«
 1. Anasayfa
 2. Bulaşıcı Hastalıklar
 3. Erkekte Bel Soğukluğu Nedir

Erkekte Bel Soğukluğu Nedir

Erkekte Bel Soğukluğu Nedir

Erkekte Bel Soğukluğu Nedir , Bel soğukluğu hastalığının tıbbi terimi “Gonore Hastalığıdır”. Bel soğukluğu hastalığı “Gonore hastalığı”, hem erkekleri hem de kadınları enfekte eden cinsel yolla bulaşan bir bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur.

Bel soğukluğu en sık üretra, rektum veya boğazı etkiler. kadınlarda bel soğukluğu “gonore” rahim ağzını da enfekte edebilir. Erkekte Bel Soğukluğu Nedir, belirtileri nelerdir, Sorunuza cevabımız makalemizde.

Erkekte Bel Soğukluğu Nedir (Gonore Hastalığı)

Bel Soğukluğu Nedir (Gonore Hastalığı)

Erkekte Bel Soğukluğu Nedir Genel Bakış

Bel soğukluğu hastalığı “Gonore hastalığı”, hem erkekleri hem de kadınları enfekte eden cinsel yolla bulaşan bir bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bel soğukluğu en sık üretra, rektum veya boğazı etkiler. Kadınlarda gonore rahim ağzını da enfekte edebilir.

Bel soğukluğu hastalığı “Gonore hastalığı”, en sık vajinal, oral veya anal seks sırasında yayılır. Ancak enfekte annelerin bebekleri doğum sırasında enfekte olabilir. Bebeklerde gonore en sık gözleri etkiler.

Cinsel ilişkiden kaçınmak, seks yapıyorsanız prezervatif kullanmak ve karşılıklı olarak tek eşli bir ilişki içinde olmak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemenin en iyi yoludur.

Erkek üreme sistemi

Erkekte Bel Soğukluğu Nedir; Erkek üreme sistemi sperm üretir, depolar ve hareket ettirir. Testisler sperm üretir. Seminal veziküllerden ve prostat bezinden gelen sıvı sperm ile birleşerek meni oluşturur. Penis cinsel ilişki sırasında meniyi boşaltır.

Kadın üreme sistemi

Erkeklerde ve Kadınlarda Belsoğukluğu Hastalığı Belirtileri

Yumurtalıklar, fallop tüpleri, rahim, serviks ve vajina (vajinal kanal) dişi üreme sistemini oluşturur. Çoğu durumda, gonore enfeksiyonu hiçbir belirtiye neden olmaz.

Bununla birlikte, semptomlar vücudunuzdaki birçok bölgeyi etkileyebilir, ancak genellikle genital sistemde görülür.

Genital yolu etkileyen gonore (Bel soğukluğu)

Erkekte Bel Soğukluğu Nedir “gonore” Bel soğukluğu hastalığının belirti ve semptomları şunları içerir:

 • ağrılı idrara çıkma
 • Penisin ucundan irin benzeri akıntı
 • Bir testiste ağrı veya şişlik

Kadınlarda gonore enfeksiyonunun belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Artan vajinal akıntı
 • ağrılı idrara çıkma
 • Vajinal ilişki sonrası gibi dönemler arasında vajinal kanama
 • Karın veya pelvik ağrı

Vücudun diğer bölgelerinde gonore

Bel soğukluğu vücudun şu kısımlarını da etkileyebilir:

 • Rektum. Belirti ve semptomlar arasında anal kaşıntı, rektumdan irin benzeri akıntı, tuvalet dokusunda parlak kırmızı kan lekeleri ve bağırsak hareketleri sırasında ıkınma zorunluluğu yer alır.
 • Gözler. Gözlerinizi etkileyen bel soğukluğu, göz ağrısına, ışığa duyarlılığa ve bir veya iki gözden irin benzeri akıntıya neden olabilir.
 • Boğaz. Boğaz enfeksiyonunun belirti ve semptomları, boğaz ağrısı ve boyundaki şişmiş lenf düğümlerini içerebilir.
 • Eklemler. Bir veya daha fazla eklem bakteri tarafından enfekte olursa (septik artrit), etkilenen eklemler özellikle hareket sırasında sıcak, kırmızı, şiş ve aşırı ağrılı olabilir.

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz?

İdrar yaparken yanma hissi veya penisinizden, vajinanızdan veya rektumunuzdan irin benzeri akıntı gibi rahatsız edici herhangi bir belirti veya semptom fark ederseniz, doktorunuzdan randevu alın.

Tıbbi yardım almanızı gerektiren belirtiler veya semptomlar yaşamayabilirsiniz. Ancak tedavi olmadan, gonore tedavisi gördükten sonra bile partnerinizi yeniden enfekte edebilirsiniz.

Bel soğukluğu Enfeksiyonu nedenleri

Bel soğukluğuna Neisseria gonorrhoeae bakterisi neden olur. Gonore bakterileri çoğunlukla oral, anal veya vajinal ilişki dahil olmak üzere cinsel temas sırasında bir kişiden diğerine geçer.

Kimler Bel soğukluğu Enfeksiyonu “gonore” olur?

Her yaştan veya cinsiyetten cinsel olarak aktif insanlar gonore alabilir. Kolayca yayılır. Belsoğukluğu en sık olarak çok sayıda seks partneri olan ve prezervatif kullanmayan kişilerde görülür.

Bel soğukluğu belirtileriniz olmayabilir, bu nedenle bilmeden bel soğukluğu yayabilirsiniz.

Risk faktörleri

25 yaşından küçük cinsel olarak aktif kadınlar ve erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerin gonore alma riski daha yüksektir.

Riskinizi artırabilecek diğer faktörler şunlardır:

 • Yeni bir seks partnerine sahip olmak
 • Başka partnerleri olan bir seks partnerine sahip olmak
 • Birden fazla seks partnerine sahip olmak
 • Bel soğukluğu veya cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon geçirmiş olmak

Bel soğukluğu komplikasyonlar

Tedavi edilmeyen gonore, aşağıdakiler gibi büyük komplikasyonlara yol açabilir:

 • Kadınlarda kısırlık. Belsoğukluğu rahim ve fallop tüplerine yayılarak pelvik inflamatuar hastalığa neden olabilir. tüplerin skarlaşmasına, gebelik komplikasyonları ve kısırlık riskinin artmasına neden olabilir. acil tedavi gerektirir.
 • Erkeklerde kısırlık. Bel soğukluğu, sperm kanallarının (epididim) bulunduğu testislerin arka kısmında küçük, kıvrılmış bir tüpün iltihaplanmasına (epididimit) neden olabilir. Tedavi edilmeyen epididimit kısırlığa neden olabilir.
 • Eklemlere ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılan enfeksiyon. Belsoğukluğuna neden olan bakteri, kan dolaşımı yoluyla yayılabilir ve eklemleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölümlerine bulaşabilir. Ateş, kızarıklık, cilt yaraları, eklem ağrısı, şişme ve sertlik olası sonuçlardır.
 • HIV/AIDS riskinde artış. “edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu” Bel soğukluğuna sahip olmak, sizi AIDS’e yol açan virüs olan insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirir .
 • Bebeklerde komplikasyonlar. Doğum sırasında annelerinden belsoğukluğu çeken bebeklerde körlük, kafa derisinde yaralar ve enfeksiyonlar gelişebilir.

Bel soğukluğu hastalığı “Gonore” bulaşıcı mıdır?

Gonore bulaşıcıdır ve cinsel aktivite sırasında kolayca yayılır. Ancak, öpmek veya sarılmak gibi gündelik dokunuşlarla belsoğukluğu yayamazsınız. Ayrıca banyoları veya tabakları ve çatal bıçakları paylaşarak da yaymayacaksınız.

Bel soğukluğu hastalığını önlemek için

Bel soğukluğu riskinizi azaltmak için:

 • Seks yapıyorsanız prezervatif kullanın. Cinsel ilişkiden kaçınmak bel soğukluğunu önlemenin en kesin yoludur. Ancak seks yapmayı seçerseniz, anal seks, oral seks veya vajinal seks dahil her türlü cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın.
 • Seks partneri sayınızı sınırlayın. Hiçbir eşin başka biriyle seks yapmadığı tek eşli bir ilişkide olmak riskinizi azaltabilir.
 • Sizin ve eşinizin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test edildiğinden emin olun. Seks yapmadan önce test yaptırın ve sonuçlarınızı birbirinizle paylaşın.
 • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu varmış gibi görünen biriyle seks yapmayın. Partnerinizde idrar yaparken yanma veya genital kızarıklık veya yara gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyon belirtileri veya semptomları varsa, o kişiyle cinsel ilişkiye girmeyin.
 • Düzenli gonore taramasını düşünün. 25 yaşın altındaki cinsel olarak aktif kadınlar ve enfeksiyon riski yüksek olan yaşlı kadınlar için yıllık tarama önerilir. Bu, yeni bir seks partneri, birden fazla seks partneri, başka partnerlerle bir seks partneri veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu olan bir seks partneri olan kadınları içerir.

Tekrar bel soğukluğuna yakalanmamak için, siz ve cinsel partneriniz tedaviyi tamamlayana ve semptomlar geçene kadar cinsel ilişkiden kaçının.

Bel soğukluğu Hastalığı Teşhisi

Bel soğukluğunuzun olup olmadığını belirlemek için doktorunuz bir hücre örneğini analiz edecektir. Örnekler şu şekilde toplanabilir:

 • İdrar tahlili. Bu, üretranızdaki bakterileri tanımlamanıza yardımcı olabilir.
 • Etkilenen alanın sürüntü. Boğazınız, üretranız, vajinanız veya rektumunuzdan bir bez, laboratuvarda tanımlanabilecek bakterileri toplayabilir.

Kadınlar için gonore için evde test kitleri mevcuttur. Test için belirli bir laboratuara gönderilen kendi kendine test için vajinal swabları içerir.

Sonuçlarınız hazır olduğunda e-posta veya kısa mesajla bilgilendirilmeyi seçebilirsiniz. Sonuçlarınızı çevrimiçi olarak görüntüleyebilir veya ücretsiz bir yardım hattını arayarak alabilirsiniz.

Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonların test edilmesi

Doktorunuz cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar için testler önerebilir. Bel soğukluğu, özellikle bel soğukluğuna eşlik eden klamidya olmak üzere bu enfeksiyonlara yakalanma riskinizi artırır.

Ayrıca cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon teşhisi konan herkes için HIV testi yapılması önerilir. Risk faktörlerine bağlı olarak, cinsel yolla bulaşan ek enfeksiyonlar için testler de faydalı olabilir.

Bel soğukluğu Hastalığı Tedavisi

Yetişkinlerde gonore tedavisi

Bel soğukluğu olan yetişkinler antibiyotiklerle tedavi edilir. İlaca dirençli Neisseria gonorrhoeae’nin ortaya çıkan suşları nedeniyle, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, komplike olmayan gonorenin oral azitromisin (Zithromax) ile birlikte enjeksiyon olarak verilen antibiyotik seftriakson ile tedavi edilmesini önermektedir.

Seftriakson gibi sefalosporin antibiyotiklerine alerjiniz varsa, size oral gemifloksasin (Faktif) veya enjekte edilebilir gentamisin ve oral azitromisin verilebilir.

Eşimin de bel soğukluğu “gonore” tedavisine İhtiyacı varmı

Eşiniz de herhangi bir belirti veya semptomu olmasa bile gonore için test ve tedaviden geçmelidir. Partneriniz sizin yaptığınız muamelenin aynısını alır. Belsoğukluğu tedavisi görmüş olsanız bile, tedavi edilmeyen bir eş bunu size tekrar iletebilir.

Tekrar gonore olabilir miyim?

Evet. Tekrarlayan gonore enfeksiyonları, kendilerini dikkatli bir şekilde korumayan kişilerde yaygındır.

Bebekler için gonore tedavisi

Belsoğukluğu olan ve enfeksiyonu geliştiren annelerden doğan bebekler antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Doktor Randevunuz için hazırlanın

Muhtemelen aile doktorunuzu veya bir pratisyen hekimi göreceksiniz. İşte randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler.

Ne yapabilirsin

Randevu alırken, diyetinizi kısıtlamak gibi önceden yapmanız gereken bir şey olup olmadığını sorun.

Bir listesini yap:

 • Belirtileriniz, varsa, randevuyu alma nedeniniz ve ne zaman başladıkları ile alakasız görünen belirtiler de dahil olmak üzere, belirtileriniz
 • Aldığınız tüm ilaçlar, vitaminler veya diğer takviyeler , dozlar dahil
 • Doktorunuza sorulacak sorular

Bel soğukluğu için doktorunuza sormanız gereken sorular şunlardır:

 • Hangi testlere ihtiyacım var?
 • Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar için test yaptırmalı mıyım?
 • Eşim gonore için test edilmeli mi?
 • Cinsel aktiviteye devam etmeden önce ne kadar beklemeliyim?
 • Gelecekte bel soğukluğunu nasıl önleyebilirim?
 • Hangi gonore komplikasyonları için uyanık olmalıyım?
 • Alabileceğim broşürler veya başka basılı materyaller var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?
 • Bir takip ziyaretine ihtiyacım olacak mı?

Başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuzdan ne beklenir

Doktorunuzun size sorması muhtemel sorular şunlardır:

 • Belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı oldu?
 • Belirtileriniz ne kadar şiddetli?
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara maruz kaldınız mı?

Bu arada ne yapabilirsin

Doktorunuzu görene kadar cinsel ilişkiden kaçının. Seks partnerlerinizi belirti ve semptomlarınız olduğu konusunda uyarın, böylece test için doktorlarını görmeyi ayarlayabilirler.


İlgili Sağlık Makaleleri


Refaranslar :

 1. Gonore: CDC bilgi formu (ayrıntılı versiyon). Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.
 2. Ganem KG. Yetişkinlerde ve ergenlerde Neisseria gonorrhoeae enfeksiyonunun klinik belirtileri ve teşhisi.
 3. bel soğukluğu. Merck Kılavuzu Profesyonel Sürüm.

 

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *