«
 1. Anasayfa
 2. Diyabet Rehberi
 3. İnsülin Direnci ve Prediyabet

İnsülin Direnci ve Prediyabet

İnsülin Direnci

Vücudunuz insülini iyi kullanmadığında insülin direnci ve prediyabet oluşur. İnsülin direnci, kaslarınızdaki, yağınızdaki ve karaciğerinizdeki hücrelerin insüline iyi yanıt vermemesi ve kanınızdaki glikozu kolayca alamamasıdır.

Sonuç olarak, pankreasınız, glikozun hücrelerinize girmesine yardımcı olmak için daha fazla insülin üretir. Pankreasınız, hücrelerinizin insüline karşı zayıf tepkisinin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretebildiği sürece, kan şekeri seviyeleriniz sağlıklı aralıkta kalacaktır.

İnsülin Direnci ve Prediyabet

İnsülin Nedir?

İnsülin, kanınızdaki glikozun enerji için kullanıldığı kas, yağ ve karaciğerinizdeki hücrelere girmesine yardımcı olan pankreas tarafından yapılan bir hormondur . Glikoz, yediğiniz yiyeceklerden gelir. Karaciğer ayrıca oruç tuttuğunuz zamanlar gibi ihtiyaç zamanlarında glikoz üretir.

Kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekeri, yemek yedikten sonra seviyeler yükseldiğinde, pankreasınız kana insülin salgılar. İnsülin daha sonra normal aralıkta tutmak için kan şekerini düşürür.

İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci, kaslarınızdaki, yağınızdaki ve karaciğerinizdeki hücrelerin insüline iyi yanıt vermemesi ve kanınızdaki glikozu kolayca alamamasıdır. Sonuç olarak, pankreasınız, glikozun hücrelerinize girmesine yardımcı olmak için daha fazla insülin üretir.

Pankreasınız, hücrelerinizin insüline karşı zayıf tepkisinin üstesinden gelmek için yeterli insülin üretebildiği sürece, kan şekeri seviyeleriniz sağlıklı aralıkta kalacaktır.

Prediyabet nedir?

Prediyabet, kan şekeri seviyelerinizin normalden yüksek olduğu ancak diyabet teşhisi konacak kadar yüksek olmadığı anlamına gelir. Prediyabet genellikle halihazırda bir miktar insülin direncine sahip olan veya pankreastaki beta hücreleri kan şekerini normal aralıkta tutmak için yeterli insülin üretmeyen kişilerde görülür .

Yeterli insülin olmadan, hücrelerinize girmek yerine fazladan glikoz kan dolaşımınızda kalır. Zamanla, tip 2 diyabet geliştirebilirsiniz .

Prediyabet ne kadar yaygındır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde 18 yaş ve üstü 84 milyondan fazla insan prediyabet hastasıdır. 1 Bu, her 3 yetişkinden 1’i demek.

Kimlerin insülin direnci veya prediyabet geliştirmesi daha olasıdır?

Olan kişiler , genetik veya yaşam tarzı risk faktörlerini insülin direncini veya prediyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir. Risk faktörleri şunları içerir:

 • fazla kilolu veya obezite
 • 45 yaş ve üstü
 • diyabetli bir ebeveyn, erkek kardeş veya kız kardeş
 • Afrikalı Amerikalı, Alaska Yerlisi, Amerikan Yerlisi, Asyalı Amerikalı, Hispanik/Latin, Hawai Yerlisi veya Pasifik Adalı Amerikan etnik kökeni
 • fiziksel hareketsizlik
 • yüksek tansiyon ve anormal kolesterol seviyeleri gibi sağlık koşulları
 • Gestasyonel diyabet (Gestasyonel diyabet nedir?) öyküsü
 • kalp hastalığı veya inme öyküsü
 • PCOS olarak da adlandırılan polikistik over sendromu

Metabolik sendromu (yüksek tansiyon, anormal kolesterol düzeyleri ve geniş bel boyutunun bir kombinasyonu) olan kişilerde prediyabet olma olasılığı daha yüksektir.

Bu risk faktörlerinin yanı sıra, insülin direncine katkıda bulunabilecek diğer şeyler şunlardır:

 • gibi belirli ilaçlar, glukokortikoidler  , bazı antipsikotikler ve bazı ilaçların HIV
 • Cushing sendromu ve akromegali gibi hormonal bozukluklar
 • uyku sorunları, özellikle uyku apnesi (çocuklarda uyku apnesi)

Aile geçmişi, yaş veya etnik köken gibi risk faktörlerini değiştiremeseniz de yemek yeme, fiziksel aktivite ve kilo ile ilgili yaşam tarzı risk faktörlerini değiştirebilirsiniz. Bu yaşam tarzı değişiklikleri, insülin direnci veya prediyabet geliştirme şansınızı azaltabilir.

İnsülin direncine ve prediyabete ne sebep olur?

Araştırmacılar, insülin direncine ve prediyabete neyin neden olduğunu tam olarak anlamıyor, ancak aşırı kilo ve fiziksel aktivite eksikliğinin ana faktörler olduğunu düşünüyorlar.

Fazla ağırlık

Uzmanlar, obezitenin , özellikle karın ve organların çevresinde aşırı yağlanmanın , yani iç organlardaki yağlanmanın insülin direncinin ana nedeni olduğuna inanıyor . Erkekler için 40 inç veya daha fazla ve kadınlar için 35 inç veya daha fazla bel ölçüsü insülin direnci ile bağlantılıdır.

Bu, vücut kitle indeksiniz (BMI) normal aralıkta olsa bile geçerlidir . Bununla birlikte, araştırmalar, Asyalı Amerikalıların yüksek bir BMI olmasa bile insülin direnci için artan bir riske sahip olabileceğini göstermiştir.

Araştırmacılar eskiden yağ dokusunun sadece enerji depolamak için olduğunu düşünürdü. Bununla birlikte, araştırmalar göbek yağının vücutta kronik veya uzun süreli iltihaplanmaya katkıda bulunabilecek hormonları ve diğer maddeleri ürettiğini göstermiştir . Enflamasyon, insülin direnci, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıkta rol oynayabilir .

Aşırı kilo, insülin direncine yol açabilir ve bu da yağlı karaciğer hastalığının gelişiminde rol oynayabilir .

Fiziksel hareketsizlik

Yeterli fiziksel aktivite almamak, insülin direnci ve prediyabet ile bağlantılıdır. Düzenli fiziksel aktivite, vücudunuzda kan şekeri seviyenizi dengede tutmayı daha iyi hale getiren değişikliklere neden olur.

İnsülin direnci ve prediyabet belirtileri nelerdir?

İnsülin direnci ve prediyabet genellikle semptom göstermez. Prediyabetli bazı kişilerin koltuk altlarında veya boynun arkasında ve yanlarında akantozis nigrikans adı verilen bir durum olan koyu cilt olabilir. Cilt etiketleri adı verilen birçok küçük cilt büyümesi genellikle aynı bölgelerde görülür.

Kan şekeri seviyeleri çoğu insan için semptomlara neden olacak kadar yüksek olmasa da, birkaç araştırma çalışması, prediyabetli bazı kişilerin gözlerinde retinopatiye yol açabilecek erken değişiklikler olabileceğini göstermiştir . Bu sorun daha çok şeker hastalığı olan kişilerde görülür.

Doktorlar insülin direncini ve prediyabeti nasıl teşhis eder?

Doktorlar , birinin prediyabet olup olmadığını öğrenmek için kan testleri kullanır, ancak genellikle insülin direncini test etmezler. İnsülin direnci için en doğru test karmaşıktır ve çoğunlukla araştırma için kullanılır.

Doktorlar prediyabeti teşhis etmek için en sık açlık plazma glukozu (FPG) testini veya A1C testini kullanır. Daha az sıklıkla, doktorlar daha pahalı ve verilmesi kolay olmayan oral glikoz tolerans testini (OGTT) kullanırlar.

A1C testi son 3 ayda ortalama kan glikozu yansıtır. FPG ve OGTT, test sırasındaki kan şekeri seviyenizi gösterir. A1C testi diğer testler kadar hassas değildir. Bazı insanlarda OGTT’nin yakalayabileceği prediyabeti gözden kaçırabilir.

OGTT, bir yemekten sonra, genellikle açlık kan şekeri seviyeniz anormal hale gelmeden önce vücudunuzun glikozu nasıl ele aldığını belirleyebilir. Doktorlar genellikle hamilelik sırasında gelişen bir diyabet türü olan gestasyonel diyabeti (Gestasyonel diyabet nedir?) kontrol etmek için OGTT’yi kullanır.

Prediyabetli kişilerin önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde diyabet geliştirme şansı yüzde 50’ye kadar çıkıyor. Prediyabetinizi yönetmek ve tip 2 diyabeti önlemek için adımlar atabilirsiniz .

Aşağıdaki test sonuçları Prediyabet 2’yi göstermektedir.

 • A1C – yüzde 5,7 ila 6,4
 • FPG—100 ila 125 mg/dL (miligram/desilitre)
 • OGTT—140 ila 199 mg/dL

Fazla kilonuz varsa veya obeziteniz varsa ve diyabet için bir veya daha fazla başka risk faktörünüz varsa veya anne babanız, kardeşleriniz veya çocuklarınız tip 2 diyabetliyse prediyabet için test yaptırmalısınız. Risk faktörünüz olmasa bile 45 yaşına geldiğinizde test yaptırmaya başlamalısınız.

Sonuçlar normalse ancak diyabet için başka risk faktörleriniz varsa, en az 3 yılda bir tekrar test yaptırmalısınız. 2

İnsülin direncini ve prediyabeti nasıl önleyebilir veya tersine çevirebilirim?

Fiziksel aktivite ve gerekirse kilo vermek, vücudunuzun insüline daha iyi yanıt vermesine yardımcı olabilir. Böyle yeme gibi küçük adımlar, alınması daha sağlıklı yiyecekleri Dış bağlantı ve kaybetmek ağırlığına daha hareketli, prediyabeti olan kişilerde 2 diyabet ters insülin direncini yardımcı önlemek veya gecikme tipi olabilir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen araştırma çalışması olan Diyabet Önleme Programı (DPP), diyabet geliştirme riski yüksek olan kişilerin, başlangıç ​​ağırlıklarının yüzde 5 ila 7’sini kaybetmelerinin, hastalığa yakalanma şanslarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

200 pound ağırlığındaki biri için 10 ila 14 pound. Çalışmadaki insanlar diyetlerini değiştirerek ve fiziksel olarak daha aktif olarak kilo verdiler.

DPP ayrıca, diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaç olan metformin almanın diyabeti geciktirebileceğini gösterdi. Metformin, gestasyonel diyabet (Gestasyonel diyabet nedir?) öyküsü olan kadınlar, genç yetişkinler ve obezitesi olan kişiler için en iyi sonucu verdi. Doktorunuza metforminin sizin için uygun olup olmadığını sorun.

Bir plan yapmak , ilerlemenizi takip etmek ve sağlık uzmanınızdan, ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek almak, insülin direncini ve prediyabeti önleyebilecek veya tersine çevirebilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir. Ulusal Diyabet Önleme Programı Dış bağlantısının bir parçası olarak bir yaşam tarzı değişikliği programına katılabilirsiniz .

Klinik denemeler

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü (NIDDK) ve Ulusal Sağlık Enstitülerinin (NIH) diğer bileşenleri birçok hastalık ve duruma yönelik araştırmaları yürütür ve destekler.

Klinik deneyler nelerdir ve sizin için doğru mu?

Klinik araştırmalar, klinik araştırmaların bir parçasıdır ve tüm tıbbi ilerlemelerin merkezinde yer alır. Klinik deneyler, hastalığı önlemenin, tespit etmenin veya tedavi etmenin yeni yollarını arar.

Araştırmacılar ayrıca, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini iyileştirmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için klinik deneyleri kullanırlar. Klinik denemelerin sizin için uygun olup olmadığını öğrenin.


İlgili Sağlık Bilgileri

Monogenik Diyabet (NDM)
Gestasyonel Diyabet
Tip 1 diyabet nedir?
Tip 2 Diyabet Nedir?
Diyabet Nedir?


Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *