«
 1. Anasayfa
 2. Genetik Hastalıklar
 3. Hüs Hastalığı (Hemolitik Üremik Sendrom)

Hüs Hastalığı (Hemolitik Üremik Sendrom)

hüs hastalığı

Hüs hastalığı Nedir (Hemolitik üremik sendrom), farklı organlardaki en küçük kan damarlarını etkileyerek bunların tıkanmasına neden olan bir durumdur.

Hüs HastalığıNedir (Hemolitik Üremik Sendrom)

GENEL BAKIŞ

Hemolitik üremik sendrom (Hüs Hastalığı nedir?)

Hemolitik üremik sendrom veya HÜS hastalığı, farklı organlardaki en küçük kan damarlarını etkileyen ve bunların tıkanmasına neden olan tıbbi bir durumdur. Bu, kırmızı kan hücrelerinin yıkımına (hemolitik anemi ) ve trombosit adı verilen pıhtılaşma hücrelerinin azalmasına (trombositopeni) yol açar. En sık etkilenen organlar arasında böbrekler (böbrek yetmezliği) ve beyin (kafa karışıklığı, nöbetler) bulunur.

HÜS hastalığı daha önce trombositopenik trombotik purpura (TTP) adı verilen başka bir tanı ile gruplandırılmış ve benzer semptomları olduğu için “HÜS/TTP” olarak anılmıştır. Ancak artık bunların ayrı hastalıklar olduğu ve karıştırılmaması gerektiği bilinmektedir. “HÜS” terimi, GI yolunun E coli ile enfeksiyonundan kaynaklandığı zaman aşağıda açıklanan süreç için ayrılmıştır . Bu sunumun diğer nedenleri “atipik” HÜS olarak adlandırılır ve vakaların %10’undan azını oluşturur.

Hemolitik üremik sendrom (Hüs Hastalığı), çocuklarda akut böbrek hasarının yaygın bir nedenidir.

Hemolitik üremik sendrom açısından en çok kim risk altındadır?

Hemolitik üremik sendrom geliştirme olasılığı daha yüksek olanlar şunlardır:

 • Beş yaşından küçük çocuklar
 • Az pişmiş et veya pastörize edilmemiş süt tüketen kişiler
 • Yukarıdaki enfeksiyonlardan biri nedeniyle ishali olan biriyle doğrudan teması olan kişiler

Hüs Hastalığı Belirtileri Ve Nedenleri

Hemolitik üremik sendroma ne sebep olur?

Hemolitik üremik sendrom, shiga toksini veya daha az yaygın olarak Shigella dysenteriae tipi adı verilen bir shigella suşu üreten belirli bir Escherichia coli suşu (E. coli, O157:H7) tarafından sindirim sistemlerinde enfeksiyon geliştiren çocukları ve yetişkinleri etkiler. 1. E. koli . E. coli’nin tümü toksik değildir; aslında bağırsaklarda iyi olan ve aslında sindirime yardımcı olan E. coli bakteri türleri vardır . E. Coli O157:H7 , bağırsaklarda ishale neden olan, kan dolaşımına karışan, kırmızı kan hücrelerini yok eden ve böbreklere zarar veren toksinler üretir.

E.coli’nin bu toksik türü, bir çocuk veya yetişkin, aşağıdakiler gibi şımarık, az pişmiş veya kötü işlenmiş gıdalar yediğinde vücuda girer:

 • Az pişmiş et (genellikle kıyma)
 • Pastörize edilmemiş süt veya meyve suları, mikropları öldürmek için bir ısıtma işlemi
 • Yıkanmamış, kontamine çiğ meyve ve sebzeler

Çiftlik hayvanları ile temastan sonra elleri iyi yıkamamak ve yüzme havuzlarında veya göllerde kirli suya maruz kalmak da E. coli O157:H7 bakterisinin kaynağı olabilir.

Bu bakterilerin neden olduğu ishal şiddetlidir ve sıklıkla kanlıdır.

Hemolitik üremik sendromun (Hüs Hastalığı) belirtileri nelerdir?

E. coli gastroenteritinin belirtileri şunlardır :

 • İshal (genellikle kanlı)
 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • Kusma

İshal olmanız HüS’ünüz olduğu anlamına gelmez. Kanlı ishalin birçok nedeni vardır. Ancak şiddetli ishalin herhangi bir nedeni (susuz kalmamanız veya üç günden uzun sürmesi) veya herhangi bir kanlı ishal vakası tıbbi müdahale gerektirir.

Hüs Hastalığı geliştirmeye devam eden kişilerin başka semptomları da vardır. Bağırsakta salınan toksinler kırmızı kan hücrelerini yok etmeye başladığından, bazı insanlar hastalık ilerledikçe solgun görünebilir ve daha az enerjiye sahip olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin azalması vücudun yeterli oksijen almasını engeller. Trombosit adı verilen pıhtılaşma hücreleri tükendiği için bazı kişiler çok kolay morardıklarını görebilirler. Hastalarda bu süreçte ateş de gelişebilir.

Hastalık ilerlemeye devam ederse ve hasarlı kırmızı kan hücreleri böbreklerdeki dokuyu tıkarsa atıklar filtrelenemez ve vücuttan atılamaz. Bu, nihayetinde aşağıdaki belirti ve semptomlara sahip olan akut böbrek hasarına yol açabilir:

 • Azalmış idrar çıkışı
 • İdrarda kan
 • Bu çok uzun sürerse, kan toksin düzeylerindeki artıştan dolayı hasta hissetmek

Beyindeki kan damarları tutulmuşsa, hastaların kafası karışabilir, uykulu hale gelebilir ve hatta nöbet geçirebilir.

Hüs Hastalığı Teşhis Ve Testler

Hemolitik üremik sendrom nasıl teşhis edilir?

Bir doktor, hastanın tıbbi ve aile öyküsü hakkında sorular soracak ve fizik muayeneyi tamamlayacaktır. Aşağıdaki testler sipariş edilebilir:

 • Kan veya protein arayan idrar testi : Bu, başlangıçta bir idrar numunesi üzerinde bir ölçüm çubuğu testi ile gerçekleştirilir.
 • Kan testleri : Hastanın kanında testler yapmak, doktora kırmızı kan hücresi ve trombosit seviyeleri, karaciğer ve böbrek fonksiyonu hakkında ayrıntılı bilgi verecektir.
 • Dışkı testi : Bu test, E. coli O157:H7 bakterisinin bulunup bulunmadığını görmek için hastanın dışkısından küçük bir numuneyi kontrol eder .
 • Böbrek biyopsisi : Bu test hemolitik üremik sendrom tanısı için gerekli olmasa da gerekirse doktor tarafından istenebilir. Hastaya anestezi verilir, böylece doktor böbrek dokusundan küçük bir parça almak ve mikroskop altında yakından incelemek için vücutta küçük bir kesi yapabilir. Hemolitik anemi ve düşük trombosit ile birlikte diyare ve böbrek yetmezliği öyküsü olan birçok vakada, özellikle bir E. Coli enfeksiyonu bulunursa, böbrek biyopsisi gerekli değildir.

Hüs Hastalığı Tedavisi

Hemolitik üremik sendrom (Hüs Hastalığı) nasıl tedavi edilir?

Hemolitik üremik sendromun tedavisi hastanede kalmayı gerektirir. Hastayı sulu tutmak için intravenöz (IV) sıvılar verilebilir. Böbrek yetmezliğinin bir parçası olarak ortaya çıkabilecek yüksek kan basıncı, onu düşürmek için ilaçlar gerektirebilir. Böbrek yetmezliği yeterince şiddetliyse, böbrekler iyileşirken kanı temiz tutmak için diyaliz gerekebilir (genellikle geçici). Uygun bakım ile hastalığı olan hastalar sağlıklarına kalıcı bir zarar vermeden iyileşebilirler. İshali tedavi etmek için antibiyotiklere gerek yoktur. Enfeksiyon kendi kendine çözülecektir. Bazı çalışmalarda antibiyotik kullanımı HÜS gelişme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Çocuklar, hastalığı olan yetişkinlerden daha kolay iyileşir. En yaygın HÜS formuna sahip hastaların %85’inden fazlası tam böbrek fonksiyonunu iyileştirir. Bununla birlikte, tam iyileşme olsa bile, yüksek tansiyon veya diğer böbrek sorunları gelecekte hastayı etkileyebilir.

Hemolitik üremik sendromun komplikasyonları nelerdir?

Hemolitik üremik sendromlu hastalarda aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi ve bazen yaşamı tehdit eden komplikasyonlar olabilir:

 • Kalıcı böbrek hasarı
 • Yüksek kan basıncı
 • nöbetler

Hemolitik üremik sendromu (Hüs Hastalığını) Önleme

Hemolitik üremik sendrom nasıl önlenebilir?

Bu basit görev listesinin izlenmesi, E. coli O157:H7’ye bağlı hemolitik üremik sendromun önlenmesine yardımcı olabilir :

 • Temiz olmayan yüzme alanlarından kaçının.
 • Pastörize edilmemiş süt, meyve suyu ve elma şarabından kaçının.
 • Mutfak gereçlerini ve yemek yüzeylerini sık sık temizleyin.
 • Eti en az 160 °F/70 °C’lik bir iç sıcaklığa kadar pişirin.
 • Eti mikrodalgada veya buzdolabında çözdürün.
 • İshal olan çocukları havuzlardan uzak tutun.
 • Çiğ yiyecekleri pişmiş ürünlerden ayırın.
 • Yemekten önce ellerinizi yıkayın.
 • Tuvaleti kullandıktan sonra ve bez değiştirdikten sonra ellerinizi yıkayın.
 • Çiftlik hayvanlarını sevdikten sonra ellerinizi yıkayın.

En çok Merak Edilen Konular

Kalp Krizi Belirtileri (Miyokard Enfarktüsü)(Yeni sekmede açılır)

Çocuklarda COVID-19 Belirtileri(Yeni sekmede açılır)

İdrar Yolu Enfeksiyonu(Yeni sekmede açılır)

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu(Yeni sekmede açılır)

Kaynaklar:

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *