«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Prostatit Nedir ?

Prostatit Nedir ?

prostatit nedir

Prostatit nedir, akut ve kronik bakteriyel prostatit ve kronik pelvik ağrı sendromunu (CPPS) içeren bir grup rahatsızlıktır. Prostat bezinde enfeksiyon, iltihaplanma ve ağrıya neden olabilir. Asemptomatik inflamatuar prostatiti olan erkeklerin semptomları yoktur. Akut (ani) prostatit tıbbi bir acil durumdur.

Prostatit Nedir

GENEL BAKIŞ

prostatit nedir?

Prostatit, prostat bezini etkileyen dört farklı durumu ifade eder. İki tip prostatit, idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) bağlıdır. Diğer türler değildir. Prostatitli erkeklerde enfeksiyon, iltihaplanma ve/veya ağrı olabilir. Her yaştaki yetişkin erkekler prostatit alabilir.

Prostatiti olduğu söylenen birçok erkeğe yanlış teşhis konur ve aslında farklı bir durumu vardır. Prostatit hakkında çok fazla güncel olmayan bilgi var. En son prostatit araştırmaları, teşhis testleri ve tedavileri hakkında güncel bilgi sahibi bir sağlık kuruluşu görmek önemlidir.

Prostat bezi nedir?

Prostat bezi erkek üreme sisteminin bir parçasıdır . Mesanenizin altında, rektumun önünde oturur. Üretra (idrar ve meni vücuttan dışarı taşıyan tüp) bezin merkezinden geçer.

Prostatit ne kadar yaygındır?

Erkeklerin yarısında hayatlarının bir noktasında prostatit semptomları vardır. 50 yaşın altındaki erkeklerde en sık görülen idrar yolu sorunudur. 50 yaşın üzerindeki erkeklerde en sık görülen üçüncü sorundur. İki milyondan fazla erkek, prostatit semptomları için her yıl bir sağlık uzmanına başvuruyor.

Prostatit türleri nelerdir?

Prostatit türleri şunları içerir:

 • Akut bakteriyel prostatit (kategori 1): Bir İYE , prostat bezinde enfeksiyona neden olur. Semptomlar ateş ve titreme içerir. Ağrılı ve sık idrara çıkma yaşayabilir veya idrara çıkmada sorun yaşayabilirsiniz. Akut bakteriyel prostatit acil tıbbi tedavi gerektirir.
 • Kronik bakteriyel prostatit (kategori 2): Bakteriler prostat bezinde sıkışıp, tedavisi zor tekrarlayan İYE’lere neden olur.
 • Kronik pelvik ağrı sendromu veya CPPS (kategori 3): CPPS en yaygın prostatit türüdür. Prostat bezi iltihabı yaklaşık 3 erkekten 1’inde görülür. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip pelvis, perine (skrotum ve rektum arasındaki alan) ve cinsel organlarda kronik ağrıya neden olur.
 • Asemptomatik inflamatuar prostatit (kategori 4): Bu durum prostat bezi iltihabına neden olur ancak semptom göstermez. Diğer sorunların nedenini bulmak için testler yaptıktan sonra bu rahatsızlığınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin, kısırlık için bir semen analizi asemptomatik inflamatuar prostatiti saptayabilir. Bu tip tedaviye ihtiyaç duymaz.

Prostatit prostat kanseri belirtisi midir?

Prostatit iyi huyludur (kanserli değildir). Prostat kanseri riskinizi artırmaz . Bununla birlikte, prostatitten kaynaklanan iltihaplanma bazen kandaki prostata özgü antijenlerin (PSA) seviyesini yükseltir, tıpkı prostat kanseri gibi. Diğer testler, yüksek PSA seviyelerine neyin neden olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

Prostatit komplikasyonları nelerdir?

Akut bakteriyel prostatiti olan erkeklerde sepsis gelişebilir . Bu yaygın iltihaplanma yaşamı tehdit edici olabilir. Acil tıbbi tedavi gerektirir.

Antibiyotikler mide rahatsızlığına neden olabilir . Kronik bakteriyel prostatiti olan erkeklerin tekrarlayan enfeksiyonları tedavi etmek için çok sayıda antibiyotiğe ihtiyacı olabilir. Bazı insanlar antibiyotik direnci geliştirerek tedaviyi etkisiz hale getirir.

Asemptomatik inflamatuar prostatit, sperm sayısını düşürerek doğurganlığı etkileyebilir.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

Prostatite ne sebep olur?

Farklı prostatit türlerinin farklı nedenleri vardır. En yaygın tip olan kronik pelvik ağrı sendromu (CPPS) için risk faktörleri net değildir. CPPS’ye potansiyel katkıda bulunanlar şunları içerir:

 • Otoimmün hastalıklar.
 • Pelvik taban kas spazmları.
 • stres .

Prostatitin bakteriyel formlarının potansiyel nedenleri şunlardır:

 • Mesane enfeksiyonları veya mesane taşları .
 • İdrar sondası kullanımını gerektiren cerrahi veya biyopsi.
 • Prostat taşları.
 • İdrar retansiyonu (mesaneyi tamamen boşaltmamak).
 • UTI’ler.

Prostatit belirtileri nelerdir?

Prostatit belirtileri, tipine ve nedenine bağlı olarak değişir. Asemptomatik inflamatuar prostatiti olan kişilerde herhangi bir semptom görülmez.

Kronik pelvik ağrı sendromu veya kronik bakteriyel prostatiti olan erkekler şunları yaşayabilir:

 • Peniste, testislerde veya perinede (testisler ve rektum arasındaki alan) ağrı. Ağrı alt sırta yayılabilir.
 • Sık idrara çıkma dürtüsü.
 • Ağrılı idrara çıkma (dizüri).
 • Zayıf idrar akışı veya başlayan ve duran idrar akışı.
 • Ağrılı boşalma veya ilişki sırasında ağrı.
 • Menide kan (hematospermi).
 • Erektil disfonksiyon

Akut bakteriyel prostatit ateş ve titremeye neden olur.

TEŞHIS VE TESTLER

Prostatit nasıl teşhis edilir?

Sağlık uzmanınız semptomlarınızı değerlendirecek ve fizik muayene yapacaktır.

Prostatit için daha az invaziv testler şunları içerebilir:

 • Dijital rektal muayene:Doktorunuz, prostat bezini ağrı ve şişlik açısından kontrol etmek için eldivenli, yağlanmış bir parmağı rektuma sokar. Bu muayene, bir seminal sıvı örneği toplamak için prostat masajını içerebilir.
 • İdrar tahlili: Bakteriler ve İYE’ler için bir idrar tahlili ve idrar kültürü kontrolü.
 • Kan testi: Bir kan testi, prostat bezi tarafından yapılan bir protein olan PSA’yı ölçer. Yüksek seviyeler prostatit, BPH veya prostat kanserini gösterebilir.

Prostatit için daha invaziv testler şunları içerir:

 • Sistoskopi: Bir sistoskopi , diğer idrar yolu problemlerini arayabilir ancak prostatiti teşhis etmez. Doktorunuz, mesane ve üretranın içini görüntülemek için bir sistoskop (kamera veya ucunda görüntüleme merceği bulunan kalem boyutunda ışıklı bir tüp) kullanır.
 • Transrektal ultrason: Antibiyotiklerle düzelmeyen akut bakteriyel prostatiti veya kronik bakteriyel prostatiti olan erkeklere transrektal ultrason yapılabilir . Rektuma yerleştirilen ince bir ultrason probu, prostat bezinin görüntülerini üretmek için ses dalgalarını kullanır. Bu test prostat bezi anormalliklerini, apseleri veya taşları gösterebilir.

YÖNETIM VE TEDAVI

Kronik pelvik ağrı sendromu (CPPS) nasıl yönetilir veya tedavi edilir?

Prostatit tedavileri nedene ve türüne göre değişiklik gösterir. Asemptomatik inflamatuar prostatit tedavi gerektirmez.

Kronik pelvik ağrı sendromu (CPPS) için, sağlık uzmanınız semptomları altı kategoride sınıflandırmak için UPOINT adlı bir sistem kullanabilir. Doktorunuz, yalnızca yaşadığınız semptomları tedavi etmek için aynı anda birden fazla tedavi kullanır.

CPPS’li erkeklerin yaklaşık %80’i UPOINT sistemi ile iyileşir. Sistem şu semptomlara ve tedavilere odaklanır:

 • İdrar: Tamsulosin (Flomax®) ve alfuzosin (Uroxatral®) gibi ilaçlar, idrar akışını iyileştirmek için prostat ve mesane çevresindeki kasları gevşetir.
 • Psikososyal : Stres yönetimi yardımcı olabilir. Bazı erkekler anksiyete , depresyon ve felaket (kronik ağrılı kişilerde yaygın olan küçük streslere aşırı tepki) için danışmanlık veya ilaçlardan yararlanır.
 • Organ: Quercetin ve arı poleni takviyeleri şişmiş, iltihaplı prostat bezini rahatlatabilir.
 • Enfeksiyon: Antibiyotikler enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür.
 • Nörolojik: Amitriptilin (Elavil®) ve gabapentin (Gralise®) gibi reçeteli ağrı kesici ilaçlar , nörojenik ağrıyı hafifletir. Bu ağrı, fibromiyalji veya bacaklara, kollara veya sırta uzanan ağrıyı içerebilir.
 • Hassasiyet: Pelvik taban fizik tedavisi, miyofasyal gevşemeyi (sıkı pelvik taban kaslarındaki gerilimi azaltmak için hafif masaj) içerebilir. Bu terapi kas spazmlarını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Prostatitin bakteriyel formları nasıl yönetilir veya tedavi edilir?

Antibiyotikler, bakteriyel prostatite neden olan bakterileri öldürebilir. Akut bakteriyel prostatiti olan erkeklerin hastanede IV antibiyotik ile başlayarak 14 ila 30 gün antibiyotik tedavisine ihtiyacı olabilir. Nadiren erkeklerin prostattaki apseyi boşaltmak için ameliyat olması gerekir.

Kronik bakteriyel prostatit tedavisi zordur. Prostatı sterilize etmek için üç aya kadar antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir. Prostat sterilize edilemezse, nüksleri önlemek için uzun süreli düşük doz antibiyotikler kullanılabilir.

Bazı erkeklerin üretradaki prostat taşlarını veya yara dokusunu çıkarmak için ameliyat olması gerekir. Nadiren, cerrahlar prostat bezinin bir kısmını veya tamamını çıkarır ( prostatektomi ).

ÖNLEME

Prostatiti nasıl önleyebilirim?

İYE’ler için hızlı tedavi, enfeksiyonun prostata yayılmasını önleyebilir. Otururken perine ağrınız varsa, bir Doktora görünün. Kronik pelvik ağrı sendromuna yol açmadan önce bu sorunu çözmek için adımlar atabilirsiniz.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Prostatiti olan insanlar için prognoz (görünüm) nedir?

Antibiyotikler akut bakteriyel prostatiti tedavi edebilir. Bu ilaçlar ayrıca erkeklerin yaklaşık %30 ila %60’ında kronik bakteriyel prostatit semptomlarını hafifletir.

Kronik pelvik ağrı sendromu olan erkeklerin %80 kadarı, semptomları için UPOINT sistemini kullanarak uygun tedavileri aldıktan sonra kendilerini daha iyi hissederler. Asemptomatik inflamatuar prostatiti olan erkeklerin tedaviye ihtiyacı yoktur.

BERABER YAŞAMAK

Doktoru ne zaman aramalıyım?

Aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanınızı aramalısınız:

 • İdrarınızda veya meninizde kan.
 • İdrar yapma zorluğu.
 • Sık idrara çıkma (idrar kaçırma).
 • İdrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında ağrı.

Doktoruma hangi soruları sormalıyım?

Sağlık uzmanınıza sormak isteyebilirsiniz:

 • Ne tür prostatitim var?
 • Bu tip prostatit için en iyi tedavi nedir?
 • Tedavi riskleri ve yan etkileri nelerdir?
 • Tekrar prostatit olmaktan nasıl kaçınabilirim?
 • Tedaviden sonra ne tür bir takip bakımına ihtiyacım var?
 • Komplikasyon belirtilerine dikkat etmeli miyim?

Bir not

Prostatit, birçok erkeği etkileyen yaygın bir sorundur. Ne yazık ki, hastalık hakkında çok fazla kafa karışıklığı var. İnsanlar (bazı Doktorlar dahil) prostatit kelimesini dört farklı durumu tanımlamak için kullanır. Prostatit için herkese uyan tek bir tedavi yoktur, bu nedenle doğru teşhis çok önemlidir.


En çok Merak Edilen Makaleler


Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *