«
 1. Anasayfa
 2. Kadın Hastalıkları
 3. Septalı Kızlık Zarı Zzellikleri

Septalı Kızlık Zarı Zzellikleri

Septat kızlık zarı
Septalı kızlık zarı özellikleri , kızlık zarının bir tür konjenital anomalisidir. Bu, vajinal açıklığınızda iki açıklık oluşturan fazladan bir deri parçasına sahip olduğunuz anlamına gelir. Bazı insanlar ağrılı cinsel ilişki veya adet sırasında tampon kullanamama gibi semptomlar yaşarlar. Cerrahi, septatlı bir kızlık zarını tedavi edebilir.

Septat Kızlık Zarı

GENEL BAKIŞ

Septalı kızlık zarı Özellikleri nedir?

Septalı kızlık zarı, kızlık zarınızın ortasında fazladan bir deri veya doku parçasının olması ve bir yerine iki ayrı delik açmasıdır. Kızlık zarı, vajinanın açıklığını çevreleyen halka benzeri bir doku parçasıdır. Vajinal açıklığınızı kapatmamalı veya engellememelidir. Septat bir kızlık zarınız varsa, fazladan kızlık zarı dokusu bir yerine iki küçük vajinal açıklık oluşturur. Ekstra bant dokusu vajinal açıklığınızı engeller.

kızlık zarı nedir?

Kızlık zarınız vajinanızın ağzındaki bir doku zarıdır. Vajinanızın artık kalıntılarından fetal gelişim sırasında oluşur . İnce, elastiktir ve tüm şekil ve boyutlarda gelir. Çoğu zaman, vajinal açıklığınızın alt kısmında yarım ay şeklindedirler. Tipik bir kızlık zarı vajinanızın girişini kapatmaz.

Kızlık zarınız doğduğunuzda kalındır ancak zamanla yıpranır. Fiziksel aktivite, hormonlar, tampon kullanımı veya seks nedeniyle yavaş yavaş yırtılır veya yırtılır. Bu, bazı insanlarda semptomlara neden olabilir, ancak diğerleri hiçbir şey hissetmez.

Septalı kızlık zarı olması normal mi?

Septat hymen bir hymenal anomalidir. Hymenal anomaliler (doğduğunuz koşullar) nadirdir. 1 ile 1.000 arasında veya 10.000 kadından 1’i düzensiz kızlık zarı ile doğar.

Septat kızlık zarınız olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Septat bir kızlık zarını yalnızca sağlık uzmanınız onaylayabilir; bununla birlikte, tamponları yerleştirmede veya çıkarmada zorluk veya ağrılı cinsel ilişki gibi septalı bir kızlık zarı belirtileriniz olabilir. Çoğu insan, adet görmeden veya vajinal ilişkiye girmeden önce septalı bir kızlık zarına sahip olduklarının farkında değildir. Bazı durumlarda, iki delikten biri tampon yerleştirmek için yeterince büyüktür.

Septat kızlık Belirtileri ve Nedenleri

Septat kızlık zarının belirtileri nelerdir?

Septat kızlık zarının belirtileri şunlardır:

 • Tampon takma/çıkarma zorlukları.
 • Ağrılı cinsel ilişki.
 • Seks sonrası kanama veya ağrı (septat kızlık zarı yırtıldığında).

Septat kızlık zarına ne sebep olur?

Septat hymens doğuştan gelen bir düzensizliktir (bununla doğarsınız). Kimse bunun neden bazı insanlarda meydana geldiğinden bazılarında olmadığından emin değil.

Septalı kızlık zarı ile Adet olabilir miyim?

Evet, septalı kızlık zarınız varsa yine de adet olabilirsiniz. Bunun nedeni, iki açıklığın, adet döneminiz boyunca kanın vajinadan dışarı akması için yeterince büyük olmasıdır. Bu durumdaki çoğu insan, adet kanını yakalamak için tampon kullandıklarında sorun yaşar. Tampon hiç girmeyebilir veya fazla doku bandı tamponun çıkarılmasına engel teşkil ettiği için çıkmayabilir. Bazen insanlar tampon kullanmakta sorun yaşamazlar çünkü her iki açıklık da yeterince geniştir.

Septalı kızlık Teşhis ve Testler

Septat kızlık zarı Nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz, vajinanızın görsel muayenesi sırasında septat bir kızlık zarı teşhisi koyar. Kızlık zarının altında dikey olarak fazladan bir deri bandı olacaktır. Bir yerine iki ayrı delik yaratacaktır. En sık olarak, menstrüasyon veya cinsel ilişki ile ilgili zorluklar nedeniyle semptomlar ortaya çıktığında gençlerde teşhis edilir.

YÖNETIM VE TEDAVI

Septat kızlık zarı nasıl tedavi edilir?

Septat bir kızlık zarındaki fazladan doku bandı kendi kendine uzayabilir ve yırtılabilir. Kızlık zarınız kendi kendine yırtılır veya genişlerse tedavi gerekmeyebilir. Ancak vajinaya tampon sokmaya veya cinsel ilişkiye zorlamaya çalışırsanız, kızlık zarı yırtıkları daha ağrılı olabilir ve kanamaya başlayabilir. Septalı kızlık zarınızı düzeltmek için ameliyat olmak, vajinaya nesneler sokarak kızlık zarını yırtmaya veya yırtmaya zorlamaktan daha az ağrılıdır.

himenektomi

Himenektomi adı verilen küçük bir ameliyatla fazladan himenal doku alınır. Bu, bir hastane veya cerrahi merkezinde genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan birkaç saat sonra eve gidebilirsiniz. Çoğu insan birkaç gün içinde normal aktivitelerine dönebilir ve iki ila dört hafta içinde cinsel aktiviteye devam edebilir.

Himenektomi sırasında, bir jinekolog, fazladan kızlık zarı dokusu bandını makas veya neşter kullanarak keser. Daha sonra kızlık zarının kenarlarını vajina duvarına sabitlemek için çözülebilir dikişler kullanacaklardır. Bu tipik bir kızlık zarı oluşturur ve vajinal açıklığı ortaya çıkarır.

Himenektominin uzun vadeli komplikasyonları yoktur ve çoğu insan herhangi bir sorun yaşamadan iyileşir. Çoğu insan normal adet görmeye devam eder, tampon kullanır ve fazla doku bittiğinde ağrısız cinsel ilişkiye girer.

Septat kızlık zarı Tedavisinin olası komplikasyonları nelerdir?

Çoğu cerrahi prosedürde olduğu gibi, himenektomi ile ilişkili riskler vardır:

 • Enflamasyon veya şişme.
 • Enfeksiyon.
 • Aşırı kanama.
 • Yara dokusu geliştirmek.
 • Vajina yaralanması.
 • Anesteziye alerjik reaksiyon.

Septalı kızlık zarı tedavisinin yan etkileri var mı?

Septat kızlık zarı tedavisinin yan etkileri vajinanızın vulvar bölgesinde ağrı ve ağrıdır. Daha sonra hissettiğiniz herhangi bir ağrıya yardımcı olması için reçetesiz satılan ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Sağlık uzmanınız önlem olarak bir antibiyotik reçete edebilir.

ÖNLEME

Septalı kızlık zarını nasıl önleyebilirim?

Kızlık zarınızın şeklini kontrol etmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Daha annenin rahmindeyken oluşur. Septat bir kızlık zarı, vajinal açıklığınızın ortasında fazladan bir deri şeridi uzandığında oluşur.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Septalı kızlık zarı ağrı yapar mı?

Evet, septalı bir kızlık zarı ağrıya neden olabilir. Ağrının çoğu vajinaya tampon veya nesneler sokmakla ilişkilidir (seks sırasında olduğu gibi).

İLE YAŞAYAN

Sağlık uzmanımı ne zaman görmeliyim?

Adet sırasında ağrı, tampon kullanamama veya ağrılı cinsel ilişki yaşarsanız, sağlık uzmanınıza başvurun.

Septalı bir kızlık zarını onarmak için ameliyat olduysanız, ateş, şişme veya irin benzeri akıntı gibi enfeksiyon belirtileriniz varsa sağlık uzmanınızı aramalısınız.

Bir not

Septat bir kızlık zarı, tampon kullanmaya veya seks yapmaya çalışırken ağrılı semptomlara neden olabilir. Sağlık uzmanınız vajinanızdaki fazla dokuyu temizleyen güvenli ve etkili bir ameliyatla septalı kızlık zarını teşhis edebilir ve tedavi edebilir. Septat kızlık zarı tedavisi gören çoğu kişi ağrısız cinsel ilişkiye girebilir ve düzenli olarak tampon kullanabilir.

En çok Merak Edilen Makaleler

Vajinal Mantar ve Maya Enfeksiyonları(Yeni sekmede açılır)

Vajinismus Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Vajinit Nedir?(Yeni sekmede açılır)

Vajinal Koku Nasıl Giderilir?(Yeni sekmede açılır)

Kaynaklar:

 • Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji. Hymenal Varyantların Tanı ve Yönetimi.
 • Avustralya Aile Hekimi. Prepubertal kızlık zarı.
 • Katz VL, Lentz GM. Kadın üreme sisteminin konjenital anormallikleri. İçinde: Gabbe SG, Niebyl JR, Simpson JL, ed. Kapsamlı Jinekoloji . 5. baskı. Philadelphia, Pa: Mosby Elsevier;

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *