Arama
«
  1. Anasayfa
  2. Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

134 görüntülenme
0

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Bebeklerde neden hıçkırık olur?

Hıçkırıklara büyük olasılıkla akciğerlerin tabanındaki kas olan diyaframın tahriş olması neden olur. Bazen bu kas spazm veya kramp yapmaya başlar. Bu, ses tellerinin kenetlenerek kapanmasına neden olarak, o ayırt edici “hıck!” bildiğin ve korktuğun ses.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Bebekler genellikle hıçkırıklarından rahatsız olmazlar ve hıçkırıkları olduğunda yemek yiyip uyuyabilirler. Genellikle, bir hıçkırık nöbeti 5-10 dakika içinde kendi kendine geçer ve tedaviyi gereksiz kılar. 

Bebeğinizin hıçkırıklarından endişe ediyorsanız, daha erken durmasına veya tamamen önlenmesine yardımcı olabilecek bazı stratejiler vardır:  

Besleme sırasında bebeğinizin gazını çıkarın . Bebekler midelerini tahriş eden aşırı gazları olduğu için beslenme sırasında hıçkırmaya başlayabilir, Onları dik bir şekilde desteklemek ve sırtlarına hafifçe vurmak yardımcı olabilir.

Beslemeyi yavaşlatın. Bebeğinizin beslenme sırasında sürekli hıçkırdığını fark ederseniz, onu çok hızlı besliyor olabilirsiniz. Yavaşlamak, bebeğinizin hıçkırık alma şansını azaltabilir.

Sadece bebeğiniz sakin olduğunda besleyin. Bebeğinizi acıkmadan beslemeye çalışın ve ağlamaya başlayın. Bebeğiniz beslenirken üzülürse, süt veya mama düzgün bir şekilde aşağı inmeyebilir ve bu da yemek borusunu tahriş edebilir.

Bebeğinizi besledikten sonra dik tutun. Dik bir pozisyon, bebeğinizin sindiriminin sorunsuz geçmesine yardımcı olur. 

Beslerken biberondaki meme ucunun tamamen sütle dolu olduğundan emin olun. Biberonla besliyorsanız, bebeğinizi beslemeden önce meme ucundaki havayı azaltın. Fazla hava hıçkırıkları daha da kötüleştirebilir.

Bebeğiniz için doğru meme boyutunu alın. Biberonla besliyorsanız, meme ucunuzdaki akışın bebeğiniz için çok hızlı veya çok yavaş olmadığından emin olun. Doğru akış, bebeğinizin kaç yaşında olduğuna bağlı olabilir, bu nedenle biberon memelerinizi birkaç ayda bir değiştirmeniz gerekebilir. 

Bebeğinizin hıçkırıkları çok uzun bir süredir durmuyorsa veya hıçkırırken rahatsız görünüyorsa bir doktora götürmeniz gerekebilir.

 

Sağlıklı Türkiye Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Ağustos 16, 2022
Bir Yorum Ekle