Arama
«
  1. Anasayfa
  2. Boğazdaki Gıcık Öksürük Nasıl Geçer

Boğazdaki Gıcık Öksürük Nasıl Geçer

1.09K görüntülenme
0

Boğazdaki Gıcık Öksürük Nasıl Geçer

boğazdaki gıcık hissinin geçmesi için öncelikli yapılması gereken şey; boğazın nemli tutulmasıdır. Bol su içmek başta olmak üzere bol sıvı içilmesi gerekir. Bunların dışında; boğaz spreyleri ve pastiller de gıcıklanma hissini hafifletir. Aynı zamanda bitkisel çaylar ve kürler ile de tedavi edilebilir. Örneğin; gargara yöntemi, adaçayı, bal ve tarçın karışımı, zencefil ve bal yöntemi ile tedavi edilebilir.

Gargara yöntemi

Bir çay kaşığı tuz bir bardak suya koyulur, karıştırılır. Boğazda gargara yapmak gıcık hissini düzeltecektir.

Zencefil ve bal yöntemi

Zencefil ile birlikte bir çay kaşığı bal karışımı boğazdaki gıcık hissine iyi gelecektir.

Süt ve zerdeçal yöntemi

Bir çay kaşığı zerdeçal süte atılır ve karıştırılır. Bu yöntem de boğazdaki kuru öksürük ve gıcığın geçmesine yardımcı olacaktır.

Adaçayı ile tedavi

Adaçayı kaynatılır ve tüketilir. Adaçayı tüketilmesi hem boğaza iyi gelecek hem de ağız sağlığını koruyacaktır. Aynı zamanda adaçayı ile gargara yapmak da boğazdaki gıcık hissini geçirir.

Bal ve tarçın yöntemi

Bir kaşık bal ile biraz tarçın karıştırılıp günde 3 kez tüketilir. Bu şekilde boğaz nemli tutulur ve yumuşamış olacaktır.

GICIK HİSSİ ÖKSÜRÜK YAPAR

Gıcık hissi bir süre sonra kişilerde kuru öksürüğe neden olur. Nefes problemi, göğüs şikayetleri, sıkışma hissi, hırıltılı solunum gibi etkenler olabildiği gibi tek başına da bu durum ortaya çıkmaktadır. Genellikle kuru diğer bir deyişle balgamsız olmaktadır. Geceleri artar ve kronik hale gelebilir.

Boğazdaki kuru öksürüğe ne iyi gelir?

İşte öksürüğe iyi gelen şeyler: Ayva çayı, Ekinezya Çayı, Yaseminli portakal çayı, Kuşburnu çayı, Sütlü bal, Ihlamur, Zencefil, Adaçayı, Pekmez, Pastil.

Boğazdaki Gıcık Öksürük Nasıl Geçer?

Bol bol su içerek katılaşan balgamın yumuşayıp atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Sıcak suyla duş alırken 5-10 dakika buharı soluyabilir ve bir kâse sıcak suyun içine nane ya da okaliptüs yağı damlatarak derin nefesler alabilirsiniz. Bir bardak ılık su içine 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek içebilirsiniz.

Sağlıklı Türkiye Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Ağustos 16, 2022
Bir Yorum Ekle