«
  1. Anasayfa
  2. Bulaşıcı Hastalıklar
  3. Domates gribi salgını Nedir

Domates gribi salgını Nedir

Domates Gribi Nedir

Domates gribi salgını Nedir, Domates gribi belirtileri ; Tıp uzmanlarının “çok bulaşıcı” olarak adlandırdığı domates gribinin semptomlarını ve tedavi seçeneklerini öğrenin. Tıpkı dördüncü COVID-19 dalgasının olası ortaya çıkmasıyla uğraştığımız gibi, Hindistan’da Kerala eyaletinde 5 yaşından küçük çocuklarda domates gribi veya domates ateşi olarak bilinen yeni bir virüs ortaya çıktı.

Hindistan’da domates gribi salgını Nedir

Domates Gribi  Belirtiler ive tedavi

Tıpkı dördüncü COVID-19 dalgasının olası ortaya çıkmasıyla uğraştığımız gibi, Hindistan’da Kerala eyaletinde 5 yaşından küçük çocuklarda domates gribi veya domates ateşi olarak bilinen yeni bir virüs ortaya çıktı.

Nadir görülen viral enfeksiyon endemik bir durumdadır ve yaşamı tehdit edici olmadığı kabul edilir; ancak, COVID-19 pandemisinin korkunç deneyimi nedeniyle, daha fazla salgın önlemek için dikkatli yönetim arzu edilir.

Domates gribi virüsü, COVID-19’a benzer semptomlar gösterse de (her ikisi de başlangıçta ateş, yorgunluk ve vücut ağrıları ile ilişkilidir ve COVID-19’lu bazı hastalar ayrıca ciltte kızarıklıklar bildirmektedir), virüs SARS- ile ilişkili değildir. CoV-2. Domates gribi, viral bir enfeksiyondan ziyade çocuklarda chikungunya veya dang hummasının bir sonucu olabilir.

Virüs ayrıca, çoğunlukla 1-5 yaş arası çocukları ve bağışıklığı baskılanmış yetişkinleri hedef alan yaygın bir bulaşıcı hastalık olan viral el, ayak ve ağız hastalığının yeni bir varyantı olabilir ve hatta bazı vaka incelemelerinde el, ayak ve ağız hastalığı gösterilmiştir. bağışıklığı yeterli yetişkinler.

Domates Gribi Tedavisi varmı

Bu grib kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır ve onu tedavi edecek özel bir ilaç yoktur. Domates gribi ilk olarak 6 Mayıs 2022’de Kerala’nın Kollam semtinde tespit edildi ve 26 Temmuz 2022 itibariyle yerel devlet hastaneleri tarafından 5 yaşından küçük 82’den fazla çocuğun enfeksiyon kaptığı bildirildi.

Kerala’nın diğer etkilenen bölgeleri Anchal, Aryankavu ve Neduvathur’dur. Bu endemik viral hastalık, komşu Tamil Nadu ve Karnataka eyaletlerinde bir uyarıyı tetikledi. Ek olarak, Bhubaneswar’daki Bölgesel Tıbbi Araştırma Merkezi tarafından Odisha’da 26 çocuğun (1-9 yaş arası) hastalığa sahip olduğu bildirilmiştir.

Bugüne kadar Kerala, Tamilnadu ve Odisha dışında Hindistan’da başka hiçbir bölge virüsten etkilenmedi. Bununla birlikte, viral enfeksiyonun yayılmasını izlemek ve Hindistan’ın diğer bölgelerinde yayılmasını önlemek için Kerala Sağlık Departmanı tarafından ihtiyati tedbirler alınmaktadır.

Domates Gribi Belirtileri

Domates gribi olan çocuklarda gözlenen birincil semptomlar, yüksek ateş, kızarıklık ve eklemlerde yoğun ağrıyı içeren chikungunya’nın semptomlarına benzer.

Domates gribi, adını, vücutta yavaş yavaş domates boyutuna ulaşan kırmızı ve ağrılı kabarcıkların patlaması temelinde almıştır. Bu kabarcıklar, genç bireylerde maymun çiçeği virüsü ile görülenlere benzer.

Domates gribinde ciltte tahrişe neden olan döküntüler de görülür. Diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, ishal, ateş, dehidratasyon, eklemlerde şişme, vücut ağrıları ve dang hummasında görülenlere benzer yaygın grip benzeri semptomlar bulunur.

Bu semptomları olan çocuklarda dang, chikungunya, zika virüsü, varicella-zoster virüsü ve herpes tanısı için moleküler ve serolojik testler yapılır;

bu viral enfeksiyonlar ekarte edildiğinde, domates virüsünün kasılması doğrulanır. Domates gribi chikungunya ve dang hummasına ve ayrıca el, ayak ve ağız hastalığına benzediğinden, tedavi de benzerdir – yani izolasyon, dinlenme, bol sıvı ve tahriş ve kızarıklıkların giderilmesi için sıcak su süngeri. Ateş ve vücut ağrısı için destekleyici parasetamol tedavisi ve diğer semptomatik tedaviler gereklidir.

Bu yaş grubunda viral enfeksiyonlar yaygın olduğundan ve yayılmanın yakın temas yoluyla olması muhtemel olduğundan, çocukların domates gribine maruz kalma riski daha yüksektir. Küçük çocuklar, bebek bezlerinin kullanılması, temiz olmayan yüzeylere dokunmanın yanı sıra doğrudan ağza bir şeyler sokmak yoluyla da bu enfeksiyona eğilimlidir. El, ayak ve ağız hastalığına benzerlikler göz önüne alındığında, çocuklarda domates gribi salgını kontrol altına alınıp önlenmezse bulaşma yetişkinlerde de yayılarak ciddi sonuçlara yol açabilir.

Domates Gribi Bulaşıcımıdır

Diğer grip türleri gibi domates gribi de çok bulaşıcıdır. Bu nedenle, domates gribi virüsünün Kerala’dan Hindistan’ın diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için doğrulanmış veya şüpheli vakaların dikkatli bir şekilde izole edilmesi zorunludur. Enfeksiyonun diğer çocuklara veya yetişkinlere yayılmasını önlemek için, semptom başlangıcından itibaren 5-7 gün boyunca izolasyon izlenmelidir.
Önleme için en iyi çözüm, çevredeki ihtiyaçların ve ortamın uygun hijyeninin ve sanitasyonunun sürdürülmesinin yanı sıra enfekte çocuğun diğer enfekte olmayan çocuklarla oyuncak, giysi, yiyecek veya diğer eşyaları paylaşmasını önlemektir.
İlaç yeniden kullanım ve aşılama, özellikle çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklığı baskılanmış kişilerde ve altta yatan sağlık sorunları olan kişilerde viral enfeksiyonlara karşı halk sağlığının güvenliğini sağlamak için en etkili ve uygun maliyetli yaklaşımlardır.
Henüz, domates gribinin tedavisi veya önlenmesi için herhangi bir antiviral ilaç veya aşı mevcut değildir. Potansiyel tedavilere olan ihtiyacı daha iyi anlamak ve ciddi sonuçlar için daha fazla takip ve izleme gereklidir.

En çok Merak Edilen Konular

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

Domuz Gribi Belirtileri (H1N1)

İspanyol Gribi Nedir?

Mide Gribi (Viral Gastroenterit) Nedir Belirtileri Nelerdir

Referanslar:

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *