«
 1. Anasayfa
 2. Kadın Hastalıkları
 3. Vajinit Nedir?

Vajinit Nedir?

vajinit nedir

Vajinit nedir, vajinit vajinada enfeksiyona veya iltihaplanmaya neden olan çeşitli bozuklukları tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Vulvovajinit, hem vajinanın hem de vulvanın (dış kadın cinsel organları) iltihaplanmasını ifade eder. Bu koşullar bakteri, maya veya virüs gibi organizmaların neden olduğu bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Vajinit Nedir?

Vajinit nedir, vajinit vajinada enfeksiyona veya iltihaplanmaya neden olan çeşitli bozuklukları tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Vulvovajinit, hem vajinanın hem de vulvanın (dış kadın cinsel organları) iltihaplanmasını ifade eder. Bu koşullar bakteri, maya veya virüs gibi organizmaların neden olduğu bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Bu bölgeyle temas halinde olan kremler, spreyler ve hatta giysilerdeki kimyasallardan kaynaklanan tahrişler de vajinite neden olabilir. Bazı durumlarda vajinit, cinsel partnerler arasında geçen organizmalar, vajinal kuruluk ve östrojen eksikliğinden kaynaklanır.

Vajinal akıntı normal mi?

Bir kadının vajinası normalde berrak veya hafif bulanık olarak tanımlanan, tahriş edici olmayan ve çok az kokulu bir akıntı üretir. Normal adet döngüsü sırasında akıntının miktarı ve kıvamı değişir. Ayın bir zamanında az miktarda çok ince veya sulu akıntı olabilir.

Başka bir zamanda, (genellikle adet döngüsünün ikinci kısmı) daha yoğun, daha kalın bir akıntı görünebilir. Tüm bu açıklamalar normal kabul edilebilir.

Kokusu olan veya tahriş edici bir vajinal akıntı genellikle anormal akıntı olarak kabul edilir. Tahriş kaşıntı veya yanma veya her ikisi olabilir. Yanma, mesane enfeksiyonu gibi hissedilebilir. Kaşıntı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir, ancak genellikle geceleri daha rahatsız edicidir.

Bu semptomlar genellikle cinsel ilişki ile daha da kötüleşir. Akıntının miktarında, renginde veya kokusunda birkaç günden fazla süren bir değişiklik olursa sağlık uzmanınıza görünmeniz önemlidir.

En yaygın vajinit türleri nelerdir?

En yaygın vajinit türleri şunlardır:

 • Candida veya “maya” vajiniti
 • Bakteriyel vajinoz
 • trichomoniasis vajinit
 • Klamidya veya gonore vajiniti
 • viral vajinit
 • Enfeksiyöz olmayan vajinit
 • atrofik vajinit

Bu vajinal enfeksiyonların her birinin farklı semptomları olabilir veya hiç semptomu olmayabilir. Aslında, teşhis deneyimli bir klinisyen için bile zor olabilir. Bazen birden fazla vajinit türü aynı anda mevcut olabilir.

Vajinitin bu yedi ana nedenini daha iyi anlamak için, her birine ve nasıl tedavi edildiklerine kısaca bakalım.

Candida veya “maya” enfeksiyonları nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonları, çoğu kadının vajinit terimini duyduğunda düşündüğü şeydir. Maya enfeksiyonlarına candida adı verilen birçok mantar türünden biri neden olur. Candida normalde vajinada, hem erkek hem de kadınların ağız ve sindirim sisteminde yaşar. Normal olarak meydana gelen kandida sayısı arttığında, rahatsız edici semptomlara neden olduğunda bir enfeksiyon meydana gelir.

Maya enfeksiyonları, süzme peynir kıvamında kalın, beyaz bir vajinal akıntı üretir. Deşarj biraz sulu olabilse de, genellikle kokusuzdur. Maya enfeksiyonları genellikle vajina ve vulvanın çok kaşıntılı ve kırmızı olmasına, bazen de akıntının başlamasından önce bile şişmesine neden olur. Vulvada maya enfeksiyonu olan kadınlarda, bölgenin kırılgan derisi nedeniyle vulvada “küçük kesikler” olabilir ve idrar yaparken yanma olabilir.

Bir kadının vajinasında maya normalse, enfeksiyona neden olan nedir? Genellikle enfeksiyon, bir kadının sistemindeki hassas dengede bir değişiklik meydana geldiğinde ortaya çıkar.

Örneğin, bir kadın idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için bir antibiyotik alabilir ve antibiyotik normalde mayayı dengede tutan “dost” bakterileri öldürür. Sonuç olarak, maya aşırı büyür ve enfeksiyona neden olur.

Hassas dengeyi bozabilecek diğer faktörler arasında hormon seviyelerini değiştiren hamilelik ; ve idrarda ve vajinada çok fazla şekere izin veren diyabet .

Bakteriyel vajinoz nedir?

Çoğu kadının bildiği isim “maya” olsa da bakteriyel vajinozis (BV) aslında üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyondur. Bakteriyel vajinoz sıklıkla anormal kokulu vajinal akıntıya neden olur. Akıntı genellikle ince ve sütlüdür ve “balık” kokusuna sahip olarak tanımlanır. Bu koku ilişkiden sonra daha belirgin hale gelebilir.

Kadında BV ve mayanın birlikte enfeksiyonu olmadıkça vajinada kızarıklık veya kaşıntı bakteriyel vajinozun yaygın semptomları değildir. Bakteriyel vajinozisli bazı kadınlarda hiçbir semptom görülmez ve vajinit sadece rutin bir jinekolojik muayene sırasında keşfedilir.

Bakteriyel vajinoz, tipik olarak vajinada yaşayan birkaç bakterinin birleşiminden kaynaklanır. Bu bakteriler, vajinal pH dengesi bozulduğunda candida ile aynı şekilde aşırı çoğalıyor gibi görünüyor.

Bakteriyel vajinozise maya değil bakteriler neden olduğu için mayaya uygun ilaçlar bakteriyel vajinozise neden olan bakterilere karşı etkili değildir. Gerçekte, yanlış durum için tedavi etmek semptomları daha da kötüleştirebilir.

Bakteriyel vajinoz cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir , ancak cinsel olarak aktif kişilerde daha sık görülür. Bakteriyel vajinozis için risk faktörleri şunları içerir:

 • Yeni veya birden fazla cinsel partner
 • duş
 • Sigara içiyor

Trichomoniasis, klamidya ve viral vajinit nedir?

trikomoniyaz: Trichomoniasis, protozoa olarak bilinen küçük tek hücreli bir organizmadan kaynaklanır. Bu organizma vajinayı enfekte ettiğinde köpüklü, yeşilimsi sarı bir akıntıya neden olabilir. Genellikle bu akıntı kötü bir kokuya sahip olabilir.

Trichomonal vajiniti olan kadınlar, idrar yaparken yanmanın yanı sıra vajina ve vulvada kaşıntı ve ağrıdan şikayet edebilirler. Ayrıca alt karın bölgesinde rahatsızlık ve cinsel ilişki sırasında vajinal ağrı olabilir. Bu belirtiler adet döneminden sonra daha kötü olabilir.

Bununla birlikte, birçok kadın herhangi bir semptom geliştirmez. Bu tip vajinitin cinsel ilişki yoluyla bulaşabileceğini anlamak önemlidir. Tedavinin etkili olabilmesi için cinsel partner(ler)in hasta ile aynı anda tedavi edilmesi gerekir. Tüm seks partnerleri tedavi edildikten sonra yedi gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınmalıdırlar.

klamidya: Klamidya, cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur (CYBE). Ne yazık ki, klamidya enfeksiyonu olan kadınların çoğunda semptom görülmez ve bu da tanıyı zorlaştırır. Bu enfeksiyonda bazen vajinal akıntı olabilir, ancak her zaman değil. Daha sık olarak, bir kadın, özellikle gevrek/çok yumuşak bir serviks nedeniyle cinsel ilişkiden sonra hafif kanama yaşayabilir ve alt karın ve pelviste ağrı olabilir.

Klamidyal vajinit en çok birden fazla cinsel partneri olan genç kadınlarda (18 ila 35 yaş) yaygındır. CDC tarafından 24 yaş ve altındaki cinsel açıdan aktif kadınlar için ve ayrıca birden fazla cinsel partneriniz varsa veya risk altındaysanız her yaşta rutin klamidya taraması önerilir.

Klamidya enfeksiyonları antibiyotik ilaçlarla tedavi edilebilirken, klamidya için en iyi tedavi korunmadır. Doğru ve tutarlı kullanımprezervatif sadece klamidyaya değil, cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlara da yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Başka bir CYBE olan bel soğukluğu da vajinit semptomlarına neden olabilir. Yeniden enfeksiyondan kaçınmak için seks partnerleri izlenmeli ve uygun şekilde tedavi edilmelidir.

Viral vajinit : Virüsler vajinitin yaygın bir nedenidir. Herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu bir form genellikle herpes enfeksiyonu olarak adlandırılır. Bu enfeksiyonlar cinsel temas yoluyla yayılır. Herpes vajinitinin birincil semptomu, lezyonlar veya yaralarla ilişkili ağrıdır.

Bu yaralar genellikle vulvada veya vajinada görülür, ancak bazen vajinanın içindedir ve sadece jinekolojik muayene sırasında görülebilir. HSV salgınları genellikle stres veya duygusal sıkıntı ile ilişkilidir. Herpes genitalis vajiniti, oral seks yapılırsa ağız-yutakını da etkileyebilir.

İnsan papilloma virüsü (HPV) : Viral vajinal enfeksiyonun bir başka kaynağı da insan papilloma virüsüdür (HPV) . Bazen genital siğiller olarak da adlandırılan HPV, cinsel ilişki yoluyla da bulaşabilir. Bu virüs vajina, rektum, vulva veya kasıkta ağrılı siğillerin büyümesine neden olabilir. Bu siğiller genellikle beyaz ila gri renktedir, ancak pembe veya mor olabilirler. Bununla birlikte, görünür siğiller her zaman mevcut değildir ve virüs yalnızca Pap testi ile tespit edilebilir.anormaldir.

Vajinite neden olan enfeksiyonların çoğu, cinsel ilişki sırasında kadın ve erkek arasında yayılabilir. Kondom gibi bariyerli bir doğum kontrol yönteminin kullanılması, bu ve AIDS’e yol açabilen insan immün yetmezlik virüsü (HIV) gibi daha ciddi enfeksiyonlara yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir (yüzde 100 koruma sağlamaz) .

Enfeksiyöz olmayan vajinit nedir?

Nadiren, bir kadın enfeksiyon olmadan kaşıntı, yanma ve hatta vajinal akıntı olabilir. En yaygın neden, alerjik reaksiyon veya vajinal spreyler, duşlar veya sperm öldürücü ürünlerden kaynaklanan tahriştir. Ancak vajina çevresindeki cilt parfümlü sabunlara, losyonlara, cinsel yağlayıcılara, deterjanlara ve yumuşatıcılara karşı da hassas olabilir.

Ayrıca, koku ve kaşıntıyı engellemeye yardımcı olmak için reçetesiz satılan topikal ürünlerin uzun süreli kullanımı vajinite neden olabilir. Bir örnek, menopozdaki kadınlarda yaygın olarak görülen kalın, mukoid, sarı ila yeşil bol vajinal akıntı ile karakterize edilen inflamatuar vajinittir.

Atrofik vajinit nedir?

Atrofik ayrıca genitoüriner semptomlar olarak adlandırılan, vajinit menopoz ve Vajinal atrofi vajinit bir enfeksiyöz olmayan form olduğunu hormonlar bir azalma sonucu oluşur. Vajina kuru veya atrofik hale gelir. Bu, öncelikle perimenopoz ve postmenopoz sırasında – doğal veya cerrahi (yumurtalıkların alınması) sırasında ortaya çıkar.

Emzirme ve doğum sonrası durumlar da atrofiye katkıda bulunabilir. Aromataz inhibitörleri ( meme kanserinde kullanılır ) veya Lupron Depot® ( endometrioziste kullanılır) gibi ilaçlar östrojen seviyelerini önemli ölçüde düşürebilir ve atrofiye neden olabilir.

Kadın ağrı hissedebilir (özellikle cinsel ilişki sırasında), vajinal kaşıntı ve yanma veya idrar aciliyeti ve sıklığı semptomları. Bu durumu başarılı bir şekilde tedavi etmek için vajinal ve oral tedaviler mevcuttur.

Vajinit belirtileri nelerdir?

Vajinit semptomları, enfeksiyona veya iltihaplanmaya neyin neden olduğuna bağlı olarak değişebilir. Bazı kadınların hiçbir semptomu yoktur. Vajinitin daha yaygın semptomlarından bazıları şunlardır:

 • Hoş olmayan bir koku ile anormal vajinal akıntı
 • İdrar yaparken vajina dışında yanma hissi
 • Vajinanın dış çevresinde kaşıntı
 • İlişki sırasında rahatsızlık

Vajinit nasıl tedavi edilir?

Vajinitin uygun tedavisinin anahtarı doğru teşhistir. Aynı semptomlar farklı vajinit formlarında bulunabileceğinden bu her zaman kolay değildir.

Herhangi bir anormal akıntının rengi, kıvamı, miktarı ve kokusu ile birlikte tam olarak hangi semptomlara sahip olduğunuza ve ne zaman ortaya çıktıklarına yakından dikkat ederek sağlık uzmanınıza büyük ölçüde yardımcı olabilirsiniz.

Duş almayı asla tavsiye etmiyoruz. Bazı Doktorlar, randevunuzdan 24 saat önce cinsel ilişkiden kaçınmanızı ister.

Anlaşılması gereken önemli nokta, ilacın yalnızca vajinal mantar enfeksiyonlarıyla ilişkili en yaygın kandida türlerini iyileştirebileceği ve diğer mantar enfeksiyonlarını veya başka herhangi bir vajinit türünü tedavi etmeyeceğidir.

Tam olarak emin değilseniz, doktorunuza görünün. Yanlış ilaç satın alma masrafından tasarruf edebilir ve vajinit türünüzü tedavi etmede (veya muhtemelen daha kötü hissetmenize neden olabilir) gecikmeden kaçınabilirsiniz.

Reçetesiz satılan bir ilaç satın alırken, ürünü kullanmadan önce tüm talimatları tamamen okuduğunuzdan emin olun. İlacın tamamını kullandığınızdan emin olun ve semptomlarınız ortadan kalktı diye bırakmayın.

Aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanınıza başvurduğunuzdan emin olun:

 • Tüm semptomlar tamamen kaybolmaz.
 • Semptomlar tedaviyi bitirdikten hemen sonra veya kısa bir süre sonra geri döner.
 • Şeker hastalığı gibi başka ciddi tıbbi sorunlarınız varsa.
 • Hamile olabilirsin.
 • Yeni bir cinsel partneriniz var ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda endişelisiniz.

Enfeksiyöz olmayan vajinit, olası neden değiştirilerek tedavi edilir. Yakın zamanda sabun veya çamaşır deterjanınızı değiştirdiyseniz veya yumuşatıcı eklediyseniz, belirtilerin devam edip etmediğini görmek için yeni ürünü durdurmayı düşünebilirsiniz. Aynı talimat yeni bir vajinal sprey, duş, hijyenik kadın bağı veya tampon için de geçerli olacaktır.

Genel olarak, vajina ve vulvanın hassas cildi ne kadar az kimyasal ve ürüne maruz kalırsa o kadar iyidir. Vajinit hormonal değişikliklerden kaynaklanıyorsa, semptomları azaltmaya yardımcı olmak için çeşitli hormonal seçenekler mevcuttur (vajinada lokal olarak veya sistemik olarak kullanılır).

Doktoruma vajinit tedavisi hakkında hangi soruları sormalıyım?

İlaçla birlikte gelen talimatların yanı sıra doktorunuzun talimatlarına uymak önemlidir. Belirtileriniz ortadan kalktığında ilacı almayı bırakmayın. Doktorunuza veya sağlık uzmanınıza soru sormaktan çekinmeyin. Her türden vajinit çok yaygındır. Sorulacak iyi sorular şunları içerir:

 • Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınmalı mıyım?
 • Cinsel partner(ler)im aynı anda tedavi edilmeli mi?
 • Bu vajinit ilacı diğer ilaç(lar)ımla etkileşime girecek mi?
 • Regl döneminde vajinal kreme veya fitillere devam etmeli miyim?
 • Yeniden muayene olmam gerekiyor mu ve eğer öyleyse, ne zaman?

İlgili sağlık konuları

Vajinal Mantar ve Maya Enfeksiyonları
Kadınlarda Cinsel İşlev Bozukluğu
Vajinal Koku Nasıl Giderilir?
Disparoni (Acılı İlişki) Nedir
Uyuzun Belirtileri Nelerdir

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *