«
 1. Anasayfa
 2. Hastalıklar
 3. Çocuklarda Vezikostomi

Çocuklarda Vezikostomi

çocuklarda Vezikostomi

Çocuklarda Vezikostomi; bir çocuğun veya bebeğin mesanesini boşaltmak için yapılan bir prosedürdür. Bir cerrahın çişini boşaltmak için karnına küçük bir kesim yapmasını içerir. Prosedür genellikle çocuk mesanesini boşaltamamasının altında yatan nedenden dolayı tedavi görene kadar geçici bir düzeltmedir.

Çocuklarda Vezikostomi

Vezikostomi nedir?

Vezikostomi, mesanesini kendi başına boşaltmada sorun yaşayan bir çocuğun mesanesinden çişin (idrarın) boşaltılmasına izin veren bir prosedürdür.

Bir cerrahın çocuğun karnında (genellikle göbek deliğinin hemen altında) küçük bir açıklık açmasını içerir. Vezikostominin amacı, idrarın, idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) ve böbrek hasarına neden olabileceği böbreklere ve idrar yollarına geri dönmesini önlemektir . Çiş kolostomi torbasına akmak yerine doğrudan çocuğunuzun bezine akar .

Prosedür, çocuğunuzun sağlık uzmanının çocuğunuzun mesanesini boşaltamamasının altında yatan nedeni nasıl tedavi edeceğini belirlediği geçici bir çözümdür. Çocuğunuzun bu şekilde ne kadar süre işemesi gerekebileceğini size bildirebilirler.

Çocuğunuzun cerrahı vezikostomiyi ameliyathanede uyurken (genel anestezi altında ) gerçekleştirir. Bir geceyi hastanede geçirmek gerekebilir.

Bir çocuğun neden vezikostomiye ihtiyacı olsun ki?

Vezikostomi, çocuğun kendi başına yapamadığı durumlarda mesanesini boşaltmasına yardımcı olur. Bir kişi mesanesini boşaltamadığında basınç oluşur ve idrar böbreklere geri kaçarak onlara zarar verebilir. Vezikostomiye ihtiyaç duymanın en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Spina bifida veya nörojenik mesane.
 • Vezikoüreteral reflü (VUR) .
 • Omurilik yaralanması veya sinir sistemi bozukluğu.
 • Mesane çıkış tıkanıklığı .
 • Konjenital ürolojik anomaliler .
 • Prune göbek sendromu .
 • Tekrarlayan UTI’ler​

Çocuklara kaç yaşında vezikostomi yapılır?

Belirli bir yaş yok. Ancak vezikostomi yapılan çocukların çoğu 5 yaşından küçüktür. Daha büyük çocuklar ve gençlerde vezikostomi yapılması nadirdir, ancak olur.

Prosedür Detayları

Çocuğumu vezikostomiye nasıl hazırlarım?

Çocuğunuzun sağlık uzmanı size nasıl hazırlanacağınız konusunda talimatlar verecektir. Çocuğunuzun aldığı ilaçları ve çocuğunuzun bildiğiniz alerjisi olup olmadığını onlara bildirin. Ameliyattan önce yiyecek ve içecekleri (anne sütü veya mama dahil) ne zaman kısıtlamaya başlamanız gerektiğini size bildireceklerdir.

Vezikostomi sırasında ne olur?

Çocuğunuzun cerrahı onları ameliyathaneye geri götürecek ve serum takacaktır IV, çocuğunuza damar yoluyla ilaç verir. Daha sonra çocuğunuza genel anestezi yapılır ve bu da onun herhangi bir acı hissetmesini engeller.

Vezikostomi, cerrahın çocuğunuzun alt karnında küçük bir kesi yapmasını içerir. Çocuğunuzun mesanesinde bir delik açacaklar ve onu karnına yerleştirecekler. Bu açıklık idrarın mesaneden dışarı akmasını sağlar.

Çocuğunuzun cerrahı, açıklığın çok çabuk kapanmaması için vezikostomi açıklığından günde birkaç kez bir kateter yerleştirmenizi isteyecektir. Kapanmasını önlemek için açıklığın nasıl ve ne zaman uzatılacağına ilişkin talimatlar alacaksınız.

Vezikostomi ne kadar sürer?

Bir cerrahın vezikostomi yapması yaklaşık bir ila iki saat sürer. İşlemden önce çocuğunuzun cerrahına danışın, böylece beklerken ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.

Vezikostomi ağrılı mıdır?

Çocuğunuz vezikostomi sırasında herhangi bir ağrı hissetmemelidir. Daha sonra anestezinin etkisi geçince biraz rahatsızlık hissedebilirler. İbuprofen (Motrin®) veya asetaminofen (Tylenol®) gibi reçetesiz (OTC) ilaçlar ağrılarını hafifletebilir, ancak bazen reçeteli ilaç gereklidir.

Vezikostomiden sonra ne olur?

Pek çok çocuk, derlenme odasında iyileştikten birkaç saat sonra eve dönebilir. Ancak bazı durumlarda çocuğun gözlem amacıyla geceyi hastanede geçirmesi gerekebilir.

Çoğu çocuk daha sonra çok az miktarda ağrı hisseder. Çocuğunuzun sağlayıcısı, çocuğunuza ağrının giderilmesine yardımcı olmak için ne verebileceğinizi size bildirecektir. Çoğu durumda ibuprofen veya asetaminofen yeterli rahatlama sağlar. Bu ağrı birkaç gün içinde tamamen geçmelidir. Çoğu çocuk yaklaşık bir hafta içinde kreşe veya okula devam edebilir. Çocuğunuzun güreş, kabadayılık yapma, bisiklete binme veya koşma gibi açıklığa zarar verebilecek herhangi bir şey yapmasına izin vermeyin.

Çocuğunuzun vezikostomi açıklığını kapatacak ve çişini tutacak kadar büyük bir bebek bezi giymesi gerekecektir. Cilt açıklığında döküntü ve tahrişin meydana gelmesi yaygındır. Enfeksiyonu önlemek için o alanı kuru ve temiz tutmaya çalışın. Çocuğunuzun sağlayıcısı size açıklığa nasıl bakım yapacağınız konusunda talimatlar verecektir. Bebek bezi döküntü kremi veya merhemi kullanmak da bir seçenektir. Çocuğunuzun bezini normalde yaptığınız gibi değiştireceksiniz.

Açık kalmasını sağlamak için açıklığı uzatıyorsanız, çocuğunuzun cerrahı bunu ne kadar süreyle yapmanız gerektiğini size söyleyecektir. Sonunda çocuğunuzun cerrahı açıklığı kapatacaktır.

Vezikostomi açıklığı neye benziyor?

Açıklık, açık pembe renkli bir dokuyla çevrelenmiş küçük bir kesiğe benziyor.

Vezikostomi kalıcı mıdır?

Hayır, geçici. Sağlık uzmanınız genellikle uzun vadeli tedaviyi belirlerken vezikostomi yaparlar.

Riskler / Faydalar

Vezikostominin faydaları nelerdir?

Vezikostomi gerekli bir işlemdir çünkü çocuğunuzun vücudundaki çişi boşaltır. İdrar mesaneden böbreklerine ve idrar yollarına geri dönerse idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Enfeksiyon çocuğunuzun böbreklerine ulaşırsa aşağıdakilere neden olabilir:

 • Böbrek enfeksiyonu .
 • Böbrek yarası.
 • Böbrek hipertansiyonu .
 • Böbrek yetmezliği .

Çocuğunuzun doktoru, çişi çocuğunuzun vücudundan çıkarmak ve çiş oluşumunun potansiyel olarak zararlı etkilerinden kaçınmak için bunun en iyi prosedür olduğuna karar verebilir.

Vezikostominin riskleri nelerdir?

Tüm prosedürler küçük bir komplikasyon riski taşır. Çocuğunuz vezikostomi sonrasında aşağıdaki komplikasyonlar açısından risk altındadır:

 • İdrar yolu enfeksiyonu (İYE).
 • Mesane sarkması (mesaneleri açıklıktan geldiğinde).
 • Vezikostomi açıklığının çok erken kapanması.

Kurtarma ve Görünüm

Vezikostomi geçiren bir çocuğun görünümü nedir?

Çoğu çocuk vezikostomiden sonra çok iyi durumda olur. Bazıları cilt tahrişinden dolayı fazladan bebek bezi döküntüsü merhemine ihtiyaç duyabilir. Bazı çocuklar, açıklığın düzgün bir şekilde kapatıldığından ve giysilerinin ıslanmadığından emin olmak için daha büyük bir bebek bezine ihtiyaç duyabilir.

Çocuğunuzun mesanesinin küçük bir kısmı, dışkılama gibi bir ıkınma sırasında açıklıktan çıkabilir. Aşağı indikten sonra mesaneleri geri girmezse, temiz parmaklarla yavaşça geri itebilirsiniz. Tekrar içeri girmezse çocuğunuzun sağlık uzmanına başvurun.

Açıklık olması gerekenden önce kapanmaya başlarsa cerrahın onu tekrar açması gerekebilir. Vezikostominin zamanından önce kapanmasını önlemek için, açıklığı germek veya genişletmek için sahip olduğunuz talimatlara uyduğunuzdan emin olun.

Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Çocuğumun sağlık uzmanıyla ne zaman iletişime geçmeliyim?

Vezikostomi genellikle herhangi bir komplikasyona neden olmaz. İşlemden sonra iyileşiyorsa ve herhangi bir enfeksiyon belirtisi gösteriyorsa çocuğunuzun sağlık uzmanıyla iletişime geçin. Bunlar şunları içerebilir:

 • Yüksek ateş.
 • Kesi bölgesinde kızarıklık ve tahriş.
 • Açıklıktan kateter yerleştirilememesi.
 • İlaç tedavisiyle geçmeyen ağrı ve rahatsızlık.
 • Çişleri kan içerir.

Bir not

Çocuğunuzun herhangi bir prosedüre ihtiyacı olduğunu duymak son derece korkutucu olabilir. Vezikostominin mesaneden idrarı uzaklaştıran, böylece böbreklere geri dönüp hasara yol açmayan güvenli ve etkili bir prosedür olduğundan emin olabilirsiniz. Prosedürü ve sonrasında bakımına nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamak için çocuğunuzun cerrahıyla konuşun. Bu işlemden sonra bir çocuğun bakımı, alanın temiz ve kuru tutulmasını ve açıklığın genişletilmesi için bir kateter yerleştirilmesini ve böylece çişin boşalmasına izin verilmesini içerir.

Referanslar

 • Rouzrokh M, Mirshemirani A, Khaleghnejad-Tabari A, Sadeghian N, Mohajerzadeh L, Mohkam M. Çocuklarda üst idrar yolu sorunları için koruyucu geçici vezikostomi:
 • Salih EM, Abdrabuh AM, Okasha AH, Galal H. Pediatride geçici vezikostomi: Üst idrar yolunun fonksiyonel ve morfolojik iyileşmesinin potansiyel belirleyicileri nelerdir?

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *