«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

vajinismus Nedir

Vajinismus Nedir?; Vajinismus vajinanın istemsiz olarak gerilmesidir. İnsanlar bunu seksin başlangıcında, tampon takarken veya pelvik muayene sırasında yaşarlar. Vajinismus cinsel ilişkiyi ağrılı hale getirebilir (disparoni). Kegels, vajinal dilatörler ve bilişsel davranışçı terapi (CBT), kasları gevşetmeye ve spazmları durdurmaya yardımcı olabilir.

Vajinismus Nedir?

vajinismus nedir?

Vajinismus vajina çevresindeki kasların istemsiz olarak gerilmesi veya kasılmasıdır. Vajina dişi üreme sisteminin bir parçasıdır . Rahmin alt kısmını (serviks) vücudun dışına bağlar.

Bu kasıtsız kas spazmları, penis, parmak, tampon veya tıbbi alet gibi bir şey vajinaya girmeye çalıştığında ortaya çıkar. Spazmlar hafif rahatsız edici veya çok ağrılı olabilir.

Vajinismus ne kadar yaygındır?

Uzmanlar kaç kişide vajinismus olduğunu bilmiyor. Birçok insan, Doktorları ile ile sorun hakkında konuşmaktan çok utanabilir.

Kimler vajinismus olabilir?

Vajinismus semptomları, bir kişi ilk kez seks yaptığında, geç ergenlik döneminde veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilir. Bu durum, bir kişi ilk kez bir tampon yerleştirmeye çalıştığında veya bir doktorun muayene sırasında pelvik muayene yaptığında da ortaya çıkabilir .

Bazı kadınlar daha sonraki yaşamlarında vajinismus geliştirir. Yıllar sonra sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir. Vajinal penetrasyon olduğunda spazmlar veya rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Veya seks veya pelvik muayeneler gibi yalnızca belirli zamanlarda olabilir.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

Vajinismusa ne sebep olur?

Doktorlar, bazı insanların neden vajinismus yaşadığından emin değil. Fiziksel, psikolojik ve cinsel sorunlara neden olabilir. Mesane enfeksiyonları, İYE ve maya enfeksiyonları vajinismus ağrısını kötüleştirebilir.

Vajinismusa katkıda bulunabilecek faktörler şunlardır:

 • Anksiyete bozuklukları (nedir).
 • Vajinal yırtıklar gibi doğum yaralanmaları .
 • Önceki ameliyat.
 • Belki de geçmişteki cinsel istismar, tecavüz ya da travma nedeniyle seks korkusu ya da seks hakkında olumsuz duygular .

Vajinismusa benzeyen durumlar nelerdir?

Bu sorunlar vajinismusa benzer semptomlara neden olabilir:

 • Vajinal atrofi: Menopozdan sonra östrojen eksikliği vajinanın astarını daha ince ve daha kuru hale getirir ( vajinal atrofi ).
 • Vulvar vestibulit (provoked vestibulodini): Bu durum ağrılı cinsel ilişkiye (disparoni) neden olur. İnsanlar, tüm deneyim boyunca ilk penetrasyondan ağrı çekebilir.

Vajinismusun belirtileri nelerdir?

Vajinismus belirtileri şunları içerir:

 • Vajinal penetrasyon sırasında rahatsızlık veya ağrı.
 • Vajinal kas spazmları veya ağrı nedeniyle seks yapamama veya pelvik muayene yapamama.
 • Ağrılı ilişki.

Tampon yerleştirirken ağrılı cinsel ilişki yaşıyorsanız veya ağrınız varsa bir doktora görünmelisiniz. Bu duygular normal değil.

TEŞHIS VE TESTLER

Vajinismus nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz semptomlarınız, tıbbi ve cinsel geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Pelvik muayene, diğer sorunları ekarte etmeye veya kas spazmlarının varlığını doğrulamaya yardımcı olabilir.

Doktorunuz, süreci sizin için daha rahat hale getirmek için muayeneden önce vajinanın dışına topikal bir uyuşturma kremi uygulayabilir.

YÖNETIM VE TEDAVI

Vajinismus nasıl yönetilir veya tedavi edilir?

Vajinismus tedavileri, kaslarınızın gerilmesine neden olan refleksini azaltmaya odaklanır. Tedaviler ayrıca vajinismusa katkıda bulunan endişeleri veya korkuları da ele alır.

Doktorunuz bu tedavilerden bir veya daha fazlasını önerebilir:

 • Topikal tedavi: Topikal lidokain veya bileşik kremler, bu durumla ilişkili ağrıya yardımcı olabilir.
 • Pelvik taban fizik tedavisi: Bir fizyoterapist size pelvik taban kaslarınızı nasıl gevşeteceğinizi öğretecektir.
 • Vajinal dilatör tedavisi: Vajinal dilatörler, çeşitli ebatlarda gelen tüp şeklinde cihazlardır. Birincil amaçları vajinayı germektir. Vajinismuslu kişiler, vajinal penetrasyon konusunda daha rahat ve daha az hassas olmak için dilatörleri kullanırlar. Doktorunuz, yerleştirmeyi kolaylaştırmak için önce vajinanın dışına topikal bir uyuşturucu krem ​​sürmeyi önerebilir.
 • Bilişsel davranışçı terapi (CBT): CBT , düşüncelerinizin duygularınızı ve davranışlarınızı nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olur. Anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) için etkili bir tedavidir .
 • Seks terapisi: Eğitimli seks terapistleri, cinsel ilişkilerinde tekrar zevk almalarına yardımcı olmak için bireyler ve çiftlerle birlikte çalışır.

Vajinismusun komplikasyonları nelerdir?

Vajinismus cinsel yaşamınızı ve partnerinizle olan ilişkilerinizi etkileyebilir. Zihinsel sağlığınızı etkileyerek kaygının artmasına neden olabilir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, vajinismus hamile kalmayı zorlaştırabilir.

ÖNLEME

Vajinismusu nasıl önleyebilirim?

Bazı insanların vajinismus geliştirmesine neyin sebep olduğu bilinmiyor. Ayrıca bunu önlemenin bilinen bir yolu da yok.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Vajinismuslu insanlar için prognoz (görünüm) nedir?

Vajinismusu olan birçok kişi tedaviden sonra artık sorun yaşamamaktadır. Ancak başarılı tedavi zaman alır, bu nedenle sabırlı olmanız gerekir. Vajinismusu tetiklemeyen başka şeyler yaparak tatmin edici ve zevkli cinsel etkileşimler yaşamanın mümkün olduğunu unutmayın.

İLE YAŞAYAN

Doktoru ne zaman aramalıyım?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzuı aramalısınız:

 • Genital tahriş veya kaşıntı .
 • Ağrılı ilişki.
 • Ağrılı idrara çıkma (dizüri).
 • Olağandışı veya kötü kokulu vajinal akıntı .
 • Vajinal kızarıklık, ağrı veya şişlik.

Doktoruma hangi soruları sormalıyım?

Doktorunuza şu soruları sormak isteyebilirsiniz:

 • Neden penetrasyonla acı çekiyorum?
 • Benim için en iyi tedavi nedir?
 • Seksi nasıl daha zevkli hale getirebilirim?
 • Vajinismus zamanla iyileşir mi yoksa kötüleşir mi?
 • Akıl sağlığı desteği, danışmanlık gibi bana yardımcı olur mu?

Bir Not:

İlişkiyi rahatsız eden veya imkansız hale getiren kas spazmları veya ağrılar yaşıyorsanız, doktorunuz ile konuşmaktan utanmayın. Acı çekmeye devam etmek zorunda değilsin. Vajinismus dahil birçok sorun ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir.

Bu sorunların hemen hepsi tedavi edilebilir niteliktedir. Pek çok insan vajinismus tedavilerinden sonra cinsel yaşamlarında ve ruh sağlıklarında önemli gelişmeler görüyor.


İlgili Sağlık Makaleleri


Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *