«
 1. Anasayfa
 2. Hastalıklar
 3. Beyin Yiyen Amip Nedir ( Naegleria Fowleri )

Beyin Yiyen Amip Nedir ( Naegleria Fowleri )

Beyin Yiyen Amip Nedir

Beyin Yiyen Amip Nedir ( Naegleria fowleri ); Naegleria fowleri (beyin yiyen amip), ciddi bir merkezi sinir sistemi enfeksiyonuna neden olabilen bir amiptir. Amip, ılık ve durgun tatlı su kütlelerinde bulunur ve insan vücuduna burun yoluyla girer. Başarılı tedavi miltefosini içermiştir.

Beyin Yiyen Amip

Beyin Yiyen Amip Nedir ( Naegleria fowleri ) ?

Beyin Yiyen Amip, Naegleria fowleri , dünyanın her yerinde göller, nehirler ve kaplıcalar gibi sıcak ve sığ tatlı su kütlelerinde yaşayan bir amiptir. Ayrıca toprakta yaşar. Serbest yaşayan bir organizma olarak kabul edilir çünkü yaşamak için bir konakçıya ihtiyaç duymaz.

Bu amip tarafından enfekte olan insanlar, birincil amipli meningoensefalit (PAM) adı verilen bir durum geliştirir. PAM, merkezi sinir sisteminin neredeyse her zaman ölümcül olan çok ciddi bir enfeksiyonudur.

Not: Ayrıca “amip” yerine “amip” ve “amip” yerine “amip” sözcüklerini de görebilirsiniz. Amip, amipten daha yaygındır, ancak her iki kelime de tek hücreli bir organizmayı ifade eder.

Beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) bulaşıcımı ?

Bu amip türü tarafından enfekte olmanın en yaygın yolu, enfekte su burnunuza girdiğinde gerçekleşir. Oradan, amip beyninize gider. Bu genellikle yüzerken, dalarken veya enfekte suda su kayağı gibi bir şey yaparken olur. Son derece nadir durumlarda, enfekte su, yeterince klorlanmamış ısıtılmış musluk suyu veya yüzme havuzu suyu olabilir.

Enfekte suyu yutarak enfekte olamazsınız.

Beyin yiyen amipten ( Naegleria fowleri ) TÜRKİYE’de Var mı?

Hücreyi yiyen, amip olarak adlandırılan mikroorganizma tek hücreli canlı, Türkiye’deki sularda da bulunabilen bir amip türü. 2009’da Ankara’da 2017’de Eskişehir’de 2018’de Gürcistan’dan gelen bir kişiye İstanbul’da Negleria fowleri tanısı koyuldu.

Neyse ki, ABD’de her yıl yalnızca birkaç vaka var (sıfır ile sekiz arasında olduğu tahmin ediliyor). Vakaların çoğu, Florida ve Teksas gibi güney eyaletlerinde meydana gelir ve genç erkekleri içerir.

Ancak daha sonraki yıllarda, kuzey eyaletlerinde çok sıcak havalarda bazı vakalar meydana geldi. Enfeksiyonların meydana geldiği yerdeki bu değişiklik, iklim değişikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezine (CDC) göre, Naegleria fowleri enfeksiyonlarına nadiren rastlanıyor ancak ülke çapında 1962-2019 yılları arasında tespit edilen 198 vakadan sadece 4’ü kurtarılabildi.

Ülkede, 2009-2018 yıllarında tespit edilen 34 vakanın 30’u eğlence amaçlı girilen sulardan, 3’ü buruna çekilen kirli musluk suyundan ve biri de bahçeye kurulan bir su kaydırağında kullanılan kirli çeşme suyundan kaynaklandı.

Tuzlu sularda yaşadığı bilinen Vibrio vulnificus bakterisi ise ishal başta olmak üzere, kan dolaşımı enfeksiyonu ve kangren gibi sorunlara neden olabiliyor.

Naegleria fowleri enfeksiyonunun gerçekte ne kadar nadir olduğunu sorgulayan araştırmalar yapılıyor . Bazı insanlar, amiplere karşı, enfekte olduklarını ve hayatta kaldıklarını gösteren antikorlara sahiptir. Menenjite atfedilen bazı ölüm vakaları, beyin yiyen amiplere (Naegleria fowleri) bağlı ölümler olarak yeniden sınıflandırılmıştır .

Başka bir soru da, neden bazı insanlara amip bulaşmış insanlarla aynı yerde aynı şeyleri yapmalarına rağmen bulaşmıyor?

BELİRTİLER VE NEDENLER

Beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Birincil amipli meningoensefalitin (PAM) belirti ve semptomları aniden ortaya çıkar ve başlangıçta şiddetlidir, örneğin:

 • Yüksek ateş _
 • Çok ağrılı baş ağrısı.
 • Mide bulantısı ve kusma
 • titriyor
 • Boyun tutulması ve ışığa karşı aşırı hassasiyet (fotofobi) dahil olmak üzere menenjite benzer semptomlar.
 • Zihinsel karmaşa.
 • koma _

Ölüm oranı tedavi ile bile %97’den yüksektir.

Beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) Belirtileri nelerdir? , enfeksiyonuna ne sebep olur?

Enfeksiyon, Naegleria fowleri olarak bilinen amipin burun boşluğunuz yoluyla beyninize girmesiyle oluşur. Enfekte olmuş herhangi bir suyu teneffüs ederseniz vücudunuza girebilir. Genellikle amip, kaplıcalar (jeotermal su) dahil olmak üzere ılık olan tatlı su kütlelerinde yaşar.

Ayrıca enfekte olmuş tozu soluyarak da enfekte olabilirsiniz.

İnsanların burunlarını neti kabı gibi cihazlarla durulamak için damıtılmış veya sterilize edilmiş su yerine musluk suyu kullanmaları nedeniyle beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) tarafından bildirilen başka enfeksiyon vakaları olmuştur .

Beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) enfeksiyonunun kuluçka süresi ne kadardır ?

Amiplere maruz kaldıktan sonra semptomların ortaya çıkması yaklaşık iki ila 15 gün sürer.

Beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) hastalığına sahip birinin yanında ki kişiye bulaşabilir mi?

Hayır. Enfeksiyonun insandan insana yayıldığı herhangi bir vaka bulunmadı. Enfeksiyonun doku veya organ bağışı ile yayılıp yayılmayacağını görmek için çalışmalar devam ediyor.

TEŞHİS VE TESTLER

Beyin yiyen amip nasıl teşhis edilir?

Bir sağlık uzmanı size beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) bulaşmış olabileceğinizi düşünürse , organizmanın beyin omurilik sıvınızda (BOS) olup olmadığını görmek için omurga musluğu (lomber ponksiyon olarak da bilinir) önerecektir.

Doktorunuz ayrıca bir beyin biyopsisi önerebilir. Bu prosedür sırasında, bir doku örneği alacaklar ve amipin varlığını kontrol etmek için mikroskop altında inceleyecekler.

YÖNETİM VE TEDAVİ

Beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Primer amipli meningoensefalit (PAM) veya beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) enfeksiyonu için tercih edilen tedavi, antifungal amfoterisin B’dir. Kuzey Amerika’da hayatta kalan bazı kişiler, amfoterisin B, rifampin, flukonazol ve miltefosin adı verilen bir ilaç. Miltefosin, tatarcık sinekleri tarafından yayılan parazitik bir hastalık olan leishmaniasis’i tedavi etmek için onaylanmış bir ilaçtır.

En iyi sonuçlar (tamamen iyileşen iki çocukta), erken teşhis ve önerilen ilaçlarla tedavi ile beyin şişmesini tedavi etmek için vücudun normal sıcaklığın altına soğutulmasından geldi.

ÖNLEME

Kendime beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) bulaşmasını nasıl önleyebilirim ?

Bu durumun görünümü çok vahim olduğundan, durum çok nadir görülse de önleme önemli olabilir. Bunlar hatırlanması gereken önemli şeylerdir:

 • Sıcak tatlı sularda, özellikle durgun sularda, burun tıkacı olmadan yüzmeyin, suda yüzmeyin veya su sporları yapmayın. Naegleria fowleri’nin var olduğu biliniyorsa veya bulunma olasılığı varsa suya hiç girmeyin .
 • Burun kanallarınızı temizleyen bir neti potu veya başka herhangi bir cihaz için musluk suyu kullanmayın. Yalnızca damıtılmış veya sterilize edilmiş su kullanın. Musluk suyu kullanmanız gerekiyorsa, bir dakika kaynattığınızdan emin olun ve ardından soğumaya bırakın. Deniz seviyesinden 6.500 fit yükseklikte bir yerde yaşıyorsanız, suyu üç dakika kaynatın ve soğumaya bırakın.
 • Mikropları sudan çıkarmak için filtreler kullanabilirsiniz. “NSF 53”, “NSF 58” veya “mutlak gözenek boyutu 1 mikron veya daha küçük” etiketli filtreler kullanın.
 • Burnunuzu ve sinüslerinizi temizlemek için suyunuzu dezenfekte etmek için klorlu ağartıcı sıvı veya tabletler de kullanabilirsiniz. Burun kullanımı için dezenfekte edilmiş su, içme suyu için dezenfekte edilenden farklı miktarda ağartıcı gerektirir.
 • Sıcak tatlı suya girdikten sonra ateş veya baş ağrısı semptomları geliştirirseniz, sağlık uzmanınıza nerede olduğunuzu söyleyin.

Mesane İltihabı (Sistit)(Yeni sekmede açılır)

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) ile enfekte olan insanlar için prognoz (görünüm) nedir?

Naegleria fowleri ile enfekte olan birinin görünümü çok kötü. Tedaviye rağmen çoğu insan bu durumdan ölür. Koma ve ardından ölüm genellikle belirti ve bulgular başladıktan bir hafta veya 10 gün sonra ortaya çıkar.

BİRLİKTE YAŞAMAK

Beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) enfeksiyonu hakkında sorularım olursa Doktora ne zaman görümnmeliyim ?

Ilık tatlı su kütlesinde hareket ettikten sonra veya burun sayfalarınızı yıkamak için musluk suyu kullandıktan sonra ateşiniz çıkarsa veya baş ağrınız varsa, bir sağlık uzmanına görünün veya hemen acil servise gidin. Beyin yiyen amip ( Naegleria fowleri ) enfeksiyonunun erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir.

Sağlıklı Türkiye’den Bir not

Beyin yiyen bir amipin neden olduğu bir durumu duymak ve bunun ne kadar tehlikeli olabileceğini bilmek kesinlikle korkutucu. Amiplere maruz kalmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın. Ancak bu durumun ne kadar nadir olduğunu hatırlamak önemlidir. Nazal pasajlarınızı durulamak için yalnızca damıtılmış veya sterilize edilmiş su kullanarak ve özellikle sıcak havalarda enfekte olabileceğinden şüphelendiğiniz sulardan kaçınarak bunu önleme konusunda üzerinize düşeni yapabilirsiniz.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu(Yeni sekmede açılır)

Demans Hastalığı Nedir ?(Yeni sekmede açılır)

İdrar Yolu Enfeksiyonu(Yeni sekmede açılır)

Referanslar :

 • Amebik Meningoensefalit, Primer. İçinde: Papadakis MA, McPhee SJ, Bernstein J, editörler. Hızlı Tıbbi Teşhis ve Tedavi 2021 . McGraw Tepesi.
 • Andrade RM, Reed SL. Amebiasis ve Serbest Yaşayan Amiplerle Enfeksiyon. İçinde: Jameson J, Fauci AS, Kasper DL, Hauser SL, Longo DL, Loscalzo J, eds. Harrison’ın Dahiliye İlkeleri, 20e . McGraw Tepesi.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri . Parazitler – Naegleria Fowleri – Birincil Amebik Ensefalit (PAM) – Amebik Ensefalit.
 • Jahangeer M, Mahmood Z, Munir N ve diğerleri. Naegleria Fowleri: Enfeksiyon kaynakları, patofizyoloji, tanı ve yönetim; bir inceleme () Klinik Uzmanı Phacol Physiol .
 • Vade TJ. Su kirliliği. İçinde: Boulton ML, Wallace RB, editörler. Maxcy-Rosenau-Last Halk Sağlığı ve Önleyici Tıp, 16e . McGraw Tepesi.
 • Yuma İlçesi, Arizona. Naegleria Fowleri – Bilmeniz Gerekenler.

 

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *