«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir?

Polikistik over sendromunun (pcos) nedir

Polikistik over sendromu (PCOS) nedir, hormonları etkileyen yaygın bir durumdur. Düzensiz adet dönemlerine, aşırı saç büyümesine, sivilcelere ve kısırlığa neden olur. PCOS tedavisi, hamile kalmak isteyip istemediğinize bağlıdır. PCOS’lu kişiler diyabet ve yüksek tansiyon gibi belirli sağlık durumları için daha yüksek risk altında olabilir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromu  (pcos) nedir?

Polikistik over sendromu (PCOS), yumurtalıkların (yumurta üreten ve salan organ) aşırı erkek hormonları oluşturmasının neden olduğu hormonal bir dengesizliktir. PCOS’unuz varsa, yumurtalıklarınız androjen adı verilen alışılmadık derecede yüksek seviyelerde hormonlar üretir. Bu, üreme hormonlarınızın dengesizleşmesine neden olur.

Sonuç olarak, PCOS’lu kişilerde genellikle düzensiz adet döngüleri, adet gecikmesi ve öngörülemeyen yumurtlama olur. Yumurtlama olmaması (anovulasyon) nedeniyle yumurtalıklarınızda (sıvı dolu keseler) küçük kistler gelişebilir. Bununla birlikte, “polikistik” ismine rağmen, PCOS’a sahip olmak için yumurtalıklarınızda kistlerin olması gerekmez.

PCOS, kadın kısırlığının en yaygın nedenlerinden biridir. Ayrıca diğer sağlık koşulları için riskinizi artırabilir. Sağlık uzmanınız, belirtilerinize ve çocuk sahibi olma planlarınız varsa, PCOS’u tedavi edebilir.

Kimler PCOS alabilir?

Bir kadın ergenlikten sonra herhangi bir zamanda PCOS alabilir. Çoğu insan hamile kalmaya çalışırken 20’li veya 30’lu yaşlarında teşhis edilir. Fazla kilonuz varsa veya obeziteniz varsa veya ailenizdeki diğer kişilerde PCOS varsa, PKOS alma şansınız daha yüksek olabilir.

PCOS ne kadar yaygındır?

PCOS çok yaygındır – üreme çağındaki kadınların %15’inde vardır.

BELIRTILERI VE NEDENLERI

Polikistik over sendromunun ana nedeni nedir?

PCOS’un kesin nedeni bilinmemektedir. Genetiğin bir rol oynadığına dair kanıtlar var. PCOS’a neden olan birkaç başka faktör de rol oynar:

 • Androjen adı verilen daha yüksek erkek hormon seviyeleri: Yüksek androjen seviyeleri, yumurtalıkların yumurta bırakmasını (yumurtlama) engeller ve bu da düzensiz adet döngülerine neden olur. Düzensiz yumurtlama, yumurtalıklarda küçük, sıvı dolu keselerin gelişmesine de neden olabilir. Yüksek androjen ayrıca kadınlarda sivilce ve aşırı saç büyümesine neden olur.
 • İnsülin direnci: Artan insülin seviyeleri, yumurtalıkların erkeklik hormonu (androjenler) yapmasına ve salmasına neden olur. Artan erkek hormonu sırayla yumurtlamayı bastırır ve PKOS’un diğer semptomlarına katkıda bulunur. İnsülin, vücudunuzun glikozu (şeker) işleme şeklini kontrol eder ve enerji için kullanır. İnsülin direnci, vücudunuzun insülini doğru şekilde işlemediği ve kanınızda yüksek glikoz seviyelerine yol açtığı anlamına gelir. İnsülin direnci olan tüm bireylerde yüksek glikoz veya şeker hastalığı yoktur, ancak insülin direnci şeker hastalığına yol açabilir. Fazla kilolu olmak veya obeziteye sahip olmak da insülin direncine katkıda bulunabilir. Yüksek bir insülin seviyesi, kan şekeriniz normal olsa bile, insülin direncini gösterebilir.
 • Düşük – dereceli inflamasyon: PCOS olan kişiler, kronik düşük dereceli inflamasyon sahip olma eğilimindedir. Sağlık uzmanınız, vücudunuzdaki iltihaplanma düzeyini gösterebilen C-reaktif protein (CRP) ve beyaz kan hücrelerinin düzeylerini ölçen kan testleri yapabilir.

Polikistik over sendromunun (pcos)  belirtileri nelerdir?

PCOS’un en yaygın semptomları şunları içerir:

 • Düzensiz dönemler: Anormal adet görme, adet görmeme veya hiç adet görmeme durumunu içerir. Ayrıca adet dönemlerinde ağır kanamayı da içerebilir.
 • Anormal kıllanma : Yüzde aşırı kıllanma ve kollarda, göğüste ve karında yoğun kıllanma ( hirsutizm ). Bu, PCOS’lu kadınların %70’ini etkiler.
 • Akne: PCOS özellikle sırtta, göğüste ve yüzde akneye neden olabilir . Bu sivilce gençlik yıllarını geçebilir ve tedavisi zor olabilir.
 • Obezite: PCOS’lu kadınların yaklaşık %80’i aşırı kilolu veya obeziteye sahip ve kilo vermekte zorlanıyor.
 • Derinin koyulaşması: Özellikle boynunuzun kıvrımlarında, koltuk altlarında, kasıklarda (bacaklar arasında) ve göğüslerin altında koyu cilt lekeleri. Bu akantozis nigrikans olarak bilinir .
 • Kistler: PCOS’lu birçok kadının yumurtalıklarında küçük sıvı cepleri vardır.
 • Cilt etiketleri: Cilt etiketleri , fazladan cildin küçük kanatlarıdır. PKOS’lu kadınlarda sıklıkla koltuk altlarında veya boyunda bulunurlar.
 • Saç seyrelmesi: PCOS’lu kişiler başlarındaki saç parçalarını kaybedebilir veya kelleşmeye başlayabilir.
 • Kısırlık: PCOS, kadın kısırlığının en yaygın nedenidir . Azalmış frekans veya yumurtlama eksikliği, gebe kalamama ile sonuçlanabilir.

PCOS’um var ama herhangi bir semptom göstermiyor muyum?

Evet, PCOS’a sahip olmak ve herhangi bir semptom göstermemek mümkündür. Birçok insan, hamile kalmakta güçlük çekene veya bilinmeyen nedenlerle kilo alana kadar bu duruma sahip olduklarının farkında bile olmaz. Semptomların fark etmeniz için yeterince şiddetli olmadığı hafif PCOS’a sahip olmak da mümkündür.

TEŞHIS VE TESTLER

Polikistik over  (pcos) sendromu nasıl teşhis edilir?

Çoğu durumda, sağlık uzmanınız bir muayeneden sonra PCOS’u teşhis edebilir. Tanıya yardımcı olmak için kan testleri isteyebilir veya ultrason yapabilirler.

Doktorunuz:

 • Sizinle semptomlarınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında konuşun.
 • Ailenizin tıbbi geçmişini sorun.
 • Kilonuzu ve tansiyonunuzu alın.
 • Özellikle yüzdeki fazla kıl, saç dökülmesi, akne, renksiz cilt ve cilt etiketlerini arayarak fiziksel bir muayene yapın .
 • Rahminizde şişmiş yumurtalıklar veya diğer büyümeleri aramak için bir pelvik muayene yapın .
 • Hormon seviyelerini ve glikoz seviyelerini kontrol etmek için kan testleri isteyin.
 • Yumurtalıklarınızdaki kistleri aramak için pelvik ultrason yapın ve rahminizin zarının kalınlığını kontrol edin.

Tipik olarak, aşağıdakilerden en az ikisine sahipseniz size PCOS teşhisi konur:

 • Düzensiz veya kaçırılmış dönemler. PCOS’lu bazı kişilerde adet gördüklerinde çok ağır kanama olur.
 • Akne veya aşırı saç büyümesi gibi aşırı androjen belirtileri. Veya aşırı androjen seviyelerini doğrulayan bir kan testi.
 • Bir veya iki yumurtalıkta kist. Birçok insan kist geliştirmez.

YÖNETIM VE TEDAVI

Polikistik over (pcos) sendromu nasıl tedavi edilir?

Sağlık uzmanınız, belirtilerinize, tıbbi geçmişinize ve diğer sağlık durumlarınıza ve hamile kalmak isteyip istemediğinize göre tedaviyi belirleyecektir. Tedaviler ilaçları, yaşam tarzı değişikliklerini veya her ikisinin bir kombinasyonunu içerebilir.

Hamile kalmayı planlamıyorsanız, tedaviler şunları içerir:

 • Hormonal doğum kontrolü: Seçenekler arasında doğum kontrol hapları , yamalar, aşılar, vajinal halka veya rahim içi araç (RİA) bulunur. Hormonal doğum kontrolü, adet döngüsünü düzenlemeye, sivilceleri iyileştirmeye ve aşırı saç büyümesine yardımcı olur.
 • İnsülin duyarlılaştırıcı ilaç: Metformin, diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Vücudunuzun insülini işlemesine yardımcı olarak çalışır. İnsülin kontrol altına alındığında, PCOS’lu bazı kişiler adet döngülerinde iyileşmeler görürler.
 • Androjenleri bloke eden ilaçlar : Bazı ilaçlar androjenlerin etkisini bloke edebilir. Bu, PCOS’un neden olduğu sivilce veya saç büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur. Sizin için doğru olup olmadıkları konusunda sağlık uzmanınızla konuşun.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri: Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek, insülin seviyeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Şimdi veya gelecekte hamile kalmak istiyorsanız, PKOS tedavisi şunları içerir:

 • Yumurtlamayı sağlayan ilaçlar (yumurta salımı) : Başarılı bir hamilelik yumurtlama ile başlar. Bazı ilaçların PCOS’lu kadınlarda yumurtlamayı indüklediği kanıtlanmıştır. İlaçlar klomifen ve letrozol ağızdan alınırken gonadotropinler enjeksiyon yoluyla verilir.
 • Cerrahi : Yumurtalık delme adı verilen cerrahi bir işlem, yumurtalıklarda androjen hormonları üreten dokuları çıkararak yumurtlamayı tetikleyebilir. Daha yeni ilaçlar mevcut olduğundan, cerrahlar artık bu prosedürü nadiren gerçekleştirmektedir.
 • Tüp Bebek (IVF) : Yumurtanız bir laboratuarda partnerinizin spermiyle döllenir ve daha sonra rahminize transfer edilir. Bu, ilaç yumurtlamaya yardımcı olmadığında PCOS’lu kadınlar için bir seçenektir.

ÖNLEME

PCOS’u veya etkilerini önleyebilir miyim?

PCOS’u önlemenin kanıtlanmış bir yolu yoktur, ancak semptomlarınızı azaltmak için küçük adımlar atabilirsiniz. Örneğin, besleyici gıdalar yemek, düzenli egzersiz yapmak ve kilonuzu yönetmek PCOS’un etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Polikistik over sendromu hiç geçer mi?

Neden hormon değişiklikleri menopoz sizin PKOS yapabilir ama her zaman değil, go away. Bazen hormonların dengesizliği menopoza kadar devam eder, yani yaşlandıkça dengesizliğiniz değişmez. Belirtileriniz sizi rahatsız ediyorsa veya yaşam kalitenizi etkiliyorsa, belirtilerinizi tedavi edebilmeleri için sağlık uzmanınızla görüşün.

PCOS beni diğer sağlık koşulları için riske atar mı?

PCOS’un sizi aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumları için daha yüksek bir risk altına soktuğu gösterilmiştir:

 • diyabet .
 • Yüksek tansiyon .
 • Kardiyovasküler hastalık .
 • Endometriyal hiperplazi .
 • Endometrium kanseri .
 • Uyku apnesi gibi uyku bozuklukları .
 • Depresyon ve anksiyete.

Bu koşulları geliştirmenin risklerini anladığınızdan emin olmak için sağlık uzmanınızla konuşun.

BERABER YAŞAMAK

PCOS semptomlarıyla nasıl başa çıkabilirim?

PCOS ile baş etmenin en iyi yollarından biri sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile kilo vermektir. Az miktarda kilo kaybı bile hormon seviyelerini etkileyebilir ve adet döngüsünü düzenlemeye ve semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aşırı kıllanma veya sivilce özgüveninizi zedeliyorsa, kozmetik tedaviler veya bir dermatologla çalışmak yardımcı olabilir.

Son olarak, hamile kalmaya çalışıyorsanız ve size PCOS teşhisi konduysa, bilin ki yalnız değilsiniz. Sağlık uzmanınız hamile kalmanıza yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışacaktır. Sağlıklı beslenmek ve stres seviyenizi düşürmek, PCOS’u yönetmenize yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Polikistik over sendromu genetik midir?

PCOS’un nedenlerini anlamak için hala çok sayıda araştırma yapılıyor. Bununla birlikte, PCOS’un genetik veya kalıtsal bir bileşeni olduğunu gösteren kanıtlar vardır.

PCOS’um varsa hamile kalabilir miyim?

Evet, PCOS’unuz varsa hamile kalabilirsiniz. PCOS, belirli hamilelik komplikasyonları riskinizi artırırken, gebe kalmayı zorlaştırabilir. Sağlık uzmanınız, yumurtlamanıza yardımcı olacak bir tedavi planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır. Tedavi planınız, ilaç tedavisi veya IVF (In Vitro Fertilization) gibi yardımcı üreme teknolojilerini içerebilir.

Tedavi planınızı ve sağlıklı ve başarılı bir hamilelik şansınızı nasıl artırabileceğinizi anladığınızdan emin olmak için sağlık uzmanınızla konuşun.

Hangi hormonlar PCOS’u etkiler?

PCOS’lu kadınların adet döngüsünü, yumurtlamayı ve muhtemelen gebe kalmayı bozan hormonal bir dengesizliği vardır. Bu hormonlar karmaşık bir ağ gibidir ve dişi üreme sisteminin işlevi büyük ölçüde dengesine bağlıdır. PCOS’ta rol oynayan hormonlar şunlardır:

 • Androjenler (testosteron ve androstenedion gibi).
 • Luteinize edici hormon (LH).
 • Folikül uyarıcı hormon (FSH).
 • Estrojen.
 • Progesteron.
 • insülin.

PCOS ve endometriozis arasındaki fark nedir?

PCOS ve endometriozis farklı durumlardır, ancak her ikisi de yumurtalık kistleri ve kısırlıkla bağlantılıdır. Endometriozis , rahminizin (endometriyum) astarının yumurtalıklarınız, vajinanız veya fallop tüpleriniz gibi başka yerlerde büyüdüğü bir durumdur.

Tipik olarak pelvik ağrıya veya şiddetli adet kramplarına neden olur. PCOS’lu kadınlarda aşırı erkek hormonları nedeniyle düzensiz dönemler, öngörülemeyen yumurtlama ve diğer fiziksel yan etkiler görülür.

Bir not

PCOS, kısırlığın yaygın bir nedenidir ve diğer hastalıklarla bağlantılı olabilir. PCOS’unuz olduğundan şüpheleniyorsanız, sağlık uzmanınızla belirtileriniz hakkında konuşun. Yaşam tarzı değişiklikleri ve tıbbi tedaviler, semptomları yönetmenize, diğer sağlık sorunları riskinizi azaltmanıza ve hamile kalmanıza yardımcı olabilir.


İlgili Sağlık Makaleleri

Mekonyum Aspirasyon Sendromu
Yanan Ayak Sendromu (Grierson-Gopalan Sendromu)
İnsülin Direnci ve Prediyabet
Diyabet Nedir?
Tip 1 diyabet nedir?


Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *