«
 1. Anasayfa
 2. KADINDA SAĞLIK
 3. Pelvik Muayene Nedir ?

Pelvik Muayene Nedir ?

Pelvik muayene nedir

Pelvik muayene nedir ?, kadın organlarında hastalık belirtilerini kontrol etmek için kullanılan rutin ve yaygın bir fizik muayenedir. Bir sağlık uzmanı vajina, rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve serviksi kontrol edecektir. Pelvik muayene sırasında, Doktorunuz kanseri test etmek için Pap smear yapabilir.

Pelvik Muayene Nedir ?

GENEL BAKIŞ

Pelvik muayene nedir?

Pelvik muayene, Doktorunuzun bir kadının vücudunda hastalık veya hastalık belirtileri aramasının bir yoludur. “Pelvik” kelimesi, pelvis içindeki organları ifade eder. Sınav, bir kadının aşağıdakilere bakmak için kullanılır:

 • Rahim (rahim).
 • Serviks (vajinadan rahme açılan).
 • Vajina (rahim ve serviksi birbirine bağlayan esnek kanal).
 • Fallop tüpleri (yumurtaları rahme taşıyan tüpler).
 • Yumurtalıklar (yumurta üreten bezler).
 • Mesane (idrarı tutan kese).
 • Rektum (kolonu anüse bağlayan oda).

Çoğu zaman, kadın üreme sağlığı ve jinekolojik sağlığı değerlendirmek için Doktorunuz tarafından bir pelvik muayene yapılır .

Ne zaman pelvik muayene yaptırmalıyım?

Pelvik muayeneler rutin sağlık bakımınızın bir parçasıdır. Kadınların ilk pelvik muayenesi 21 yaşında olmalıdır. Daha sonra yaşınıza ve sağlık risklerinize bağlı olarak düzenli olarak planlanırlar.

Sağlık uzmanınız ayrıca aşağıdaki nedenlerle bir pelvik muayene önerebilir:

 • Ailede yumurtalık veya rahim ağzı kanseri öyküsü .
 • Seks sırasında pelvik ağrı veya ağrı.
 • Olağandışı vajinal akıntı veya kanama.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya enfeksiyonlar (CYBE) ile ilgili endişeler .
 • hamilesin _ _

Kimler pelvik muayene yaptırmalıdır?

 • 21-65 yaş arası kadınlar.
 • Geçiş yapmış ancak cinsiyet tayini ameliyatını tamamlamamış kişiler (kadından erkeğe).

Transseksüel bir erkekseniz (erkek olarak tanımlayın, ancak doğumda kadın olarak atandıysanız), sağlık geçmişinizi anlayan, sizi rahat hissettiren ve ihtiyacınız olan bakımı sağlayan bir sağlık kuruluşu bulmanız önemlidir. Hala kadın organlarınız (vajina, serviks, rahim ve yumurtalıklar) varsa, bu organlarda kanser geliştirme riskiniz vardır. Düzensizlikleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve kanseri kontrol etmek için yine de pelvik muayeneler yapılmalıdır.

Ne sıklıkla pelvik muayeneye ihtiyacım var?

Pelvik muayeneyi ne sıklıkla yaptırmanız gerektiğine dair öneriler değişebilir. Pelvik muayenelerinizin zamanlaması tipik olarak tıbbi geçmişinize veya sorun veya semptomlar yaşıyorsanız temel alınır. Bazı Doktorlar yıllık ziyaretler önerebilir. Diğerleri, siz 65 yaşına gelene kadar her üç yılda bir muayene önerebilir. Doktorunuz, rutin pelvik muayeneler için geri gelmenizi önerdiğinde sorun.

TEST DETAYLARI

Pelvik muayeneye hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekir mi?

Pelvik muayene prosedürüne hazırlanmak için özel bir şey yapmanız gerekmez. Ofise geldiğinizde, sağlık uzmanınız banyoyu kullanmanız gerekip gerekmediğini sorabilir. Bazen idrar örneği istenir. Muayene gününde adet görüyorsanız, doktor rahatınız için yeniden planlama önerebilir.

Pelvik muayene ne kadar sürer?

Pelvik muayenenin kendisi genellikle yaklaşık 10 dakika sürer.

Pelvik muayene ağrıyor mu?

Biraz rahatsızlık hissetmeyi bekleyebilirsiniz, ancak pelvik muayene sırasında ağrı hissetmemelisiniz. Herhangi bir rahatsızlığa yardımcı olmak için muayeneden önce yavaş, derin nefes alın ve idrar yapın. Muayeneniz sırasında ağrı veya rahatsızlık hissederseniz, doktorunuza söyleyiniz.

Ayrıca, muayeneniz başlamadan önce pelvik muayenenin ağrılı olabileceğine dair endişeleriniz veya endişeleriniz hakkında Doktorunuz ile konuşmanız da yardımcı olabilir. Süreç boyunca size yol gösterebilir ve endişelerinizi giderebilirler.

Pelvik muayene sırasında nasıl rahatlayabilirim?

Pelvik muayeneden önce biraz gergin hissetmek normaldir. Şunlara yardımcı olabilir:

 • Yavaş ve derin nefesler alın.
 • Omuz, karın ve bacak kaslarınızı gevşetin.
 • Doktorunuzdan ne olacağını açıklamasını isteyin.

Cinsel travma yaşadıysanız, duygularınızı destekleyebilmeleri ve muayenenizi olabildiğince konforlu hale getirebilmeleri için sağlık uzmanınızla konuşun.

Pelvik muayene nasıl yapılır?

Pelvik muayenenizin zamanı geldiğinde, kıyafetlerinizi özel olarak çıkararak başlayacaksınız. Size bir önlük, çarşaf veya başka bir örtü verilir. Sırt üstü yatmanız ve karın ve bacak kaslarınızı gevşetmeniz istenecektir. Sağlık uzmanınız, masanın sonuna kadar aşağı kaydırmanızı ve ayaklarınızı üzengi adı verilen tutuculara yerleştirmenizi isteyecektir.

Pelvik muayeneniz sırasında olabilecek birkaç şey vardır:

 • Dış muayene : Sağlık uzmanınız vajinanızı ve vulvanızı görsel olarak inceleyecektir.
 • Manuel muayene : Doktorunuz bir veya iki parmağını vajinanın içine yerleştirecek ve diğer elini kullanarak dışarıdan hissedebilecekleri alana hafifçe bastıracaktır. Organlarınızın boyutunu ve şeklini veya herhangi bir alanın hassas veya genişlemiş olup olmadığını hissedeceklerdir.
 • Spekulum muayenesi : Vajinaya spekulum adı verilen ördek gagalı bir cihaz yerleştirilecektir. Daha sonra vajina ve serviksin daha kolay görülebilmesi için vajina duvarını genişletmek ve yaymak için spekulum açılır.
 • Pap testi : Doktorunuz serviksten hücre örneği almak için plastik bir spatula ve küçük bir fırça kullanacaktır. Enfeksiyonu test etmek için vajinadan bir sıvı örneği de alınabilir. Buna Pap testi veya Pap smear denir . Bu test servikste kanser öncesi hücreleri arar. Pelvik muayene sırasında her zaman Pap testi yapılmaz. Pap testinizden 48 saat önce vajinanızın içine herhangi bir şey koymamalısınız.
 • Rektal muayene : Sağlık uzmanınız, herhangi bir tümör veya diğer anormallikleri tespit etmek için rektuma parmağını sokabilir.

Pelvik muayeneler neyi kontrol eder?

Pelvik muayeneniz sırasında,Doktorunuz şunları test edebilir:

 • Rahim ağzı kanseri : Sağlık uzmanınız muayeneniz sırasında bir Pap testi yaptıysa, bu, kansere dönüşebilecek servikste kanser öncüleri veya hücre değişiklikleri aramak içindir.
 • HPV (insan papilloma virüsü) : Bu test aynı zamanda rahim ağzı kanseri taraması için de kullanılır. Test, servikste hücre değişikliklerine neden olabilecek HPV’yi arar. Bu hücre değişiklikleri kansere yol açabilir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya enfeksiyonlar (CYBE) : Doktorunuz klamidya ve bel soğukluğu testi için vajinanızı temizleyebilir .

Doktorunuzun pelvik muayene sırasında aldığı numuneler, incelenecekleri bir laboratuara gönderilir. Sonuçlar birkaç gün sürebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Pelvik muayeneden sonra kanama olur mu?

Pelvik muayeneden sonra biraz lekelenme (çok hafif kanama) normaldir. Ağır kanamanız varsa, sağlık uzmanınızı arayın.

Pelvik muayeneden sonra ağrım olacak mı?

Acı hissetmemelisiniz. Hafif kramp oluşabilir. Şiddetli kramp veya ağrı hissederseniz, sağlık uzmanınıza başvurun.

Pelvik muayenenin sonuçlarını ne zaman öğrenirim?

Sağlık uzmanınız, pelvik muayenenizden hemen sonra kesin sonuçları bilecektir. Pap veya HPV testi yapıldıysa, bu sonuçlar genellikle birkaç gün sürer.

Hamile kadınların pelvik muayenelere ihtiyacı var mı?

Evet, hamile kadınların pelvik muayene yaptırmaları gerekir. Sizinle çalışan sağlık hizmeti sağlayıcısı genellikle ilk doğum öncesi ziyaretinizde bir pelvik muayene yapacaktır.

Menopozdaki kadınların pelvik muayenelere ihtiyacı var mı?

Yaşla birlikte kanser riski arttığından, düzenli pelvik muayene yaptırmak hem menopoz hem de menopoz sonrası kadınlarda belirli kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Sağlık uzmanınız, gelecekte pelvik muayenelere ne sıklıkla ihtiyaç duyacağınız konusunda ve yaşlandıkça bu muayene için en iyi öneriler konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Bir not:

Bir pelvik muayeneyi ne sıklıkla planlamanız gerektiği konusunda sağlık uzmanınızla konuşun. Testle ilgili endişelerinizi veya endişelerinizi dile getirmekten çekinmeyin. Sağlayıcınız sizi dinlemek ve ihtiyacınız olan bakımı aldığınızdan emin olmak için sizinle birlikte çalışmak için oradadır.

Kaynaklar:

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *