«
 1. Anasayfa
 2. Hastalıklar
 3. Kayropraktik Tedavi Nedir ?

Kayropraktik Tedavi Nedir ?

Kayropraktik Tedavi nedir

Kayropraktik Tedavi nedir, lisanslı bir kayropraktör tarafından yapılan terapötik bir tedavidir. Kiropraktörünüz, omurganızı yeniden hizalamak ve ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için vücudunuzdaki eklemleri manipüle etmek için baskı kullanacaktır. Kayropraktik tedaviler, aldığınız geleneksel tıbbi bakımı tamamlar. Kayropraktik tedaviden sonra ağrı hissedebilirsiniz.

Kayropraktik Tedavi Nedir

Kayropraktik Tedavi Yöntemleri

Bir kayropraktörün sunabileceği tedavi şunları içerir:

 • Tedaviler: Ağrıyı azaltmak ve hareket aralığını artırmak için eklemleri nazikçe yeniden hizalamak.
 • Yumuşak doku tedavisi : Sıkı kasları gevşetmek, spazmları gidermek ve her bir kası (fasya) çevreleyen bağ dokusundaki gerilimi serbest bırakmak için.
 • Egzersizler ve esnemeler : Eklem stabilitesini ve hareketliliğini eski haline getirmek ve sürdürmek için.
 • Eklem desteği/bantlama (Kinezyo bantlama): Burkulan eklemleri veya kasları iyileşirken desteklemek için.
 • Bütünleştirici tıp uzmanlarına yönlendirmeler: Enflamasyonu azaltmak ve/veya kiloyu yönetmek için sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için diyet ve beslenme konusunda rehberlik için.

Kayropraktik Tedavi neyi tedavi eder/yönetir?

Kayropraktik düzeltme arayan her kişinin randevusu için benzersiz bir nedeni vardır, ancak tüm kayropraktikTedaviler kas-iskelet sisteminizi tedavi eder. Bazı insanlar, aşağıdaki koşullara sahiplerse, kayropraktik düzeltmeyi tercih ederler:

 • artrit _
 • Sık baş ağrıları .
 • Bir kazadan veya kırbaç darbesinden sonra iyileşme .
 • Eklem ağrısı ve işlev bozukluğu.
 • Alt sırt ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • siyatik _
 • Sert kaslar veya kas ağrıları .

Kiropraktörler, yalnızca eklemlerinizin düzgün hareket ettiğinden değil, aynı zamanda çevrenizdeki kasların da çalıştığından emin olur.

Kayropraktik düzeltme neden yapılır?

Kayropraktik Tedavi, kas-iskelet sistemini etkileyen semptomları hafifletmeye odaklanır. Bu, ağrıları, kas sertliğini veya kronik durumları tedavi etmek için olabilir. Bazı insanlar, reçeteli ilaç almayı içermeyen alternatif bir tedavi şekli istiyorlarsa, kayropraktik ayarlamayı tercih ederler.

Kayropraktik Tedavi ne kadar yaygındır?

Kayropraktik Tedavi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın alternatif tedavi seçeneğidir.

Kayropraktik Tedavi kimlere Yapılabilir?

Kayropraktik Tedavi, hem çocuklar hem de yetişkinler dahil her yaş için etkili bir tedavi seçeneğidir. Birinin kayropraktik bakımı araması için en yaygın yaş aralığı 45 ila 64 yaş arasındadır. Doğumda erkek olarak atanan kişilerden ziyade doğumda kadın olarak atanan kişilerin bir masör ziyaret etmesi daha yaygındır.

Kayropraktik bakımı için iyi bir aday olduğunuzdan emin olmak için kayropraktik Tedavi öncesi bir tarama almalısınız. Kayropraktik bakımı durumunuza uygun değilse, masörünüz size yardımcı olması için sizi başka bir sağlık uzmanına yönlendirecektir.

PROSEDÜR AYRINTILARI

Kayropraktik Tedaviden önce ne olur?

İlk ziyaretinizde, masörünüz tıbbi geçmişinizi tartışacak ve fizik muayene yapacaktır. Gerekirse, kas-iskelet sisteminiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere tanısal görüntüleme testleri yapılmasını isteyeceklerdir:

 • röntgenler _
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması .
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması .

Belirtileriniz ve rahatsızlığınıza neyin neden olabileceği hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra, masörünüz muayene bulgularına ve testlerinizin sonuçlarına dayalı olarak benzersiz bir tedavi planı geliştirecektir.

Kayropraktik düzeltme sırasında ne olur?

Kayropraktik tedavi sırasında, masörünüz ihtiyaçlarınızı karşılamak için benzersiz bir tedavi sunacaktır.

Vücudunuzun belirli bölümlerinin (segmentlere bölünmüş) geri kalanından biraz daha yükseğe kaldırılmasına izin veren bir kayropraktik masasına yüz üstü yatacaksınız, bu da masörünüzün belirli bir alana baskı uygulamasına yardımcı olur.

Kiropraktörünüz bir ekleme hızlı, kontrollü bir kuvvet (basınç miktarı) uygulamak için ellerini veya küçük aletlerini kullanacak veya eklemlerinizi normal hareket aralığının ötesine hafifçe gerecektir. Bu, omurganızdaki omurların merkezden biraz farklı olması durumunda hizalanmasına yardımcı olur ve eklemlerinizde sıkışan gazları serbest bırakır.

Kayropraktik Tedavi sırasında duyduğum Kıtlama sesi nedir?

Kayropraktik Tedavi sırasında bir patlama veya çatlama hissi hissedebilir ve duyabilirsiniz. Bunlar eklemlerinizden salınan oksijen, nitrojen ve karbondioksit gibi gazlardır. Hareket ettiğinizde ve gerindiğinizde gaz, eklemlerinizdeki küçük oyuklarda sıkışır. Bu gaz salınımı kayropraktik ayarlaması sırasında daha belirgin olsa da parmak eklemlerinizi çıtlattığınızda benzer bir ses duyarsınız.

Kayropraktik Tedavi acıtıyor mu?

Kayropraktik ayarlamalar, bir antrenmandan sonra hissedebileceğinize benzer şekilde, bir prosedür sırasında çok az veya hiç ağrı vermez. Kayropraktik Tedavi sırasında şiddetli ağrı hissetmezsiniz. Kiropraktörünüz eklemlerinize kontrollü miktarda kuvvet (basınç) uygulayacak ve bu da gaz eklemlerinizden çıkarken çatlama veya patlama sesi çıkaracaktır. Bu kulağa acı verici gelse de acı verici değildir.

Kayropraktik Tedaviden sonra ne olur?

Kayropraktik tedaviden  sonra, vücudunuzun masörünüzün üzerinde çalıştığı bölgelerinde hafif bir ağrı hissedebilir veya çok küçük ağrılara sahip olabilirsiniz. Bu duygu genellikle 24 saat içinde kaybolur ve düzenli olarak masör gören kişileri nadiren etkiler.

Randevunuzdan sonra, masörünüz bir tedaviden sonra terapinizi uzatmanız için size “ev ödevi” önerebilir. Bu öneriler şunları içerebilir:

 • Egzersizler ve esnemeler.
 • Duruşunuzu iyileştirmek için uygun ergonomi.
 • Buzlanma/ısı tedavisi veya topikal analjezikler.
 • Beslenme, diyet, kilo veya genel sağlıkla ilgili tavsiyeler.
 • Stresi yönetmenin ve kasları gevşetmenin yolları .
 • Deri altı elektriksel sinir uyarıcıları (TENS) kullanılarak elektriksel kas stimülasyonu .

RİSKLER / FAYDALAR

Kayropraktik Teadavinin faydaları nelerdir?

Bir kayropraktik Tedavinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardır:

 • Migren ve boyun kaynaklı baş ağrılarını en aza indirmeye yardımcı olur .
 • Duruşunuzu geliştirir.
 • Ağrıyı azaltır ve omurganızın ve diğer eklemlerinizin hareket aralığını iyileştirir.
 • Osteoartrit gibi kronik durumların semptomlarını azaltır .
 • Küçük boyun veya omurga yaralanmalarını, özellikle boyun yaralanmalarını tedavi eder .

Kayropraktik Tedavinin yan etkileri veya komplikasyonları nelerdir?

Kayropraktik tedaviden sonra kendinizi yorgun veya ağrılı hissedebilirsiniz. Bazı insanlar kayropraktik ayarlamadan sonra hafif baş ağrıları yaşayabilir. Bu yan etkiler geçicidir.

Nadir durumlarda, kayropraktik bakım aşağıdakiler gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir:

 • Fıtıklaşmış diskler .
 • Alt omurgada sıkışmış sinirler (cauda equina sendromu).
 • inme _

Eğitimli ve lisanslı olmayan kişilerden tedavi yaptırırsanız, daha yüksek yan etki veya komplikasyon riskiniz vardır. Yalnızca lisanslı, profesyonel bir masör sizi tedavi etmelidir.

KURTARMA VE GÖRÜNÜM

Kayropraktik düzeltme için iyileşme süresi nedir?

Birçok kişi, kayropraktik bir tedaviden sonra semptomlardan neredeyse anında rahatlama hisseder. Tedaviden sonra 24 saat ağrı hissedebilirsiniz.

Kayropraktik tedavinin amacı, semptomlarınızı kısa vadede hafifletmek yerine sağlığınızı uzun vadede iyileştirmektir. Masörünüz, ayakta dururken, hareket ederken ve yataktayken vücudunuzu masanızda konumlandırmanın yeni yollarını öğrenmeniz için sizi teşvik edecektir. Ayrıca günlük rutininize esneme hareketlerini dahil etmenizi önerebilirler. Bu uzun vadeli ipuçları gelecekteki sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

İster yeni ister kronik (üç aydan uzun süren) olsun, yaşadığınız herhangi bir ağrıyı birinci basamak hekiminize bildirmeniz önemlidir. Birinci basamak doktorunuz, kayropraktik bir tedavinin ötesinde tedaviye ihtiyaç duyan potansiyel olarak ciddi sorunları ekarte edebilir.

DOKTORU NE ZAMAN ARAMALI?

Sağlık uzmanımı ne zaman görmeliyim?

Bir kayropraktik ayarlaması alırsanız ve zayıflık, uyuşma veya kötüleşen ağrı gibi olağandışı semptomlar hissederseniz, değerlendirme için derhal sağlık uzmanınıza başvurun.

Bir not

Acı çekiyorsanız ve alternatif bir tedavi şekli istiyorsanız, kayropraktik ayarlamalar sizin için doğru olabilir. Çoğu insan kayropraktik ayarlamadan sonra anında rahatlama hissedecek, diğerleri ise tedaviden sonra geçici hafif ağrı yaşayabilir. Kayropraktik bakım aramanın sizin için doğru olup olmadığından emin değilseniz, semptomlarınız ve endişeleriniz hakkında birinci basamak sağlık hizmeti doktorunuzla konuşun.


En çok Merak Edilen Konular


Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *