«
  1. Anasayfa
  2. Güzellik ve Bakım
  3. Pirinç Suyu ve 16 Harika Faydası

Pirinç Suyu ve 16 Harika Faydası

pirinç suyu

Pirinç ve Pirinç suyu, Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan temel gıda olarak bilinir. Ayrıca pirinç pişirilirken ortaya çıkan Pirinç suyunun varlığı, suda nişasta sağlayan yüksek sıcaklıktaki pirinçler ile bağlantılıdır.

Pirinç suyunun Faydaları içerdiği besinler; ishali tedavi etmede ve  güzellik bakımlarını teşvik etmek için çok faydalıdır. Özellikle Asyalı kadınların Pirinç suyu nu uzun yıllardır önce cilt ve saç bakımı olarak kullanmışlardır.

Pirinç Suyunun 16 Harika Faydası

Güzellik Tedavisi Olarak Pirinç Suyu

Açıklandığı gibi, pirinç suyu iyi bir besin kaynağı haline gelir ve vücudumuzun sağlığını korumasına yardımcı olur. Yine de günlük güzellik bakımınız için de pirinç suyunu kullanabilirsiniz. Alta bulunan maddelerde hayatınıza uygulayabileceğiniz güzellik bakımları hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

1. Bedeni ve Zihni Rahatlatır

Pirinç suyunun size sunduğu ilk  yarar, bedeninizi ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olmasıdır. Vücudunuzu ve zihninizi temizlemek ve rahatlatmak için pirinç suyunu küvetinize ekleyin. Unutmayın bedeniniz ve zihniniz rahatlarsa hayattan daha çok keyif alırsınız.

2. Anti-İnflamatuvar Olarak Davranır

Büyük vitaminler, mineraller ve amino asitlerin varlığı nedeniyle, pirinç suyu doğal bir anti-inflamatuar olarak rol oynamaktadır. Bu nedenle, vücudunuz da meydana gelebilecek bazı hastalıkları önlemesine yardımcı olacaktır. Ne kadar büyük bir fayda, değil mi?

3. Enerji Sağlar

Daha fazla enerji sağlamak sadece çok iyi egzersiz yapmak değil, aynı zamanda en sağlıklı yiyecekleri tüketmek gerekmektedir. pirinç suyu, içerdiği iyi besinler ve karbonhidrat içermesi ile, vücuda daha fazla enerji verilmesine yardımcı olur. Ne kadar enerjiniz varsa o kadar kısa sürede işleriniz bitecektir.

4. Kabızlığı Önler

Pirinç suyundaki mükemmel besinler nedeniyle, kabızlığı önlemek de dahil olmak üzere, iyi sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olur. Ek olarak, sağlıklı sindirim sistemini desteklemek için lif bakımından zengin gıdaları tüketmeniz gerekebilir. O zaman her gün harika besinler tüketerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuz için çok şanslı olacaksınız.

5. İshalin Giderilmesi

Bazı insanlar pirinç suyunun sağlığa hiçbir faydası olmadığına işaret edebilir. Ancak yine de pirinç suyu ile ilgili doğruları bilmiyorlar. Bu noktada pirinç suyunun ishali rahatlatmak da dahil olmak üzere mide ve gastrointestinal sorunlara yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ishal ile mücadele etmek istiyorsanız düzenli olarak pirinç suyu tüketmeye çalışın.

6. Vücut Sıcaklığını Düzenler

Pirinç suyunun sağlığa faydalarından birinin vücut ısısını düzenleyebilmesi olduğunu daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Pirinç suyu tüketmekten elde edebileceğiniz bir sonraki fayda, vücut ısısını düzenlemenin yanı sıra ateşi iyileştirme şeklidir. Ateşiniz varsa, kısa sürede iyileşmek için sadece pirinç suyu için.

7. Kas Sağlığını Destekler

Herkes harika bir kas sahibi olmak ister. Bu nedenle, istediklerini elde etmek için daha fazla çaba harcamak gerekir. Gerçekten de, ona ulaşmanın kolay bir yolu yoktur. Bu noktada, pirinç suyu içerisinde bulunan amino asitlerin varlığı büyük kas inşa etmeye yardımcı olur. Bu nedenle, büyük bir vücut kasına sahip olmak istiyorsanız, düzenli egzersiz yapmanın yanı sıra pirinç suyu tüketmek en iyisidir.

8. Serbest Radikalleri Önler

Son araştırmalar, iyi ve doğru gıdaları tüketmenin serbest radikalleri önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Aslında, serbest radikaller, eşleşmemiş zararlı elektronu içeren süreç olarak bilinir. Buna karşılık, serbest radikallerle başa çıkmak için, içerdiği antioksidanlar açısından yüksek yiyecekler yemelisiniz.

Pirinç suyunda bulunan C vitamini ve A vitamini nedeniyle güneşe maruz kalma ve kötü çevreden kaynaklanan serbest radikallerin önlenmesine yardımcı olur. Aksi halde vitamin alımının eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

9. Sağlıklı Saçları Teşvik Eder

sizler için hazırladığımız ” İşe yarayacak 7 saç maskesi Tarifi ” yazımızı okumak için tklayın

Pirinç suyunun saç sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Nitekim uzun yıllardan beri güçlü ve parlak saçlara kavuşmak için şampuan ve saç kremi olarak kullanılıyordu.

Saçın elastikiyetini artırmaya yardımcı olan ve saça zarar vermenin bir belirtisi olarak sürtünmeyi azaltan bir karbonhidrat olan inositolün varlığı Pirinç suyunun saç maskesi olarak kullanmasına uzun, sağlıklı ve güzel saçların desteklenmesine yardımcı olur.

10. Saç Kökünü Güçlendirir

Birçok insan her gün saç dökülmesinden endişe duymaktadır. Sonuç olarak, saç dökülmesini önleyici tedavi olarak ticarileştirilen en iyi şampuan ve saç kremini kullanırlar. Ancak, Bu sorunu halletmenin sağlıklı bir alternatif yolu olmalı.

Burada, pirinç suyu güzelliğiniz ve sağlıklı saçlarınız için duruyor. Aynı şekilde pirinç suyunda bulunan amino asitlerin varlığı saç kökünü güçlendirmeye yardımcı olur ve sağlıklı saç köklerine de destek olur.

11. Yüzünüzü Tonlandırır

Cilt toneri olarak kullanılan doğal pirinç suyu, cildin pürüzsüz, parlak ve sağlıklı kalmasına da yardımcı olur. Gözenekleri en aza indirgemek ve kan akışını uyarmak için bir pamuk top ile yüzünüze uygulayın.

12. Cilt Gözeneklerini Azaltır

Güzellik bakımları için pirinç suyu kullanmak, bunu yapmanın harika bir alternatif yoludur. Gerçekten de, cilt gözeneklerini azaltmak için doğal bir ikame haline gelir. sıkı ve yumuşak bir cilt elde etmek için yüzünüze pirinç suyuyla hafifçe masaj yapın.

13. Cildi Genç Tutar

Yaşlanma süreci bazı insanların kabusu oluyor. Yavaş ama emin adımlarla hem çevresel etkilerden hem de yaşlanma sürecinden dolayı cilt matlaşıyor. Bu nedenle, insanlar yaşlanma sürecini yavaşlatmak için iyi gıdalar ve takviyeler tüketmek zorunda kalabilirler.

Diğer yandan sadece cildin pürüzsüz ve güzel görünmesi için değil, aynı zamanda pirinç suyu cildin genç görünmesinin sağlanmasında da görev alır. Gerçekten de, ciltteki yaşlılık lekelerini iyi bir şekilde azaltmak için çalışır.

14. İltihaplı Cildi Rahatlatır

Yaralarınız veya herhangi bir cilt tahrişi belirtileriniz varsa, üzerine pirinç suyu sürmek  iyidir. Gerçekten de pirinç suyu, iltihaplı cilt yüzeylerini soğutmak için de faydalıdır. Ayrıca pirinç suyu, cilt iltihabını ve yanmış cildi doğal olarak yatıştırmaya yardımcı olur.

15. Egzamayı Tedavi Eder

Pirinç suyunun egzama tedavisi ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Peki, aslında egzama nedir? Egzama cildin kızarmasına, kaşınmasına, sertleşmesine ve çatlamasına neden olan bir hastalıktır. Öte yandan, pirinç suyu bu hastalık için gerçekten iyi bir tedavi yöntemidir.

16. Doğal Cilt Bakımı

Yukarıdaki güzellik yararlarının tümü, doğal bir cilt bakımı olarak pirinç suyunun işleviyle bağlantılıdır. Gerçekten de güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için çok para harcamanıza gerek yok, sadece pirinç suyunu harika bir çözüm olarak seçin.

Ayrıca pirinç suyunu zeytinyağı ile karıştırarak vücudunuzu ovmak, cildi beslemek ve pul pul dökmek için iyidir. O zaman pirinç suyunun sunduğu sonuçtan çok memnun kalacaksınız.

Pirinç suyunu Tüketmek için İpuçları

Pirinç suyunu günlük güzellik bakımınız olarak kullanmak için birkaç ipucu var. Bu nedenle, aşağıda size  pirinç suyu yüz ve saç maskesi yapmak için harika ipuçlarının bir listesini veriyoruz.

  • Haşlanmış pirinç suyunu güzellik maskesi olarak kullanmak harika bir fikir. Sadece pirinci hazırlayın ve mükemmel karıştırma için üç kat daha fazla su ekleyin.  Ardından, en canlı beyaz renk kısmına sahip olan ve yüksek besin konsantrasyonuna sahip olduğu için sütlü görünen pirinç suyunu seçin. Ayrıca, bir hafta dayanması için buzdolabında saklayın.
  • En iyi faydaları elde etmek için pirinç yüz ve saç maskelerini rutin olarak kullanın. Ayrıca yüz maskesini sabah ve akşam almak ve haftada bir veya iki kez saç maskesi kullanmak daha iyidir.
  • Güzelliği saç ve cildi teşvik etmek için bir seçenek olarak fermente pirinç suyuna sahip olabilirsiniz. Büyük miktarda pirinç suyu tüketimi ile hücrelerin yenilenmesini iyi bir şekilde destekleyecektir.
  • pirinç suyundan faydalanacaksanız içine tereyağı veya tuz eklememenizde fayda var. Besinler den daha fazla yararlanmak için doğal olarak bırakın.
  • Güzellik ipuçları için, faydalı ve güzel kokulu bir saç kremi elde etmek için birkaç damla lavanta veya diğer esans yağlarını pirinç suyuyla karıştırın. Bu doğal saç kremini saçınıza 10 dakika uygulayın ve saçınızı iyice durulayın.

Sonuç olarak, yediğimiz her yiyecek en iyi besin maddeleriyle birlikte gelir. Pirinç suyu da öyle. İçerdiği harika besinlerle, hem sağlık yararlarını hem de güzellik yararlarını teşvik etmede en iyi rolü oynar.

Bu nedenle düzenli olarak pirinç ve suyunu tüketerek çifte faydaları elde etme şansını kaçırmayın. sağlıklı bir hayat yaşa!

Saç için pirinç suyu Hazırlanışı?

  1. Adım

Bir kase, organik pişmemiş pirinç ve bir miktar su alın. Organik olduğu sürece her çeşit pirinci (beyaz, kahverengi, yasemin, basmati vb.) kullanabilirsiniz. Biz organik esmer pirinç kullandık.

       2. Adım

Pişmemiş pirinci yıkayıp süzün. Ardından temiz pirinci  1/2 su bardağı su ile bir kaseye ekleyin. En az bir saat, 24 saate kadar durmasına ve oturmasına izin verin.

       3. Adım

Pirinci süzün ve suyunu saklayın. Elinizdeki Pirinci pilav yapmak için saklaya bilirsiniz saklayabilirsiniz. Aslında,  bazı araştırmalar  ıslatılmış pirinç yemenin daha sağlıklı olduğunu ve kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini azalttığını göstermiştir.

      4. Adım

Saçınızı şampuanla yıkayın ve normal şekilde durulayın.

       5. Adım

Pirinç suyunu alın ve saçınıza, saç derinize masaj yapın. En az 20 dakika ila bir saat bekletin. Eğer gür saçlarınız varsa hepsini tek seferde kullanabilirsiniz, ancak ince telli saçlara sahip olanlar suyun yarısını kullanıp geri kalanını bir dahaki sefere buzdolabında saklayabilirler (veya yüzünüzü yıkamak için saklaya bilirsiniz). Pirinç suyunu durulamadan önce yaklaşık yarım saat bekletin.

        6. Adım

Saçınızı tekrar su ile durulayın ve hayran olun.

Pirinç Suyu Diğer ipuçları

Pirinç suyunun büyülü özellikleri sonsuz gibi görünse de dikkat edilmesi gereken bir şey var. Pirinç suyunu iyice duruladığınızdan ve geciktirmediğinizden emin olun, çünkü sudaki protein bolluğu, yeterli nem sağlanmadığında saçınızı kurutabilir.

Pirinç suyunu haftada sadece iki kez kullanarak ve saçınızın nasıl hissettiğini izleyerek başlayın. Hala kuru hissediyorsa, kullanımı haftada bire düşürün ve ekstra nem için pirinç suyundan önce saç kremi ekleyin. Saçınız için doğru dengeyi bulana kadar kullanımı yavaşça artırın.

Pirinç suyunu fermente etmek saçınıza daha fazla besinsel fayda sağlayabilir. Bunu yapmak için yukarıdaki talimatları izleyin, ardından suyu 24 ila 48 saat daha dışarıda bırakın, mayalandırın ve normal şekilde kullanın.


İlgili Konular

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *