«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri
 3. Yergason Testi

Yergason Testi

Yergason testi

Yergason testi, biseps tendonunuzla, özellikle de biseps tendonunun uzun başıyla ilgili sorunları tespit etmeye yardımcı olmak için kullanılan basit, hızlı bir fiziksel testtir. Bu tendon, pazı kasınızı omuz ekleminizin tepesine bağlar. Yergason’un testi ayrıca enine humerus bağınızdaki bir yırtığı, SLAP yırtığını ve biseps tendinitini de saptayabilir.

Yergason Testi

GENEL BAKIŞ

Yergason testi nedir?

Yergason testi, belirli biseps tendon yaralanmalarını , özellikle de biseps tendonunun uzun başının yaralanmasını tespit etmeye yardımcı olmak için yapılan fiziksel bir testtir. Ayrıca enine humerus bağınızdaki yırtık, SLAP yırtığı ve biseps tendinitinizin teşhisinde de yardımcı olabilir .

Pazı kasınız nerede?

Pazı kasınız üst kollarınızın (humerus) her birinin üstünde bulunur. “Kaslarınızı esnettiğinizde” gördüğünüz kastır. Pazı kaslarınız nesneleri kaldırmanıza, dirseğinizi bükmenize ve başınızın üzerinden uzanmanıza yardımcı olur.

Pazı tendonunun uzun başı nerede?

Tendonlar kasları kemiğe bağlar. Üç pazı tendonun var. İki tendon, pazı kasınızı omuz ekleminize bağlar. Pazı tendonunun uzun başı, omuz soketinizin (glenoid) tepesine bağlanır. Pazı tendonunun kısa başı, kürek kemiğinizin korakoid sürecine bağlanır. (Üçüncü tendonunuz, pazı kasınızı dirseğinizdeki yarıçap kemiğinize bağlar.)

Enine humerus bağınız nedir?

Enine humeral bağınız, humerusun “topu” üzerindeki biseps tendonunun uzun başı boyunca yatay olarak uzanan kısa, geniş bir yatay bağdır. Bu bağ, biseps tendonunun uzun başını çevreler ve omuz hareketi sırasında onu bir olukta (bisipital oluk adı verilir) tutar.

SLAP yırtığı nedir (SLAP lezyonu olarak da adlandırılır)?

SLAP, superior labrum anterior to posterior gözyaşının kısaltmasıdır. Labrumunuz, glenoid boşluğunuzun dış kenarı etrafındaki bir kıkırdak halkasıdır. Glenoid boşluk, omuz bıçağınızın (skapula) üst kolunuzun (humerus) üst kısmının dayandığı ucudur.

Bu, üst kol omzunuzun “top ve yuva” ekleminin “yuvası”dır. Bir SLAP yırtığı, labrumun bir yaralanmasıdır – bir yıpranma, yırtılma veya ayrılma -. Pazı tendonunun uzun başı labrumun tepesine yapışır. Bu nedenle, labrumdaki bir yaralanma, biseps tendonunun uzun başının da yaralanmasına neden olabilir.

Biseps tendiniti nedir?

Biseps tendiniti, üst biseps tendonlarınızın iltihaplanması veya tahriş olmasıdır. Hasar , tendonlarınızın aşırı kullanımıyla sonuçlanan sürekli veya tekrarlayan eylemlerden kaynaklanır . Yıllarca süren aşınma ve yıpranma, biseps tendonunuzun iltihaplanmasına neden olabilir.

TEST AYRINTILARI

Yergason testi nasıl yapılır?

Kollarınız yanınızda, doğal konumlarında, elinizin arkası öne bakacak şekilde ayakta duracak veya oturacaksınız. Ardından, dirseğinizi ve üst kolunuzu vücudunuzun yan tarafına yakın tutarak ön kolunuzu (alt kolunuzu) dirseğinizden 90 derecelik bir açıyla yukarı doğru bükeceksiniz (esneteceksiniz). Avucunuzun zemine bakmaya devam ettiğinden emin olun.

Sağlık uzmanınız, ellerinden birinin parmaklarını omzunuzun ön kısmının kenarına yerleştirecektir. Bu, enine humerus bağının ve biseps tendonunun uzun başının bulunduğu bisipital oluğu hissedebilmeleri içindir. Diğer eli, test sırasında kolunuzu hareket ettirirken bir miktar direnç sağlamak için ön kolunuzu nazikçe kavrayacaktır.

Ardından, iki hareket gerçekleştirmeniz istenecektir. Dirseğinizi yanınıza doğru gergin tutarken, ön kolunuzu avucunuzun içi yukarı bakacak şekilde çevirin ve aynı zamanda ön kolunuzu vücudunuzdan dışarı doğru hareket ettirin.

Doktorunuz, karşılaştırma için bu testi “iyi” kolunuz üzerinde tekrarlayacaktır.

Pozitif Yergason testi nedir?

Enine humerus bağınız yırtılmışsa, Doktorunuz omzunuza yerleştirilmiş parmaklarının altında bir tıkırtı veya kırılma hissi hissedecektir. Bu, biseps tendonunun bisipital oluktan dışarı fırlayan uzun başıdır, çünkü enine humerus bağı artık onu yerinde tutamaz.

Test sırasında ağrı veya hassasiyet hissederseniz de test pozitif kabul edilir. Ağrı veya hassasiyet tendinopati (uzun süreli tendon yaralanması), tendinoz (tendondaki kolajenin parçalanması) veya SLAP yırtıklarını gösterebilir.

Bu test ne kadar doğru?

Yergason’un testi, biseps tendonunuzla ilgili sorunları saptamak için %43’lük bir duyarlılığa ve %79’luk bir özgüllüğe sahiptir.

Bir testin duyarlılığı ve özgüllüğü ne anlama gelir?

Duyarlılık, bir testin hastalığa sahip kişileri doğru bir şekilde belirleme yeteneğidir (ve yanlış negatiflerin sayısı düşüktür. “Yanlış negatifler”, gerçekten bu duruma sahip olan ancak testin onların olmadığını gösterdiği kişilerdir).

Spesifiklik, bir testin hastalığa sahip olmayan kişileri doğru bir şekilde belirleme yeteneğidir (ve yanlış pozitiflerin sayısı düşüktür. “Yanlış pozitifler”, hastalığa sahip olmayan ancak testin sahip olduğunu gösterdiği kişilerdir).

Bu değerlerin her birinin yüzdesi (yüzde 100 üzerinden) ne kadar yüksek olursa, test durumunuzu teşhis etmede o kadar doğru olur.

Yergason testtinden sonraki adımlar nelerdir?

Sağlık uzmanınız şunları yapabilir:

 • Diğer hızlı fiziksel testleri gerçekleştirin (aşağıdaki “ek genel sorular” bölümüne bakın).
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi tanısal görüntüleme testleri isteyin .

Ayrıca şunları önerebilirler:

 • Dinlenmek.
 • Buz.
 • Antiinflamatuar ilaçlar.
 • Kortizon iğneleri.
 • Fizik Tedavi.
 • Omuz eklemi içinde debridman (yıpranmış, yırtılmış veya yüzen dokuların cerrahi olarak çıkarılması).
 • Pazı tenotomisi veya tenodez dahil olmak üzere diğer ameliyatlar nedene bağlıdır.

EK DETAYLAR

Speed testi nedir?

Speed ​​testi, biseps tendonunun uzun başının yaralanması, SLAP yırtıklarının varlığı veya omzunuzdaki tendinopati dahil olmak üzere belirli biseps tendon yaralanmalarını saptamaya yardımcı olmak için yapılan fiziksel bir testtir.

Speed testi nasıl yapılır?

Kolunuz yanınızda, avucunuzun içi öne bakacak şekilde duracaksınız. Dirseğinizi bükmeden, kolunuzu omzunuzun yüksekliğine paralel olana kadar (90 derecelik açı) yarım daire şeklinde (bowling oynuyormuş gibi) başınıza doğru kaldırmaya başlayın.

Siz bu hareketi yaparken, Doktorunuz kolunuzu kaldırırken biraz direnç sağlamak için bir elinizi ön kolunuza koyacaktır. (Diğer eli kürek kemiğinizin üzerinde olacak.)

Varyasyon 1. Speed’in testinin bu varyasyonunda, test, kolunuz zaten tamamen uzatılmış halde, avucunuzun içi yukarı bakacak şekilde omzunuzun yüksekliğine (veya daha alçak konumlara) paralel olarak başlar. Doktorunuz daha sonra bir elinizi ön kolunuza koyacak ve siz kolunuzu kaldırmaya devam ederken biraz direnç uygulayacaktır.

Varyasyon 2. Speed’in test yöntemlerinden herhangi birini gerçekleştirmek için çok fazla ağrı hissederseniz, başka bir seçenek daha vardır. Elinizin arkası öne bakacak şekilde kollarınız yanınızda duracaksınız. Dirseğinizi bükmeden, tüm kolunuzu omzunuzun yüksekliğine paralel olana kadar (90 derecelik açı) yarım daire şeklinde başınıza doğru kaldırmaya başlayın.

Siz bu hareketi yaparken, Doktorunuz kolunuzu kaldırırken biraz direnç sağlamak için bir elinizi ön kolunuza koyacaktır. (Diğer eli kürek kemiğinizin üzerinde olacak.)

Bu varyasyon aynı hareketi yeniden üretir ancak biseps tendonunun uzun başı bu pozisyonda daha az aktiftir. Hareketi avuç içi yukarı bakacak şekilde yaparken, avuç içi aşağı bakacak şekilde yaptığınızda daha fazla ağrı ve güçsüzlük hissediyorsanız, bu durum biseps tendonunun uzun başı ile ilgili bir sorun olduğu bulgusuna güç katar.

Doktorunuz, karşılaştırma için “iyi” kolunuzdaki bu varyasyonlardan bir veya daha fazlasını tekrarlayacaktır.

Pozitif Speed ​​testi nedir?

Bu test sırasında ağrı veya güçsüzlük hissederseniz pozitif bir testiniz var demektir. Ağrı, biseps tendinitinin uzun bir başını veya bir SLAP lezyonunu gösterir. Zayıflık yaşarsanız (test yoluyla güç üretemezsiniz), biseps tendonunun uzun başında bir yırtık olabilir.

Speed’in testi ne kadar doğru?

Speed’in testi, biseps tendonunuzla ilgili sorunları saptamak için %32’lik bir duyarlılığa ve %75’lik bir özgüllüğe sahiptir.

O’Brien testi nedir?

O’Brien testi, biseps tendonunun uzun başının yaralanması ve SLAP lezyonları dahil olmak üzere belirli biseps tendon yaralanmalarının tespit edilmesine yardımcı olmak için yapılan fiziksel bir testtir.

O’Brien testi nasıl yapılır?

Avucunuzun içi öne bakacak şekilde kolunuz yanınızda olacak şekilde ayakta duracak veya oturacaksınız. Dirseğinizi bükmeden, kolunuzu omzunuzun yüksekliğine paralel olana kadar (90 derecelik açı) yarım daire şeklinde (bowling oynuyormuş gibi) başınıza doğru kaldırın.

Tamamen uzatılmış kolunuzun açısını vücudunuzun merkezine doğru hafifçe içeri doğru hareket ettirin (yaklaşık 10 derecelik bir adduksiyon). Elinizi, başparmağınız aşağı bakacak ve avucunuzun içi vücudunuzdan uzağa bakacak şekilde döndürün.

Doktorunuz sizden ön kolunuzun üst kısmına uyguladıkları aşağı doğru baskıya direnmenizi isteyecektir.

Şimdi kolunuzu avucunuzun içi yukarı bakacak şekilde döndürün. Yine, Doktorunuzun ön kolunuzun üst kısmına uyguladığı aşağı doğru baskıya karşı koyun.

Doktorunuz, karşılaştırma için bu testi “iyi” kolunuz üzerinde tekrarlayacaktır.

Pozitif O’Brien testi nedir?

Bu test sırasında ağrı hissederseniz pozitif bir testiniz var demektir. Omuz eklemindeki ağrı, bir SLAP lezyonunu düşündürür. Avucunuzun içi yukarı baktığında ağrıda azalma yaşarsanız, bu bir SLAP lezyonunuz olduğunu bulma gücünüzü artırır.

O’Brien’ın testi ne kadar doğru?

O’Brien testinin SLAP lezyonlarını saptamada duyarlılığı %38 ve özgüllüğü %61’dir.

Bir not

Yergason testi, belirli biseps tendon yaralanmalarını tespit etmeye yardımcı olan hızlı ve basit bir fiziksel testtir. Test, özellikle biseps tendonunun uzun başındaki bir yaralanmanın saptanmasına yardımcı olur. Ayrıca enine humerus bağınız, SLAP yırtığınız ve biseps tendinitinizdeki bir yırtığın saptanmasına da yardımcı olabilir.

Yergason testiniz pozitifse, sağlayıcınız bulguyu güçlendirmek için başka kol hareketi testleri yapabilir. Siz ve Doktorunuz tanıyı doğrulamak için diğer yöntemleri tartışacak ve ardından konservatif tedavileri (dinlenme, buz, ilaçlar, fizik tedavi) ve gerekirse cerrahi seçenekleri içerecek bir tedavi planı geliştireceksiniz.


En çok Merak Edilen Makaleler


Referanslar

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *