«
  1. Anasayfa
  2. Güzellik ve Bakım
  3. İğneli Epilasyon Nedir?

İğneli Epilasyon Nedir?

İğneli Epilasyon Nedir

İğneli epilasyon nedir, “elektro epilasyon” olarak da bilinir. 100 yılı aşkın bir süredir optimize edilmiş ve geliştirilmiş ve hatta Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kalıcı epilasyon yöntemi olarak sınıflandırılmış bir kalıcı epilasyon yöntemidir.

İğneli Epilasyon Nedir

İğneli Epilasyon, 100 yılı aşkın bir süredir optimize edilmiş ve geliştirilmiş ve hatta Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kalıcı epilasyon yöntemi olarak sınıflandırılmış bir kalıcı epilasyon yöntemi mi?

Bunu arıyorsanız, iğne epilasyonu denilen şeyden kaçamazsınız! (“elektro epilasyon” olarak da bilinir). Bunun FDA tarafından kalıcı epilasyon yöntemi olarak onaylanan tek yöntem olduğu bilinmektedir.

İğneli epilasyon Nedir?

İğneli epilasyon, kalıcı epilasyon için en eski yöntemdir. İlk olarak 1875 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilmiştir. O zamanlar elektrolize dayandığı için “elektro epilasyon” olarak bilinir hale gelmiştir.

Ancak son 144 yılda iğneli epilasyon sürekli olarak optimize edilmiş ve güncel hale getirilmiştir. Hala en çok denenmiş ve test edilmiş kalıcı epilasyon yöntemidir. Artık 3 farklı iğneli epilasyon türü var. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Elektroliz ile epilasyon

Elektroliz, iğneli epilasyonun klasik yöntemidir. Burada saç elektrik akımı ile, daha doğrusu doğru akımla alınır. Bu doğru akım, kıl kökünde folikülü yok eden kimyasal bir reaksiyonu tetikler.

Termoliz ile iğneli epilasyon

Termoliz adından da anlaşılacağı gibi ısı ile çalışır. Elektrolizin daha da geliştirilmesidir ve yüksek frekanslı alternatif akımla çalışır. Yüksek frekanslı alternatif akım, iğnenin ucunda ısı üretir. Bu ısı saç kökünün denatürasyonuna (yapısal değişim) neden olur ve bu da onu yok eder.

BLEND iğneli epilasyon

BLEND yöntemi, iğneli epilasyon kullanılarak kalıcı epilasyon için en yeni ve en etkili yöntemdir. Burada, elektrolizde olduğu gibi hızlandırılmış bir kimyasal reaksiyona yol açan iki elektroliz ve termoliz yöntemi bir araya getirilir. Böylece hem termolizin hem de elektrolizin avantajları en verimli şekilde kullanılır.

İğneli epilasyon tedavisi nasıl çalışır?

İğneli epilasyon ile tedavi yapılırken, önce iğneli epilasyon cihazının el aletine bir iğne takılır. Uygulama yapılan bölgeye göre bu bölgeye uygun farklı iğneler bulunmaktadır. Tedavi sırasında steril tek kullanımlık iğne saç kanalına sokulur.

Kıl kökünü yok eden bir akım darbesi (elektroliz, termoliz veya BLEND) gönderilene kadar birkaç saniye orada kalır. Genel olarak, sadece saç kökü yok edilir. İğne kıl kökünde kısa bir süre kaldığı için deri sağlam kalır. Akım nabzı verildikten sonra iğne çekilir ve cımbızla tüyler alınır.

İğneli epilasyon için tedavi alanları

İğneli epilasyon, küçük alanları bile ayrıntılı ve hassas bir şekilde tedavi etmek için mükemmeldir. Yüzdeki tüylerin alınması bu tedavi ile çok popülerdir. Bunlar örneğin kadınlarda dudak üstü kıllar (“kadın sakalı” olarak adlandırılırlar) veya cadı kıllarıdır (çenede izole edilmiş kıl şeklindedir).

Temel olarak, saç vücudun herhangi bir yerinde tedavi edilebilir, ancak daha fazla zaman alır.

İğneli epilasyonun özel avantajları

Diğer kalıcı epilasyon yöntemleriyle karşılaştırıldığında, iğneli epilasyonun büyük bir avantajı vardır: Kıl rengi, ten rengi ve kıl kalınlığı ne olursa olsun istisnasız tüm kıllar alınabilir. Ayrıca, hiçbir yan etkisi veya geç etkisi yoktur.

İğneli epilasyon kimlere uygulanmaz?

  • Lazer epilasyon yapılacak bölgede lokal enfeksiyon bulunuyorsa, işlem yapılamaz.
  • Hamilelere,
  • Şeker hastalarına,
  • Kanser tedavisi gören kişilere,
  • Varis problemi yaşayanlara (varisin derecesine göre hekim onayıyla uygulanabilir),
  • Bulaşıcı hastalıklara olan kişilere,

Başarılı iğne epilasyonu için ön koşullar var mı?

Dediğim gibi saç rengi ve saç kalınlığı ile ilgili herhangi bir şart/sınır yoktur, burada tüm saç tipleri alınabilir. Tek önemli olan kılların en az 2 ila 3 milimetre uzunluğunda olmasıdır. Buna göre önceden ağda veya tıraş (diğer epilasyon yöntemlerinde olduğu gibi) tavsiye edilmez ve tedaviyi engeller.

Tedaviden sonra tedavi edilen kişi 3 gün boyunca aşırı ısı ve su ile temastan kaçınmalıdır. Başka bir deyişle: yüzme havuzlarına ve saunalara ziyaretler ertelenmelidir. Diğer kalıcı epilasyon yöntemlerinde olduğu gibi ilerleyen haftalarda güneşlenmekten de kaçınılmalıdır.

iğneli epilasyon: dikkat edilmesi gerekenler

İğneli epilasyon, büyük hassasiyet kullanan bir tedavidir. Ancak bu durumda kesinlik, tedavinin biraz daha uzun sürmesi anlamına da gelir. Bu nedenle, çoğu kozmetik stüdyosu, kozmetik salonları veya doktor muayenehaneleri zamandan sorumludur. Toplamda, tedaviler arasında birkaç hafta ara ile yaklaşık dört ila altı seans önerilir.


İlgili Makaleler

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *