«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri
  3. Egzama İçin 8 Çamaşır Yıkama İpucu

Egzama İçin 8 Çamaşır Yıkama İpucu

Çamaşır Yıkama İpucu

Egzama Olan Kişiler İçin 8 Çamaşır Yıkama İpucu, Çamaşırlarınızı nasıl yıkadığınız, deterjanınızın içindeki kimyasallar kadar önemlidir. Bu stratejileri izleyerek cildinizi alevlenmelerden korumaya yardımcı olun.

İlgili; Egzama (Sedef hastalığı nedir)

Egzama Olan Kişiler İçin 8 Çamaşır Yıkama İpucu

Birçoğumuz için çamaşır yıkamak otomatiktir ve bunu yapılacaklar listemize göz atmak için basit bir angarya olarak görürüz. Ancak egzamayı yönetiyorsanız , giysilerinizi nasıl yıkadığınız ve bunun için ne kullandığınız konusunda biraz daha düşünmek isteyebilirsiniz.

Connecticut, New Haven’daki Yale Tıp Okulu’nda dermatolog ve yardımcı doçent olan Jeffrey M. Cohen, ” Yanlış çamaşır ürünü  egzaması olan biri için gerçek bir kabus olabilir ” diyor.

Dr. Cohen, “Bazı çamaşır ürünlerinde cildi tahriş edebilecek kimyasallar bulunur ve ciltte herhangi bir tahriş egzamayı tetikleyebilir ” diyor. Ulusal Egzama Derneği’ne göre bu,  kaşıntı, yanma, kızarıklık ve diğer  semptomlara yol açabilir .

Dermatolog, Chicago Integrative Egzema Center’ın kurucu ortağı ve Ulusal Egzama Derneği yönetim kurulu üyesi Peter Lio, çamaşır yıkama ürünleri en büyük  egzama tetikleyicileri olmasa da potansiyel katkıda bulunuyorlar, diyor.

“Tahriş olmuş cildi sakinleştirmeye çalıştığımızda, her küçük parça yardımcı olabilir. Bu nedenle, tabiri caizse, düşük asılı meyve elde etmek çoğu zaman faydalıdır ve buna çamaşırhane ürünleri de dahildir, ”diyor Dr. Lio.

Herkesin cildi farklıdır, bu nedenle sizin için tahriş edici olan başka biri üzerinde hiçbir etkisi olmayabilir. Cildiniz için en iyi olanı öğrenmek için biraz deneme yanılma gerekebilir. Giysilerinizi egzama dostu bir şekilde yıkadığınızdan emin olmak için bu adımları izleyin.

1. Çamaşır-Ürün-Etiket Bilgisine Sahip Olun

Cohen, “Genellikle, egzama hastaları kokulu olan her şeyden kaçınmalıdır ve buna deterjanlar, kumaş yumuşatıcılar ve [kokulu] kurutucu tabakalar dahildir” diyor. “Organik veya doğal olsalar bile kokular egzamayı tetikleyebilir.

‘Kokusuz’ bir ürün aramak önemlidir. Bazı ürünler ‘kokusuz’ diyor, bu aslında ‘kokusuz’ ile aynı şey değil, çünkü bazı ‘kokusuz’ ürünler deterjandaki kimyasalların kokusunu maskelemek için kokular içeriyor.”

Bir koklama testi yapmak veya “kokusuz” görmek onu kesmez. Cohen, “İnsanların tanımlaması özellikle zor çünkü deterjanın kendisi genellikle kokusuzdur, bu nedenle bu ayrımın farkında olmak önemlidir” diye ekliyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer şeyler, egzamaya meyilli ciltler için sorun yaratabilecek boyalar ve “hipoalerjenik” kelimesi.

“Artık ‘hipoalerjenik’ olduğu belirtilen bir dizi ürün var, ancak bu aslında standart bir terim değil ve şirketler bunu kanıt olmadan kullanabilirler, bu nedenle yanıltıcı olabileceğinden bu tanımlamaya dikkat etmeliyiz.

2. Her Zaman Yeni Giysileri Yıkamada Çalıştırın

Dermatologlar  “Birçok yeni giyim eşyasında son derece tahriş edici olabilen bitirme spreyleri ve kimyasallar var” diyor.

Bu kimyasallardan bazıları üreticilerin web sitelerinde listelenmemiş olabilir. Konuyla ilgili yayınlanmış bir araştırma eksikliği var, ancak  İsveç’teki Stockholm Üniversitesi’ndeki bilim adamları  60 yeni giysiyi test etti ve giysilerde cildi tahriş edebilecek yaklaşık 100 kimyasal tespit etti; üreticiler bu kimyasalları açıklamadı.

yeni kıyafetleri giymeden önce çift durulama ile yıkayarak güvenli olmasını sağlayın. Bu Konuda dermatolog lio’nun başından da geçen bir olay var; “Asla unutamayacağım bir vaka – genç bir adam, vücudunun çoğunda kontrol edemediği korkunç, kaşıntılar ve kızarıklık gelişti” diye hatırlıyor.

“Alerji testi yaptık ve bazen ‘Eşofman’ giysilerde kullanılan formaldehite alerjisi olduğunu ve bu yeni koşu takımlarını giydiğini gördük; Bunlardan kurtulduğumuzda derisi tamamen temizlendi.”

3. Giysilerinizi Aşırı Sabunlamayın

Egzama Vakfı , sabun kalıntısının kalmaması için yalnızca etikette önerilen miktarda veya daha az deterjan kullanılmasını önerir.

Cohen, “Genellikle ürünleri etiketin önerdiği şekilde kullanmak en iyisidir” diyor. Ayrıca, bir çamaşır kovası veya tableti kullanırsanız, yıkamanız için ihtiyacınız olandan daha fazla deterjanla kullanmamış olursunuz, diyor. Egzama Vakfı;  sıvı deterjan tercih etmek en iyisi olabilir diye uyarıyor.

4. Makineyi Aşırı Yüklemeyin

Çamaşır makinenize doğru miktarda giysi yerleştirmek, çamaşır deterjanının doğru şekilde çözüleceği anlamına gelir. Lio, “Cihazlarınız için üreticinin yönergelerini takip etmek her zaman iyi bir fikirdir” diyor.  Lio, “Makineyi aşırı doldurmak, etkisiz temizlemeye neden olabilir ve bu, giysilerde deterjan kalıntısı bırakabilir, bu da hiç hoş karşılanmaz,” diye ekliyor.

5. Durulama Döngüsünü Çalıştırın

Cildinizle temastan kaçınmak için deterjanların giysilerinizden akıp gitmesine izin vermek önemlidir. Hatta giysilerinizi iki kez durulamak isteyebilirsiniz. Lio, “Çifte durulamanın bazıları için yararlı olabileceğini ve denemeye değer olduğunu düşünüyorum” diyor.

Lio, “Bir kez ciltte işler iyi gittiğinde, birçok ailenin iki kez durulamaya ihtiyacı yoktur, ancak bazıları bunu kalıcı olarak yapar” diye ekliyor. Önemli bir nokta: “Doğru deterjan kullanıldığı sürece çift durulama gerekmemelidir”

6. Giysileri Elde Yıkarken Dikkat Edin

Giysileri elde yıkıyorsanız, deterjanın suda çözülmesine izin verdiğinizden emin olun ve iyice durulayın. Bunun nedeni, her türden deterjanın doğası gereği cildi tahriş edici olmasıdır,

“Deterjanlar, yağın parçalanmasına yardımcı olarak ve suyla karışmasını kolaylaştırarak çalışırlar; Cildimizin yüzeyinde lipit adı verilen çok önemli yağlar vardır ve deterjanlar bunları çekip cilt bariyerine zarar verebilir” diye açıklıyor Lio.

Bu nedenle, ürün etiketinizde belirtilen miktarda deterjan kullanın (daha fazla değil). Lio, ayrıca, çamaşır yıkarken veya bulaşık yıkarken olduğu gibi herhangi bir tür sabun veya deterjan kullanırken eldiven giyin.

7. Yumuşatıcı ve Kurutma Çarşaflarını Atlayın

Cohen, “Kumaş yumuşatıcı ve kurutucu çarşaflar neredeyse her zaman kokuludur, bu da egzamayı tetikleyebilir” diyor. Cohen, “Ayrıca, bu ürünler birinin potansiyel olarak alerjik olabileceği daha fazla kimyasal madde içeriyor” diye ekliyor.

Lio, yumuşatıcıların cilt için gerçek sorunlara neden olabilen yaygın bir alerjen olan metilizotiazolinon içerebileceğini  söylüyor. Şüphe duyduğunuzda, hem yumuşatıcı hem de kurutucu tabakalardan kaçının.

Geçmişte yapılan bir  araştırma, kumaş yumuşatıcıların bazı kuru ciltli  insanlara yardımcı olduğunu,  çünkü giysileri yumuşak hale getirdiğini (böylece ciltte daha az sürtünmeye neden olduğunu) buldu. Yumuşatıcı yoluna gitmek yerine, daha yumuşak kumaşlardan yapılmış giysiler satın almayı düşünün (daha fazlası aşağıda!).

8. Giysilerinizi Kolalamayın

Yumuşatıcılar ve kurutucu çarşaflar egzamalı bazıları için tahriş edici olabileceği gibi, giysilerinizi sertleştiren nişastalar da püskürtebilir. Cohen, “Nişasta spreyindeki kimyasallar tahriş edici olabileceğinden, egzaması olan kişiler için kolalama sorunlu olabilir” diyor.

Egzamayı Yönetirken, Giysiler Hakkında Son Bir Şey

Çamaşır Yıkama İpucu son tavsiyelerimiz, Hangi deterjanı seçerseniz seçin, sizin ve cildiniz için neyin işe yaradığına dikkat etmenin önemli olduğunu unutmayın.

Bu aynı zamanda kumaş için de geçerlidir. Cohen, “Genel olarak, pamuk gibi cilde nazik olan daha yumuşak kumaşlar, egzamalı kişiler için en rahatı olurken, egzamalı çoğu insan yünlü giysileri veya kaba giysileri tahriş edici bulur, bu nedenle genellikle bunlardan kaçınmanız önerilir” diyor.

Amerikan  Dermatoloji Akademisi,  egzamayı tetikleyebilecek polyester gibi sentetik kumaşlardan uzak durulmasını öneriyor.

Bir kumaş veya çamaşır yaklaşımının egzamanın tetikleyicisi olup olmadığına dikkat edin ve  egzama semptomlarınızı yönetmek  ve tetikleyicilerden kaçınmak için en iyi uygulamaları izlediğinizden emin olun.


İlgili Sağlık Makaleleri

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *