«
 1. Anasayfa
 2. İlaç ve Medikal Ürünler
 3. Sanal Kolonoskopi

Sanal Kolonoskopi

sanal kolonoskopi

Sanal kolonoskopi, bir radyoloğun vücudun dışından rektum ve kolonunuzun görüntülerini oluşturmak için x-ışınları ve bir bilgisayar kullandığı bir prosedürdür . Sanal kolonoskopi ülserleri , polipleri ve kanseri gösterebilir .

Sanal Kolonoskopi

Sanal kolonoskopi nedir?

Sanal kolonoskopi, bir radyoloğun vücudun dışından rektum ve kolonunuzun görüntülerini oluşturmak için x-ışınları ve bir bilgisayar kullandığı bir prosedürdür . Sanal kolonoskopi ülserleri , polipleri ve kanseri gösterebilir . 

Sanal kolonoskopinin başka bir adı var mı?

Sanal kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi (BT) kolonografisi olarak da adlandırılır.

Sanal kolonoskopinin Manuel kolonoskopiden farkı nedir?

Kolonoskopi ve sanal kolonoskopi çeşitli şekillerde farklıdır. Kolonoskopi, eğitimli bir uzmanın , rektum ve kolonunuzun içine bakmak için bir ucunda kolonoskop veya dürbün adı verilen hafif ve küçük bir kamera bulunan uzun, esnek, dar bir tüp kullandığı bir prosedürdür .

Sanal kolonoskopi bir röntgen testidir, daha az zaman alır ve bir doktorun kolonunuzun tüm uzunluğuna bir kapsam yerleştirmesini gerektirmez. Kolonoskopiden farklı olarak sanal kolonoskopi, sedasyon veya anestezi  gerektirmez .

Ancak sanal kolonoskopi, belirli polipleri bulmada kolonoskopi kadar etkili olmayabilir. Ayrıca doktorlar, kolonoskopi sırasında yapabildikleri gibi sanal kolonoskopi sırasında polipleri çıkaramaz veya diğer bazı sorunları tedavi edemezler. Sanal kolonoskopi ve kolonoskopi için sağlık sigortanız da farklı olabilir.

Doktorlar neden sanal kolonoskopi kullanıyor?

Doktorlar, polipleri veya kanseri taramak için çoğunlukla sanal kolonoskopi kullanır. Tarama, bir doktorun hastalığı iyileştirme şansının daha yüksek olduğu erken bir aşamada hastalıkları bulabilir.

Bazen doktorlar, kolonoskopinin eksik olduğu veya diğer tıbbi nedenlerle mümkün olmadığı durumlarda sanal kolonoskopi kullanabilir.

Kolon ve rektum kanseri taraması

Doktorunuz, sağlık sorunlarınız veya kolon kanseri geliştirme olasılığınızı artıran diğer faktörleriniz yoksa, 45 yaşında kolon ve rektum kanseri taraması yapılmasını önerecektir.

Kolorektal kanser geliştirme olasılığınızı artıran faktörler şunlardır:

 • ailenizden birinin kolon veya rektumda polip veya kanseri olması
 • ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi kişisel bir inflamatuar bağırsak hastalığı öyküsü
 • çok kilolu olmanız veya sigara içmeniz gibi diğer faktörler

Kolorektal kanser geliştirme olasılığınız daha yüksekse, doktorunuz daha genç yaşta tarama önerebilir ve daha sık test yaptırmanız gerekebilir.

75 yaşından büyükseniz, tarama yaptırmanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla konuşun. Daha fazla bilgi için, mevcut kolorektal kanser tarama kılavuzlarını okuyun USPSTF’den harici bağlantı .

Medicare gibi devlet sağlık sigortası planları ve özel sağlık sigortası planları bazen kanser tarama testleri için ödeme yapıp yapmadıklarını ve ne sıklıkta olduklarını değiştirir. Sigortanızın bir sanal kolonoskopi taramasını kapsayıp kapsamayacağını ve ne sıklıkla kapsayacağını öğrenmek için sigorta planınızı kontrol edin.

Kolon ve rektum kanseri  hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ulusal Kanser Enstitüsü’nün web sitesini ziyaret edin .

Sanal kolonoskopiye nasıl hazırlanırım?

Sanal kolonoskopiye hazırlanmak için doktorunuzla konuşmanız, diyetinizi değiştirmeniz, bağırsağınızı temizlemeniz ve kontrast madde adı verilen özel bir sıvı içmeniz gerekecektir . Kontrast madde, rektum ve kolonunuzun röntgende daha kolay görülmesini sağlar.

Doktorunuzla konuşun

Herhangi bir tıbbi durumunuz ve aldığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve takviyeler hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

 • artrit ilaçları
 • aspirin veya aspirin içeren ilaçlar
 • kan sulandırıcı
 • diyabet ilaçları
 • ibuprofen veya naproksen  gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar
 • demir veya demir takviyeleri içeren vitaminler

X-ışınları kişisel tıbbi cihazları etkileyebilir. Kalp pili gibi implante edilmiş tıbbi cihazlarınız varsa doktorunuza bildirin.

Orta yaşlı bir kadın doktorun ofisinde doktoruyla konuşuyor.
Sanal kolonoskopinizden önce doktorunuzla konuşun.

Doktorlar hamile kadınlar için röntgen önermez çünkü röntgen fetüse zarar verebilir. Hamileyseniz veya hamileyseniz doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz kolonoskopi gibi farklı bir prosedür önerebilir.

Diyetinizi değiştirin ve bağırsaklarınızı temizleyin

Kolonoskopide olduğu gibi, bir sağlık uzmanı size prosedürden önce evde izlemeniz için yazılı bağırsak hazırlık talimatları verecektir . O az veya hiç öylesine bir sağlık uzmanı siparişleri bir bağırsak hazırlık bakımı dışkı sizin mevcuttur bağırsak . Tam bir bağırsak hazırlığı, berrak ve sıvı olan dışkıyı geçirmenizi sağlar. Kolonunuzun içindeki dışkı, röntgen makinesinin bağırsağınızın astarının net görüntülerini almasını engelleyebilir.

İşlemden bir gün önce berrak sıvı bir diyet uygulamanız gerekebilir. Talimatlar, berrak sıvı diyetinin ne zaman başlatılacağı ve durdurulacağı konusunda belirli bir talimat sağlayacaktır. Çoğu durumda, aşağıdakileri içebilir veya yiyebilirsiniz:

 • yağsız bulyon veya et suyu
 • limon, misket limonu veya portakal gibi tatlarda jelatin
 • sade kahve veya çay, kremasız veya sütsüz
 • limon, misket limonu veya portakal gibi tatlarda spor içecekleri
 • elma veya beyaz üzüm gibi süzülmüş meyve suyu – doktorlar portakal suyu ve kırmızı veya mor içeceklerden kaçınmanızı önerir
 • Su

Doktorunuz işlemden ne kadar önce ağızdan hiçbir şey almamanız gerektiğini size söyleyecektir.

Bir sağlık uzmanı, prosedürden önce bağırsak hazırlığı için talimatları izlemenizi isteyecektir. Bağırsak hazırlığı ishale neden olur , bu yüzden banyoya yakın durmalısınız.

Farklı bağırsak preparatları, farklı müshil kombinasyonları ( yuttuğunuz haplar veya suda ve diğer berrak sıvılarda erittiğiniz tozlar ve lavmanlar) içerebilir . Bazı kişilerin planlanmış bir süre boyunca, çoğu zaman işlemden önceki gece olmak üzere büyük miktarda, genellikle bir galon sıvı müshil içmesi gerekecektir.

Bağırsak hazırlığının bu kısmını zor bulabilirsiniz; ancak, hazırlığı tamamlamak çok önemlidir. Hazırlık eksikse görüntüler net olmayacaktır.

İçki kontrast maddesi

İşlemden önceki gece bir kontrast madde içeceksiniz. Kontrast madde röntgende görülebilir ve doktorunuzun dışkı ile polip arasındaki farkı anlamasına yardımcı olabilir.

Sağlık uzmanları sanal kolonoskopiyi nasıl gerçekleştirir?

Özel olarak eğitilmiş bir röntgen teknisyeni, ayakta tedavi merkezinde veya hastanede sanal kolonoskopi gerçekleştirir. Anesteziye ihtiyacınız olmaz.

Prosedür için, teknisyen anüsünüzden rektumunuza ince bir tüp yerleştirirken bir masanın üzerine yatacaksınız. Tüp , daha iyi bir görüş için kalın bağırsağınızı hava ile şişirir . Masa, teknisyenin röntgen görüntülerini çektiği tünel şeklindeki bir cihaza kayar.

Teknisyen, görüntüleri sabitlemek için prosedür sırasında birkaç kez nefesinizi tutmanızı isteyebilir. Teknisyen, kalın bağırsağın farklı görüntülerini alabilmesi için yan tarafınızı veya karnınızı döndürmenizi isteyecektir. İşlem yaklaşık 10 ila 15 dakika sürer.

Röntgen teknisyeni ve röntgen için tünel şeklindeki bir cihaza kayan bir masanın üzerinde yatan bir adam.
Röntgen için tünel şeklindeki bir cihaza kayan bir masanın üzerine yatacaksınız.

Sanal kolonoskopiden sonra ne beklemeliyim?

Sanal kolonoskopiden sonra,

 • testten sonraki ilk saat boyunca kramp veya şişkinlik hissetmek
 • testten hemen sonra normal aktivitelerinize devam edin
 • normal bir diyete dönüş

Testten sonra bir radyolog, görüntüleri İnceler ve doktorunuza bir rapor gönderir. Radyolog sorun bulursa, aynı gün veya daha sonraki bir zamanda kolonoskopi yapılabilir.

Sanal kolonoskopinin riskleri nelerdir?

Kolonun hava ile şişirilmesi, kalın bağırsağın astarını delme konusunda küçük bir risk taşır . Doktorun perforasyonu ameliyatla tedavi etmesi gerekebilir.

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *