«
 1. Anasayfa
 2. İlaç ve Medikal Ürünler
 3. Transkraniyal Doppler Ultrason Nedir

Transkraniyal Doppler Ultrason Nedir

Transkraniyal Doppler ultrason

Transkraniyal doppler ultrason Testi (TCD), beyninizdeki kan akışını etkileyen tıbbi sorunları tespit etmek için ses dalgalarını kullanan ağrısız bir testtir. Kan pıhtılarının neden olduğu inmeyi, kan damarlarının daralmış bölümlerini, subaraknoid kanamaya bağlı vazospazmı, küçük kan pıhtılarını ve daha fazlasını tespit edebilir. Prosedürün nasıl yapıldığını öğrenin.

Transkraniyal Doppler Ultrason Nedir (Ultrasonografi Testi)

Transkraniyal Doppler Ultrason Testi nedir?

Transkraniyal Doppler (TCD) Ultrasonografi Testi , beyninizdeki kan akışını incelemek için ses dalgalarını kullanan ağrısız bir testtir. Doktorunuz, beyne ve beyne giden kan akışını etkileyen tıbbi bir durumu teşhis etmek için bu testi yaptırmanızı tavsiye etti. Test ayrıca, örneğin beyin arterlerindeki pıhtıların parçalanması gibi belirli tedavilerin sonuçlarını izlemek için de kullanılır.

Ultrasonografi Testi (TCD) sırasında, kafatasınızın dokularından ses dalgaları gönderilir. Bu ses dalgaları, kan damarlarınızda hareket eden kan hücrelerini yansıtarak radyolog veya nöroloğun hızlarını ve yönlerini yorumlamasını sağlar. Ses dalgaları kaydedilir ve bir bilgisayar ekranında görüntülenir.

Transkraniyal Doppler ultrason ile hangi tıbbi durumlar teşhis edilir veya izlenir?

Ultrasonografi Testi, aşağıdakiler dahil olmak üzere kan akışını etkileyen çok çeşitli tıbbi durumları teşhis etmek için kullanılır:

 • Akut iskemik inme: Akut iskemi inme , beyindeki bir kan damarında bir kan pıhtısı oluştuğunda, beyne oksijen açısından zengin kan akışını kestiğinde meydana gelir.
 • Vazospazm: Bir kan damarının bir bölümünün kasılma nedeniyle daralmasıdır. Bu durumda, bir beyin kanamasına tepkidir – subaraknoid kanama / beyin anevrizması yırtılması.
 • Beyin arterlerinde darlık : Bu, genellikle ateroskleroz (atardamarların sertleşmesi) nedeniyle bir arterin bir bölümünün daralması veya tıkanmasıdır .
 • Serebral mikroemboli: Bunlar, kan dolaşımında dolaşan ve geçici bir iskemik atak (mini felç) oluşturan küçük kan pıhtılarıdır .
 • Orak hücre anemisi olan yetişkinlerde ve çocuklarda felç riski : Orak hücreli anemide kan hücrelerinin değişen şekli kan pıhtılarına ve kan damarlarının tıkanmasına yol açarak inme riskini artırabilir.
 • Patent foramen ovale/sağdan sola şant tespiti: Bu testte ön koldaki bir damara bir solüsyon enjekte edilir. Beyin arterlerinde kabarcıkların varlığı, kalbin iki üst odası arasındaki duvardaki bir delikten dolayı kanın yanlış yönde aktığını gösterir ( patent foramen ovale [PTO] olarak adlandırılır). PTO, çocuklarda bir felç kaynağıdır.
 • Beyin ölümü onayı.

Ultrasonografi Testi sırasında ne olur?

Ultrasonografi Testi  için özel bir hazırlık yoktur.

 • Hastane önlüğü giymek veya takıları çıkarmak gerekli değildir.
 • Ultrason testiniz özel olarak eğitilmiş teknoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir ve kurul onaylı bir radyolog veya nörolog tarafından yorumlanır.
 • Test sırasında ya yastıklı bir muayene masasına uzanacaksınız ya da bir sandalyeye oturacaksınız.
 • İncelenecek alan üzerine cilde az miktarda suda çözünür jel sürülür. Jel genellikle ya enseye, elmacık kemiğinin üstüne, kulak önüne ya da göz kapağı üzerine uygulanır. Bunlar beyni besleyen kan damarı bölgeleridir. Jel cildinize zarar vermez veya giysilerinizi lekelemez.
 • Sınav alanında, dönüştürücü adı verilen mikrofona benzeyen küçük bir cihaz yerinde tutulur. Dönüştürücü, beyin yoluyla yüksek frekanslı ses dalgaları gönderir ve geri dönen kan akışı bilgisini yakalar. Ultrason sinyali, ekranda gösterilen grafiklere veya renkli resimlere dönüştürülür.
 • Test sırasında neredeyse hiç rahatsızlık yoktur. Dönüştürücü cildinize bastırıldığında hafif bir baskı hissedebilirsiniz.
 • Test sırasında başınızı sabit tutmanız ve konuşmaktan kaçınmanız gerekecektir.
 • Ultrasonun tamamlanması yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer.
 • Testten sonra jel cildinizden silinecektir.

Transkraniyal Doppler ultrasonumun sonuçlarını nasıl alacağım?

Bir radyolog veya nörolog görüntüleri analiz edecek ve testi sipariş eden sağlık uzmanınıza bir rapor gönderecektir. Doktorunuz test sonuçlarını sizinle tartışacaktır.

Bazen ek görüşler almak veya testin istendiği belirli bir tıbbi durumu izlemek veya tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için bir takip testi gerekebilir.

Transkraniyal Doppler ultrason testinin herhangi bir yan etkisi var mı?

Ultrasonografi Testi tehlikeli değildir. Zararlı yan etkileri yoktur. Ultrason, X-ışını testlerinin yaptığı gibi radyasyon kullanmaz.


İlgili Sağlık Makaleleri

Ses Değiştirme Operasyonu Tüm Detayları
Ekokardiyografi Nedir ?
Demans Hastalığı Nedir ?
Prostat Nedir ?
Safra Kesesi Taşı

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *