«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri
 3. Sanal Kolonoskopi Nedir? – Sanal Kolonoskopi Nasıl Yaptırılır?

Sanal Kolonoskopi Nedir? – Sanal Kolonoskopi Nasıl Yaptırılır?

sanal kolonoskopi nedir

Sanal Kolonoskopi Nedir?

Sanal Kolonoskopi Nasıl Yaptırılır?

Sanal kolonoskopi nedir?

Sanal kolonoskopi, bir radyoloğun rektum ve kolonunuzun vücut dışından görüntülerini oluşturmak için x-ışınları ve bir bilgisayar kullandığı bir prosedürdür. Sanal kolonoskopi ülserleri, polipleri ve kanseri gösterebilir.

Sanal kolonoskopinin başka bir adı var mı?

Sanal kolonoskopiye bilgisayarlı tomografi (BT) kolonografi de denir.

Sanal kolonoskopinin kolonoskopiden farkı nedir?

Kolonoskopi ve sanal kolonoskopi çeşitli yönlerden farklıdır. Kolonoskopi, eğitimli bir uzmanın rektum ve kolonunuzun içine bakmak için kolonoskop veya skop adı verilen, bir ucunda ışık ve küçük bir kamera bulunan uzun, esnek, dar bir tüp kullandığı bir prosedürdür.

Sanal kolonoskopi bir röntgen testidir, daha az zaman alır ve bir doktorun kolonunuzun tüm uzunluğu boyunca bir skop yerleştirmesini gerektirmez. Kolonoskopinin aksine, sanal kolonoskopi sedasyon veya anestezi NIH dış bağlantı gerektirmez.

Ancak sanal kolonoskopi, belirli polipleri bulmada kolonoskopi kadar etkili olmayabilir. Ayrıca, doktorlar kolonoskopi sırasında yapabildikleri gibi sanal kolonoskopi sırasında polipleri çıkaramaz veya diğer bazı sorunları tedavi edemezler. Sanal kolonoskopi ve kolonoskopi için sağlık sigortası kapsamınız da farklı olabilir.

Doktorlar neden sanal kolonoskopi kullanıyor?

Doktorlar sanal kolonoskopiyi çoğunlukla polip veya kanser taraması için kullanmaktadır. Tarama, doktorun hastalığı iyileştirme şansının daha yüksek olduğu erken bir aşamada hastalıkları bulabilir.

Bazen doktorlar, kolonoskopi tamamlanmadığında veya başka tıbbi nedenlerden dolayı mümkün olmadığında sanal kolonoskopiyi kullanabilirler.

Kolon ve rektum kanseri taraması

Doktorunuz, kolon kanserine yakalanma olasılığınızı artıran sağlık sorunlarınız veya başka faktörleriniz yoksa 45 yaşında kolon ve rektum kanseri taraması yapılmasını önerecektir.

Kolorektal kanser geliştirme olasılığınızı artıran faktörler şunlardır

 • ailenizden birinde kolon veya rektum polipleri veya kanseri varsa
 • ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi kişisel iltihaplı bağırsak hastalığı öyküsü
 • çok kilolu olmanız veya sigara içmeniz gibi diğer faktörler

Kolorektal kansere yakalanma olasılığınız daha yüksekse, doktorunuz daha genç yaşta tarama yapılmasını önerebilir ve daha sık test yaptırmanız gerekebilir.

Eğer 75 yaşından büyükseniz, tarama yaptırmanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla konuşun. Daha fazla bilgi için güncel kolorektal kanser tarama kılavuzunu okuyun USPSTF’den harici bağlantı.

Medicare gibi devlet sağlık sigortası planları ve özel sağlık sigortası planları bazen kanser tarama testleri için ödeme yapıp yapmayacaklarını ve ne sıklıkta ödeme yapacaklarını değiştirirler.

Sanal kolonoskopi için nasıl hazırlanabilirim?

Sanal kolonoskopiye hazırlanmak için doktorunuzla konuşmanız, beslenme düzeninizi değiştirmeniz, bağırsaklarınızı temizlemeniz ve kontrast madde adı verilen özel bir sıvı içmeniz gerekecektir. Kontrast madde, rektum ve kolonunuzun röntgenlerde daha kolay görülmesini sağlar.

Doktorunuzla konuşun

Sahip olduğunuz tüm tıbbi durumlar ve aldığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve takviyeler hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

 • artrit ilaçları
 • aspirin  veya aspirin içeren ilaçlar
 • kan inceltici ilaçlar
 • di̇yabet i̇laçlari
 • ibuprofen veya naproksen gibi nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar
 • demir içeren vitaminler veya demir takviyeleri

X ışınları kişisel tıbbi cihazlarla etkileşime girebilir. Kalp pili gibi implante edilmiş herhangi bir tıbbi cihazınız varsa doktorunuza söyleyin.

Doktorlar hamile kadınlar için röntgen önermemektedir çünkü röntgen fetüse zarar verebilir. Hamileyseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa doktorunuza söyleyin. Doktorunuz kolonoskopi gibi farklı bir prosedür önerebilir.

Diyetinizi değiştirin ve bağırsaklarınızı temizleyin

Kolonoskopide olduğu gibi, bir sağlık uzmanı işlemden önce evde uygulamanız için size yazılı bağırsak hazırlama talimatları verecektir. Bir sağlık uzmanı, bağırsağınızda çok az dışkı olacak veya hiç olmayacak şekilde bağırsak hazırlığı yapılmasını ister.

Tam bir bağırsak hazırlığı, berrak ve sıvı olan dışkıyı geçirmenizi sağlar. Kalın bağırsağınızın içindeki dışkı, röntgen cihazının bağırsağınızın iç yüzeyinin net görüntülerini almasını engelleyebilir.

İşlemden bir gün önce berrak bir sıvı diyet uygulamanız gerekebilir. Talimatlar, berrak sıvı diyetine ne zaman başlayacağınız ve durduracağınız konusunda özel yönlendirme sağlayacaktır. Çoğu durumda aşağıdakileri içebilir veya yiyebilirsiniz:

 • yağsız bulyon veya et suyu
 • limon, misket limonu veya portakal gibi aromalarda jelatin
 • sade kahve veya çay, kremasız veya sütsüz
 • limon, misket limonu veya portakal gibi tatlarda spor içecekleri
 • elma veya beyaz üzüm gibi süzülmüş meyve suyu – doktorlar portakal suyu ve kırmızı veya mor içeceklerden kaçınılmasını önermektedir
 • su

Doktorunuz size işlemden ne kadar süre önce ağızdan hiçbir şey almamanız gerektiğini söyleyecektir.

Bir sağlık uzmanı, işlemden önce bağırsak hazırlığı için talimatları izlemenizi isteyecektir. Bağırsak hazırlığı ishale neden olacağından tuvalete yakın bir yerde kalmalısınız.

Farklı bağırsak hazırlıkları farklı laksatifkombinasyonları içerebilir -yuttuğunuz haplarveya suda ve diğer berrak sıvılarda çözdüğünüz tozlar ve lavmanlar. Bazı kişilerin, çoğu zaman işlemden önceki gece olmak üzere, planlanan bir süre boyunca büyük miktarda, genellikle bir galon sıvı müshil içmesi gerekecektir.

Bağırsak hazırlığının bu kısmını zor bulabilirsiniz; ancak hazırlığın tamamlanması çok önemlidir. Hazırlık tamamlanmamışsa görüntüler net olmayacaktır.

İçecek kontrast ortamı

İşlemden bir gece önce kontrast madde içeceksiniz. Kontrast madde röntgenlerde görülebilir ve doktorunuzun dışkı ile polipler arasındaki farkı anlamasına yardımcı olabilir.

Sağlık uzmanları sanal kolonoskopiyi nasıl gerçekleştirir?

Özel eğitimli bir röntgen teknisyeni ayakta tedavi merkezinde veya bir hastanede sanal kolonoskopi gerçekleştirir. Anesteziye ihtiyacınız yoktur.

Prosedür için, teknisyen anüsünüzden rektumunuza ince bir tüp yerleştirirken siz bir masaya uzanacaksınız. Tüp, daha iyi bir görüntü için kalın bağırsağınızı hava ile şişirir. Masa, teknisyenin röntgen görüntülerini aldığı tünel şeklindeki bir cihazın içine kayar.

Teknisyen, görüntüleri sabitlemek için işlem sırasında birkaç kez nefesinizi tutmanızı isteyebilir. Teknisyen, kalın bağırsağın farklı görüntülerini alabilmesi için sizden yan veya karın üstü dönmenizi isteyecektir. İşlem yaklaşık 10 ila 15 dakika sürer.

Sanal kolonoskopiden sonra ne beklemeliyim?

Sanal kolonoskopiden sonra şunları bekleyebilirsiniz

 • testten sonraki ilk bir saat boyunca kramp veya şişkinlik hissederseniz
 • testten hemen sonra normal aktivitelerinize devam edin
 • normal bir diyete dönmek

Testten sonra, bir radyolog herhangi bir sorun bulmak için görüntülere bakar ve doktorunuza bir rapor gönderir. Radyolog sorun bulursa, doktorunuz aynı gün veya daha sonraki bir zamanda kolonoskopi yapabilir.

Sanal kolonoskopinin riskleri nelerdir?

Kalın bağırsağın hava ile şişirilmesi, kalın bağırsak zarının delinmesi açısından küçük bir risk taşır. Doktorun perforasyonu ameliyatla tedavi etmesi gerekebilir.

Hemen Doktorunuza görünün

Sanal kolonoskopiden sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, hemen tıbbi yardım almalısınız:

 • karnınızda şiddetli ağrı
 • Ateş
 • kanlı bağırsak hareketleri veya anüsünüzden kanama
 • baş dönmesi
 • zayıflık

Sanal Kolonoskopi Nedir? isimli Makalemizi okudunuz, sizlerde deneyim ve Tecrübelerinzi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.


 

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *