«
 1. Anasayfa
 2. Çocuk Hastalıkları
 3. Mekonyum Aspirasyon Sendromu

Mekonyum Aspirasyon Sendromu

Mekonyum Aspirasyon Sendromu Nedir (MAS)

Mekonyum aspirasyon sendromu nedir. (MAS), mekonyumun akciğerlere kaçması nedeniyle yenidoğanın nefes almakta güçlük çekmesi durumunda ortaya çıkar .

Mekonyum yenidoğanın ilk kakasıdır. Bu yapışkan, kalın, koyu yeşil kaka hücrelerden, proteinlerden, yağlardan ve safra gibi bağırsak salgılarından oluşur. Bebekler tipik olarak doğumdan sonraki ilk birkaç saat ve gün içinde mekonyum (mih-KOH-nee-em) geçirirler. Ancak bazı bebekler, hamileliğin son dönemlerinde hala rahimdeyken mekonyum geçirirler .

Mekonyum Aspirasyon Sendromu Nedir?

Mekonyum aspirasyon sendromu (MAS), mekonyumun akciğerlere kaçması nedeniyle yenidoğanın nefes almakta güçlük çekmesi durumunda ortaya çıkar .

Mekonyum nefes almayı zorlaştırabilir çünkü şunları yapabilir:

 • hava yollarını tıkar
 • hava yollarını tahriş eder ve akciğer dokusuna zarar verir
 • blok sürfaktan, doğumdan sonra akciğerlerin açılmasına yardımcı olan yağlı bir madde

Tedavi ile mekonyum aspirasyon sendromlu bebeklerin çoğu sorunsuz iyileşir.

Mekonyum Aspirasyon Sendromuna Ne Sebep Olur?

Mekonyum aspirasyonu, bir bebek stres altındayken ve hala rahimdeyken nefesi kesildiğinde veya doğumdan hemen sonra havanın ilk nefeslerini alırken meydana gelir. Nefes alırken, bebek amniyotik sıvıyı ve içindeki mekonyumları soluyabilir.

Bebeklerin aşağıdaki durumlarda mekonyum geçirme olasılığı daha yüksektir:

 • Uzun veya zor bir doğum geçirdiler.
 • Doğum tarihlerini geçtikten sonra doğarlar.
 • Annenin diyabet veya yüksek tansiyon gibi bir sağlık sorunu var .
 • Anne hamilelik sırasında sigara içti veya uyuşturucu kullandı.
 • Doğumdan önce iyi büyümediler .

Düşük oksijen seviyeleri veya enfeksiyonlar nedeniyle strese giren bebekler de doğumdan önce mekonyum geçirebilir. Mekonyum amniyotik sıvıya girdiğinde, bebeğin doğumdan önce, doğum sırasında veya doğumdan sonra onu akciğerlere soluma (aspire etme) şansı vardır. Ancak amniyotik sıvıda mekonyum bulunan bebeklerin çoğunda MAS olmaz.

Mekonyum Aspirasyon Sendromunun Belirti ve Semptomları Nelerdir?

Bir bebeğin doğumundan önce veya doğum sırasında, doktorlar şu belirtilerden bir veya daha fazlasını fark edeceklerdir:

 • Amniyotik sıvı mekonyum lekelidir (yeşil).
 • Bebekte mekonyum lekesi var.
 • Bebeğin solunum sorunları veya yavaş kalp atış hızı var.
 • Bebek topal.

Mekonyum Aspirasyon Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar, mekonyum lekeli sıvıdan doğan ve solunum problemlerinin başka bir nedeni olmayan herhangi bir solunum problemi olan bebekte MAS’ı teşhis eder. Göğüs röntgeni tanıyı doğrulayabilir. Doktorlar, kalp sorunu veya zatürree gibi başka hiçbir şeyin semptomlara neden olmadığından emin olmak için başka testler yapabilir .

Mekonyum Aspirasyon Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

MAS’li bebeklerin çoğu, özel bakım odasında veya yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (NICU) tıbbi bakım alır ve gerekirse oksijen alır.

Fazladan oksijen alan ancak yine de nefes almakta zorlanan bir bebek, solunum makinesinden (ventilatör) yardım alacaktır. Şiddetli MAS’li bir bebek, aşağıdakiler gibi daha fazla tedaviye ihtiyaç duyabilir:

 • akciğerlerin açılmasına yardımcı olan sürfaktan
 • inhale nitrik oksit. Bu gaz, kan damarlarını açmak ve oksijen dağıtımını iyileştirmek için oksijene eklenir.
 • ekstrakorporeal membran oksijenasyonu . ECMO makinesi, kalp gibi çalışan bir pompa kullanarak yapay bir akciğer yoluyla vücuttan kan pompalar. Normal bir akciğer gibi kana oksijen katar ve karbondioksiti uzaklaştırır. Ardından makine kanı çocuğa geri gönderir.

MAS’li bebeklerin çoğu, ne kadar mekonyum soluduklarına bağlı olarak birkaç gün veya hafta içinde iyileşir.

Mekonyum Aspirasyon Sendromu Önlenebilir mi?

Bir kadın doğum tarihini geçerse , doktoru MAS’ı önlemeye yardımcı olmak için doğumun başlatılmasını önerebilir . Hamile bir kadının suyu gelir ve sıvıda koyu yeşil lekeler veya çizgiler görürse hemen doktoruna haber vermelidir. Bu, mekonyumun amniyotik sıvıda olduğunun bir işaretidir.

Geçmişte, doktorlar bazen amniyoinfüzyon (amniyotik sıvıdaki mekonyumu seyreltmek için salin kullanarak) veya doğumda bebeğin ağzından ve boğazından aspire mekonyum yaptılar. Ancak bu tedavilerin MAS’ı önlediği görülmediği için rutin olarak uygulanmamaktadır.

Başka Ne Bilmeliyim?

Mekonyum aspirasyon sendromlu bebeklerin çoğu tamamen iyileşir. Bazı bebeklerde, özellikle yaşamlarının ilk yılında, akciğer enfeksiyonu ve hırıltı riski daha yüksek olabilir.

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *