyunca bölgeye aralıklı olarak buz paketleri uygulamanız gerekir.

OTC nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) hafif ağrının hafifletilmesine yardımcı olur. En yaygın NSAID’ler arasında aspirin (Bayer®), ibuprofen (Advil®) ve naproksen (Aleve®) bulunur. Herkes NSAID’leri alamaz, bu nedenle kullanmadan önce sağlayıcınıza danışmanız iyi bir fikirdir. Eğer çok fazla ağrınız varsa, cerrahınız daha güçlü bir ağrı kesici reçete edebilir.

Riskler / Faydalar

Vazektominin tersine çevrilmesinin Faydaları nelerdir?

Vazektominin tersine çevrilmesinin en önemli avantajı cinsel ilişki yoluyla hamile kalma şansınızın artmasıdır.

Vazektominin tersine çevrilmesinin diğer avantajları şunlardır:

 • Tanıdık iyileşme . Vazektomi sonrası iyileşme, vazektomi sonrası iyileşmeye benzer.
 • Kalıcılık . Başarılı bir vazektomi geri dönüşünden sonra doğurganlığı artırmak için ek ameliyatlara ihtiyacınız olmayacak.
 • Emniyet . Vazektominin tersine çevrilmesi, komplikasyon veya yan etki riski düşük olan nispeten güvenli bir prosedürdür. Çoğu kişi işlemin yapıldığı gün eve döner.
 • Maliyet . Vazektominin tersine çevrilmesi genellikle in vitro fertilizasyon (IVF) dahil olmak üzere diğer doğurganlık tedavilerinden daha ekonomiktir.

Vazektominin tersine çevrilmesinin riskleri veya komplikasyonları nelerdir?

Testislerinizi etkileyen başka rahatsızlıklarınız varsa vazektominin tersine çevrilmesi başarılı olmayabilir. Ayrıca ameliyattan sonra doğurganlığı engelleyen tıkanıklıklar da gelişebilir. Vazektominin tersine çevrilmesinden sonra hala çocuk sahibi olmakta zorluk yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun. Testisten sperm toplamak için ikinci bir vazektomi tersine çevrilmesine veya başka türde bir ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Tüm cerrahi işlemler bir miktar risk taşır. Vazektominin tersine çevrilmesinin bazı riskleri şunlardır:

 • Anestezi riski.
 • İyileşme sorunları.
 • Enfeksiyon.
 • Pıhtılaşmış kan kütlesi (hematom).
 • Şişme.
 • Morarma.
 • Olumsuz yara izi.
 • Ağrı.

Vazektomi geri dönüşünden sonra iyileşme süresi nedir?

Çoğu kişi, vazektominin tersine çevrilmesinden yaklaşık iki gün sonra normal faaliyetlerine devam edebilir. En az bir hafta boyunca atletik bir destekçi giymek iyi bir fikirdir.

İşlemden sonra en az bir hafta boyunca yorucu aktivitelerden ve mastürbasyon dahil cinsel aktiviteden iki ila üç hafta boyunca kaçının. Tamamen iyileşmek için zaman ayırmazsanız potansiyel olarak ciddi komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz. Komplikasyonlar dikişlerinizin yırtılmasını, enfeksiyonu ve artan ağrıyı içerebilir.

Duş almakta sorun yoktur ancak etkilenen bölgeniz iyileşene kadar banyo yapmaktan kaçınmalısınız. Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için alanı mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun.

Vücudunuzun benzersiz olduğunu, dolayısıyla iyileşme sürelerinin farklılık gösterdiğini unutmamak önemlidir. Herhangi bir ağrı ve rahatsızlıkla başa çıkma konusunda sağlık uzmanınızın talimatlarını izleyin.

İşe veya okula ne zaman dönebilirim?

Etkilenen bölgelerinizin iyileşmesi için zamana ihtiyacı var. İşten veya okuldan beş ila yedi gün izin almak iyi bir fikirdir.

Fiziksel olarak zorlu bir işiniz varsa işe dönmeden önce iyileşmeniz iki hafta kadar sürebilir.

Vazektominin tersine çevrilmesinden ne gibi sonuçlar bekleyebilirim?

Vazektominin tersine çevrilmesi genellikle vazektomiden sonra ne kadar erken gerçekleşirse o kadar başarılı olur. Başarı oranları genellikle zamanla düşer.

Vazektominin tersine çevrilmesi için başarı oranınız, sağlık uzmanınızın deneyimi, partnerinizin yaşı ve tıkanıklıklarınızın yeri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Vazektominin tersine çevrilmesinden sonraki birkaç hafta içinde sperm hücreleri sperminizde görünmelidir. Vazoepididimostominiz varsa, spermin meninizde görünmesi daha uzun (15 aya kadar) zaman alacaktır.

Vazektomi sonrası ağrı nedeniyle vazektomi geri dönüşü olursa ne bekleyebilirim?

Vazektomi sonrası ağrı nedeniyle başarılı bir vazektomi geri dönüşü olan kişilerin %80’inden fazlasında ağrı kaybolur.

Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Sağlık uzmanımı ne zaman görmeliyim?

Sağlık uzmanınızla bir takip randevusu ayarlayın. Yaklaşık bir hafta sonra kesiğinizi kontrol edip dikişlerinizi almak isteyeceklerdir.

Daha sonra , vazektominin tersine çevrilmesinden altı ila sekiz hafta sonra bir meni analizi planlamanız gerekir . Sağlık uzmanınız sperm sayınızı, sperm aktivitenizi (hareketlilik) ve sperminizin şeklini (morfoloji) değerlendirmek için meni numunenizi mikroskop altında inceleyecektir.

En yüksek sperm hücresi seviyesine sahip olmak için, son cinsel aktivitenizden (mastürbasyon veya cinsel ilişki) sonraki 48 ila 72 saat arasında bir meni örneği almak en iyisidir.

Sonuç

Vazektomi yaptıran birçok kişi fikrini değiştirir ve işlemi tersine çevirmek ister. Bu kararı eşinizle veya sevgilinizle tartışın. Daha sonra kararınızı sağlık uzmanınızla görüşün. Siz ve aileniz için en iyi olanı bulmak için tüm seçeneklerinizi açıklayabilirler.


Referanslar

 • Busato WF Jr. Vazektominin tersine çevrilmesi: yedi yıllık bir deneyim  .
 • Kolettis PN, Sabanegh ES, D’amico AM, ve diğerleri. En az 10 yıllık obstrüktif aralıklardan sonra gerçekleştirilen vazektominin geri döndürülmesinin sonuçları .
 • Myers SA, Mershon CE, Fuchs EF. Vazektomi sonrası ağrı sendromunun tedavisi için vazektominin tersine çevrilmesi. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8996346/ ) 
 • Nagler HM, Jung H. Başarılı mikrocerrahi vazektomi geri dönüşünü öngören faktörler https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19643240/ ) .
 • Namekawa T, Imamoto T, Kato M, ve diğerleri. Vazovasostomi ve vazoepididimostomi: Son on yıldaki prosedürlerin, sonuçların ve açıklığın ve hamileliğin öngörücülerinin gözden geçirilmesi .

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *