«
  1. Anasayfa
  2. SAĞLIK REHBERİ
  3. Zerdeçal (Kurkuminin) 12 Faydası

Zerdeçal (Kurkuminin) 12 Faydası

Zerdeçal ve Kurkuminin faydalası

Zerdeçal ve Kurkuminin faydası, Zerdeçal olarak bilinen baharat, var olan en etkili besin takviyesidir. Bir çok araştırma, zerdeçalın vücudunuz ve beyniniz için büyük faydaları olduğunu gösteriyor. Bu faydaların çoğu, zerdeçalın ana etken maddesi olan kurkumin’den gelir. Bilimin zerdeçal ve kurkumin hakkında ne söylediğini ve bunların yararlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Zerdeçal ve Kurkuminin 12 Faydası

Zerdeçal ve kurkumin Faydası nedir?

Pek çok baharat gibi zerdeçal ( Curcuma longa ) geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Bu lezzet dolu baharat, esas olarak Hindistan’da ve Güneydoğu Asya’nın diğer bölgelerinde çiçekli bir bitkinin rizomlarından veya köklerinden yetiştirilir ve köriye canlı sarı rengini vermenin yanı sıra, zerdeçal aynı zamanda güçlü anti-inflamatuar ve antioksidanlara sahip olduğu bilinmektedir.

Bir incelemeye göre. Zerdeçalın birincil aktif bileşeni – ve baharata karakteristik sarı rengini veren – kurkumindir. Aslında, zerdeçalın potansiyel sağlık yararlarının çoğundan sorumlu bileşik olarak kurkumini söyleye biliriz.

RDN, San Diego, California merkezli Elizabeth Ann Shaw, “Kurkumin, anti-inflamatuar faydaların yanı sıra yaşlanma sürecini yavaşlatma ve Alzheimer hastalığını ve potansiyel olarak depresyonu önleme ile ilgili [olası] faydaları olan doğal bir antioksidandır ” diyor. Shaw’ın Basit Takas Danışmanlığı . Yaşlandıkça, Zerdeçal alımını artırmak zindelik ve güce bir bakıma yardımcı olabilir.

Ne yazık ki, zerdeçal (ve kendi başına kurkumin) kan dolaşımında iyi emilmiyor ve seyrek kullanımı size istenen anti-inflamatuar ve antioksidan yararları sağlama olasılığının düşük olduğunu söylüyor. Yapılan Araştırmalarda fayda sağladığı gösterilen zerdeçal ve kurkumin faydalı olacak miktarlara ulaşması için takviyelere başvurmanız gerekiyor.

zerdeçal kullandığınız her an karabiber ekleyerek ve/veya karabiber içeren bir zerdeçal takviyesi alarak faydalar elde edebilirsiniz. White, “Karabiberde piperin adı verilen ve zerdeçalı daha biyolojik olarak kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olan bir bileşik var” diye açıklıyor.

Biyo yararlanım  , vücut tarafından emilen veya kullanılabilecek bir maddenin miktarını ifade eder. Örneğin, geçmişte yapılan bir çalışma, 2 gram (g) kurkumin ile birlikte 20 miligram (mg) piperin (kara biber) tüketmenin biyo yararlanımı yüzde 2.000 artırdığını bulmuştur.

Zerdeçal ve Kurkuminin Faydaları

1. Kurkumin antiinflamatuardır

Zerdeçalın şöhretle ilgili ana iddialarından biri, yaygın olarak iltihapla savaşmak için kullanılmasıdır ve zerdeçalın iltihapla savaşma güçlerinin büyük bir kısmı kurkumin ile ilişkilendirilebilir. Aslında, doğru dozda kurkumin, geçmişteki bir araştırmaya göre yaygın iltihapla mücadele eden ilaçlardan daha etkili bir iltihap önleyici tedavi olabilir .

Kronik inflamasyon birçok kronik hastalığa katkıda bulunduğundan kurkumin, inflamatuar bağırsak hastalığı, pankreatit ve artrit gibi durumların tedavisine yardımcı olabilir . Bu belirli avantajlardan bazılarına daha sonra değineceğiz

2. Kurkumin Kalp Hastalığına Karşı Koruyabilir

Yapılan bir araştırmalara göre, kurkuminin endotel fonksiyonunu veya kalbin ve kan damarlarını kaplayan ince zarın sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir. Bu zar kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar . Alt endotelyal fonksiyon, yaşlanma ve artan kalp hastalığı riski ile ilişkilidir . Bu nedenle kurkumin, yaşa bağlı işlev kaybına karşı korunmaya yardımcı olabilir ve kalp hastalığı geliştirme olasılığınızı azaltabilir .

Bir çalışmada, araştırmacılar , postmenopozal kadınlarda endotel fonksiyonunu iyileştirmede sekiz haftalık bir aerobik egzersiz programı ve bir kurkumin takviyesinin etkilerini karşılaştırdılar. Hem egzersiz hem de kurkumin grubu, endotel fonksiyonunda eşit iyileşmeler görürken, kontrol grubu hiçbir değişiklik görmedi.

Başka bir araştırma, kurkuminin, tip 2 diyabetli kişilerde (kalp hastalığı, tip 2’nin yaygın bir komorbiditesidir ) endotel fonksiyonunu iyileştirmede , kalp krizi ve felç riskini azaltmak için yaygın olarak reçete edilen bir ilaç olan Lipitor (atorvastatin) ile eşit derecede etkili olduğunu buldu.

Yine de, kurkuminin kalp hastalığı olan kişiler için güvenli ve etkili bir uzun vadeli tedavi stratejisi olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Curcumin Kanseri Önleyebilir (ve Muhtemelen Tedavisine Yardımcı Olabilir)

Enflamasyon, tümör büyümesiyle bağlantılı olduğundan, kurkumin gibi antienflamatuar bileşikler, kolorektal, pankreas, prostat(nedir), meme ve mide kanserleri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavisinde ve önlenmesinde rol oynayabilir .

Aslında, farelerde yapılan araştırmalar, kurkuminin tümör hücrelerinin yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve hatta ilk etapta tümörlerin oluşmasını önleyebileceğini düşündürmektedir. Bunu, hücre döngüsünün çeşitli aşamalarında kanserli hücrelerin oluşumunu bozmak, hücre sinyal yollarına müdahale etmek ve hatta bu kanserli hücrelerin ölmesine neden olmak dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapabilir.

Curcumin’in insanlarda kanserin tedavisine yardımcı olup olmayacağı henüz belirlenmedi, ancak araştırmalar devam ediyor.

4. Kurkumin Osteoartrit Belirtilerini Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Güçlü anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kurkumin, osteoartritli (OA) kişiler için güvenli ve etkili uzun vadeli bir tedavi seçeneği olabilir . yapılan araştırmalara göre, günde 1000 mg Meriva alan osteoartritli kişiler, sekiz ay sonra sertlik ve fiziksel işlevde önemli iyileşmeler yaşarken, kontrol grubu herhangi bir gelişme görmedi.

Meriva, doğal bir curcuminoid karışımından (yüzde 75 curcumin; yüzde 15 demethoxycurcumin ve yüzde 10 bisdemethoxycurcumin), fosfatidilkolin (yumurta, soya fasulyesi ve diğer gıdalarda bulunan bir kimyasal) ve mikrokristal selülozdan (rafine edilmiş bir odun hamuru) oluşan tescilli bir tedavidir. ilaç ve gıda endüstrileri tarafından yaygın olarak kullanılır).

Arthritis Research & Therapy’nin Haziran 2016 sayısında yayınlanan farelerde yapılan bir araştırma, vücut ağırlığının kilogramı (kg) başına 50 mg oral kurkuminin OA’nın ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlattığını, buna karşın topikal bir kurkumin tedavisinin ağrı kesici sağladığını buldu. Bununla birlikte, bu faydaların insanlar için geçerli olup olmayacağı henüz görülmedi.

5. Kurkumin Diyabetin Tedavisine veya Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Çalışmaların geçmiş bir incelemesine göre, kurkumin diyabetin yanı sıra tip 1 diyabetli ve tip 2 diyabetli insanları etkileyen diyabetik nefropati (diyabetik böbrek hastalığı olarak da adlandırılır) gibi ilişkili bozuklukların tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir. Bir dezavantaj: Çalışmaların çoğu insanlarda değil, yalnızca hayvanlarda yapılmıştır.

Örneğin, bir çalışma, tip 2 diyabetli sıçanlara 45 gün boyunca vücut ağırlığının kilogramı başına 80 mg tetrahidrocurcumin (kurkuminin ana maddelerinden biri) ile beslenmenin, kan şekerinde önemli bir düşüşe ve plazmada bir artışa yol açtığını buldu insülin.

Nutrition & Metabolism dergisinin Temmuz 2019 sayısında yayınlanan tip 2 diyabetli obez farelerde yapılan bir araştırma , kurkumin takviyelerinin 16 hafta sonra kan insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Bu arada, kurkumin , anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleriyle diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir ve insülin direnci (nedir) , yüksek kan şekeri ve hiperlipidemi ; kandaki yüksek yağ seviyelerini tanımlayan tıbbi bir terim) dahil olmak üzere diyabete katkıda bulunan birçok faktörü iyileştirebilir. ; bir tür hiperlipidemi, yüksek LDL seviyeleri veya “kötü” kolesterol ile karakterize edilir  . Yine de, doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

6. Zerdeçal Alzheimer Hastalığını Geciktirmeye veya Tersine Çevirmeye Yardımcı Olabilir

Zerdeçal, beyninizi Alzheimer gibi yaygın dejeneratif hastalıklara karşı bile koruyabilir. Nasıl? Beyinde ve omurilikte bulunan ve sinir hücrelerinin (nöronların) sağlıklı tutulmasında ve ayrıca öğrenme için kritik olan sinir hücreleri arasındaki iletişimi düzenlemede kilit rol oynayan bir protein olan beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) düzeylerini artırarak ve hafıza.

Alzheimer gibi yaygın beyin bozuklukları daha düşük BDNF seviyeleri ile ilişkili olduğundan, zerdeçal (özellikle kurkumin) beyin dejenerasyonunu geciktirmeye veya tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, araştırmaların çoğu farelerde yapılmıştır. Araştırmacılar, yaygın beyin hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde zerdeçalın etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

7. Zerdeçal Depresyon Tedavisinde Rol Olabilir

Alzheimer gibi, depresyon da daha düşük BDNF seviyeleri ile ilişkilidir. Zerdeçalın BDNF seviyelerini artırma yeteneği sayesinde baharat, etkili bir antidepresan olarak umut vaat ediyor . Aslında, bir çalışma, farelere 10 gün boyunca 50, 100 veya 200 mg/kg kurkumin enjekte edilmesinin,

BDNF’de doza bağlı bir artışa yol açtığını ve 200 mg/kg’lık yüksek dozun daha büyük antidepresan etkiler gösterdiğini buldu.

Bu arada, Phytotherapy Research dergisinin Nisan 2014 sayısında yayınlanan insanlarda yapılan bir çalışmada , araştırmacılar majör depresif bozukluğu olan 60 hastayı üç gruptan birine rastgele atadı :

bir grup günde 20 mg fluoksetin aldı ( Prozac yaygın bir markadır) , bir diğeri 1000 mg kurkumin aldı ve üçte biri ikisinin bir kombinasyonunu aldı. Altı haftanın sonunda, üç grup karşılaştırılabilir gelişmeler gördü, bu da araştırmacıları kurkuminin majör depresif bozukluk için güvenli ve etkili bir tedavi olabileceğini önermeye yönlendirdi .

Yine de bilim adamları, zerdeçal ve kurkuminin depresyon tedavisindeki rolünü tam olarak anlamıyorlar ve bunun güvenli ve etkili bir tedavi olduğunu doğrulamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

8. Kurkumin Romatoid Artrit Tedavisinde Rol Olabilir

Kurkumin, eklemleri sıklıkla etkileyen ancak gözler, akciğerler, cilt, kalp ve kan damarları gibi diğer bölgelere yayılabilen kronik inflamatuar bir hastalık olan romatoid artrit (RA) için bir tedavi olarak umut vaat ediyor. RA , eklemlerde ağrılı bir şişmeye neden olur, bu da kemiklerin zamanla aşınmasına ve nihayetinde deformitelere ve fiziksel engellere yol açmasına neden olabilir.

Bir çalışmada, RA’lı kişilere 500 mg kurkumin, 50 mg diklofenak sodyum (reçeteli bir nonsteroid antiinflamatuar ilaç) veya ikisi kombinasyon halinde verildi. Sekiz hafta sonra, sadece kurkumin verilen grup, diğer iki grupla karşılaştırıldığında eklem hassasiyeti ve şişmesinde önemli iyileşmeler gördü. Araştırmacılar, kurkumin tedavisinin de güvenli olduğunu ve hiçbir zararlı olaya neden olmadığını belirtiyorlar.

9. Zerdeçal Cilt Sağlığını İyileştirebilir

Anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri sayesinde zerdeçal, akne, egzama (atopik dermatit) , fotoyaşlanma ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları için etkili bir tedavi olabilir . Yine de sağlam araştırmalar eksik.

Makedonya Tıp Bilimleri Dergisi’nin Ocak 2018 sayısında yayınlanan bir inceleme , özellikle oral kurkuminin sedef hastalığı (kronik inflamatuar bir cilt hastalığı) için etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olabileceğini öne sürüyor , ancak önerilerde bulunmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Başka bir derlemenin yazarlarına göre, özellikle geçmiş araştırmalar kurkuminin yüksek dozlarda bile nispeten güvenli olduğunu öne sürdüğü için, topikal kurkumin tedavileri cilt bozukluklarının tedavisinde faydalı olabilir. Ancak kurkuminin parlak sarı-turuncu rengi, zayıf çözünürlüğü ve yüksek pH’da zayıf stabilitesi, onu çekici olmayan bir topikal cilt tedavisi haline getirir.

10. Zerdeçal Vücudunuzu Serbest Radikallerden Korur

Antioksidanlar, vücudumuzda üretilen oldukça reaktif bir atom sınıfı olan serbest radikallerin yanı sıra sigara dumanı ve endüstriyel kimyasallar gibi çevresel kirleticilerin neden olduğu hasara karşı vücudunuzu korumaya yardımcı olur.

Serbest radikallere çok fazla maruz kalmak vücudunuzdaki yağlar, proteinler ve hatta DNA’yı bozabilir ve bu da kanser, artrit, kalp hastalığı ve Alzheimer gibi bir dizi yaygın hastalığa ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, zerdeçal gibi antioksidan bakımından zengin baharatlar sizi serbest radikal hasarından korumada rol oynayabilir.

Foods’un Ekim 2017 sayısında yayınlanan bir incelemeye göre, özellikle kurkumin farklı serbest radikal türlerini temizleyebilir, serbest radikalleri nötralize eden enzimleri kontrol edebilir ve belirli enzimlerin belirli serbest radikal türleri oluşturmasını önleyebilir .

11. Zerdeçal Yaşlanma Karşıtı Takviye Olarak Çalışabilir

Şu anda, zerdeçal veya kurkumin’in uzun ömürlülüğü doğrudan etkilediğine dair bir kanıt yok, ancak iltihapla savaşma, vücudunuzu serbest radikallere karşı koruma ve beyin dejenerasyonunu ve diğer yaşa bağlı hastalıkları potansiyel olarak geciktirme yetenekleri sayesinde, zerdeçal ve kurkumin yaşlanmayı geciktirmede etkili olabilir. geçmiş araştırmalara göre takviyeler.

Çalışmalar ayrıca , 500 ila 12.000 mg arasında değişen dozlarda bazı olumsuz yan etkiler (ishal, baş ağrısı, döküntü ) bildirilmiş olmasına rağmen, zerdeçal ve kurkuminin çoğunlukla güvenli olduğunu göstermektedir.

12. Kurkumin Göz Dejenerasyonunu Önleyebilir

Bir grup göz rahatsızlığı olan glokom , 60 yaş üstü insanlarda körlüğün önde gelen nedenlerinden biridir. Ve ne yazık ki, görüşünüz bir kez gittiğinde, bir daha geri getirilemez.

Ancak Bilimsel Raporlarda Temmuz 2020’de yayınlanan ön araştırma , topikal kurkumin tedavilerinin gözleri dejenerasyona karşı korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, üç hafta boyunca günde iki kez sıçanlara tescilli bir kurkumin göz damlası solüsyonu uyguladılar.

Çalışmanın sonunda, tedavi edilmeyen sıçanlar, retina hücrelerinde tedavi grubuna kıyasla yüzde 23’lük bir azalma yaşadı, bu da kaybın kurkumin tedavisi tarafından önlendiğini düşündürdü. Çalışma bulguları etkileyici görünüyor, ancak kurkuminin insanlarda göz dejenerasyonunu önlemede etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.


İlgili Konular

Pirinç Suyu ve 16 Harika Faydası
Boğazdaki Gıcık Öksürük Nasıl Geçer
Kalp Krizi Belirtileri (Miyokard Enfarktüsü)
Ampütasyon Ameliyatı Nedir ?
Bitkisel takviyeler

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *