«
  1. Anasayfa
  2. Kadın Hastalıkları
  3. Vajinal Koku Nasıl Giderilir?

Vajinal Koku Nasıl Giderilir?

Vajinal Koku Nasıl Giderilir

Vajinal Koku Nasıl Giderilir; Bir miktar vajinal koku normaldir, ancak günlerce süren güçlü, hoş olmayan vajinal koku, bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Vajinal Koku Nasıl Giderilir

Anormal vajinal koku nedir?

Hafif bir vajinal koku normaldir. Vajinal koku genellikle bir kadının adet döngüsü boyunca değişir . Bir kokuya sahip olabilen en güçlü deşarj miktarı genellikle döngünün ortasıdır. Vajinal koku ilişkiden sonra daha güçlü olabilir. Bununla birlikte, özellikle birkaç gün devam eden ve balık gibi kokan güçlü bir hoş olmayan koku, bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Anormal vajinal kokuya genellikle grimsi beyaz akıntı, yanma ve kaşıntı gibi diğer semptomlar eşlik eder.

Birlikte, bunlar genellikle vajinit adı verilen bir durumun belirtileridir .

vajinit nedir: Vajinit, vajinada enfeksiyona veya iltihaplanmaya neden olan çeşitli bozuklukları tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Vulvovajinit, hem vajinanın hem de vulvanın (dış kadın cinsel organları) iltihaplanmasını ifade eder. Bu koşullar bakteri, maya veya virüs gibi organizmaların neden olduğu bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bu bölgeyle temas halinde olan kremler, spreyler ve hatta giysilerdeki kimyasallardan kaynaklanan tahrişler de vajinite neden olabilir. 

Vajinal koku için kimler risk altındadır?

Herhangi bir kadın anormal vajinal koku yaşayabilir. Kötü hijyene sahip kadınlar, duş kullanan kadınlar ve hamile kadınlar anormal vajinal koku için daha yüksek risk altındadır. Yeni bir cinsel partneri olan veya sık sık partner değiştiren kadınlar da anormal vajinal koku için daha yüksek risk altında olabilir.

Vajinal Kokuya Ne Sebep Olur?

Anormal vajinal kokuya enfeksiyon veya iltihaplanma neden olabilir. Normal vajinal bakteri seviyeleri dengesiz olduğunda, bu vajinite ye yol açabilir .

Spesifik nedenler şunları içerir:

  • Bakteriyel vajinoz : Normal vajinal bakterilerin aşırı büyümesinden kaynaklanan bir enfeksiyon. Vajinal kokunun en yaygın nedeni.
  • Trichomoniasis : Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon.
  • Rektovajinal fistül : Rektum ve vajina arasındaki açıklığın vajinaya dışkı sızmasına izin verdiği nadir bir durum.
  • Vajinal kanser : Belirtiler arasında güçlü bir kokuya sahip olabilen ağır vajinal akıntı bulunur.
  • Rahim ağzı kanseri : Belirtiler arasında güçlü (kötü kokulu) bir akıntı olabilir. Kanser, anormal vajinal kokunun nadir bir nedenidir.

Bununla birlikte, geçici vajinal koku yaygındır ve genellikle kendi kendine düzelir. Bu hormonal değişikliklerden veya hatta diyetten kaynaklanabilir. Örneğin sarımsak veya balık gibi güçlü kokusu olan yiyecekler vajinada koku değişikliklerine neden olabilir.

Anormal Vajinal Koku Nasıl Teşhis Edilir?

Vajinitinize hangi tür bakterilerin neden olabileceğini belirlemek için doktorunuz akıntınızın bir örneğini alacaktır. Anormal vajinal kokunun en yaygın nedeni yüksek düzeyde Gardnerella bakterisidir.

Vajinal Koku Nasıl Tedavi Edilir?

Anormal vajinal koku, zamanın en az üçte biri tedavi olmaksızın gider. Kendi kendine çözülmezse, sağlık uzmanınız antibiyotik reçete edecektir . Bunlar hap veya krem ​​şeklinde alınabilir.

Vajinal Koku Önlenebilir Mi?

Kadınlar önlem alarak anormal vajinal koku riskini azaltabilirler. Bunlar şunları içerir:

  • Düzenli olarak su ile duş alarak iyi hijyen uygulamak .
  • Bir intravajinal sıvı temizleme solüsyonu olan duşların kullanımından kaçınmak. Bu vajinadaki pH seviyelerini bozabilir ve enfeksiyona yol açabilir.

Anormal vajinal koku için ne zaman tedavi görmeliyim?

Vajinal sorunlar, kadınların tıbbi bakım aramasının en yaygın nedenlerinden biridir. Uzun süreli anormal vajinal koku veya akıntı, yanma ve kaşıntıya eşlik eden koku yaşıyorsanız, tıbbi yardım almalısınız.

Tedavi edilmeyen vajinit, rahim veya fallop tüplerine yayılabilen vajinal enfeksiyonlara yol açabilir. Vajiniti olan kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riski de daha yüksektir.

Özellikle hamileyseniz tıbbi yardım almalısınız. Vajinit veya vajinal kokusu olan hamile kadınlar, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, amniyotik sıvı enfeksiyonu ve diğer risk faktörleri açısından daha yüksek risk altındadır.


İlgili Sağlık Konuları

Vajinit Nedir?
Vajinal Mantar ve Maya Enfeksiyonları
Vajinismus Nedir?
Disparoni (Acılı İlişki) Nedir
Saç Maskesi

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *