«
 1. Anasayfa
 2. Diyabet Rehberi
 3. Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 Diyabet Nedir?

tip 2 diyabet nedir

Tip 2 Diyabet Nedir? Diyabetin en yaygın türü olan tip 2 diyabet, kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekeriniz çok yüksek olduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Tip 2 diyabette vücudunuz yeterince insülin yapmaz veya insülini iyi kullanmaz. Çok fazla glikoz daha sonra kanınızda kalır ve hücrelerinize yeterince ulaşmaz.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet nedir?

Diyabetin en yaygın türü olan tip 2 diyabet, kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekeriniz çok yüksek olduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri ana enerji kaynağınızdır ve esas olarak yediğiniz yiyeceklerden gelir. İnsülin , bir hormon tarafından yapılan pankreas , hücreleriniz enerji için kullanılmak üzere içine glikoz olsun yardımcı olur.

Tip 2 diyabet hastalığı olan kişilerde, vücudunuz yeterince insülin üretemez veya insülini iyi kullanamaz. Çok fazla glikoz daha sonra kanınızda kalır ve hücrelerinize yeterince ulaşmaz.

İyi haber şu ki, tip 2 diyabet gelişimini önlemek veya geciktirmek için adımlar atabilirsiniz.

Kimlerin tip 2 diyabet geliştirmesi daha olasıdır?

Tip 2 diyabet her yaşta, hatta çocuklukta bile gelişebilir. Bununla birlikte, tip 2 diyabet en sık orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülür. 45 yaşında veya daha büyükseniz, ailenizde diyabet öyküsü varsa veya aşırı kilolu veya obezseniz tip 2 diyabet geliştirme olasılığınız daha yüksektir .

Diyabet, Afrika kökenli Amerikalı, Hispanik/Latin, Amerikan Kızılderili, Asyalı Amerikalı veya Pasifik Adalı kişilerde daha yaygındır.

Fiziksel hareketsizlik ve yüksek tansiyon gibi belirli sağlık sorunları , tip 2 diyabet geliştirme şansınızı etkiler. Ayrıca, prediyabetiniz varsa veya hamileyken gestasyonel diyabetiniz (Gestasyonel diyabet nedir?) varsa, tip 2 diyabet geliştirme olasılığınız daha yüksektir . Tip 2 diyabet için risk faktörleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Şeker hastalığının belirtileri nelerdir?

Tip 2 Diyabet belirtileri şunları içerir:

 • artan susuzluk ve idrara çıkma
 • artan açlık
 • yorgun hissetmek
 • bulanık görme
 • ayaklarda veya ellerde uyuşma veya karıncalanma
 • iyileşmeyen yaralar
 • açıklanamayan kilo kaybı

Tip 2 diyabet semptomları genellikle yavaş gelişir. Birkaç yıl boyunca hiç bir belirti göstermeye bilir. Bir çok insanda Diyabet ile ilgili hiçbir belirti görülmez. Bazı insanlar, bulanık görme veya kalp hastalığı gibi diyabetle ilgili sağlık sorunları yaşayana kadar, hastalığa sahip olduklarını anlamazlar .

Tip 2 diyabete ne sebep olur?

Tip 2 diyabet, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanır:

Sağlık uzmanları tip 2 diyabeti nasıl teşhis eder?

Doktorunuzun, sizler için isteyeceği kan testleri ile tip 2 diyabeti teşhis edebilir.

Tip 2 diyabetimi nasıl yönetebilirim?

Kan şekerinizi, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü yönetmek ve sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak tip 2 diyabetinizi yönetmenin önemli yollarıdır . Sağlıklı öğünler planlamayı, fazla kiloluysanız kalorileri sınırlamayı ve fiziksel olarak aktif olmayı içeren yaşam tarzı değişiklikleri de diyabetinizi yönetmenin bir parçasıdır.

Reçeteli ilaçları almak da öyle. Sizin için çalışan bir diyabet bakım planı oluşturmak için sağlık ekibinizle birlikte çalışın.

Tip 2 diyabetimi tedavi etmek için hangi ilaçlara ihtiyacım var?

Diyabet proğramınızı takip etmenin yanı sıra, insülin gibi cildinizin altına enjekte ettiğiniz diyabet ilaçlarına da ihtiyacınız olabilir. Hastalığınız ilerledikçe, kan şekerinizi düşürmek için daha fazla ilaca ihtiyaç duya bilirsiniz. Ayrıca yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya diğer durumlar için de ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

Diyabetli Hastalarda kişilerde Ortaya çıkacak Sağlık Sorunları Nelerdir?

 • kalp hastalığı ve felç
 • sinir hasarı
 • böbrek hastalığı
 • ayak problemleri
 • göz hastalığı
 • diş eti hastalığı ve diğer diş problemleri
 • cinsel ve mesane sorunları

Tip 2 diyabetli birçok insan ayrıca alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına (NAFLD) sahiptir . Fazla kilolu veya obezseniz, kilo vermek Karaciğerinizi iyileştire bilir. Diyabet ayrıca uyku apnesi (nedir) , depresyon, bazı kanser türleri ve bunama gibi diğer sağlık sorunlarıyla da bağlantılıdır .

Diyabetle ilgili bu sağlık sorunlarını geliştirme şansınızı azaltmak için adımlar atabilirsiniz .

Tip 2 diyabet geliştirme şansımı nasıl azaltabilirim?

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından desteklenen Diyabet Önleme Programı  gibi araştırmalar , hastalık için risk faktörlerine sahipseniz tip 2 diyabet geliştirme şansınızı azaltmak için adımlar atabileceğinizi göstermiştir. Riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Fazla kilonuz varsa kilo verin ve uzak tutun. yeterince diyet yapıp kilo vererek, diyabeti önleyebilirsiniz. Örneğin, 80 Kg ağırlığındaysanız, hedefiniz yaklaşık 10 ila 15 Kg kaybetmek olacaktır.
 • Daha fazla hareket edin. Haftada en az 5 gün yürüyüş gibi en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın. Aktif değilseniz, hangi aktivitelerin en iyi olduğu konusunda sağlık uzmanınızla konuşun. Yavaş başlayın ve hedefinize ulaşın.
 • Sağlıklı yiyecekler ye. Her gün yediğiniz kalori miktarını azaltmak ve kilo vermenize yardımcı olmak için daha küçük porsiyonlar yiyin. Daha az yağlı yiyecekleri seçmek, kalorileri azaltmanın başka bir yoludur. Şekerli içecekler yerine su için.

Sağlık ekibinize, tip 2 diyabeti önlemek veya geciktirmek için yapabileceğiniz diğer değişiklikleri sorun.

Çoğu zaman, tip 2 diyabeti önlemek için en iyi şansınız, uzun vadede işinize yarayacak yaşam tarzı değişiklikleri yapmaktır. Tip 2 Diyabeti Önlemek İçin Oyun Planınızla Başlayın .


İlgili Sağlık Makaleleri

Tip 1 diyabet nedir?
Diyabet Nedir?
Monogenik Diyabet (NDM)
Gestasyonel Diyabet
Çocuklarda Alerji Nedir ?


Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *