Arama
«
  1. Anasayfa
  2. Çoçuk Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Çoçuk Kuru Öksürük Nasıl Geçer

1.84K görüntülenme
0

Çoçuk Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Kuru ve ıslak öksürükler

Öksürük, vücudunuzun savunma sisteminin önemli bir parçasıdır ve vücudunuzu potansiyel olarak zararlı mikroplardan ve tahriş edici maddelerden arındırmaya yardımcı olur.

Öksürük , ıslak ve kuru dahil olmak üzere birçok tipte gelir. Islak öksürük, balgam veya mukus üretir veya üretiyormuş gibi ses çıkarır. Öte yandan kuru öksürükler yapmaz.

Nedenler

Çeşitli viral veya bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları, hava yollarında tahriş ve iltihaplanma nedeniyle öksürüğe neden olabilir. En tanıdık neden soğuk algınlığıdır , üst solunum yolunuzda hapşırma, burun akıntısı ve öksürük gibi semptomlarla bir enfeksiyondur.

Diğer bir yaygın neden, soğuk algınlığı veya grip sonucu ortaya çıkabilen bronşittir . Bronşit akut veya kronik olabilir. Akut bronşit genellikle bir enfeksiyonun sonucudur. Kronik bronşit , sigara içmek veya hava kirliliğine maruz kalmaktan kaynaklanabilir.

Çoçuk Kuru Öksürük Nasıl Geçer / Rahatlama için ipuçları

Çocuklarda kuru öksürüğün nedenini anlamak biraz zaman alabilir. Ana tedavi altta yatan nedene bağlı olacaktır .

Bu ipuçları , bu arada biraz rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir :

  • Sıcak, nemli havayı soluyun. Banyonuzdaki duşu açın ve kapıyı kapatın, odanın buharlaşmasına izin verin. Sıcak sisi solurken çocuğunuzla yaklaşık 20 dakika oturun.
  • Serin bir sis nemlendirici kullanın. Evinizdeki hava kuru ise çocuğunuzun solunum yollarını da kurutabilir. Havaya nem eklemek için soğuk bir buharlı nemlendirici kullanmayı deneyin. Yanıklara neden olabileceğinden ısıtılmış nemlendiricilerden kaçının.
  • Sıcak sıvılar iç. Çocuğunuzun boğazı öksürükten ağrıyorsa, ılık sıvılar yatıştırıcı olabilir. Çocuğunuz en az bir yaşındaysa, daha fazla rahatlama için biraz bal ekleyebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda çocuğunuza OTC öksürük ilaçları vermek uygun olabilir. Ancak sadece 6 yaşından büyük bir çocuğa verin ve ambalajın üzerindeki dozaj talimatlarını dikkatlice takip ettiğinizden emin olun.
  • 6 yaşın altındaki çocuklar, sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilmedikçe, özellikle tehlikeli yan etkilerle ilişkilendirilebilecek dekonjestanlar dışında OTC öksürük ilacı almamalıdır .
  • Bir OTC öksürük ilacı yardımcı olmuyorsa, onu kullanmaya devam etmenin hiçbir faydası yoktur. Bu ilaçlar öksürüğü iyileştirmez veya daha hızlı geçmesine yardımcı olmaz.

     

Kaynaklar: 

Sağlıklı Türkiye Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Ağustos 16, 2022
Bir Yorum Ekle