«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri
  3. Zevalin Çalışması tedavisi

Zevalin Çalışması tedavisi

Zevalin Çalışması tedavisi

Zevalin Çalışması Tedavisi

In-111 Zevalin, bir radyoaktif madde olan indiyum-111 ile işaretlenmiş bir immünoterapi ajanıdır. In-111 Zevalin’in kullanımı, non-Hodgkin lenfoma gibi bazı kanser türlerinin tedavisinde amaçlanan hedefli radyoterapi sağlamaktır.

In-111 Zevalin tedavisi, monoklonal antikor olarak adlandırılan rituksimab ile birlikte kullanılır. Rituksimab, kanser hücrelerinin yüzeyinde bulunan CD20 adı verilen bir antijene bağlanarak kanser hücrelerini hedefler. İşte bu noktada In-111 Zevalin devreye girer.

In-111 Zevalin, indiyum-111 radyonüklidini rituksimab antikoruna bağlayan bir bileşiktir. Bu şekilde, CD20 antijenine bağlı olan kanser hücrelerine radyoaktif radyasyonu doğrudan taşır. In-111 Zevalin’in radyoaktif özelliği, kanser hücrelerini hedef alarak öldürme veya hasar verme potansiyeline sahiptir.

In-111 Zevalin tedavisi, kemoterapiye yanıt vermeyen veya nükseden non-Hodgkin lenfoma hastalarında kullanılır. Amacı, kanser hücrelerini hedefleyerek tedavi edilecek alanda radyasyon sağlamak ve kanser hücrelerini etkisiz hale getirmektir.

Bu tedavi yaklaşımı, kanser hücrelerini hedefleyerek sağladığı radyoterapötik etki sayesinde, kanserli hücreleri öldürme potansiyeli taşırken, normal sağlıklı hücrelere minimal zarar verme hedefini taşır.

In-111 Zevalin’in çalışması, immünoterapi ve radyoterapiyi bir araya getiren bir tedavi stratejisidir ve kanser tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Ancak, tedaviye ilişkin daha ayrıntılı bilgiler ve kullanım koşulları, bir doktor veya sağlık uzmanı tarafından sağlanmalıdır.

Zevalin çalışması nedir?

In-111 Zevalin çalışmasının temel amacı, biyolojik dağılımına göre Y-90 Zevalin ile tedaviye devam edip edemeyeceğinizi belirlemektir. Bu tedavi, nüksetmiş veya refrakter düşük dereceli, foliküler veya dönüştürülmüş B hücreli Hodgkin olmayan lenfoma hastaları içindir.

Zevalin çalışmasına nasıl hazırlanmalıyım?

In-111 Zevalin enjeksiyonundan önceki 4 saat içinde bir Rituxan infüzyonu almış olmalısınız.

In-111 Zevalin Testi ne kadar sürer?

Nükleer Tıp Departmanına geldiğinizde, bir teknoloji uzmanı kolunuzdaki bir damara intravenöz bir kateter yerleştirecektir. Bu IV aracılığıyla size 10 dakikalık radyoaktif izotop In-111 Zevalin infüzyonu verilecek. Daha sonra 2-3 gün sonra görüntüleme için geri dönerek bölümden ayrılabileceksiniz.

Görüntüleme için geri döndüğünüzde, teknoloji uzmanı sizi görüntüleme masamıza yatıracak ve vücudunuzu tepeden tırnağa tarayacak. Bu tarama yaklaşık 30 dakika sürer. Görüntülemeden elde edilen bilgiler, Y-90 Zevalin tedavisine adaylığın belirlenmesinde kullanılır.

Tarama sonuçları ne kadar sürede hazır olacak?

Bir radyolog görüntüleri yorumlayacak, bir rapor yazacak ve sonuçları dahili bilgisayar sistemi aracılığıyla doktorunuza iletecektir. Bu işlem genellikle 24 saatten az sürer.

Hamileyseniz veya radyasyona maruz kalmanız nedeniyle bu taramayı yaptırmadan önce hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bunu doktorunuza söylemeniz önemlidir.

Kaynak; What is a Zevalin study


En çok Merak Edilen Makaleler

Hepatit B
Mide Kanseri Belirtileri
Çocuklarda Uyku Apnesi
İnsülin Direnci ve Prediyabet
Kemoterapi Nedir?

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *