«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Varisli Damarlar Nedir ?

Varisli Damarlar Nedir ?

Varisli damarlar

Varisli damarlar, cilt yüzeyinin altında çıkıntı yapan bükülmüş, mavi veya mor damarlardır. Genellikle ciddi sağlık sorunlarına neden olmazlar. Damarlar ağrılıysa veya kanıyorsa veya bölge şişmişse, sağlık uzmanınıza görünün.

Varisli Damarlar

Varisli damarlar, cilt yüzeyinin altında çıkıntı yapan bükülmüş, mavi veya mor damarlardır. Genellikle ciddi sağlık sorunlarına neden olmazlar. Damarlar ağrılıysa veya kanıyorsa veya bölge şişmişse, sağlık uzmanınıza görünün. Evde tedavi yöntemleriyle semptomları azaltabilir veya minimal invaziv prosedürlerle damarları tedavi ettirebilirsiniz.

Varisli damarlar nedir?

Varisli damarlar, cildin yüzeyinin hemen altında şişen şişmiş, bükülmüş kan damarlarıdır. Mavi veya mor renklidirler ve genellikle bacaklarda, ayaklarda ve ayak bileklerinde görülürler. Ağrılı veya kaşıntılı olabilirler. Örümcek damarları varisli damarları çevreleyebilir. Örümcek damarları, cildin yüzeyine yakın görünen daha küçük kırmızı veya mor çizgilerdir.

Çirkin ve rahatsız edici olsalar da varisli damarlar çoğu insan için tehlikeli değildir. Bazı durumlarda şiddetli varisler kan pıhtılaşması gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Varisli damar semptomlarının çoğunu evde rahatlatabilirsiniz. Veya sağlık uzmanınız bunları enjeksiyon, lazer tedavisi ve ameliyatla tedavi edebilir.

Varisli Damarlar nelerdir?

Damar, vücudunuzdaki dokulardan kalbe kan taşıyan bir kan damarıdır. Bir damar olması gerektiği gibi çalıştığında, damar içindeki valfler (açılan ve kapanan kanatçıklar) kanın yalnızca bir yönde, kalbe doğru akmasını sağlar.

Damarlar hastalık ve yaralanmalardan zarar görebilir. Yaşlanma sürecinde damarlar doğal olarak elastikiyetini kaybeder ve daha az esnek hale gelir.

Varisli damarlar ve örümcek damarlar arasındaki fark nedir?

Varisli damarlar ve örümcek damarlar, her ikisi de venöz hastalık türleridir , ancak görünüşleri farklıdır. Örümcek damarları varisli damarlardan daha küçük ve daha incedir. Kırmızı veya mavi örümcek ağlarına veya bir ağacın dallarına benziyorlar ve cildin yüzeyine yakınlar.

Örümcek damarları genellikle ağrılı değildir. Vücudun herhangi bir yerinde, çoğunlukla diz arkasında, ayaklarda veya yüzde görünebilirler. Varisli damarlar genellikle ayaklarda ve bacaklarda görülür.

Varisli Damarlar Kimlerde  Görülür?

Herkes varis geliştirebilir, ancak kadınların bunlara sahip olma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli faktörler varis geliştirme şansınızı artırır:

 • Yaş: Yaşlanma sürecinde damar duvarları ve kapakçıkları eskisi kadar iyi çalışmaz. Damarlar elastikiyetini kaybeder ve sertleşir.
 • Cinsiyet: Kadın hormonları, damar duvarlarının gerilmesine izin verebilir. Hamile olan, doğum kontrol hapı alan veya menopoza giren kadınlarda hormon seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle varis riski daha yüksektir.
 • Aile öyküsü: Durum kalıtsaldır (ailelerde geçer).
 • Yaşam tarzı: Uzun süre ayakta durmak veya oturmak dolaşımı azaltır. Kemer veya dar kemerli pantolonlar gibi kısıtlayıcı giysiler giymek kan akışını azaltabilir.
 • Genel sağlık: Şiddetli kabızlık veya belirli tümörler gibi belirli sağlık koşulları damarlardaki basıncı artırır.
 • Tütün kullanımı: Sigara içen kişilerin varis geliştirmesi daha olasıdır.
 • Kilo: Obezite ve fazla kilo kan damarlarına baskı yapar.

Varisli Damarlar Ne Kadar Yaygındır?

Varisli damarlar çok yaygındır. Tüm yetişkinlerin yaklaşık üçte biri varisli damarlara sahiptir. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülürler.

Varisli damarlara ne sebep olur?

Varisli damarlar, damar duvarları zayıfladığında ortaya çıkar. Damardaki kan basıncı arttıkça zayıflayan duvarlar damarın büyümesine izin verir. Damar gerildiği için damardaki valfler olması gerektiği gibi çalışamaz. Ağır kan, damarda birikir veya birikir, bu da damarın şişmesine, şişmesine ve bükülmesine neden olur.

Damar duvarları ve valfler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle zayıflayabilir:

 • Hormonlar.
 • Yaşlanma süreci.
 • Fazla ağırlık.
 • Kısıtlayıcı giysiler.
 • Uzun süre ayakta durmaktan dolayı damar içi basınç.

Varisli damarların belirtileri nelerdir?

Varisli damarların en belirgin belirtisi, cilt yüzeyinin hemen altındaki boğumlu, mavi veya mor bir damardır. Belirtiler şunları içerir:

 • Şişkin damarlar: Bükülmüş, şişmiş, ip benzeri damarlar genellikle mavi veya mor renktedir. Bacaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda cilt yüzeyinin hemen altında görünürler. Kümeler halinde gelişebilirler. Yakınlarda küçük kırmızı veya mavi çizgiler (örümcek damarları) görünebilir.
 • Ağır bacaklar: Bacaklardaki kaslar, özellikle fiziksel aktiviteden sonra yorgun, ağır veya halsiz hissedebilir.
 • Kaşıntı: Varisli damarların etrafındaki alan kaşınabilir.
 • Ağrı: Bacaklar, özellikle dizlerin arkasında ağrılı, ağrılı veya ağrılı olabilir. Kas kramplarınız olabilir.
 • Şişme: Bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklar şişebilir ve zonklayabilir.
 • Ciltte renklenmeler ve ülserler: Tedavi edilmezse varisler ciltte kahverengi renk değişimlerine neden olabilir. Derideki venöz ülserler (yaralar), şiddetli varisli damarlardan kaynaklanabilir.

Varisli damarlar genellikle nerelerde görülür?

Çoğu zaman, vücudun alt yarısında, genellikle baldırlarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda varisli damarlar gelişir. Özellikle çocuk sahibi olan kadınlarda pelvik bölgede de (pelvik konjesyon sendromu) gelişebilirler. Testislerdeki varisli damarlar ( varikosel ) erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

Varisli damarlar nasıl teşhis edilir?

Varisli damarlar cilt yüzeyine yakındır ve görülmesi kolaydır. Doktorunuz, fiziksel muayene sırasında durumu teşhis edebilir. Doktorunuz damarları hissedecek, siz otururken ve ayakta dururken inceleyecektir.

Damarların ayrıntılı görüntülerini görmek ve komplikasyonları kontrol etmek için sağlık uzmanınız bir ultrason önerebilir . Bu güvenli, ağrısız test, vücuttaki dokuların resimlerini üretmek için ses dalgalarını kullanır. Ultrasonlar kan pıhtılarını ve valflerin nasıl çalıştığını gösterebilir.

Varis tedavisi nedir?

Varisli damarların tedavisi yoktur. Bu tedaviler görünümlerini azaltabilir ve rahatsızlığı giderebilir:

 • Yükseklik: Kan akışını artırmak ve damarlardaki basıncı azaltmak için gün boyunca birkaç kez bacaklarınızı belinizden yukarı kaldırmalısınız.
 • Elastik çoraplar: Destekleyici çoraplar veya çoraplar damarları sıkıştırarak rahatsızlığı azaltır. Sıkıştırma, damarların gerilmesini durdurur ve kan akışına yardımcı olur.
 • Enjeksiyon tedavisi (skleroterapi): Skleroterapi sırasında bir Doktorunuz damarınıza bir solüsyon enjekte eder. Çözüm damar duvarlarının birbirine yapışmasına neden olur. Sonunda damar yara dokusuna dönüşür ve kaybolur.
 • Lazer tedavisi: Endovenöz termal ablasyon adı verilen minimal invaziv bir prosedürde, Doktorunuz hasarlı bir damarı kapatmak için bir kateter (uzun, ince bir tüp) ve lazer kullanır.
 • Damar cerrahisi: Ligasyon ve sıyırma olarak da adlandırılan bu prosedürler sırasında , cerrah kanın birikmesini durdurmak için etkilenen damarı (bağlama) bağlar. Cerrah, varisli damarların yeniden ortaya çıkmasını önlemek için damarı çıkarabilir (soyabilir).

Varisli damarları nasıl önleyebilirim?

Varisli damarları önleyemeyebilirsiniz. Aktif, sağlıklı bir yaşam tarzı yaşayarak onları geliştirme şansınızı azaltabilirsiniz. Doktorlar, varisli damarları önlemek ve tedavi etmek için aynı önlemlerin çoğunu önermektedir:

 • Uzun süre ayakta durmaktan kaçının: Kan akışını teşvik etmek için, özellikle ayakta durmanızı gerektiren bir işiniz varsa, esnemek ve dolaşmak için düzenli molalar verin.
 • Bacaklarınızı yükseltin: Ayaklarınızı belinizin üzerine kaldırmak, kalbe kan akışına yardımcı olur.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun: Fazla kilolardan kurtulmak, kan damarlarınızdaki basıncı azaltır.
 • Tütün kullanımını bırakın: Sigara içmek kan damarlarına zarar verir, kan akışını azaltır ve çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.
 • Aktif kalın: Dolaşımı iyileştirmek için sık hareket edin ve uzun süre hareketsiz oturmaktan kaçının.
 • Varis çoraplarını deneyin: Destek çorapları ve hortum damarları sıkıştırarak kan dolaşımına yardımcı olur, bu da varislerin kötüleşmesini önleyebilir.
 • Uygun giysiler giyin: Kan akışını teşvik etmek için belinizin çok sıkı olmadığından emin olun.

Varisli damarları olan insanlar için görünüm nedir?

Genellikle varisli damarlar tehlikeli değildir ve uzun süreli sağlık sorunlarına neden olmaz. Durumu olan çoğu insan varisli damarların görünümüyle ilgilenir. Rahatsızlık yaşayabilirler ancak komplikasyon geliştirmezler.

Varisli damarların komplikasyonları nelerdir?

Varisli damarlar, tedavi edilmezse ülserlere (açık yaralara), kanamaya ve cilt renginin bozulmasına neden olabilir. Şiddetli varisli damarlar, kronik venöz yetmezliğin bir işareti olabilir . Bu durum, damarların kalbe kan pompalama yeteneğini etkiler.

Varisli damarları olan kişilerin kan pıhtısı geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir. Sağlık uzmanınıza varisli damarlar hakkında bilgi vermek önemlidir. Doktorunuz sizi aşağıdaki gibi pıhtılaşma bozuklukları açısından değerlendirmeli ve izlemelidir:

 • Yüzeysel tromboflebit: Varisli damarların içinde kan pıhtıları oluşabilir ve bu da yüzeysel ven trombozu veya yüzeysel tromboflebit adı verilen bir duruma neden olabilir . Tromboflebit ağrılıdır ancak genellikle tehlikeli değildir. Tedavi edilebilir.
 • Derin ven trombozu (DVT): Varisli damarları olan kişilerde derin ven trombozu , vücudun derinlerinde bir damarda kan pıhtısı riski daha yüksektir .
 • Pulmoner emboli: Vücuttaki bir kan pıhtısı (genellikle DVT’den kaynaklanır) akciğere yerleşebilir. Pulmoner emboli , acil tedavi gerektiren yaşamı tehdit eden bir durumdur.

Tedaviden sonra varisli damarlar geri döner mi?

Tedaviler etkili olsa da varisli damarlar geri dönebilir. Tedaviden sonra hamile kalan kadınlarda geri gelme olasılıkları daha yüksektir. Fazla kiloluysanız veya hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, varislerin yeniden ortaya çıkma şansı daha yüksektir.

Varisli damarlar hakkında doktorumla ne zaman konuşmalıyım?

Varisli damarlar genellikle tehlikeli olmasa da, muayene için sağlık uzmanınıza gitmelisiniz. Varisli damarların nasıl göründüğünden endişeleniyorsanız veya rahatsızlık duyuyorsanız, tedaviler yardımcı olabilir. Cilt veya damarlar aşağıdaki gibiyse, en kısa sürede Doktorunuzu görmelisiniz:

 • Kanama.
 • Renksiz.
 • Ağrılı, kırmızı veya dokunulduğunda sıcak.
 • şişmiş.

Milyonlarca insan varisli damarlarla yaşıyor. Çoğu insan için varisli damarlar ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz. Yaşam tarzı değişiklikleri ve evde uygulanan çözümler semptomları hafifletebilir ve daha da kötüleşmelerini önleyebilir. Ağrıyı azaltan ve varisli damarların görünümünü iyileştiren güvenli, minimal invaziv tedaviler hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.


İlgili Sağlık Makaleleri

6 Ameliyatsız Kalp Tedavisi Yöntemleri
Çocuklarda Yüksek Kolesterol
Basur (Hemeroid) Nedir?
Çok Terleme Neden Olur ?
Kawasaki Hastalığı

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *