«
 1. Anasayfa
 2. Güncel Hastalıklar
 3. Sinüzit Nedir – Sinüzit Belirtileri

Sinüzit Nedir – Sinüzit Belirtileri

sinüzit belirtileri

Sinüzit Nedir – Sinüzit Belirtileri; Sinüzit, sinüslerin tıkanmasına ve sıvıyla dolmasına neden olabilen bir iltihaplanmadır. Genellikle soğuk algınlığı veya alerjiden kaynaklanır. Tıkanma nedeniyle enfeksiyon oluşabilir.

Sinüzit Nedir

Sinüzit, sinüsleri kaplayan dokunun iltihaplanması veya şişmesidir. Sinüsler, kafadaki dört eşleştirilmiş boşluklardır (boşluklar). Dar kanallarla birbirine bağlanırlar. Sinüsler, burun kanallarından dışarı akan ince mukus yapar. Bu drenaj, burnu temiz ve bakterisiz tutmaya yardımcı olur. Normalde hava ile dolu olan sinüsler tıkanabilir ve sıvı ile dolabilir. Bu olduğunda, bakteriler büyüyebilir ve bir enfeksiyona (bakteriyel sinüzit) neden olabilir.

Bu aynı zamanda rinosinüzit olarak da adlandırılır ve “gergedan” “burun” anlamına gelir. Sinüs dokusu iltihaplıysa burun dokusu neredeyse her zaman şişer.

Burun ve gözlerin yakınındaki farklı sinüs türleri nelerdir?

Paranazal sinüsler kafanızın içinde burnunuzun ve gözlerinizin yakınında bulunur. Adlarını yapılarını sağlayan kemiklerden alır.

 • Etmoidal sinüsler gözleriniz arasında bulunur.
 • Maksiller sinüsler gözlerinizin altında bulunur.
 • Sfenoidal sinüsler gözlerinizin arkasında bulunur.
 • Frontal sinüsler gözlerinizin üzerinde bulunur.

En büyük sinüs boşluğu maksiller boşluktur ve en sık enfekte olan boşluklardan biridir.

Farklı sinüzit türleri vardır:

 • Akut bakteriyel sinüzit : Bu terim, 10 gün sonra geçmeyen burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve yüz ağrısı gibi ani başlayan soğuk algınlığı semptomlarını veya düzeliyor gibi görünen ancak sonra geri dönen ve ilk semptomlardan daha kötü olan semptomları ifade eder. (“çifte hastalanma” olarak adlandırılır). Antibiyotiklere ve dekonjestanlara iyi yanıt verir.
 • Kronik sinüzit : Bu terim, en az 12 hafta boyunca burun tıkanıklığı, akıntı, yüzde ağrı/basınç ve koku alma duyusunda azalma ile tanımlanan bir durumu ifade eder.
 • Subakut sinüzit: Bu terim, semptomlar dört ila on iki hafta sürdüğünde kullanılır.
 • Tekrarlayan akut sinüzit: Bu terim, semptomların bir yılda dört veya daha fazla tekrarlaması ve her seferinde iki haftadan az sürmesi durumunda kullanılır.

Sinüzit kimlerde görülür?

Sinüs enfeksiyonu herkesin başına gelebilir. Bununla birlikte, burun alerjileri , burun polipleri, astım ve anormal burun yapıları olan kişilerin sinüzite yakalanma olasılığı daha yüksektir. Sigara içmek sinüs enfeksiyonu geçirme sıklığınızı da artırabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sinüzitli tahmini 31 milyon insan var.

Sinüs enfeksiyonu, soğuk algınlığı veya burun alerjim olup olmadığını nasıl anlarım?

Soğuk algınlığı , alerji ve sinüs enfeksiyonu arasındaki farkı söylemek zor olabilir . Soğuk algınlığı tipik olarak oluşur, zirve yapar ve yavaş yavaş kaybolur. Birkaç günden bir haftaya kadar sürer. Soğuk algınlığı sinüs enfeksiyonuna dönüşebilir. Nazal alerji, tahriş edici partiküller (toz, polen ve kepek) nedeniyle burnun iltihaplanmasıdır. Burun alerjisinin belirtileri arasında hapşırma, burun ve gözlerde kaşıntı, tıkanıklık, burun akıntısı ve burun akıntısı (boğazda mukus) sayılabilir. Sinüzit ve alerji semptomları, soğuk algınlığı ile aynı anda ortaya çıkabilir.

Soğuk algınlığıyla savaşıyorsanız ve sinüs enfeksiyonu veya burun alerjisi belirtileri gösteriyorsanız, Doktorunuza görünün. Belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi tanımlamanız istenecektir.

SİNÜZİT BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ

Peki Sinüzit neden olur?

Teknik olarak Sinüzit, sinüsleri şişiren ve tıkayan bir virüs, bakteri veya mantardan kaynaklanabilir. Birkaç özel neden şunları içerir:

 • Soğuk algınlığı.
 • Küf alerjileri de dahil olmak üzere burun ve mevsimsel alerjiler.
 • Polipler (büyüme).
 • Sapmış bir septum. Septum, burnunuzu ayıran kıkırdak çizgisidir. Sapmış bir septum, düz olmadığı anlamına gelir, bu nedenle burnunuzun bir tarafındaki burun geçişine daha yakındır ve tıkanmaya neden olur.
 • Hastalık veya ilaçlardan kaynaklanan zayıf bir bağışıklık sistemi.

Bebekler ve küçük çocuklar için kreşlerde zaman geçirmek, yatarken emzik veya biberon kullanmak sinüzite yakalanma olasılığını artırabilir.

Yetişkinler için sigara içmek sinüs enfeksiyonu riskini artırır. Sigara içiyorsanız, bırakmalısınız. Sigara içmek size ve çevrenizdeki insanlara zararlıdır.

Sinüzit bulaşıcı mıdır?

Bakteriyel sinüzit yayamazsınız, ancak sinüzite yol açan virüsleri yayabilirsiniz. Hastaysanız insanlardan kaçınmak ve hapşırmanız veya öksürmeniz gerektiğinde dirseğinizin içine hapşırmak veya öksürmek için iyi el yıkama uygulamalarını takip etmeyi unutmayın.

Sinüzit belirtileri ve semptomları nelerdir?

Sinüzitin en yaygın belirti ve semptomları:

 • Burun damlası sonrası (mukus boğazdan aşağı damlar).
 • Burun akıntısı (burundan koyu sarı veya yeşil akıntı) veya burun tıkanıklığı
 • Yüz basıncı (özellikle burun, göz ve alın çevresinde), baş ağrısı ve/veya dişlerinizde veya kulaklarınızda ağrı.
 • Ağız kokusu (ağız kokusu)
 • Öksürük.
 • Yorgunluk.
 • ateş

Sinüzit Diş ağrısı Yaparmı

Sinüs enfeksiyonu (sinüzit) veya iltihaplanma, özellikle sinüslere yakın üst arka dişlerde diş ağrısına neden olabilir.

SİNÜZİT TEŞHİS VE TESTLER

Sinüzit nasıl teşhis edilir?

Sağlık uzmanınız, ayrıntılı bir tıbbi geçmiş geliştirmek ve belirtilerinizi öğrenmek için size birçok soru soracaktır. Ayrıca fizik muayene yapacaklar. Muayene sırasında doktorunuz kulaklarınızı, burnunuzu ve boğazınızı şişlik, akıntı veya tıkanıklık açısından kontrol edecektir. Burnun içine bakmak için bir endoskop (küçük, ışıklı/optik bir alet) kullanılabilir. Bazı durumlarda, bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanına yönlendirilebilirsiniz. Bir görüntüleme muayenesine ihtiyacınız varsa, Doktorunuz bilgisayarlı tomografi (CT) taraması isteyecektir.

SİNÜZİT TEDAVİSİ

Sinüzit nasıl tedavi edilir?

Çoğu akut sinüzit vakası kendi kendine iyileşir. Kişisel bakım teknikleri genellikle semptomları hafifletmek için ihtiyacınız olan tek şeydir.

Sinüzit, her biri sinüzit vakasının ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak birkaç şekilde tedavi edilir.

Doktorunuz sinüzit semptomlarını hafifletmek için aşağıdaki tedavileri önerebilir: Basit bir sinüzit enfeksiyonu şu şekilde tedavi edilir:

 • Dekonjestanlar.
 • Reçetesiz satılan soğuk algınlığı ve alerji ilaçları.
 • Nazal salin sulama.
 • İçme sıvıları (sinüzit viral bir enfeksiyondur ve sıvılar yardımcı olacaktır).

Sinüzit semptomları 10 gün sonra düzelmezse, doktorunuz şunları reçete edebilir:

 • Antibiyotikler (yetişkinlerde yedi gün, çocuklarda 10 gün).
 • Oral veya topikal dekonjestanlar.
 • Reçeteli intranazal steroid spreyler. (Reçetesiz spreyleri veya damlaları üç ila beş günden daha uzun süre kullanmayın – bunlar aslında tıkanıklığı artırabilir).

Uzun süreli (kronik) sinüzit, altta yatan duruma (tipik olarak alerji) odaklanılarak tedavi edilebilir. Bu genellikle şu şekilde tedavi edilir:

 • Burun içi steroid spreyler.
 • Topikal antihistaminik spreyler veya oral haplar.
 • Şişliği ve alerji semptomlarını azaltmak için lökotrien antagonistleri.
 • Burun kanallarınızı durulamak için günde birkaç kez burnunuza püskürttüğünüz salin burun spreyi .
 • Nazal kortikosteroidler; Bu burun spreyleri iltihaplanmayı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Örnekler arasında flutikazon (Flonase Allergy Relief, Flonase Sensimist Allergy Relief, diğerleri), budesonid (Rhinocort Allergy), mometazon (Nasonex) ve beklometazon (Beconase AQ, Qnasl, diğerleri) yer alır.
 • Dekonjestanlar; Bu ilaçlar reçetesiz (OTC) ve reçeteli sıvılar, tabletler ve burun spreyleri halinde mevcuttur. Nazal dekonjestanları sadece birkaç gün kullanın. Aksi takdirde daha şiddetli tıkanıklıkların (rebound konjesyon) geri dönmesine neden olabilirler.
 • Alerji ilaçları; Sinüzitiniz alerjiden kaynaklanıyorsa, alerji ilaçları kullanmak alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Asetaminofen (Tylenol, diğerleri), ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya aspirin gibi  OTC ağrı kesiciler.Çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. Aspirinin 3 yaşından büyük çocuklarda kullanılması onaylanmış olmasına rağmen, su çiçeği veya grip benzeri semptomlardan kurtulan çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. Bunun nedeni, aspirinin bu tür çocuklarda nadir fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan Reye sendromu ile bağlantılı olmasıdır.

Antibiyotikler

Akut sinüziti tedavi etmek için genellikle antibiyotiklere gerek yoktur, çünkü buna genellikle bakteriler değil bir virüs neden olur. Akut sinüzitiniz bakteriyel olsa bile tedavi olmaksızın iyileşebilir. Doktorunuz antibiyotik reçete etmeden önce akut sinüzitinizin kötüleşip kötüleşmediğini görmek için bekleyebilir ve izleyebilir.

Bununla birlikte, şiddetli, ilerleyici veya kalıcı semptomlar antibiyotik gerektirebilir. Doktorunuz bir antibiyotik reçete ederse, belirtileriniz düzeldikten sonra bile tüm kürü aldığınızdan emin olun. Onları erken almayı bırakırsanız, belirtileriniz tekrarlayabilir.

İmmünoterapi

Alerjiler sinüzitinize katkıda bulunuyorsa, vücudun belirli alerjenlere verdiği tepkiyi azaltmaya yardımcı olan alerji iğneleri (immünoterapi) belirtilerinizin tedavisine yardımcı olabilir.

Sinüzit yukarıdaki tedavilerden biriyle kontrol altına alınamadığında , sinüslerinize daha iyi bakmak için bir CT taraması kullanılır. Sonuçlara bağlı olarak sinüslerinizdeki yapısal sorunları düzeltmek için ameliyat gerekebilir. Polipleriniz ve/veya bir mantar enfeksiyonunuz varsa bunun olması muhtemeldir.

Sinüzit nasıl tedavisinde Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Bu kendi kendine yardım adımları sinüzit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Dinlenme. Bu, vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına ve iyileşmeyi hızlandırmasına yardımcı olacaktır.
 • Sıvıları iç. Bol sıvı tüketmeye devam edin.
 • Sıcak kompres kullanın. Burnunuza ve alnınıza sıcak bir kompres sinüslerinizdeki basıncı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Sinüs boşluklarınızı nemlendirin. Bir kase sıcak sudan çıkan buharı solurken başınızın üzerine bir havlu örtün. Buharı yüzünüze doğru yönlendirin. Veya ılık, nemli havayı soluyarak sıcak bir duş alın. Bu, ağrıyı hafifletmeye ve mukus tahliyesine yardımcı olacaktır.
 • Nazal pasajlarınızı durulayın. Özel olarak tasarlanmış bir sıkma şişesi (Sinus Rinse, diğerleri) veya neti kabı kullanın. Nazal lavaj adı verilen bu ev ilacı sinüslerinizi temizlemenize yardımcı olabilir.
  • Sıcak kompres uygulayın. Yüz ağrısını hafifletmek için burnunuzun, yanaklarınızın ve gözlerinizin etrafına ılık, nemli havlular koyun.
  • Bol miktarda sıvı tüketin. Ek sıvı tüketmek, mukus salgılarını seyreltmeye yardımcı olur ve drenajı destekler.
  • Tuzlu burun spreyi kullanın. Tuzlu suyla yıkama veya spreyler kalın salgıları çıkarabilir ve sinüslerin boşalmasına izin verebilir.
  • Sıcak su buharını içinize çekin. Bir kase ılık veya orta derecede sıcak sudan nemli havayı solurken başınızın üzerine bir havlu örtün. Veya ılık, nemli havayı soluyarak sıcak bir duş alın.

Akut sinüziti olan çoğu insan antibiyotiksiz iyileşir. Ancak belirtileriniz şiddetliyse veya birkaç günden uzun sürerse doktorunuzla konuşun.

Alternatif tıp

Akut sinüzit semptomlarını hafifleten hiçbir alternatif tedavi kanıtlanmamıştır. Bazı şifalı bitki kombinasyonlarını içeren ürünlerin bir miktar yardımcı olabileceği öne sürülmüştür. Bu kombinasyon terapileri, çuha çiçeği, yılan otu kökü, mürver çiçeği, mineçiçeği ve kuzukulağı içerir.

Bu bitkisel ürünlerin olası yan etkileri mide rahatsızlığı, ishal ve alerjik cilt reaksiyonlarını içerir. Güvenli olduklarından ve aldığınız ilaçlarla etkileşime girmeyeceklerinden emin olmak için bitkisel veya diyet takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

Sinüs enfeksiyonu ile hangi komplikasyonlar ilişkilidir?

Çok sık olmamakla birlikte, tedavi edilmeyen sinüs enfeksiyonları menenjite neden olarak veya beyni, gözleri veya yakındaki kemiği enfekte ederek hayatı tehdit edici hale gelebilir. Menenjit, beyni ve omuriliği kaplayan zarların (beyin zarlarının) bir enfeksiyonudur.

Her sinüs enfeksiyonu için antibiyotiğe ihtiyacım var mı?

Birçok sinüs enfeksiyonuna, soğuk algınlığına neden olan virüsler neden olur. Bu tür enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilmez . Viral bir enfeksiyon için gereksiz yere antibiyotik almak sizi antibiyotiğe bağlı yan etkiler açısından risk altına sokar. Ek olarak, aşırı antibiyotik kullanımı antibiyotik direncine yol açabilir ve bu da gelecekteki enfeksiyonların tedavi edilmesini zorlaştırabilir.

Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler sinüzit tedavisinde faydalı mıdır?

Basınç ve ağrı da dahil olmak üzere sinüzit semptomlarını azaltmada akupresür, akupunktur veya yüz masajını faydalı bulabilirsiniz. Ayrıca rahatlamanıza yardımcı olabilirler. Bu tedavilerin genellikle istenmeyen yan etkileri yoktur.

Burnunu sümkürmenin doğru bir yolu var mı?

Burnunuz tıkalıysa, burnunuzu sümkürmek için kendinizi zorlamak durumu daha da kötüleştirebilir. Yapılacak en iyi şey, burnunuzun bir tarafını nazikçe bir mendile üflemektir. Üflemeden önce burnunuzdaki herhangi bir maddeyi gevşetmek için önce bir tür nazal durulama kullanmak isteyebilirsiniz. Mendili attığınızdan emin olun ve ardından ellerinizi sabun ve su veya antimikrobiyal bir dezenfektanla temizleyin.

SİNÜZİT ÖNLEME

Sinüziti nasıl önleyebilirim?

Sinüs enfeksiyonu semptomlarını tedavi etmek için kullanılan ev ilaçlarından bazıları sinüzitin önlenmesine yardımcı olabilir. Bunlar, burnunuzu tuzlu suyla çalkalamayı ve Doktorunuzun önerebileceği alerji ilaçları veya steroid burun spreyleri gibi ilaçları kullanmayı içerir.

Toz, polen veya duman gibi alerjiniz olan şeylerden kaçınmalı ve hasta insanlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Soğuk algınlığı veya grip olma şansınızı azaltmak için ellerinizi yıkayın.

SİNÜZİT İLE BERABER YAŞAMAK

Sinüs enfeksiyonlarıyla başa çıkmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmam gerekecek mi?

İç mekan alerjiniz varsa, örneğin hayvan kepeği ve toz akarları gibi tetikleyicilerden kaçınmanız ve ayrıca ilaç almanız önerilir. Sigara içmek asla tavsiye edilmez, ancak sigara içiyorsanız, bırakmanıza yardımcı olacak bir programı şiddetle düşünün. Duman ayrıca alerjileri tetikleyebilir ve mukusun burun tarafından çıkarılmasını önleyebilir. Özel bir diyet gerekmez, ancak fazladan sıvı içmek burun salgılarının incelmesine yardımcı olur.

Sinüs enfeksiyonu hakkında doktora ne zaman gitmeliyim?

Çoğu sinüs sorununu kendi başınıza halletmek oldukça kolaydır. Ancak, sizi endişelendiren semptomlarınız devam ederse veya enfeksiyonlarınız devam ederse, birinci basamak doktorunuz bir uzman görmenizi önerebilir. Bu, CT taramanız doğru görünmeyen bir şey gösteriyorsa da olabilir.

Bir Not

Sinüzit veya sinüs boşluklarının dokularının şişmesi, virüsler ve bakteriler, nazal polipler veya alerjiler dahil olmak üzere birçok nedene sahip yaygın bir durumdur. Belirti ve semptomlar yüz basıncı, ateş ve yorgunluğu içerebilir. Belirtileri evde dinlenerek, reçetesiz satılan ürünleri alarak ve sıvı alımınızı artırarak tedavi edebilirsiniz. Semptomlar düzelmezse, sinüzit sık sık meydana geliyorsa veya sizi endişelendiren herhangi bir semptomunuz varsa sağlık uzmanınıza başvurduğunuzdan emin olun.

Referanslar

 

İlgili Sağlık Makaleleri

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *