«
 1. Anasayfa
 2. Altarnatif Tıp
 3. Sirkenin Gücü – Doğal Şifa Kaynağı

Sirkenin Gücü – Doğal Şifa Kaynağı

sirkenin gücü

Geleneklerimizin derinliklerinde yatan ve yıllardır hayatımızda olan sirkenin Gücü ve mucizevi etkilerini keşfetmeye hazır mısınız? Sirke, sağlık, temizlik ve beslenme alanlarında kullanımıyla doğanın bize sunduğu değerli bir armağandır. Özellikle elma sirkesi ve üzüm sirkesi gibi çeşitleri, sağlık için önemli bir kaynak olarak bilinir.

Bu makalede, evde elma ve üzüm sirkesi yapımından, sağlık için kullanımına kadar her detayı öğrenerek, sirkenin gücünü keşfedeceksiniz. Sirkenin sağlığımıza olan olumlu etkileriyle ilgili bilimsel verilere dayalı ipuçlarıyla, doğal şifanın kapısını aralayın. Sirkenin gücü ne inanın ve sağlığınıza katkıda bulunun!

Sirkenin Gücü: Doğal Şifa Kaynağı

GİRİŞ

Hepimizin bildiği gibi, virüsler tarih boyunca insanlığı tehdit eden mikroplardır. Gözle görülmeyen bu virüslerin etkileri tahribatı ve çok büyüktür, hatta ölümcüldür.

Antibiyotiklerin icat edilmesinden sonra bakterilere bağlı hastalıkları kolayca yenmeyi başardık ancak virüslere karşı aynı başarıyı henüz elde edemedik. Çünkü en güçlü antibiyotikler bile virüslerin karşısında etkisiz kalabiliyor. Virüslere karşı bütün mesele bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaktır.

Farkındaysanız grip salgınları başladığında etrafımızdaki insanlar gripten farklı etkilenirler. Kimileri çok hafif atlatır, bazıları ise hastanelik olur. Bunun sebebi herkesin bağışıklık sisteminin farklı olmasından kaynaklı… Bağışıklık sistemini güçlendirmek için elbette doğa ön plana çıkıyor, tıbbi bitkiler önem arz ediyor…

Grip virüsleri ve buna benzer virüsler her sene şekil değiştirerek insanları hasta etmeye devam etmekte. O yüzden aşılar da pek etkili olamıyor. Tıp virüsler karşısında çaresiz kalıyor. Tarih boyunca virus salgınlarından milyonlarca insan hayatını kaybetti. Çin’de ortaya çıkan corona virüsü de bunlardan biri, can almaya devam ediyor.

Gördüğümüz üzere bu yeni tip Korona virüsünün bulaştığı her insan da hayatını kaybetmemekte. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar daha kötü etkilenirken, güçlü olanlar kurtuluyor!

Elbette ki can aldığı için huzursuzluk yaratan bu hastalıkta alternatif yolları konuşmak gerekiyor. Çin’de de olduğu gibi, kimi zaman aşılar da önlemiyorsa doğanın gücüne başvuracağız. Eski zamanlardan beri şifalı otlar viral enfeksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar için doğal ilaçlar olarak kullanılmakta.

Virüslere karşı etkili bazı bitkilerden ve arı ürünlerinden yanı sıra sirkeden çokça faydalanılmıştır. Sirke öyle bir içecek ki tüm zararlı virüs ve bakterilere karşı çok etkili doğal bir silah olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, veba salgınlarında doğal ev yapımı sirke sıkça kullanılmış, tavsiye edilmiştir.

Sirke içerdiği vitaminler, mineraller, aminoasitler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren çok önemli bir besin ve mikrop öldürücüdür. Çorba ve salatalarınızdan ev temizliğine kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Bu nedenle söylenenlere kulak asmadan sirkesiz sofraya oturmayın! Çorba ve salatalarınızda mutlaka ev yapımı doğal sirke kullanın… Bunu alışkanlık haline getirin. Sirkenin Gücününe inanın. Zaten Sirke kullanmaya başladığınızda, Sirkenin müthiş etkilerini göreceksiniz, yaşayacaksınız.

Hastalıkların tedavisinden zayıflamaya, hatta cilt bakımına kadar birçok alanda kullanılan, neredeyse herkesin kendi evinde yapabileceği sirkenin faydaları saymakla bitmiyor.

Uzun Yaşam İksiri Sirke

Çok eski zamanlardan bu yana binlerce yıl boyunca tüm kıtalarda insanlar, tesadüfen oluşmuş bu ekşi şarabı kullanmayı öğrendiler. Ama öte yandan sirkenin mayalanmayla çabucak oluşumu, bu teknikle üretilen her türlü ürüne uygunsuz şekilde “sirke” denilmesine yol açtı.

Ucuz ve basit bir ilaç ihtiyaç anında kullanabileceğimiz basit, ucuz ve elde etmesi kolay ilaçların elimizin altında olduğunu bilmek rahatlatıcıdır. Gündelik ağrıların basit bir kil veya magnezyum klorür sayesinde iyileştiğine şahit olmuşuzdur.

Tıbbi ilaçların yan etkilerine maruz kalmadan, ucuz, basit, ama aynı zamanda sağlığımızı korumamızı ve hatta onu iyileştirmemizi sağlayacak bir sürü mucizeyi ilaç vardır. Sirke de bunlardan biridir.

Bilindiği üzere en iyi sirke en yüksek kaliteli ve organik hammaddelerin kullanımı ile olur. Her şeyin başı hastalıklara karşı dirençli bir bünye!

Tıbbi ilaçların kullanımına çok alışmış biri olarak doğal maddelerden üretilen tarifler vermekten çok fazla hoşlanmasam da bunun, düzenli ilaç kullanımı karşısında oluşan yan etkileri engellemek amacıyla oldukça sık olduğunu itiraf etmeliyim.

Fakat sağlık söz konusu olduğunda Bechamp’ın söylediği şeyi hatırlamakta fayda var: “Önemli olan mikrop değildir, bünyedir!

Bu Makale size sirke hakkında çok önemli ipuçları veriyor. Söze iki sirke tarifi ile başlayalım:

Ev Yapımı Elma Sirkesi

Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri üremesini önler, cilt ve vücut bakımında asit dengesini düzenler ve zayıflamaya yardımcı olur. Doğal bir temizlik ürünü olarak da kullanılan elma sirkesinde var olan bazı maddeler pek az besinde bir arada bulunur.

Evde Elma Sirkesi Tarifi

Sirke yüzyıllardır hayatımızda olan bir mucize. Elma sirkesi ise birçok sirke arasında en çok tercih edilenlerden birisi. Elmanın faydaları zaten halk arasında bilinen bir gerçek.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle evde elma sirkesinin yapılışını anlatalım.

 • 1 kilogram elma
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 3 litre su
 • 1 çay bardağı nohut
 • Yarım çay bardağı bulgur

Elmaları iyice yıkadıktan sonra, kabuklarını soymadan doğrayıp cam bir kavanoza koyun. Elmaların kabuğunu soymamanız sirkenizin kalitesi ve fermentasyonu açısından önemlidir. Elmaların ardından kavanoza bal, bulgur ve nohut ekleyin.

Tüm malzemeleri ekledikten sonra üzerini suyla tamamlayın. Suyu ekledikten sonra tüm malzemeleri bir kaşıkla karıştırın. Sirkenin ağzını bir tülbentle kapatın. Bekleme sürecinizin ilk 20 gününde sirkeyi güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Sirkenizi her gün bir kez silikon ya da plastik kaşıkla karıştırın. 20 günün sonunda sirkenizi yine aynı yere kaldırın.

Bu kez 20 gün boyunca hiç karıştırmadan bekletin. Elma sirkeniz tüketime hazır.

Ev Yapımı Üzüm Sirkesi Tarifi

Öncelikle ihtiyacınız olan malzemelere bir bakalım.

Evde üzüm sirkesi yapmak için gerekli malzemeler şöyle:

 • 1 çay bardağı nohut
 • 1 çay bardağı bulgur
 • 1,5 kilogram siyah üzüm (açık renk sirke isteyenler beyaz üzüm de kullanabilir)
 • 2 yemek kaşığı organik bal
 • 1 litre içme suyu
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu

Üzümleri güzelce yıkayıp sularının süzülmesi için bir kenar alın. Sirkeyi yapacağınız cam kavanozu iyice yıkayıp sterilize edin. Önce suyu, ardından da üzümleri kavanoza koyun. Ardından nohut, bulgur ve balı da ilave edip tahta ya da silikon bir kaşıkla karıştırın.

Üzerini bir tülbentle kapatıp paket lastiği yardımıyla tülbendi sabitleyin. Kavanozu ılık ve karanlık bir ortama yerleştirin ve iki günde bir tahta ya da silikon bir kaşıkla karıştırın. Bu işlemi tüm üzümler dibe çökene kadar (yaklaşık 20 gün) sürdürün.

Ardından sirkenizi 20 gün de aynı yerde karıştırmadan bekletin ve mayalanmasını sağlayın. Bu esnada üzerinde sirke anası adı verilen tabaka oluşacaktır. Sirke anasını bir kenara alın ama sakın çünkü başka sirkeler yaparken de kullanabilirsiniz.

Meyveleri süzüp alın. Sirkeyi yeniden kavanoza alıp içine bal ve kaya tuzu ekleyin. Tülbentle yeniden kapattığınız kavanozu 20 gün daha bekletin.

Evde sirke nasıl yapılır Evde üzüm sirkesi, elma sirkesi, nar sirkesi tarifi.


İlgili Sağlık Makaleleri

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *